CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 8490|Reply: 35

Dyleksia & ADD

hi.. bole terang sket tak psl penyakit nie... yela aku nie pon ada problem nak konsetrate blaja dari kecik smpai skang lag....  penyakit tu keturunan ke hape ek ??

Reply #1 munchkeen's post

Dulu ada topik ni...ntah kena sapu dgn admin ke blom...admin baru buat
pembersihan lak tu...

Dyleksia ni...yg simpelnya...kalau membaca 'm' nampak cam 'w'...'n' nampak cam 'u',
'b' nampak cam 'd'...

ADD  ialah attention deficits disorder. di masa kanak kanak sukar memberi tumpuan di dalam melakukan apa jua aktiviti, apa lagi aktiviti yg dia tak minat (spt belajar). terlalu banyak 'tenaga' di dalam diri pesakit ADD ni, dan tenaga tu perlu dikeluarkan. so selalaunya kanak kanak ADD akan jadi hyper active. mungkin sampai dikategorikan sebagai kanak kanak yg 'suka cari pasal', 'degil' dan sebagainya. akibat daripada ini, tumpuan pada pelajaran pun akan kurang, dan akan dikategorikan sebagai murid yg 'lembab'. Walhal, jika cara pembelajaran diberi dengan betul, kanak kanak ADD boleh lebih berjaya dari kanak kanak normal yang lain.

Bagi dyslexia pula ialah mereka 'keliru' dengan abjad atau angka. contoh number 13, jika disuruh tulis, mereka mungkin akan tulis '31' dan seterusnya laa.. ini boleh di bantu dengan KAEDAH PEMBELAJARAN yang sesuai untuk kumpulan dyslexia nih. Ia berkiatan dgn stuktur otak yg melihat sesuatu dlm bentuk 'berasingan'-- ibarat dalam kotak otak mereka ni banyak 'laci' so kalau tengok satu satu tak leh nak gabung. Macam tengok orang... dia selalu akan tengok bibir satu bahagian, mata satu bahagian, hidung satu bahagian. bukan macam kita... gabungan hidung, mata, kening etc membuatkan kita kenal 'siapa' org tu.

Rate

1

ok.. tq... well... is there any website ke... places kt malaysia nie aku nak diagnose psl ADD ??? sapa2 lagi ada ADD nie here ?...

well hmm you are basically  takling about two different things here.
It could be just the attention deficits still single  chanelled  lagi  , kot? hehehe
anyway just browse aroung term nih - single channelled attention, attention hierarchy

ADD? well it pretty easy lah nak label itu dan ini tapi kalau ADD ni i tak rasa you kat sini and typing those letters kan? ADD ni term yg merujuk kep[ada bebudak yg ada shoty attention span, tak boleh concentrate tugasan / aktiviti dengan lama , poor organization to task.kalau ade benda ni  bukan dyslexic jer tapi LANGUAGE pun tak der.

dyslexia basically refer to reading difficulty. So you have to know lah kot sama ada word to familiar ker tak .. ker tak, cara you eja tu ikut bunyi - sould to letter rule or etc.
or you boleh baca print  tapi tak boleh eja dengan mendengar perkataan itu.

dyslexia ade 2 jenis ni dah masuk dalam filed cognitive neuropsychology dah ni!!!

deep dyslexia
surface dyslexia

contoh perkataan ni

/quay/  you sebut [ ki ] or [kuay]? haaaa......hehheehh ni kalau sebut [kuay] kita namakan surface dyslexia - sebab you eja  bunyikan ikut aplhabet tu...but english is a deep language ...so mmg di tak ikut rule sangat.

