CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: coyotemawi

Masalah-masalah Yang Cikgu Hadapi -

Reply #60 coyotemawi's post

sabarlah....satu ari nanti aku juge akan merasa begitu

Originally posted by honeydew at 27/1/2007 05:50 PM
sabarlah....satu ari nanti aku juge akan merasa begitu

semoga nko tabah...

Sabarlah..

mmg begitu cabaran yang dilalui oleh seorang insan yang bergelar pendidik..
Pengorbanan masa dan wang ringgit kekadang tidak dihargai.. tp kerana amanah yang telah diletakkan dibahu kita.. kenala teruskan juga..

Pasal yuran tu... sebelum komen. sepatutnya ibu bapa tu berjumpa dgn para guru. rasanya guru2 tak ksiah kalu mak ayah tak mampu.. tp jgnla senyap je. jumpa n berbincangla..

Kepada yang baru menceburi bidang pendidikan.. bersedialah dari awal.. kita akan berhadapan dengan segala macam karenah ibu bapa, pelajar dan kalangan pentadbir sendiri..

Ingatlah..

" Tanpa Murid Tiadalah Kita"

Originally posted by tuahayam at 27/1/2007 07:09 PM
Sabarlah..

mmg begitu cabaran yang dilalui oleh seorang insan yang bergelar pendidik..
Pengorbanan masa dan wang ringgit kekadang tidak dihargai.. tp kerana amanah yang telah diletakkan dibah ...

mmg kesabaran cigu2 ni membanggakan...

camana kalau ikut negara maju mcm usa sana, depa g skolah tak pakai uniform...situ dah save duit parents... kasik bayar yuran yg makin mahal tu...

boleh prektis ke kat mesia ni....

apsal kerja fotostat ni kasik cikgu wat sendiri? naya ler... pen tu takpa ah... kalau tanda buku anak murid tu buat la kecik2 je pangkah jimat dakwat yg beli sendiri tu..

lagik satu dulu kan ada isu cikgu buat tusyen sampai 'kaya-raya' so patut kalau alatulis tu, kira offset cincai2 la la tumpuan cikgu yg dah kurang tu...

p/s: terima kasih kat cikgu2/lecturer2 ku yg mendidik & mencurahkan ilmu... mmg depa ni mertabatnya tinggi & pahala atas ilmu yg diajar & diamalkan tu boleh menolong mereka hingga ke akhirat...inshaAllah

[ Last edited by  Mulan at 27-1-2007 07:44 PM ]

Originally posted by Mulan at 27-1-2007 07:41 PM
camana kalau ikut negara maju mcm usa sana, depa g skolah tak pakai uniform...situ dah save duit parents... kasik bayar yuran yg makin mahal tu...

apsal k ...

tak setuju dengan pelajar tak pakai uniform gi sekolah.. nanti akan timbul satu gejalan lain.. sikap ingin menunjuk-nunjuk..

org kaya akan pakai baju mahal2.. dan buat pelajar kurang berkemampuan rasa terpinggir..

uniform leh mengurangkan mende ni.

Follow Us
Originally posted by akulynn at 27-1-2007 04:28 PM
isk..isk..papa sungguh sekolah tu yek..
takde peruntukkan ke?
bukan salah mak bapak...tapi pihak pengurusan sekolah yang tak cekap...
ayah aku pun persara kerani kanan sekolah..jaga akaun..
y ...

sekolah tu memang miskin pun..
contoh nye.. yang sekarang ni surau kat sekolah aku dulu takde...
tapi atas duit daripada sumbangan orang ramai.. akhirnye surau tu pun dah hampir siap....

aaa...aku terang kan balik semula la...mana tahu kau ni rabun ke hape..... sila refer post#12

dekat post 12 tu aku cakap duit yang  digunakan tu untuk men-photostatkan soalan percubaan dari sekolah lain....bukan untuk peperikasaan sebenar...kalau peperiksaan sebenar mesti lah ade peruntukan nye sendiri...

Aku nak tanye ade ke sesape kat sini pernah terbaca kat surat khabar pasal cikgu mengadu terpaksa gune duit sendiri untuk nota tambahan pelajar

Originally posted by Mulan at 27-1-2007 07:41 PM

apsal k ...

saye nak tanye kalau bukan cikgu yang nak photostat adakah patut cikgu menyuruh pelajar yang membuat sendiri nota tambahan ...tak takut ke nanti ade orang kate cikgu-cikgi ni makan gaji bute je...nak suruh kerani sekolah ..kerani  pemalas cam kat sekolah aku tu....

well, budaya menunjuk2 ni tak terhad kepada uniform saja... mau ker k'jaan/kementerian buat survey?

lagi 1, p'saan terpinggir/rendah diri ni patut dikikis habis-habisan terutama di kalangan melayu... harap taklah hanya sebab baju tak up-to-date aja, dah rendah diri... jangan la Melayu me-layu-kan diri dgn perkara yg kecil begini...

anyway, itu pendapat saya, jgn ler ada yg melenting pula

Originally posted by sazeryus at 27-1-2007 08:15 PM

saye nak tanye kalau bukan cikgu yang nak photostat adakah patut cikgu menyuruh pelajar yang membuat sendiri nota tambahan ...tak takut ke nanti ade orang kate cikgu-cikgi ni makan gaji but ...

suruh kerani la... kerani sekolah tu apa kerja/tugas dia...selama ni i ingat kerja dia tu la memotostat? antara lain...

