CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 99280|Reply: 251

Black List/ CTOS / CCRIS [loans, cc, etc]

A,kum Semua...
Sapa boleh kawtim b/list...hari ada abang tu kata boleh tapi byr kat lawyer dlm 1k+-+-..dgn syarat kite sebagai penjamin bukan peminjam...ada sapa yg nak buat tak...
tq

[ Last edited by  fairy_hobbit at 3-2-2007 11:37 PM ]

ape maksud post ko nie abb?...ko nk tau psl saper yg tau kawtim hal2 blacklist ke or ko nk carik saper nk wat mende2 kawtim blacklist nie?...baek ko bace balik posting ko yg berbelit mcm samivelu ckp...:nerd:

Originally posted by abb7997 at 15-9-2006 04:56 PM
A,kum Semua...
Sapa boleh kawtim b/list...hari ada abang tu kata boleh tapi byr kat lawyer dlm 1k+-+-..dgn syarat kite sebagai penjamin bukan peminjam...ada sapa yg nak buat tak...
tq

tak paham...... nak kawtim apa ni... nama dah blacklist n then nak pinjam but...? please elaborate...

sory ya bro & sis,
sebenarnya nak cari org yg boleh kawtim blacklist..dan nak terangkan juga dah ada org yg boleh buat tapi kena tunggu thn depan sal account dah tutup  bulan 10 ni..katanya
Jadi sapa2 yg ada jalan lain boleh kawtim dgn bank negara...boleh lah bantu..sy jamin org aje...

t.kasih..maaf kalu berbelit cakapnya macam ular sawa dan vellu punya sukusakat...

nama kalau dah blacklist and dah masuk bank negara...payah weyyyyyyyy

tapi nanti la, aku nak tanya cousin aku yg keja bank negara...
betul ker nama dah blacklist bley kawtin dengan bagi duit kat lawyer...

terang2an benda ni salah. kalau caught.. teruk la kena.. ni jalan nak cari masalah.. :hmm:

Follow Us
aku pun pernah dengar cerita tapi bukan ngan kautim ngan lawyer..tapi org dalam Kat bank negara..taklah sampai rm 1+++.++. Caranya camni..masa kita nak submit loan dia orang akan buangkan sekejap dalam cris atau ctos. Bila Loan kita tu dah aprove dia orang akan masukkan balik nama dalam cris atau ctos..just nak clean masa bank check kat cris atau ctos tu.. Sebab kalau dah ada nama dalam senarai cris tu berjanggut nak hilang tu. Tu pasal bila kita selesaikan hutang kat sesebuah bank tu..bank akan bagi surat pelepasan nama dari cris atau ctos, kepada si peminjan dan penjamin. So kalau nak buat loan nama dalam ctos atau cris still maintain tapi dengan surat pelepasan dari bank tu..menunjukkan saudara/ri nie bersih dari ccris atau ctos..

itu pemahaman saya.....semoga boleh buat anda faham serba sedikit.. ctos/cris tiap2 hari akan diupdate kat data centre bank2 kat malaysia nie...semua info datang dari bank negara

ni pemahaman aku pulak;

CCRIS - semua akaun loan termasuk card credit. tak kira good/bad track record. ini adalah untuk kemudahan mana2 bank untuk approve loan korang. katakan gaji korang RM1500, dia akan kira semua monthly payment korang dan berapa yang sesuai untuk kasi credit card. maknyanya, adalah untuk rekorc loan yang ada dan kemampuan untuk membayar sahaja.

CTOS - bad track record. yang ni dah masuk NPL atau non performing loan. ini adalah tunggakkan 4 bulan dari duedate dan perlu dijelaskan 3 atau 4 bulan tunggakkan terus. dah tak leh nak nak bayar minimum 1 bulan jer. katakan installment/minimum payment tu RM50, so mungkin kena bayar RM150 atau RM200 tak termasuk late charges atau legal fees.

Bankrupt - mempunyai hutang entah berapa bulan, depand bank/company, lawyer dan court. tapi prinsipal/pokok lebih RM30,000. dulu RM10,000. sebab tu tu dulu ramai org senang bankrap.

setahu aku, kalau dah kena CTOS yang under bank negara ni, tak kiralah borrower atau guarentor, pasti kan tiada lagi tunggakkan. kalau ada pun 1 bulan jer dari duedate. teh, hubungi lawyer mana yang hantar surat mewakili bank/syarikat yang telah memberikan amaran kepada anda. diaorang ni yang boleh release balik. tak payah datang bank/syarikat ataupun bank negara.

P/S; jangan hutang lama2 sangat, dalam 14 hari terus jer bayar cash. kalau cheque,IBG, online dan sebagai nyer buatlah lebih awal.

agelgold This user has been deleted
tapi kalau dalam CCRIS tu bukan kira black list kan? cuma dia tunjuk kita ni good paymaster ke tidak. kalau delay pulak berapa lama, mcm tu kan?