Rate

1

actually, aku ada prob when taking notes from let say.. lecturer.. or someone who giving some instruction... aku  susah nak tulis balik macam dia cakap..&  misplace an important note... aku bole ingat apa yg dia cakap tapi aku tak bole write ballik in my note book.... 1 more aku ada prob bila membaca sentence... aku bole baca dengan betul dlm hati... tp bila aku baca balik it seems that i read somehing else...  a same meaning tapi different sentence... it's like im adding some word or replace it with different word la...  aku juga ada prob nak concetrate study dari kecil lagi...  earlier.. aku rasa macam aku nie lembap psl aku kena belajar balik kt rumah... aku tak rasa pon cikgu tu mengajar dengan cepat but the thing is I just want her to finished the lesson quickly...  bole sapa2 bagi cadangan psl masalah aku nie ?? anyway tq for your reply before ...

Follow Us
Originally posted by munchkeen at 1-9-2006 05:38 PM
ok.. tq... well... is there any website ke... places kt malaysia nie aku nak diagnose psl ADD ??? sapa2 lagi ada ADD nie here ?...

ada. my sister is ADD. but now she's completing her Phd. cuma mmg banyak cabaran yg dia lalui. contohnya.. masa dia buat master, peksa statistik, lectrer tengok jawapan dia terus kata "awak salah ni". bayangkan laa.. dia kata ada masa dalam 10 minit je lagi.. dia tak tau nak buat apa.... gabra.... then nasib baik lecturer tu patah balik ke meje dia... tanya "awak ikut buku ke? awak tak ikut cara saya ajar?" kakak saya terus angguk... then lecturer tu kata 'kalau gitu ... awak betul laa tuh..'  fooooooooooohhhhhhhh... after that she could find her way back!!!! a few hours bila my parents nyaris nyaris nak repot polis, dia tepon suh amik kat uni.

ADD nih perlu ada sokongan yg kuat dari famili. mujur my parents faham my sis nih... so they gove rooms for her to take hew own pace in her study. cume masalahnya kat mesia nih.ramai anak2 ADD ni di kategorikan sebagai lembab, trouble maker, terlalu aktif, pengacau dlln. walhal, kalau kita beri mereka ruang dan cara yg betul, mereka boleh berjaya.

btw, my sis is 95% right-brain (lagi laaaa payah nak mengajar!)

ada persatuan di mesia nih... you boleh tanya Jabatan Pendidkan Khas. mereka has good link with NGO.

Rate

1

Originally posted by puterikhaleeda at 4-9-2006 04:01 PM

ada. my sister is ADD. but now she's completing her Phd. cuma mmg banyak cabaran yg dia lalui. contohnya.. masa dia buat master, peksa statistik, lectrer tengok jawapan dia terus kata "a ...

lupa lak nak cite pasal my sis tuh.. dia mmg belajar sendiri. kat umah. dan cara dia belajar pun lain. perhaps melukis. atau dia cakap kuat-kuat. atau dia suh puteri baca dan explain pada dia. then dia explain balik (ikut kefahaman dia). dia pegi kelas pun sbb attendence je.dalam kelas selelaunya dia wat benda lain....  dia pegi kelas tak ingat apa yg cikgu ajar.. tapi dia akan ingat cikgu tu pakai apa, lipstik warna apa, pergerakan dia apa. then, dia lukis gambar cikgu tu (she's very good in drwaing)...pastu baru dia kaitkan.. masa cikgu ni tengah garu pala, dia tengah cakap pasal apa.

one thing about her, dia tau apa masalah dia. dan parents explain masalah dia jugak. so dia tak rasa jauh hati atau rasa 'bodoh' atau rasa 'janggal'. here i thinks how she gains her self esteem and boost her to study harder n smarter.

yupp....... aku sometimes ada prob like it....  aku tak suka iku peraturan.... aku tak suka ikut gi kelas.... aku suka handle cara aku... aku x suka belajar cara formal.... aku lg suka study sendiri drpada dgr cikgu ajar... .. psl pembacaan pulak aku lg cenderung membaca ikut perkataan sendiri... pelik pelik...

