CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mamakcute

Great pyramid/ Giza/ Egypt

Balas #78 azharfcsit\ catat

mmg raya haji sana... raya haji sekadar solat sunat je pun.. lepas tu dah siap2  nak 'tawaf' piramid...
ahakz.. diorang mmg cuti 1 wk.. sbb tu setiap mlm jalan mmg penuh.. cinema apa tah lagi..
konon plan nak tgk 'body of lies' sekaligus nak merasa berasak2 dgn org egypt, nak rasa wayang diorang mcm mana... sekali.. tak sanggup la.. ramai sgt...

jauh gak ko jln tu.. aku jalan.. sekeliling hotel je.. sampai la ke museum, railway station, fast food, kfc, McD.. eheh..maklum la.. kat sudan ni takde american fastfood .. lepas geram gitu.. haahahah

ko masuk tak museum kt medan tahrir tu..
tgk tak mumia yg diawet tu..kena bayar 100pound..
klu tunjuk student card dpt diskaun..

azazral takde gmbr kt alex ke?
dari cairo airport ke downtown naik teksi ape..
last time aku pegi dari airport ke hotel aku naik taxi airport jenis SUBARU IMPREZA..
die bawak kt dari airport sapai downtown mmg macam bawak keta rally nye..
kat jalan tu takde ruang langsung..asal diorang leh selit diorang selit

Originally posted by azharfcsit at 16-12-2008 05:20 PM
ko masuk tak museum kt medan tahrir tu..
tgk tak mumia yg diawet tu..kena bayar 100pound..
klu tunjuk student card dpt diskaun..

azazral takde gmbr kt alex ke?
dari cairo airport ke downtow ...

museum masuk, mumia tak masuk.. LE100 tu.. kitorang nak cepat.. kewangan pun tak mengizinkan time tu.. heeheh
takpe2.. ada la alasan nak pergi egypt lagi sekali... uhhuuh
student card msia diterima ke?? atau student card egypt je??

dari cairo airport - hotel.. aku suruh hotel arrange kan..  LE65.. tak termasuk LE35 tips, LE5 tiket parking.. sabar je la.. hari sampai dah kena pau..
sedih2... cepat la sket siap train line 3 tu.. terus tukar train kat attaba.. kan senang tu.. ala2 KLIA transit..
bawa kereta mmg tak ingat nye laju.. time nak ke airport pun laju gak.. dah la malam.. aku doa2 je dalam hati... cuak siot... bawa laju2 .. bukannya aku dah lambat kejar flight  ke apa

azazral's trip - Hatiku terpaut di bumi Cairo   ~~part 2

di hari kedua di Cairo, merupakan hari raya aidil adha, lepas solat sunat.. terus siap2 ke piramid.. cuaca agak panas terik.. sesekali ada angin yg sedap2.. tak lah berpeluh sgt.. mat saleh pun byk short sleeve je.. entrance fee LE60 (RM40)..

pose wajib kat sphinx.. walaupun aku rasa geli.. tapi tak kisah la.. mmg ramai berpose sebegini.. ahhahah. bukan selalu pun ke piramid ni..
[img=378,28876]http://i235.photobucket.com/albums/ee253/azazral/Egypt/DSC02734.jpg[/img]

pose di kaki piramid khufu.. besar gila blok2 batu tu.. mmg kagum gila mcm mana diorang bina dulu2.. dgn teknologi dulu..

dari piramid, terus ke Al-Azhar mosque, utk solat..
[img=288,37868]http://i235.photobucket.com/albums/ee253/azazral/Egypt/DSC02807.jpg[/img]

juga ke masjid Husin, yg sangat dekat dari masjid Al-Azhar.. tak samapi 10min berjalan..

juga terdapat makam Husin di dalamnya

bergambar di Husin square

sebelum balik, singgah khan khalili... cuci2 mata.. apa yg nak dibeli.. tapi tak beli lagi.. byk kedai tutup lagi.. tunggu last day before balik.. shopping habis2 la.. kononnya.. hahaah

hari ke-3 at Cairo.. sambung jalan2 lagi..
biasanya aku mula dgn jalan2 di awal pagi.. lebih kurang 7-8 am.. sekitar hotel... meliaht downtown di waktu pagi..

lebih kurang 9++ am baru start jalan2..
first.. ke egyptian museum.. dari hotel naik metro je ke sadat.. entrance LE60 gak.. besar gila.. sbg org yg tak minat sejarah.. heeh aku tgk2 je.. tgk lagi senang ingat.. baca2 sket dah.. tak larat nak baca semua.. aku surf internet je nanti utk cerita detail.. ahah..

curi2 ambil gambar statue yg besar gila... nasib baik officer dia tak nampak.. sbb lepas tu dia sound 1 foreigner dgn family nye yg sibuk bergambar dlm museum... hehe

lepas tu jalan ke cairo tower.. ha.. kitorang jalan je tau ke Zamalek tu.. baru boleh nampak ramai org.. sambil jalan makan roti, kacang, minum tamar hindi heh.. ambik gambar tepi nil etc.. bergambar di jambatan ke Zamalek.. background Cairo tower.. cool habis.. ahakz..

nil view.. ada byk bot.. lepas balik tower kena naik ni.. best2

singgah solat kat surau Cairo Opera House.. opera house tutup.. takde show time raya.. tapi dibuka time solat je.. sempat ambik gambar gak.. heeheh jgn ingat Sydney je ada Opera House.. Cairo pun ada tau.. pastinya Sydney lebih gah..