Originally posted by Mulan at 27-1-2007 08:55 PM

suruh kerani la... kerani sekolah tu apa kerja/tugas dia...selama ni i ingat kerja dia tu la memotostat? antara lain...

tak silap saye,,,,,,diaorang photostat surat pejabat....dan simpan rekod sekolah je ..

pening aku topik nih...nih citer cikgu jadi along ke ..atau cikgu piunya tugas?

Originally posted by Uncle_K at 27-1-2007 09:29 PM
pening aku topik nih...nih citer cikgu jadi along ke ..atau cikgu piunya tugas?

citer cikgu punya tugas yg salah satunya BUKANLAH jadi along

patutnya, mak bapak yang malu kalau sampai cikgu datang rumah nak mintak yuran sekolah anak2..

aku rasa, nak datang rumah orang nak mintak yuran bagai nih, cikgu pun mikir ribuan kali nak pi.. tapi tu ler.. tak kan cikgu pulak nak bayarkan yuran depa2 nih..

memang ler sekarang nih mcm2 nak kena bayar kat sekolah tuh.. kadang2 agak banyak jugak lah.. kalau yang jadi pengawas, kena ler beli extra mcm necktie, blazer etc.. tapi kalau benda tuh memupuk anak kita untuk jadik 'leader kecik', apa salahnya..

mcm korikulum beruniform, memang ler mahal uniform depa tuh.. tapi, still berbaloi ler jugak depa join tuh daripada join mender2 tak pekdah.. banyak kebaikan yang mak pak tak nampak sebenarnya..

parents kena mainkan peranan yang wajar ler kalau nak anak berkualiti di sekolah..

kan?

Ah Long kejar cikgu memang ada,tak tau berapa ramai. Ah Long punya wakil wakil cari dan membuat orang berhutang memang banyak. anak murid pun boleh jadi wakil Ah Long, nak cari duit beli handphone dan duit saku.

bila dengar sendiri keluhan sesetengah cikgu di sini, syukur giler ler pulak ofis aku provide everything..

meeting ada makan,
peralatan pejabat lengkap.. tak pernah lak kena pantau suka hati mak bapak kiterang jerk amik kat store yang mcm bookstore tuh hehehe..
photostate suka hati banyak mana nak.. semua ready.. tinggal tekan butang mesin jer..

lebih apa lagi ye? (ikut style maya karin)

apa masalahnya cikgu pi ngutip derma rumah ke rumah? lai sonang nak cite perangai anak murid depa kat mak pak..u dont come to me, i come to u laaah hihihi

baguih laa cikgu pro aktif cam tu. kalo buleh 24 jam bior depa pro aktif kang tak pasal cam cikgu asari, cikgu suka main bola ari ari cikgu tidorrrrrrrr hihihihi

alasan tak mampu yang mak bapak tuh bagi bukan satu alasan yang konkrit....ia munasabah tapi tak konkrit...

SEPATUTNYa.. mak bapak kene usahakan untuk cari jugak duit menjelang musim persekolahan...sebab itu adalah bayaran yang wajib.... Dalam kesnih.... sekolah dah bermula 3 minggu lagi.. bermakna..cikgu tersebut dah beri kelonggaran utk bayar....tapi.. budak tuh masih gagal bayar yuran...

Ada kemungkinan.... budak tersebut  tak beritahu parents pasal tarikh akhir bayaran yuran....so mak bapak pun buat tak tahu dan tak kisah... Uncle rasa.. takder masalah kalau setakat bayar ansur ansur...ukannya byk RM 85.00 jer...
Alasan anak sekolah 4 orang.... pun takleh terima....anak orang lain pun susah jugak.. tapi mereka ada insiatif untuk buat bayaran.. Dalam kes nih.. aku nampak mak bapak budak nih semacam nak lepas tangan...