Originally posted by munchkeen at 3-9-2006 04:21 PM
actually, aku ada prob when taking notes from let say.. lecturer.. or someone who giving some instruction... aku  susah nak tulis balik macam dia cakap..&  misplace an important note... aku bol ...

i think just try to test your "infomation processing" dengan cara

suruh kawan you bagi

simple command
complex command

dengan cara lisan

kemudian dengan cara written words

cth
simple command : bagi saya epal

complex command beri saya epal , jambu  dan minum air dalam gelas merah.

it's how you process your info  tu yg of interest her.

to label with ADD you need a child psychiatrit tapi kalau you ni jenis  keen kan heheh gilah ker i dunno someone yg ambil
cognitive nueropsychologist - they all lebih mahir tengok which pathway  you guina untuk process PRINT - orthographic - tulisan
or understanding verbal ( spoken word)

well ..good luck

tapi

i rasa it's more on you concentrating what you are listening  etc...

sebab you tak bagi cth
bagi situasi ni

boleh tak ulang apa yg lecturer you cakap

boleh tak suruh org tanya you perkataan seerti
atau berkataan berl.awan

perkataan konkrit
abstrak

ni benda complicated lah i malas nak tulis  or else you kena belajar PALPA pulak heheheh....

anyway  try test your self in understanding complex and simnple command.

u belajaq apa sekarang ni?

sekolah menengah? sekolah rendah?
which  level are you now?

Rate

1

Originally posted by munchkeen at 10-9-2006 12:59 PM
yupp....... aku sometimes ada prob like it....  aku tak suka iku peraturan.... aku tak suka ikut gi kelas.... aku suka handle cara aku... aku x suka belajar cara formal.... aku lg suka study sendir ...

tak pelik. its a matter of how your brain process the information. now, u dah tau seba sedikit tentang hal nih, u can create new ways to study... dan teruskan cara sendiri. asalkan matlamat dan objektif pengajian tu betul.

jgn hirau kan apa org kata --> masa zaman sister puteri tu, susah juga... tapi alhamdulillah.. we all fight our right. dan syukur sekarang nih... sikit lagi dia nak grad for her doctorate.

GOOD LUCK!

oh ye... perhaps u boleh buat ujian left/right brain dominance. ada kat internet. u browse je.

my sis buat kat psyuchologist and hers ialah 95% right brain. psychologist tu pun ucap syabas kat dia sbb dia 'survive' dalam sistem education mesia nih.

tq la 4 you all punya info... kt mana web nk blaja psl brain dominance tu??? anyway.. i consider myself multi talented but so far tade la berjaya sgt dr segi kerjaya tu...( eksekutif ke ... dh ada rumah ke)... aku nie dah berkerja... tp dr segi talented tu... muzik, sport... art... aku ada bakat... kebanyakkannya mmg natural talent... dr segi blaja je aku lemah sket... hmnnnnn.... boringnya kan...

Originally posted by munchkeen at 13-9-2006 06:51 PM
tq la 4 you all punya info... kt mana web nk blaja psl brain dominance tu??? anyway.. i consider myself multi talented but so far tade la berjaya sgt dr segi kerjaya tu...( eksekutif ke ... dh ada  ...

type je brain dominance test kat search... nanti kuar macam macam .. atau left/right brain test.

alamak... aku left brain lah... tak syok lah camni... takde kelainan yg boleh diexploit a.k.a superpower......

how come dalam satu test, aku right brainer, dalam satu lagi, left brainer ah? kompius

ehehe perhaps u no brain ehehehehehhe JGN MARA JGN MARA... gurau je.............

mungkin jenis soaalan yg di tanya tu kot? or perhaps u sendiri konpius sbb tu nak buat ujian ujian ni tak leh kerap sangat.... selalunya ujian psikologi ni kalau dah sekali amik, kene tunggu 6-12 months baru leh amik semula.. klau tak... poneng ler.. ari ari jawapan beza//

tapi aku pun rasa aku suka both, sebab orang selalu kata technology ni versus arts, while i like both :bgrin:

belen laa tu

waaa.... jadi aku nie balance ke ??? bole jadi cam p.ramlee ...hikhik...

dah byk penerangan panjang lebar, sara pun nak tempek apa yg sara ada ttg disleksia nih

3.   Disleksia

•        berasal dari perkataan Greek  yang bermaksud

12Next
Return to list New