CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 11993|Reply: 115

Bagaimana nak memupuk kasih sayang utuh antara ibu bapa & anak2?

terpanggil aku nak bincang psl tajuk ni sbb 2 mlm lepas, aku bertembung dgn neighbour aku, nyonya dlm umur 70an gitu. aku tgk anak lelaki dia pimpin tangan dia turun tangga... nampak je aku n anak2, dia tegur ckp nak pegi klinik, sakit kaki.. tanya sejak bila sakit kaki ni, dia ckp baru je pagi ni.. nenek ni mmg duduk dgn anak2 dia la, suami dah takde. orgnye peramah, pemurah (anak aku kalau lalu mesti bagi gula, coklat etc), kecoh jugak la.. ada le 2-3 kali aku dgr dia marah anak2 jiran sebelah pasal dok memekak tgh malam.. heh heh.. but still, she is so lucky to have kids yg duduk bersama2 dia, dan jaga dia..

buat aku terpikir, sesetengah org yg kurang bernasib baik, bila dah tua, takde anakpun yg nak jaga. semua bertolak2... ada yg terus ditolak ke rumah org2 tua... what can we do then, as a parent to instill strong bond/love between us and our kids, so bila kita dah tua, they will still be there for us? adakah ianya bergantung pada nasib, atau bergantung pd usaha kita semasa kita mendidik anak2 kita?

nyonya tu must have done something right sbb anak2 sentiasa close by.. tak dinafikan dia mmg boleh hidup sendiri, siap pegi pasar naik basikal, tai chi etc... but to have those you loved living with you, exceed all of that..

Rate

1

tak beza kan anak yg ni ngan anak yg tuh... ( bapak aku cakap..)

mmmm....jarang nampak ca ya nun alif bela mak pak diorang...
bagus jiran ko tu losol...

Originally posted by peahjamboo at 27-2-2008 07:00 PM
mmmm....jarang nampak ca ya nun alif bela mak pak diorang...
bagus jiran ko tu losol...

dulu2 ramai yang aku tengok kawan2 hb aku yang berbangsa cina neh bela mak bapak yang tua.. tinggal ngan dorang..

back to topic..

memang susah ler nak carik punca kan losol..

dah ada memang mak bapak yang didik anak baeek punya.. semua2 cukup.. (ikut pandangan mata kita lah) tapi, at the end, biar pun yang ramai anak sampai 7 @ 10 orang.. ke rumah orang tua2 gak ler di campak nyer parents dorang tuh.. KALAU yang mak pak rela, tak per ler (tapi, kalau dah mak bapak, specially yang melayu, tak ramai yang rela kot)..

nak kata nasib, boleh juga.. nak kata pasal didikan, pun boleh juga lah..

segalanya berkemungkinan kata kepalaangin

pendapat K adalah, pendidikan.. dari kecil diasuh ok.. ok la akhirnya

jiran K bela mak dia.. ok je..

Ciptakan kenangan indah yang akan diingati sehingga akhir hayat mereka.

Follow Us
Originally posted by sarahmirza at 27-2-2008 07:18 PM
Ciptakan kenangan indah yang akan diingati sehingga akhir hayat mereka.

contohnya sarah??

kot2 leh pakai neh kan sementara mak kiter masih ada

bonda gua pernah cakap...kalau kita buat naya kat mak pak kita...later on anak-anak kita buat naya kat kita balik....macam aper tu...what goes round comes round...

tapi as mentioned....more of pendidikan...ni gua belajar masa jadi trainer PLKN...bukan sajer teori...but also practical...dimana mak pak tak segan silu melahiriahkan rasa kasih dan rasa sayang pada anak-anak...kalau memang layak dicium...cium jer la...anak sendiri...bukan anak orang lain...tak kira la umuq besar mana pun...ni tidak...takut anak malu...depa dah besaq panjang...bukan anak yang malu sebenarnya....mak pak yang tak pandai melahiriahkan rasa kasih dan sayang tu...

so kalau tak dididik apa itu kasih and apa itu sayang....anak anak gak tak dididik bagaimana nak menzahirkan rasa kasih dan rasa sayang...they will not know...how and what and when...and why.....

tapi kena genuine la kan...coz something that did not come from the heart...tak berkat orang kata....

ade org kate, mase anak2 tu kecik, suapkan makanan dr mulut ke mulut...ataupun, lebih mkn/minum mak/bapak tu, suap kat anak...so, esok2 dah besar, anak2 tak melawan parents, pastu sentiasa ingat mak bapak die.betul ke?

Originally posted by peahjamboo at 27-2-2008 07:31 PM
ade org kate, mase anak2 tu kecik, suapkan makanan dr mulut ke mulut...ataupun, lebih mkn/minum mak/bapak tu, suap kat anak...so, esok2 dah besar, anak2 tak melawan parents, pastu sentiasa ingat  ...

first time lak dengo neh..

Originally posted by peahjamboo at 27-2-2008 07:31 PM
ade org kate, mase anak2 tu kecik, suapkan makanan dr mulut ke mulut...ataupun, lebih mkn/minum mak/bapak tu, suap kat anak...so, esok2 dah besar, anak2 tak melawan parents, pastu sentiasa ingat  ...

eheh....payah sikit kot babe....jenuh nak menghabiskan satu pinggan...kang banyak yang ke lantai dari ke mulut....gua rasa la ek...ibu bapa perlua la sekali dua suap anak makan....at least air tangan tu masuk dalam sistem tubuh anak-anak....kalau dia rang kecik lagi...mak pak kunyah dulu....dah kira air liur dah sebati dengan food tu..kuarkan and masukkan dalam mulut anak...

setuju.. asuhan dan didikan dari kecil..
tekankan dari kecik betapa pentingnya hormat org tua...
n zahirkan kasih syg tu...  jgn malu2.... peluk anak kena selalu... gosok kepala dan belakang dia... jgn asik tengking je anak... anak will put distance nnti...
panggil anak2 ngan penuh kasih syg,.... aku pernah tgk, satu family ni.. wpun anak dia dh kawin, dh ada suami n anak2... bapak dia kalau nk air ke nk minta tolong ke.. mesti ckp.. tolong amikkan ayah air, sayang......
smpilaa anak besar panjang pun.. jgn letak distance between parents ngan anak.... pupuk kasih syg tu smpi bila2....
anak2 yg membesar penuh kasih syg... tak tersmpi ati nk buang mak bapak...

