CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tuahayam

ALL ABOUT DEBIT CARD

momod bg tacang
thanx medang
puccafan Post at 7-5-2011 09:30 PM

sesama...

ok nak bagi review maybank visa debit card...ala kad buat ceri tu.waktu aku mula2 dapat kad tu,aku baca pamphlet dan situ ada tulis kalau aku nak guna untuk transaksi di luar negara atau internet,senang cakap nak aktifkn fungsi visa tu aku kena tukar setting kad tu dia atm.yeah so i did that.

that's last year story.

tahun ni pertama kali aku guna DC kat oversea.rabu lepas aku beli ipod touch.masa nak bayar tu terdetik hati aku,cuba guna kad ni dan dalam akaun maybank aku memang ada duit sikit,cukupla utk cover byr ipod tu.aku siap2 bagitau salesgirl tu 'i would like to try this card first and see whether it's work or not' ceh...macam diary of an e-shopaholic la pulak main cuba2 kad ni.bila dia masukkan kad tu je,wahhh...macam magic.terus mesin tu print receipt.jakun kejap hehehe...transaction approved and i signed the receipt.balik tu cek la kat m2u, memang ade tulis la transaction tu.kali kedua aku baru guna tadi utk bayar tiket flight lak.

secara keseluruhannya aku puas hati dengan kad ni hehehe

Rate

1

aku ni susah sangat hidup kalau takde debit card..jadi bila maybank kluarkan debit card,aku jadi excited sangat.sebab aku jenis yang susah nak withdraw duit kat atm.aku suka guna kad je,tak suka bawak cash banyak2 sebab nanti wallet aku jadi x cantik kembung je.

2 things i can't live without, debit card and internet banking.

Post Last Edit by tabasco at 9-5-2011 17:23

double post

Reply 102# tabasco

jengjengjeng...mula2 baca mmg suspens ...ingatkan bad review.....hehehe

sian kat saya ni...jakun benor pasal debit card ni....knp la dolu2 tak terpikir nak search pasal DC ni...kalu tau la mmg dah lama apply...
saya takde la maybank visa DB tu tapi ada maybank card biasa yg tulis Bankcard tu je....so boleh guna lg ke kad tu as DC since ni dah tahun 2011 kan...kalu betul leh guna lg sian kat saya ni sbb mmg zero knowledge pasal kegunaan kad tu selain as nak withdraw cash....bayangkan lah br2 ni,tengah2 shopping kat JJ midvalley my mother called mintak tolong belikan skII,malas dah nak Q draw somemore cash, swipe je CC...eeeeee..ruginya la...just nak beli brg rege 500ringgit guna CC...   

kalu dah tak boleh mcmana nak tukar ke kad cerry tu?
passbook saving akaun tu pun dah lama ilang..

Reply  tabasco

...
tukul Post at 26-5-2011 02:30

TAPI...ada tapinya disini.aku lupa nak bagitau.macam ko nak beli barang rm500 kan?kalau nak guna debit card ni, duit dalam tu x boleh cukup rm500. mesti rm1000 sebab maybank mula2 memang potong rm500 je.tapi 2 hari lepas tu kot aku cek intenet dia potong lagi rm500 tapi masukkan balik.pelik betul la maybank ni nape perlu buat gitu?

dan bagi yang nak withdraw duit dari kad maybank di oversea, pilih option savings.

Follow Us
Reply  tabasco

...
tukul Post at 26-5-2011 02:30

eh tak menjawab soalan la aku ni heheh aku aku cuba tolong jawab mana patut ek.

Bankcard dan DC 2 benda berbeza.aku rasa memang xboleh nak jadikan BC sebagai DC sebab BC xde logo Visa,xde kemudahan Visa.itu cuma kad bank biasa utk cucuk duit kat atm.

kalau nak tukar, boleh je pegi maybank cakap awk ni existing customer dan nak tukar BC kepada DC.sure boleh punya.rasanya akaun tetap sama cuma tukar kad je.pasal passbook tu aku tak pasti sebab xpenah ada

Reply 106# tabasco

oooo...gitu ye...susah jugak...kalau nak beli barang harga 4k....maknanya dlm akaun kena ada 8k la ye....
klu mcm ni baik guna cc yg ada tu je la....ujung bln bayo je 4k tu kat bank

DC tak de point kan

Reply 108# tukul

it depends on the situation..ye CC itu lebih baik dari DC sebab CC cuma cas jumlah yang kita bayar ITUPUN kalau kita bijak membeli, bijak juga membayarnya sebab ada sesetengah orang lupa pada spending limit.tau nak swipe tapi lupa nak membayar.bagi aku DC tetap terbaik sebab aku takde CC.so this is the benefit for me.perlu diingatkan bahawa hanya Maybank DC je yang cas double dan pulangkan balik duit tu.aku tak tau bank lain macam CIMB ke,HSBC ke dan aku tak tau dorang ada DC ke tak. kalau bank2 ni ada, konfem aku akan apply 1 utk diri aku sendiri. I just love DC.it is so convenience.

pasal point tu,nah im not sure what points are you talking about.