Ct rasa ada yang x kena dengan peristiwa cikgu datang cari kat umah..mungkin ada cerita lain yang kita x tau dan x diberitakan..lagipun laporan itu cuma dari pihak ibu bapa sahaja..dulu ada berlaku kat sekolah lama ct, siap masuk skabar lagi, kata cikgu belasah anak murid dengan penyapu..
tapi cerita sebenarnya, budak tu melawan guru kerana x bawak buku
bila ditegur, tunjuk penumbuk nak lawan cikgu..bila cikgu marah balik
x terima,amek kaki kerusi patah nak lawan guru (pompuan),
salahkah guru pertahankan diri dengan batang penyapu?
Bukan pukul pun...tapi mak bapak x terima, x admit salah anak
politik pulak masuk campur..akhirnya kawan tu didapati x bersalah..

kes cari sampai umah ni ct selalu gak buat..tapi bukan kes kutip yuran la..
selalunya pasal kes keja kusus x siap..markah pulak bawak masuk ke PMR..
Yang geram tu dah le anak buat selamba badak je..x rasa bersalah langsung pasal x siap keja..nak kasi fail terus kang cakap kita x de budi bicara..

Yang kes ct hadapi..bahan kita sediakan, kertas A4 kita supply,,tinggal salin balik pun x leh buat..kalo boleh cekik, dah lama mampus tergolek anak orang...
Smalam..ada sorg kawan tu admit wad pasal tensen dengan perangai anak orag..
zupp...darah terus naik..

Pengalaman ct, kita ni punyalah komited n kesian x nak anak murid fail kerja kusus,
bila datang umah cakap dengan mak bapak,
ada pulak antaranya yang cakap.."X pelah cikgu, dah dia x nak buat, nak macamana.."
pastu gua belah terus balik sekolah dan zappp..0 markah bagimu...
Ada gak yang menyalahkan cikgu 100%..jadikan cikgu musuh pun ada..
pendek kata 1001 macam perangai..

ct x heran anak2 kita esp yang melayu dan duduk kelas belakang jd macam samseng,
pasal minat nak belajar x de..mak bapak x  kesah,
nasihat x boleh..marah kereta kena cakar..
yang dia orang minat..cerita pasal hadfon, penyanyi, hiburan,
seks, GF,BF..tu la..

Tapi ramai juga ibu bapa  yang over excited,
bila anak berjaya, dikatakan kerana usaha sendiri
bila anak fail, dikatakan cikgu..
anak sendiri sentiasa baik...

Harapan para guru : ibu bapa perlu ambil berat dan ambil perhatian terhadap anak mereka , jangan jadikan sekolah macam nursery, hantar anak dan serah bulat2 kat sekolah, nak anak jadi produk terbaik tanpa mahu membantu...

Originally posted by cguct1970 at 27-1-2007 10:47 PM
Ct rasa ada yang x kena dengan peristiwa cikgu datang cari kat umah..mungkin ada cerita lain yang kita x tau dan x diberitakan..lagipun laporan itu cuma dari pihak ibu bapa sahaja..dulu ada berla ...

ngan ct..

patutnya, parents nih, dah tau masa anak tuh banyak kat sekolah, then, berpakatlah dengan cikgu nak bentuk anak selain parents sendiri pantau anak dari rumah.. anak2 nih masa dorang, paling banyak kat sekolah dan rumah aja lah..

dah ler meeting PIBG tak pernah datang (aku ler tuh!) ada hati lagi mau komplen itu ini.. kalau anak mengadu, terus pi serang cikgu tanpa counter check.. masa anak aku darjah dua, aku pi amik buku rekod anak aku di sekolah, aku tanya cikgu prestasi dan kelakuan anak aku di bilik darjah.. cikgu tuh cakap gitu gini.. aku cakap kat cikgu tuh, kalau anak saya tak dengar cakap, rotan jer cikgu.. kalua calar tuh biasa jer.. cikgu tuh cakap, bagus ler kalau gitu, nih, mereka tak berani nak marah dengan perkataan keras coz pernah terjadi ada mak bapak yang datang marah kat cikgu walaupun cikgu baru ugut2 anak kat murid kalau tak dengar cakap..

so, now, tiap2 awal tahun masa pendaftaran anak sekolah, aku terus jumpa cikgu kelas suruh cikgu marah atau rotan saja anak aku tuh kalau dia malas atau wat hal.. bila dah ada kata sepakat gitu, anak aku tuh aku tengok tak der ler buat selamber kerja rumah dia etc.. dan now, aku nampak giler perubahan anak aku.. disiplin betul dia ngan homework dia, walaupun aku nak ajak jalan, kalau homework dia tak siap, dia tak mau ikut kata takut nanti cikgu marah.. alhamdullilah, markah dia last year pun aku bangga ler jugak.. top5 student ler jugak kan antara 162 orang darjah 3 di s.k putrajaya 1 tuh..

pada guru2 di luar sana.. memang ler korang nih kesian betul.. pun demikian, jangan ler kecik hati sanggat, masih ada parents yang mengenang dan mengakui darjat cikgu2 nih.. aku nih, tiap2 hari guru, ada jer hadiah aku kasik kat cikgu kelas anak aku.. hehe.. bukan nak bodek, saja jer sebagai ingatan