CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: heysanto

Astronomy, Ilmu Kaji Bintang, Ilmu Falak

Originally posted by thessailly at 11-3-2008 07:22 PM
.kedudukan bintang semasa kelahiran..faktor graviti..faktor air..logik..tq, rajamelawar..tapi kemana ini akan bawa kita..aku tak jelas..lupakan je lah kot..huhuh

kalau semuanya dapat dikaitkan ...

teringin nak join,bab astronomi ni saya minat tapi sebab kurang mahir dgn istilah2 sains dan aerospace ni lebih baik jadi pembaca je..kalau ada info yg saya tau ,saya cuba tambah..dalam al kuliyah tak silap ahli panel menegur umat Islam gemar mengkaji ilmu astrologi dari astronomi,iaitu ilmu mengkaji peribadi dan nasib manusia menerusi horoskop tertentu,adakah benar ilmu ini tidak dibenarkan kerana ia umpama merenung nasib disebabkan mempercayai pergerakan bintang2 ini mempengaruhi hidup manusia?harap forumer yg bijak pandai sudi beri pandangan..

Pada pendapat sy... mmg salah utk kita menilik nasib kerana :-

1. Haram
2. Mempercayai sesuatu yg belum pasti benar (kabur/tak jelas)
3. Segala perbendaharaan ghaib adalah di sisi Allah SWT
4. Allah berfirman manusia blh mengubah nasib mereka sendiri
5. Mempercayai sesuatu ramalan bermaksud kita menidakkan yg Allah Maha Berkuasa krn Allah mampu mengubah yg baik kpd buruk dan sebaliknya.
6. Sekiranya kita berusaha, insya Allah kita blh mengubah nasib kita (yg menjadikan ramalan itu salah)
7. Allah tidak mahu kita bergantung kpd ramalan semata dan tidak berusaha mengubahnya sedangkan Allah SWT boleh mengubahnya.

Oleh sbb2 yg demikian, ramalan diharamkan kerana ianya lebih merosakkan daripada membawa kebaikan.

jap lagi sy sambg

Kita ambik ramalan cuaca sebagai contoh,

-Ramalan dibuat berdasarkan kedudukan awan, arah angin, suhu etc.
-Ramalan berdasarkan pengalaman dan kajian yg dibuat
-Ramalan boleh menjadi tepat atau tidak.
-Ramalan hanya sebagai panduan utk kita mengambil langkah berjaga2.
-Allah SWT jua berkuasa utk menentukan cuaca dan kita blh berdoa utk mengubahnya.

begitu juga dgn ramalan berdasarkan tarikh lahir, bulan kelahiran, kedudukan bintang etc. Cuma malangnya ilmu ini telah lama hilang dan yg ada skrg pun blm tentu betul.

Klu nak dijadikan sbg panduan atau gambaran boleh la. Tak boleh diterima bulat2.
Ibarat menyediakan payung sblm hujan dan bkn sebagai petunjuk.

Malangnya ramai org yg tak dpt menjaga dari melintasi garisan yg sgt halus ini. Oleh itu ianya terus diharamkan sblm ia membawa kerosakkan akidah.

[27.47]        Mereka menjawab: "Kami mendapat nasib yang malang, disebabkan kamu dan orang-orang yang besertamu". Saleh berkata: "Nasibmu ada pada sisi Allah, (bukan kami yang menjadi sebab), tetapi kamu kaum yang diuji".

Reply #25 rajamelewar's post

thanks rajamelewar..[awak ni raja betul ke?]

jawapan yg baik untuk dijadikan panduan..saya takut juga sebenarnya,dulu2 time sekolah kawan2 suka ajak tengok horoskop libra,aquarius la,gemini la..ustaz saya kata kita tak caya tapi baca pun dah boleh syirik! nauzubillahiminzalik...

dari aristotle...

berdasarkan aristotle..astronomi adalah cabang sains tertinggi.. - for the best mathematician..lebih kurang camtu la.. orang islam zaman dulu pun selalu mengkaji bintang2...

