CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3232|Reply: 16

Sebulan telah berlalu...

Hampir sebulan dah aku beli gitar akustik, main lagu memang dah boleh (fingerpicking) + strumming down.... tapi aku tak pandai pakai 'plectrum' @ pick bila strumming ke bawah & ke atas. Bebal sungguh lah aku cuba main pakai pick nih. Janggal betul rasanya.

...Tolongg....

Teknik pegang pick yg salah kot? Takpe, kalau nak main pakai jari saje pun boleh, mcm gitarist dire strait tu, solo pakai jari jer! Satu band tak pakai pick.

Reply #1 mo-mo's post

Aku pernah ada masalah macam ko...
masalah aku kalo guna pick mesti terlepas dan jatuh..
Sekarang dah ok..
Cara aku mengatasi masalah itu ialah dengan, rapatkan jari telunjuk dengan ibu jari seolah olah memegang pick. rapatkan hujung kuku kedua dua jari.. kemudian strum atas bawah, strum bawah guna kuku jaru telunjuk, strum atas guna kuku ibu jari..
lama lama aku letak pick pulak instead of guna kuku. rajin amalkan... terus ok.  lain orang lain cara..

Reply #3 Brader_Jon's post

Terima kasih Brader Jon. Betul jugak, ya. Saya tak terfikir pula nak buat mcm tu.....susah sangat pakai pick sampai saya dah tak berangan dah nak beli gitar letrik (maklumlah biasanya gitar letrik kena pandai pakai pick). Sekarang dah keluar balik dah gambaran gitar letrik tu dalam kepala saya.

Saya akan cuba kaedah yang awak cadangkan. Nanti, kalau ada progress saya khabarkan. TQ!

aku pun mempunyai masaalah yg sama, pasal suka main gitar (acoustic) pakai finger picking.  Bila pakai plectrum kantoi especially bila perlu skip tali.  Tapi yang peliknya kalau main gitar letrik tak ler berapa terserlah kekantoiannya, takdalah problem sangat walaupun masa plucking.  Bila main acoustic je problem.. ntah.. psycho pun ya kot..

Reply #5 rikiruj's post

Kau pakai gitar akostik jenis ape..? fret lebar ke..? mungkin ko biasa main gitar karen fret slim.. tali rapat.. pas tu main tali jarang sikit.. tu yg tak biasa kut.. tu aku agak je la..

Follow Us
ala...baru sebulan...pak ngah aku dah 15 tahun beli gitar kapok sampai sekarang tak reti main....

rilek..aku gerenti lagi 3-4 hari ko akan biasa pakai pick ni....

Betul kata korang. Aku berlatih malam tu dalam 3 jam. Walaupun pick tu jatuh-jatuh & sangkut-sangut, aku bantai jer. Malam lepas tu pulak aku ingatkan akan sangkut-sangkut lagi, tiba2 tak sangkut & tak jatuh dan sedappp saja rasanya strumming & tak janggal dah rasanya....  Syukur...syukur...

Tq kawan2!

sama sama..
haha baru nak reply tp prob dah solve

faktor ketebalan pick pon kena kira jugak....
kena eksperimen...

P/s walaupun problem dah solve, aku nak jawab jugak :bgrin:

Originally posted by Diablo at 4-12-2006 12:00 PM
faktor ketebalan pick pon kena kira jugak....
kena eksperimen...

P/s walaupun problem dah solve, aku nak jawab jugak :bgrin:

betul tu...aku biasanya akan menghadapi masalah bila aku tukar pick...cthnya bila aku dah lama main pakai pick tebal dan keras (yang RM2.00 sekeping tu) kemudian aku switch ke pick yang nipis dan lembut (yang RM1.00 ke RM1.50 sekeping), terasa gak perbezaannya....aku ni jenis tak memilih pick sebab pick yang aku ada tak pernah kekal lama..tu yang beli main belasah je tu...janji ada rupa segitiga tak tepat..tapi dah lama2 aku terperasan bila aku pakai pick keras, aku suka buat speeding tak tentu hala(without control) dan heavy riff...jarang la aku nak plucking...bila aku pakai pick lembut,  aku suka rilex strumming dan plucking aje...macam tak best nak main ganas2 ngan pick lembut ni...cepat sangat sumbing..

so, aku sindri pun nak tau la jugak adakah pick ini kena sesuai dengan genre music yang kita nak main ni sebab selama hari ni aku dah belasah semua jenis pick yang ada di pasaran termasuk la yang berwarna warni, yang sebesar kulit kepah, yang berbentuk seganjil kepala alien workshop sehinggalah kepada kad kredit/prepaid celcom malah tutup tupperware yang aku designkan menjadi  bentuk pick (kes darurat le ni) tapi aku masih lagi mencari2 pick yang sesuai...