Reply  tabasco

oooo...gitu ye...susah jugak...kalau nak beli barang harga 4k....maknanya dlm aka ...
tukul Post at 27-5-2011 22:00

Biasanya takde la mcm tu. Berapa jumlah brg, itulah harga yg akan ditolak dari akaun (DC) tadi. Unless klu jumlah asal tu bukan dalam RM, maka kena pastikan dlm akaun kita ada duit yg cukup utk cover harga SELEPAS nilai ditukar ke RM. Contoh, beli flight ticket JetStar harga SGD$199. Katakan nilai tukaran ialah 2.4, maka 199 x 2.4 = RM 477.60. Jumlah inilah yg akan ditolak dari akaun bank kita. Kalau kurang dari jumlah ni, transaction akan fail. Kdg2 ada juga website tak terima DC walaupun site tu boleh terima CC. So sebelum beli apa2 online guna DC, sila pastikan sama ada website tu terima DC atau tidak. Pernah juga berlaku, transaction approve, tapi jumlah dlm akaun bank tak pula kena tolak (ini magik gak ni, untung sapa yg dpt). Apa pun kena hati2 sebelum beli apa2 guna DC, sebab once dah beli, duit dalam akaun akan terus dipotong. Bukan boleh ambik balik duit tu, tak mcm CC, blh cancel.

Rate

1

Post Last Edit by safiku at 3-6-2011 22:11

Reply 103# tabasco

setuju ... sy pun x suka bwa cash. Lebih suka debit berbanding kredit. Sebelum sy ada visa DC BSN dan Maybank, memang dah sekian lama sy gunakan kemudahan debit menggunakan ATM cards sama ada di pusat membeli belah, pst servis kereta (kaunter yg ada access MEPS boleh debit terus drp ATM cards - diorg ada display senarai ATM cards yg blh debit), even di petrol pump.

Cuma sy agak sedikit keliru ... sy sangkakan bila buat visa debit card (DC) ni, ia akan "berfungsi" "sama" la mcm ATM card sy yg sebelum² ni (seblm ni sy debit gunakan ATM bnk islam, maybankard, eon bank) yg mana bila buat bayaran di kaunter, sebelum terus debit drp saving yg ada dlm akaun, kita kena tekan no. pin dulu. Nak jadi citer, semua ATM cards sy hilang bersekali dgn semua isi handbag bulan januari lalu. So, memandangkan masa tu sy akan bercuti ke luar ngr dlm tempoh 2 mgu dari tarikh hlg semua kad tu, maka kelam kabut la sy buat kad lain ... 1st kad sy buat adalah BSN visa DC. Satu yg sy musykil, visa DC rerupanya bukan sbgmana kita debit menggunakan ATM card ... maksud sy, visa DC ni "penggunaan"nya mcm CC gak iaitu TIDAK PERLUKAN PASSWORD/PIN NO. ... just "swipe n sign"! hhuu ... manyak sinang! tapiiiii, manyak berisiko ooo. Then, bebaru ni sy buat pula visa DC maybank ... pun sama! So, kesimpulannya ... tiada perlukan PIN NO. (dan sy agak bimbang akannya ... hhuu)!

Rate

1

DC di Malaysia tiada ciri2 keselamatan. Tiada PIN no yg diperlukan. Jadi kalau sesiapa curi DC anda, untunglah pencuri kalau di dalamnya ada wang. Jadi sebagai langkah keselamatan, milikilah paling kurang 2 akaun bank. 1 untuk guna ATM kad biasa di mana ada wang, dan yg 1 lagi khas untuk guna DC. Pastikan wang utk DC dimasukkan ke bank HANYA pada saat kita nak beli brg dan pastikan jumlah CUKUP2 sahaja (kalau boleh, jgn masukkan jumlah yg tak mampu kita hilang). Jadi kalau DC kena curi sekalipun dan wang tu digunakan, at least jumlah yg hilang ialah yg mampu kita tanggung/terima, bukannya keseluruhan wang simpanan. Kena bijak mengatur strategi.

Rate

1

Tadi, pertama kali lina guna DC maybank visa electron yg kad gambo buah ceri tu kat kedai perabot.. setelah dibaca page belakang2 .. ada kata x yah pin dan ada kata guna pin...tp tadi lina berurusan, kena masukkan no pin.. dari apa yg lina perhatikan, dia x swipe card tu tapi dia just cocok kat card reader , baca cip kot.. tapi sebelum tu dia ada tanya saving atau current..sebelum proceed..