Cairo Tower dari bawah.. pic ni diambik time beratur ni.. punya la lama.. beratur.. lif kecik sgt..
entrance = LE65 (RM42) rasanya takde diskaun utk student..

hm.. Cairo dari atas tower.. tu lah jambatan yg we ol lalu tadi nak cross nil.. cool habis.. yg best pasal tower ni.. kat atas boleh keluar open air.. tak macam KL tower, tgk dari dalam glass je.. mmg sejuk gila.. angin!! pergh.. best. nasib baik ada jeriji.. kalau tak boleh terbang aku.. ahahah

sunset@Cairo.. nampak kecik je pyramid dari atas tower ni... cool habis... romantik habis time nak gelap ni.. lampu2 start bercahaya..  tempat ni cool kalau nak propose kat aweks... haahah.. restoran berputar tower ni pun nampak best.. tapi kecik sket compare KL tower..

time ni dah gelap.. terus ke bot kat nile river.. murah je naik bot ni LE3 (RM2) sorang.. dalam 20 min kot..  sambil lagu2 arab.. time ni la diorang penumpang2 lain tunjuk bakat nari diorang.. haahah syok habis.. layan gak la sorang budak kecik dgn geng2 dia nari lagu arab.. haah.. lawak.. nanti kalau rajin aku upload kat youtube..
yg aku tak sedap hati.. tak payah pakai life jacket.. cuak siot.. dah siap doa2 minta semuanya selamat.. ada plak nak dekat habis tu terlanggar bot2 lain.. saspen gak..
aku plak tak reti berenang..

ok la nanti sambung lagi.. byk dah taip.. heeheh.. Cairo.. pasti nya ada dalam list aku utk trip2 seterusnya..
coming soon Day 4 & 5 @Cairo
ps: apsal la kan entrance fee utk local mesti murah gila.. jauh gila bezanya...

[ Last edited by  azazral at 17-12-2008 01:23 PM ]

Rate

1

Reply #84 azazral's post

dek, tempat2 yg dek gi sama aje ngan kita weh, ntah2 kita gi hari yg sama ek...

dek, gi tak masjid ni?

[ Last edited by  lipsofanangel at 16-12-2008 10:21 PM ]

Follow Us
Alexandria views.... dari King Farouk Castle

ni feveret view.... light house...huhuhu

[ Last edited by  lipsofanangel at 16-12-2008 10:20 PM ]

Masjid/makam Nabi Danial, Alexandria

Makam tu terletak kat bawah tangga tu, mcm x caya je... n macam x sesuai je dibuat tangga atas makam. antara terowong yg ada kat bawah masjid tu.

Makam Imam Syafie, Cairo

persekitaran masjid imam syafie, mmg solok kampung rasanya tempat ni, x sure nama apa...
mcm org susah ajer tgk budak2 nya...

Alexandria Library

byk lagi gambar library ni, x sempat nak upload....

Planetarium, x sempat masuk....hehehe

fuyyo...letih lor upload, nanti esok2 sambung lagi ek....byk lagi ni x upload...
tunggu adik kita berbalas load gambar dulu....

since semorg dah tepek gambo pyramid, meh aku tepek the other part of egypt lak...

- citadel

-kom el-dikka

- cleopatra beach

Originally posted by azazral at 16-12-2008 04:38 PM

sory nour2001.. i pergi dari khartoum, bukan dari KL.. tu yang 2.5jam je..  dari KRT hanya USD350 (RM1300)
dgr cerita, MAS ada codeshare dgn Egyptair... tapi dgrnya ada 1 stop.. sory tak sure..

dah pi ngan egypt air, stop kat mumbai sat jer dlm 40min, tak kluar dr flight pun......tapi dri pengalaman kalu nak pi egypt bawak le cili sos coz sana tak der.... ada tomato ketchup & tabasco jerrr....siap pi mc D hoping ada cili sos tapi tak der gak

Originally posted by lipsofanangel at 17-12-2008 01:46 AM
dek, tempat2 yg dek gi sama aje ngan kita weh, ntah2 kita gi hari yg sama ek...

ye ke.. padan la rasa ada org ikut kitorang je hari tu.. ahahaha
tempat2 wajib pergi tu..

Originally posted by lipsofanangel at 17-12-2008 02:01 AM

dek, gi tak masjid ni?

pergi kak.. baru nak letak pics... so tak yah letak dah..