Reply #11 Rayz_1's post

Aku cuba beberapa pick, setakat ni kegemaran aku ialah Stagg 0.71mm yang aku rasa paling sedap.

Originally posted by mo-mo at 6-12-2006 02:20 PM
Aku cuba beberapa pick, setakat ni kegemaran aku ialah Stagg 0.71mm yang aku rasa paling sedap.

wah..berapa harganya...aku kalau ikut mm tak reti sgt....

Stagg punya pick dia pakai mm. Kalau 0.71mm ni kira Medium. Harga RM1.50. Aku simpan satu dalam wallet & satu kat gitar. Memang kegemaran aku setakat ni lah. Lain org lain citarasa, tapi dia murah jer, so tak rugi beli satu & try.

Note** Aku org baru, jadi jangan dengar aku 100%. Penggunaan pick berbeza dari sorang ke sorang pemain. Harga benda ni tak mahal, so tak apa sangat lah kalau nak experiment. Cheers!

Lain-lain yang aku cuba setakat ni;

1. Gibson pure T (besar) - untuk strumming malam-malam supaya tak bising sangat & ganggu anak2 ku tidur.
2. Dunlop Tortrex .60mm - selalu tercucuk tali ke-3 & sangkut walaupun kecil, aku tolak tepi dulu.
3. Ibanez Medium - aku tak selesa pakai, walaupun agak melekat di jari.

[ Last edited by  mo-mo at 6-12-2006 04:31 PM ]

Originally posted by mo-mo at 6-12-2006 04:22 PM
Stagg punya pick dia pakai mm. Kalau 0.71mm ni kira Medium. Harga RM1.50. Aku simpan satu dalam wallet & satu kat gitar. Memang kegemaran aku setakat ni lah. Lain org lain citarasa, tapi dia mu ...

pendapat orang baru pun kena ambik kira gak...mana le tau ko ada jumpa something yang orang lama tak jumpa...nasib baik aku pun orang baru gak...boley la kongsi2 ek...heheh...

hari tu aku beli 8 pick fender medium yang lembut yang dikhaskan untuk aku simpan dalam wallet aku...tetapi malangnya wallet tu aku ganti baru dan  dah ku campakkan ke tong sampah tanpa aku mengeluarkan pick2 yang baru je aku beli tu...aku baru pakai sekeping aje...selepas tragedi tersebut terus aku beli 2 pick medium ,satu keras dan satu lembut...jenama apa ntah tapi ada gambo tengkorak...aku experiment dengan dua2 sekali...dan akhirnya sekarang ini aku masih berada di dalam mode confuse....

Originally posted by Rayz_1 at 6-12-2006 12:30 PM

so, aku sindri pun nak tau la jugak adakah pick ini kena sesuai dengan genre music yang kita nak main ni sebab selama hari ni aku dah belasah semua jenis pick yang ada di pasaran termasuk la yang berwarna warni, yang sebesar kulit kepah, yang berbentuk seganjil kepala alien workshop sehinggalah kepada kad kredit/prepaid celcom malah tutup tupperware yang aku designkan menjadi  bentuk pick (kes darurat le ni) tapi aku masih lagi mencari2 pick yang sesuai...

lebih pada cara permainan kau sendiri.... secara tak langsung, tersangkut jugak genre muzik yg kau main.
kalau kau strumming kat akustik pakai pick keras, kasar la bunyi dia...
kalau kau main riff keras pakai pick lembut, alamat patah le....

pilih yg paling kau selesa dgn cara kau picking & bunyi yg nak dihasilkan

kena banyak eksperimen...

aku sendiri guna tortex... tak licin

aku pakai JD gator 2.0.. best wooo