Jadi kesimpulan kat sini, adakah bila kad tu dibaca melalui card reader thru cip dia akan minta no pin dan kalau swipe pula x perlu no pin? mcm tu ker prosesnya ? coz cina tu ada cakap, kalau DC, x perlu no pin.. tapi, urusniaga saya buat tu perlu no pin...dan kad tu mmg DC visa maybank merangkap atm kad la...  kalau ada kad tu, mmg dah tak de buku dah.. kalau keluar tunai kat kaunter maybank, just bagi kad tu je dan tandatangan borang wang keluar kat belakang

Post Last Edit by andria at 10-7-2011 12:20
Tadi, pertama kali lina guna DC maybank visa electron yg kad gambo buah ceri tu kat kedai perabot..  ...
linamys Post at 18-6-2011 23:11

Kalau cucuk kat card reader, memang kena nombor pin biasanya (utk kad debit yg ada pin no saja). Salesperson akan bagi card reader tu pada kita dan kita yg tekan sendiri nombor pin. Tapi kalau jenis swipe, boleh swipe mcm tu jer tanpa perlu nombor pin. Dkt Malaysia ni, belum pernah lagi saya jumpa DC yg perlukan nombor pin kalau kena swipe/cucuk. Kalau negara mcm OZ/NZ, cucuk kad atau swipe, kedua2nya perlu nombor pin. Itu apa yg saya taulah.

hi...nk tnye la..sape pnh guna maybank kad visa nie utk bayar online? I nk guna tuk bookin hotel and after that diorg email i back mntk no cvv...no cvv tuh means no 3 digit belakang kad tuh ker? sblah authorized signature? pleaseee..help me..sape2 taw

hi...nk tnye la..sape pnh guna maybank kad visa nie utk bayar online? I nk guna tuk bookin hotel and ...
yaya12 Post at 4-7-2011 13:28

no tu xleh reveal dekat 3rd party rasanya.tab pun x pasti la bab ni sorry xdpt tolong

Kalau cucuk kat card reader, memang kena nombor pin biasanya. Salesperson akan bagi card r ...
andria Post at 22-6-2011 22:02

tab guna kat oz maybank debit card ni dorang x mintak pin no pun cuma sign je mcm guna cc biasa

Reply 116# tabasco

ayoyo...   hantam sajalah..dah bg no tuh kt hotel tu td..suh dorg try jelah...

tab guna kat oz maybank debit card ni dorang x mintak pin no pun  cuma sign je mcm guna  ...
tabasco Post at 4-7-2011 21:31

Sebab mcm yg i ckp sebelum ni, Malaysia punya debit card takde ciri2 keselamatan. Tanpa pin pun blh swipe/cucuk. Tpi debit card foreign countries mcm NZ/OZ, kena ada PIN no baru blh swipe/cucuk. Klu kad debit tu ADA pin no, masa first time kita dpt kad tu, teller akan suruh kita masukkan 4 (contoh) digit PIN dan ulang sekali lagi utk double confirm. Itu tandanya kad tu MEMANG ada pin no. Tapi kad debit Malaysia takde buat mcm tu. Sebab tu boleh cucuk/swipe tanpa pin no, wlupun bawa kad tu ke OZ sekalipun. Lainlah klu guna OZ/NZ punya debit card.

hi...nk tnye la..sape pnh guna maybank kad visa nie utk bayar online? I nk guna tuk bookin hotel and ...
yaya12 Post at 4-7-2011 13:28

Sy cadangkan, lain kali kalau u nak guna kad debit utk tujuan apa sekalipun ONLINE, gunalah di web di mana u tak perlu beri cvv secara manual (dlm telefon) kpd sesiapa pun, sb 3 digit kat belakang tu umpama PIN no utk kad debit kita. Klu u bagi even kpd pekerja hotel, diorg blh guna kad debit u tanpa pengetahuan u. Kes ini sama mcm salah guna kad kredit. Tpi kad debit ni lbh bahaya sb ia akan tolak cash on the spot dlm akaun bank dan proses tu tak boleh dibatalkan. Bukan mcm kad kredit - klu ada salahlaku kad kredit, at least proses msh blh revoke. Klu nak book hotel, carilah web yg auto-generated, maksudnya u masukkan no cvv tu SEMASA proses booking (semasa isi form online, bukannya bagi kpd sesiapa dlm telefon), jadi details semasa transaction akan kekal dlm bentuk kod sb ia guna SSL (encrypted). No cvv akan bertukar menjadi 3** (contoh). Bila print pun, no tu dah kena encrypted, tak boleh pecahkan. Jadi org tak tau no cvv tu. Klu u bagi no cvv tu kpd org lain, nanti sesiapa saja yg dpt no cvv u tu blh guna kad u, u pun tak tau siapa yg guna kad tu.