Originally posted by dolphina at 17-12-2008 09:17 PM

dah pi ngan egypt air, stop kat mumbai sat jer dlm 40min, tak kluar dr flight pun......tapi dri pengalaman kalu nak pi egypt bawak le cili sos coz sana tak der.... ada tomato ketchup & taba ...

dolphina, thanx for the info.. stop isi minyak la kot..
aah.. tomato je ada.. org2 belah sini mmg tak makan pedas.. makan cili pun rasa manis2 je..
tak de kick langsung...

duit egpyt ni mahal ke dr RM kite?cost idup kat sane expensive x?...egypt negare kaye kan

Balas #97 kentutmanis\ catat

rasa nya duit kita mahal lg kot...dah luper lah...org kat sana tak kaya gaji cikgu graduit kite dlm 300++ (egyptian dollar)je itu yg guide bagi tahu le...yang tak best nye depa ni expect tips & double standard...harga local & tourist lain2...tapi kalu utk org msia leh dpt special price...

azazral's trip - Hatiku terpaut di bumi Cairo   ~~part 3

hari 4 pergi old cairo.. spt pic kak lips.. ada masjid.. dan gereja  btol2 depan stesen Mar Girgis. Thanx to kakak..  pics lebih kurang je.. lepas tu sambung ke Citadel.. entrance = LE50 (RM32)

lepas tu terus ke city star.. window2 dan dinner.. ada satu corner tu barang2 khan khalili.. mahal la sket.. mall terbesar di africa katanya.. tiba2 teringat KLCC.. miss lagi karnival membeli-belah.. tak byk sale plak kat city star ni..

hari ke-5 ke alex... thanx to kak.. byk pics dah ada... aku suka laut kat alex.. enak sekali.. semapt pergi library, citadel dgn muntaza tu.. kat muntaza pun dah gelap.. picss pun tak lawa sgt.. biasa la.. kamera biasa2 je.. byk gak hotel murah kat tepi laut... tau2 hari tu dtg terus book je.. kat internet takde plak hostel kat alex... pergi terus takut penuh plak.. baru syok jalan kalau stay sana.. takde la tergopoh2..

stesen keretapi alex...

view di tepi laut... asyik sekali..

tram kat alex.. katanya.. satu2 nya tram yg masih tinggal kat africa.. nak naik tak sempat plak... huhuhuh.. so.. lesson learnt.. plan btol2.. tak de la terkejar2..
kitorang tu nak cepat takut terlepas keretapi balik ke cairo.. hahaah

hari ke-6.. tak ke mana pun.. aku spt biasa. pagi2 lagi dah jalan2 downtown, tgk2 org, explore2..  tgh hari dah ke attaba, khan khalili.. shopping2 last minit..  pakaian musim sejuk mmg byk di jual kat attaba tu.. tapi tak sehebat downtown, walaupun mahal sket tapi lebih stylo.. huuh.. ptg dah siap ke hotel.. kemas2 nak balik KRT tgh mlm nya... 2 jam before ke airport, sempat lagi jalan downtown.. ahahah.. aku mmg miant gila dgn area downtown.. happening habis.. sempat say goodbye dgn my fav penjual shawl, Khalid.. dia jual byk barang2 best..  

ok la.. cukup2 la tu.. next entry aku share apa2 yg aku suka pasal trip to Cairo ni..

[ Last edited by  azazral at 18-12-2008 12:43 AM ]

Rate

1

Originally posted by dolphina at 17-12-2008 11:00 PM
rasa nya duit kita mahal lg kot...dah luper lah...org kat sana tak kaya gaji cikgu graduit kite dlm 300++ (egyptian dollar)je itu yg guide bagi tahu le...yang tak best nye depa ni expect tips & d ...

yesza.. duit kita mahal sket..
1USD=RM3.6 = LE 5.5

sebut pasal keje kan.. aku sempat sembang dgn penjual shawl fav aku, Khalid. dgn bahasa arab aku yg berterabur ni.. dia cerita.. dia ada degree in usuluddin dari al-azhar..  sana peluang kerja mmg susah sket.. o dia jadi je peniaga jalanan... dia siap tanya peluang kerja kat malaysia.. dia nak cuba.. aku plak tak berapa tau bidang dia.. yg aku terpikir time tu jadi pengajar/tutor kat uia je..

walau pun dia kerja tepi jalan je.. tapi yg buat aku kagum.. dia kuat bekerja.. layan customer mmg best.. mmg friendly. sbb tu aku pun senang je lepak kedai dia.. berbanding kedai2 lain yg tau nak pau tourist je.. khalid mmg kasi harga murah gila..  aku tgk dia pun sentiasa happy je.. semoga suatu hari nanti dia temui apa yg dihajati...

ianya buat aku terpikir.. kadang2 ada kawan2, org di sekeliling kita yg masih tak puas hati dgn apa yg mereka ada.. tapi sebenar nya jauh lebih baik dari orang lain..
so... syukur je la dgn apa yg ada...