CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: rurouni_khairul

Bunuh Diri - Bolehkah Dicegah?

Originally posted by rurouni_khairul at 6-4-2007 09:47 AM

Ko ade penyakit ape nie?

melancholia..
i don't know if dah sampai thp clinical depression..(maybe tak kot)
senang ckp, kekadang orang ingat 'pesakit' camni ade waktu cam 'org gile'.

Originally posted by rurouni_khairul at 5-4-2007 12:55 PM
Tahukah anda?

Satu kes bunuh diri berlaku dalam setiap 40 saat di seluruh dunia.

Di Malaysia, lebih kurang 7 kes berlaku setiap hari.

Bagi setiap satu kes, 10 hingga 20 orang lain aka ...

erkk .. tak sangka pula mcm tu punya serius isu bunuh diri kat Malaysia ni .. i tot paling2 pun 2-3 kes seminggu ..

i read somewhere - you must be very brave to die - i.e if u have that degree of brave to die - sepatutnya boleh utk hidup - yelah kdg2 dah tak nampak jln diaorg ni.

Originally posted by journey7148 at 7-4-2007 02:14 PM
i read somewhere - you must be very brave to die - i.e if u have that degree of brave to die - sepatutnya boleh utk hidup - yelah kdg2 dah tak nampak jln diaorg ni.

totally agree .. nak bunuh diri tu bkn keje senang jugak .. dia nak ambik nyawa sendiri tu .. bkn main2 ..

kat tempat aku belajar nee ada satu umah tepi jalan.. aku selalu lalu kalau nak go J***o. sekali ada budak umo 18 tahun gantung diri sebab tension ngan mak bapak dia yang cerai dan budak tue budak lelaki. ada sorang makcik ni bitau aku dia nampak leher budak tue yang terjerut dan lidah terkeluar..
dia hang kat pokok rambutan tepi umah dia.. pastue aku tgk diaorang tebang pokok tue dan bakar dengan tunggul2 nyer sekali...
eishh.. kesian budak tue.. kecik lagi tue...

teringin gak nak hulurkan bantuan kat org2 yg memerlukan walopun sekadar meghulurkan sebelah telinga
tp kang kalo aku yg sedih lelebih cemana yek? (aku ratu airmata... diorg baru cerita part 1, aku dah tngkp lelehhh.... sudahnya diorg plak yg pujuk aku...haruuu....

Follow Us
Originally posted by tirambisu at 8-4-2007 03:50 PM
teringin gak nak hulurkan bantuan kat org2 yg memerlukan walopun sekadar meghulurkan sebelah telinga
tp kang kalo aku yg sedih lelebih cemana yek? (aku ratu airmata... diorg baru cerita part 1,  ...

Bagus la kalau korang semua pikir camtuh...aku pun percaya pendidikan agama (tak kire ape agama sekalipun) adalah benteng terbaik sebab setau aku semua agama samawi nie haramkan perbuatan bunuh diri nie. Agama Shinto lak anggap bunuh diri sebagai satu yang membanggakan (kalau aku silap tolong betulkan aku)

Aku harap bole join befrienders satu hari nanti...skrg nie agak bz sket..tapi aku dah call arituh...diorang kate leh dtg anytime..

Originally posted by cassiopeia at 6-4-2007 11:21 PM

melancholia..
i don't know if dah sampai thp clinical depression..(maybe tak kot)
senang ckp, kekadang orang ingat 'pesakit' camni ade waktu cam 'org gile'.

Loh..sian jugak ko nie yer...dah jumpe pakar?

Originally posted by skyati at 8-4-2007 01:49 AM
kat tempat aku belajar nee ada satu umah tepi jalan.. aku selalu lalu kalau nak go J***o. sekali ada budak umo 18 tahun gantung diri sebab tension ngan mak bapak dia yang cerai dan budak tue buda ...

Mesti diorang bajet nanti pokok tuh berhantu kan?

lupa lak..rsnyer poverty strikes pon can lead 2 dis problem.
Mereka2 yg nk kuar dr kepompong kemiskinan, but the end of d dy, they failed 2 do so, ehmm slalunya yg lemah akn pilih jalan ni..