Originally posted by NURMIMIE at 27-2-2008 07:24 PM

contohnya sarah??

kot2 leh pakai neh kan sementara mak kiter masih ada

Kita yang ciptakan kenangan indah untuk anak kita supaya dia ingat kenangan itu dan secara tak langsung dia ingat kita.

Masa kecil dulu, my mak selalu bacakan buku sebelum tidur. Dia akan duduk tepi katil dan bercerita sambil kami tidur. Ada sekali tu dia cerita cara2 nak masukkan zirafah dalam peti ais. . Hampir setiap malam dia masak kuih untuk sarapan pagi, dia akan ajak kami tolong dia. Walaupun kami buat kacau tapi dia tak kisah. Walau ada maid, my mak tak pernah suruh maid masakkan apa2 untuk kami kecuali masak air. Mak kata berkat 'air tangan' akan buat anak2 dia selalu ingatkan dia.

Setiap kali cuti sekolah, my mak akan hantar kami balik kampung arwah nenek. My mak kata kami kena biasakan hidup susah. Kat kampung, arwah nenek pula 'ngata' mak sebab tak ajar kami makan umbut kelapa, ikan kering, cendawan petik kat kayu buruk tu etc. . Arwah nenek mesti ajak kami pergi kebun petik kopi tapi kami tak petik pun sebab kami lagi sibuk tampar sana sini pasal banyak sangat nyamuk. Balik rumah penuh bintat sana sini, lepas seminggu kami demam. Semuanya kenangan indah yang takkan dapat nak buat lagi.

Masa kecil juga, kalau tak balik kampung, my mak akan buatkan khemah belakang rumah kami. Kita orang buat camp fire ala2 macam camping. Kalau ingat lagi, banyak sangatlah. Nanti nangis la pulak .

Originally posted by sarahmirza at 27-2-2008 07:55 PM

Kita yang ciptakan kenangan indah untuk anak kita supaya dia ingat kenangan itu dan secara tak langsung dia ingat kita.

Masa kecil dulu, my mak selalu bacakan buku sebelum tidur. Dia a ...

oh i see..

aku ingatkan, kena cipta kenangan untuk mak2 kita tuh..

oh pasal anak ler neh ek?.. wah.. best ler idea ko main camping2 kat luar rumah tuh kan.. tapi, kat johor neh, boleh ker?.. siyes tiba2 aku rasa nak benar wat kemah kat luar tuh untuk anak2 aku main2 camping2 mcm kita masa join pengakap dulu2 tuh kan?.. kalau kat kampung2, mungkin tak der masalah ler kot

hrmmmm.. terasa nar aku agak kurang masa poya2 ngan anak2 aku..

makseh ler untuk thread neh sebab menyedarkan aku sedikit sebanyak...

kalau nak hubungan kekeluargaan rapat
makan sepinggan minum secawan

melalui tauladan lah kot...tunjukkan rasa sayang tu pd mak/ayah kita secara zahir dan anak2 akan melihat dan mengambil contoh drp situ...

i tgk senario nie depan mata sebab anak yg sulung tak rapat dgn mana2 family sebab dr kecik kami duk jauh drp 2-2 family...jadi bila dah besar baru balik sini, dia cam pelik bila nenek peluk cium dia....sebenarnya sampai sekarang dia masih refuse to peluk2 dgn nenek n atuk..

my FIL makin tua dan kami selalu balik kpg....bila anak nie tgk abahnya sendiri peluk cium atuk, memula dia malu nak tgk dan berpaling ke arah lain....siap tanya lagi, napa abah cium atuk n nenek camtu?....agaknya dah lelama dia dah paham, hopefully drp cara mak/ayah layan nenek n atuk...dia pun tahu cemana nak layan kita bila dah tua...harap2lah....aminnn

Kehebatan personaliti anak
mencerminkan kehebatan personaliti ibu bapa yang mendidiknya
begitu jugalah sebaliknya
Jika anak kita bermasalah
jangan sibuk mencari punca luaran kepada masalah mereka

Reply #15 ianho's post

aha.. aku pun dgr psl hal ni dlm tv kot... well, kitaorg satu famili mmg practising it.. heh heh.. kalau yg kenit ambik air, share with the rest.. kalau aku tak salah, dr fadhilah kamsah ada sebut psl hal ni. dia kata mak dia slalu minum air, then tinggalkan dia siket utk diminum..

Reply #3 peahjamboo's post

peah, sbb tu aku kagum.. nenek tu mmg masih kuat lagi.. nak kata dia jaga cucu, tak nampakpun cucunye waktu siang.. so thats not the reason why the kids stay with her.. ingat satu hari nanti aku nak ajak dia borak panjang2, buat sedikit kaji selidik..

Reply #4 NURMIMIE's post

tu le mimie..di saat aku tgh prime time ni, i wanna do the right things for my kids.. aku sayang sgt kat diaorg ni, dan tidak dpt aku bayangkan kalaulah bila diaorg dewasa nanti, diaorg melupakan aku.. sedih ooo.. tu psl aku nak menuntut ilmu skg nih...