Dah black list -for sure tak boleh approved. Dont waste time, effort & money

azlanizkan This user has been deleted
hmm.. kalau dlm ccris pon bank tak boleh tolong.. apa lagi dlm ctos.. nasihat saya
1) jgn jadi guarantor org yg tak layak utk meminjam..
2) jgn biarkan ic tanpa palang dr mana2 institusi kewangan,
    cth - bila korang apply kad kredit pastikan agent tu palang terus
3) jgn berikan verbal agreement dlm talipon esp - telemarketing, time sharing scheme.
4) simpan resit dari kredit kad
5) bayar pada waktunya - kredit kad

kata CCRIS pun ada good record? kalau good record pun tak dapat?

Dari pemahaman aku dan dari info kawan2 aku yg bekerja di bahagian credit bank2, CCRIS adalah sistem terbaru dan terkini yg digunapakai oleh bank. CTOS adalah sistem lama dan yg paling lama adalah FIS.

Aku sendiri memang ada NPL utk credit card..tapi aku still continue bayar sikit2 every month. 2004 masa aku beli kereta...kredit card aku dah ada problem..tapi loan kete aku lepas plak. 2006 aku beli kete lain...lepas lagi..tahler..aku pun tak faham. Mcm member aku...ada black list sbb jadi penjamin..tapi lepas plak utk credit card. Any explaination on this?

Ada financial instituition yang not very strict about CCRIS.

CTOS is a NO NO

[ Last edited by  Sofea at 26-6-2007 07:57 AM ]

yup. aku pun selalu lambat bayar kredit kad. tapi lambat aje la. takde la due tak bayar langsung sampai berbulan-2. bila aku buat loan kereta, lulus pulak. mungkin sebab amount tak banyak kot. ni sekarang aku apply personal financing. senyap aje. tak lulus aa kot

ohhh... aku nak tumpang tanya...

dulu aku ader kete.... pas tu 5 bln tersangkut.. kata org bank lah... pada hal aku byr bebulan.. byr lak pada satu agen ni.. n dah lingkup pun.. tu yg dia past pada bank ni....

sudsahnya.. bank check dan 5bln sangkut n.. tarik kete...

dah happen lama dah since 2000 kut... dah tu kena byr lahh tunggakan bulanan yg 5 bln tu ngan baki loan kete tu sampai settle...

dah byk kali lawyer panggil.. naik court semua.. at last deals kat court mkemampuan byr RM 200 per month...

aku sedih... kete tu bank dah lelong... dgn harga yg murah jer... aku lak tanggung hutang... baki pinjaman kete tu...

tunggakan + baki loan - harga lelong = aku kena byr...

aku rase smpi mati pun x abis...

byr duit kete yg kita dah x gunakan...
korang rase adil tak...

nilah dia bank kafir  tu.. mkn duit haram...

aper lg yg leh aku buat

Originally posted by zorrozz at 29-1-2007 10:56 AM
ohhh... aku nak tumpang tanya...

dulu aku ader kete.... pas tu 5 bln tersangkut.. kata org bank lah... pada hal aku byr bebulan.. byr lak pada satu agen ni.. n dah lingkup pun.. tu yg dia past ...

Kalo kau buat loan ngan bank islam  pun ngko kena tanggung jugak kos tersebut. Sumer bank tu ikut prosidur. bukan nyer depa sesaja nak buat dajal kat kita

Reply #14 Sofea's post

Hi Sofea, mcm mana nak hubungi U

hi sofia..
kalau i kat johor ni leh apply loan kat tempat u ke?

CTOS & CCRIS..Minta pandangan from expert

I nak minta bantuan dari expert kat sini.

Pertengahan tahun sudah, i ada apply loan beli kereta dari bank tempatan. Masalah timbul bila bank reject permohonan i atas sebab nama i di black list di CTOS. Fair enough!.

Yang menjadi kemusykilan i, nama i di blacklist di CTOS kerana menjadi penjamin seseorang. Tetapi si peminjam telah abis membayar loan beliau dan dengan kata lain, beliau (peminjam) tiada hutang. Malah bank peminjam telah mengeluarkan surat 'clearance' menyatakan peminjam telah membayar abis hutangnya.

Surat 'clearance' telah di lampirkan sekali semasa i memohon pinjaman beli kereta tersebut. Hairan kenapa bank masih reject permohonan. Soal kelayakan i meminjam memang tak timbul sebab i sememangnya layak. Maaf kalau i sebut gaji bersih i pun lebih RM 5k setiap bulan. (Bukan menunjuk ok)

Apakah i akan terus terusan di 'reject' permohonan kalau dah masuk CTOS? Apa pandangan anda dan tolong bagi buah fikiran camana nak overide CTOS ni? Perlu ke i call dorang? Ada kah sistem CCRIS pun terlibat sekali?

Sebab i nak buat permohonan beli kereta sekali lagi dalam sebulan dua ni.

Rate

1