Wah ayat marinate anak dgn nilai2 agama tu really attract me la..
yeah, agree wif dat. Ibubapa yg mencorak warna ank2. Mulakanla dr rmh..
Ya Allah, jauhkanla mereka2 yg lemah ni dr melakukan perkara ni..
Nauzubillah..

boleh di cegah kalau u fikir panjang.. frankly i pernah punya rasa yg mcm ni, masa tu muda sgt2 lagi... belum betul2 baligh. desakan idup, tekanan dalaman, xder org support, kurang kasih sayang bleh buat u putus asa, lebih2 lagi bila bencana datang 1 persatu, dgn umur yg mentah, singkat fikiran, apa je boleh jadi... tapi kena selalu sedar la, ada org yg nasibnya lebih buruk dari kita, at least kita dilahirkan sempurna, dan tiap yg berlaku ada hikmah nya...
wallah hu a'lam

Reply #31 lipsofanangel's post

Kalau terase lagi cam nak buat camtuh lagi skrg...seek help! Ramai orang yang sudi menbantu...

Originally posted by rurouni_khairul at 9-4-2007 10:19 AM
Agama Shinto lak anggap bunuh diri sebagai satu yang membanggakan  

mcm penah dgr jer .. agama Shinto tu agama apa? .. dr Jepun ke? ..

off topic sat ..

Originally posted by yellow belmont at 9-4-2007 09:02 PM

mcm penah dgr jer .. agama Shinto tu agama apa? .. dr Jepun ke? ..

off topic sat ..  

ff: a'ah Shinto tuh agama orang Jepun....

Originally posted by rurouni_khairul at 9-4-2007 09:23 PM

ff: a'ah Shinto tuh agama orang Jepun....

ic .. no wonder Japanese ni femes dgn bunuh diri ..

Reply #35 yellow belmont's post

yg 'harakiri' tuh ke? betui ke ejaan ni?
kiranya kalo buat gitu mcm mati dgn penuh kehormatan la kan...

mmm.. dolu pernah dgr cerita psl student tried to commit suicide dgn mengelar tgn sendirik tp kwn2 dia jumpa and the student survived sbb kwn2 dia cpt2 hantar g spital... not sure what happened after that

personally, kalo aku jadi kwn dia, aku musti rasa bersalah sbb tak dpt bantu dia to face the problem...

Reply #36 tirambisu's post

Yelah, kekadang memang sukar nak kesan mereka yang berpotensi utk bunuh diri nie...tapi diorang biasenya ade tinggalkan tanda2...so bagi korang kat sini, sensitif sket dengan perubahan mood kawan atau sedare mare korang sebab kita tak nak jadik the last person to know that diorang dah mati bunuh diri...

Penyakit bunuh diri ni mmg boleh dicegah.....masalahnya orang bunuh diri selalunya rasa helpless...sebab apa...sebab norma dan budaya yang ada dipersekitaran....

so kalau kita ada niat nak bantu orang yang nak bunuh diri....tak dapat dinafikan kengkadang kita kena berkecuali....ketepikan soal agama dan budaya kita.....maksud mama bukan buang terus soal agama.....tapi dalam proses mendengar kita kena buka minda kita tanpa prejudis....

ok mama bagi contoh...satu kes....isteri orang nak bunuh diri...sebab mengandung anak orang lain....so dia rasa bersalah sebab curang ngan husband dan bersalah ngan Tuhan....

so masa proses mendengar luahan hati dia....kita takleh kata...ooo...patutla camtu.....sapa suruh akak 'main' ngan orang lain....salah akak sendiri la....so balikla taubat...can u do that? definitely not.....

first thing....dapatkan kepercayaan dia...bahawa kita tidak memandang serong atau menghukum dia.....so maybe kita boleh kata....it's ok kak.....kita ni manusia biasa....yang tak lekang dari buat silap...sekarang akak dah buat silap....jadi kenapa mesti bunuh diri...untuk terus meletakkan kita terus dalam kesilapan?

then u boleh lihat dia punya thinking paradigma akan berubah...at least buat dia berpk...ye tak ye kan?

so moral nya...(kalau mama citer sumer mmg tak abis.....) talian2 hayat befriender tu sumer...mmg boleh membantu...itu sumer adalah tools untuk mencegah orang bunuh diri..sebab tu kalau ada orang yang ada potensi untuk bunuh diri....meluahkan perasaan adalah cara yang paling baik...becoz orang lain...tengok masalah kita out of box....and it help a lot.....percayala....but make sure u talk to the right person....itu yang penting!

p/s just pendapat satu sen saya.......

Nauzubillahhhhhhh....tapi aku pon tingen gak nak jadik tokang pendengar masalah dorang nih...masalahnyee...bile dah dengar nanti dah tentu lar sumer nye akan ber emosi...silap2 ari bulan aku pulak yang lebih sudu menanges ni karang...

Reply #39 hatemetoday's post

hate,
kita serupaaaaaa......