Follow Us
Saya org biasa je

sama la

tapi dari quote tu..hampir boleh dikatakan bahawa astronomi agak special...
tapi kalau diguna untuk buat ramalan, baik tak payah...saya pun tak paham, sangat..

utk ramal nasib berdasarkan bintang ia dinamakan astrology...mmg ramalan nasib HARAM bg org islam,dulu kala ianya blh dikatakan hampir tepat jugaklah (kebetulan tepat).tapi hari ini tidak lagi..kerana faktor bumi yg sudah uzur,paksi bumi yg semakin serong dan faktor2 lain,mengikut kata astronomer dulu bintang libra akan berada langit pada end of sept-oct,tapi sekarang kedudukannya telah berganjak.kalo di kaji betul2,kita dh x boleh pakai lagi kriteria lahir bulan 9-10 tu bintang libra.

kebetulan saya br balik dari kursus falak syari'e,adala beberapa cerita menarik yg boleh dikongsi..antaranya arah kiblat.

sememangnya kalo kita berada dibahagian kutub selatan (yg sebahagian besarnya adalah lautan,tiada satu pun kawasan darat)..disitu arah kiblatnya bebas...itu lah kebesaran Allah.sbb dr lautan itu..kemana saja arah yg kita tuju,ianya menghala ke arah kiblat.Allahuallam.

apa lagi ye??

malam kursus tu kita ada buat star gazing-cerap bulan bintang..takjub juga la.actually saya pernah buat cerapan bulan suatu ketika dulu..tapi yg malam tu lain sikit,sbb mengikut kata penceramah tu,kita hanya mengadap permukaan bulan yg sama saban hari..entah apa rahsia bulan di sebalik sana.

permukaan bulan juga berkawah2 (boleh google image moon).image tu sama kalo kalian tgk sendiri menggunakan teodolite/teleskop.punca ianya berkawah adalah disebabkan oleh hentaman oleh meteor dll.
smua planet berkawah2 sbb ia tiada layer pelindung mcm bumi.bumi ada lapisan2 langit yg menghalang hentaman meteor.itulah kuasa Allah!.

yg paling menkjubkan,saya x sangka berpeluang melihat sendiri planet saturn..kalo planet lain mungkin kita rasa x heran sgt sbb bulat biasa je,tapi saturn kita blh nmpk warnanya merah berbelang2+gelung yg melingkarinya...memang best.cubala layari masuk falak-online atau mana2 blog falak..mmg menarik,sbb ia juga mampu mendekatkan kita dengan tuhan serta kebesaran tuhan.

tambah lagi..

sebenarnya melihat bintang2 dan smua yg berada dilangit akan menajamkan lagi fikiran..(salah satu petua utk tajamkan fikiran).

ini kerana apabila kita melihat,scr otomatik kita akan berfikir.tgk bintang x sama mcm kita tgk mentol lampu jalan..meskipun sifatnya sama=bercahaya..tapi kuasa yg lahir di otak lain..

ada satu petikan ayat quran-tapi saya lupa ayat penuhnya,kalo tak silap surah yusuf..yg dia mimpi melihat 11 bintang tunduk padanya..(sebenarnya 11 bintang itu bkn saja merujuk kpd bilangan adik beradiknya tapi juga mendedahkan rahsia bhw dilangit terdapat 11 planet).namun yg mengkaji bintang ialah org2 kafir,mrk telah menjumpai 11 planet,tapi yg diendose cuma 10 bintang saja.kenapa? kerana kalo mrk mengiyakan kewujudan 11 bintang,maka ia bertepatan la dgn firman Allah dlm ayat quran tersebut.

aaa...camne cik boleh join kursus falak syari'e tu?..ia dibuka kepada org awam ke..

saya ada satu kemnusykilan pasal kiblat.. kalau contohnya kibat saya ke utara, bolehkah saya sembahyang mengadap ke selatan..(sebab ia masih dalam satu bulatan, dan masigh menuju tempat yang sama)..

dah ramai orang saya tanya, tapi masih tiada jawapan tepat..boleh bantu?

12
Return to list New