CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 12846|Reply: 73

Mendidik Anak : Rewarding & Punishing

Close [Copy link]
Berdasarkan kes semalam..... Aku tengah tunggu keter aku disyampoo oleh budak2 car wash. Ada la jugak sorang Cik Kiah nie dengan 2 orang anak dia. Dua dua lelaki, umoq dalam 6/7 tahun kot. Lepas kereta Cik Kiah nie siap, anak dia pun pi la masuk, bukak pintu sambil minum ayaq kotak, masuk dalam kereta tu...anak dia tertekan/terpegang kuat kot ayaq kotak tuu... abih la terperecik kena seat...! Ayaq milo tuu..... kui kui kui

Tiba tiba, Cik Kiah nie membesar sebagai johan...teruih pi pot pet pot pet kat anak dia disusuli dengan panaboh beberapa das....! Anak tu diam saja... teriyak pun dak...kata apa pun dak....! Aku yang tengok nie... OMG, pasai pa teruk sangat budak nie kena..? kesian siot.......

So... memandangkan kat sini banyak forumer yang bergelar Puan dan berstatus Ibu kepada anak2 yang tercinta... bagaimana anda menghukum anak anda jika dia buat salah dan bagaimana anda menghargai mereka....??

Kalau aku...aku tak pernah marah anak aku so far. Maybe itu la the only son yang aku ada buat masa nie...ekekekekeke...! Bab marah tu... mama dia yang selalu marah laaa or maybe tok dia or 3rd party person cam auntie2 dia kaaa...selalu kalau time anak aku kena marah... aku akan pi jauh2. Aku cam dpt rasakan anak aku tu malu kalau ada orang tengok dia kena marah....!! ekekekekekekeke

Then kalau bab reward tuu.. aku la top list..! Again, don't benchmark me sebab I have only one son rite now....! Aku provide dia apa yang aku mampu dan aku rasa betoi.....! Walau mama dia kata tak betoi..... contoh.. aku beli PSP kat anak aku...! ok what...tapi pesai aku kena berletiaq 24jam dan disambung melalui e-mail........?? tak paham aku... ekekekekekke

hangpa camna....??

[ Last edited by  jj at 26-9-2006 06:56 AM ]

Reply #1 jj's post

adoi dpt PSP tu.......

Originally posted by jj at 19-8-2006 10:36 AM
Berdasarkan kes semalam..... Aku tengah tunggu keter aku disyampoo oleh budak2 car wash. Ada la jugak sorang Cik Kiah nie dengan 2 orang anak dia. Dua dua lelaki, umoq dalam 6/7 tahun kot. Lepas ke ...

kalau aku, tengok kesalahan yang depa buat, dan tengok tempat, kalau kat rumah dan kesalahan besaq, memang kena marah kaw-kaw la..:bgrin: pukul , aku cuma jentik tangan atau montot sebab tempat tu tak mudarat, tapi kena tetap kena..hehhehe.  reward pulak , aku laki bini tak manjakan sangat depa dengan material ni...sekali sekala saja kami beli.

Originally posted by gambiaq at 19-8-2006 01:12 PM
adoi dpt PSP tu.......

ya laaa.... nak kaber line...
kang kalau beli untuk aku.... mau seminggu aku tak membajak sawah....!!

hahahahahahahaahha

Reply #3 alahai's post

aku pasai sorang lagi... tu jadi gitu tuuu...
kalau mai segerombolan sopa hang tuuu...
kena budget la jugak... ekekekekeke

Originally posted by gambiaq at 19-8-2006 13:12
adoi dpt PSP tu.......

Pak yang nak main sangat tu... bukannya anak....

Follow Us
Originally posted by JalakLenteng at 19-8-2006 05:10 PM

Pak yang nak main sangat tu... bukannya anak....

kui kui kui........
syyyy...dok dediam.....

ekekkekekekeke

tapi anak aku dah terer main menatang tuu..
payah nak pegang dah la nie.....

sometime bleh kasi reward..ikut keadaan la..kalo sokmo ja dpt reward jenuh gak..cth iklan petronas yg anak dia bagi mandi ayah dia....
sometime bleh punish..tapi tgk keadaan jugak la..kalo kita hukum budak2 pun lepas tu kena terang balik la sebab apa depa kena hukum.

Aku memang strict.....anak2 kena ikut jadual yg telah disediakan, dari segi kerja sekolah, mengaji quran etc...kena tolong buat kerja rumah etc....Hujung minggu bagi reward , dalam bentuk duit dan terserah samada lepa nak simpan atau beli barang mainan. PS2...aku beli pun untuk anak sulung selepas dia buktikan sesuatu pada aku dengan lain perkataan dia dah capai apa yg telah aku tetapkan.....Parent aku kata aku terlampau strict (besa le tok and tok wan)....tapi macam nie le dulu lepa besaqkan aku...dan aku rasa terhutang budi. Aku tekankan kat anak aku terutama yg sulung, tentang keperluan berjimat (la ni sama naik dgn aku..berkhira kalau nak membeli barang) .

Bab denda nie pulak....kena denda le kalau buat salah....anak aku yg kecik sekali kerap kena dok ataih "naughty chair"...kekadang sampai sejam selagi tak kata sorry....yg abang dua orang lain sikit perangai....jarang kena denda....cubit tu memang selalu...pukui pun kena...kat bahagian2 tertentu...bagi lepa ingat

Dulu besa kena cabai melaka ..sekali dua sebab bila lepa bergaduh keluar perkataan2 yg tak elok. Bila kena cabai melaka lepa mengadu kat tok lepa...boleh orang tua tu kata kat aku...aku nie melampau...dulu aku kena cabai melaka le jugak....aku ingat mak aku boh cabai kami adik beradik berkelai dan cakap yg tak elok.....terbalik kuang lak dia la nie....

Tak tau le sejauh mana tindakan aku betui ke tidak....tapi itulah...niat kita nak berikan yg terbaik untuk lepa....Kena pastikan lepasa lepa denda, bercakap dari hati ke hati pasepa lepa kena denda.....

[ Last edited by  kiki at 19-8-2006 07:25 PM ]

Originally posted by kiki at 19-8-2006 07:21 PM
Aku memang strict.....anak2 kena ikut jadual yg telah disediakan, dari segi kerja sekolah, mengaji quran etc...kena tolong buat kerja rumah etc....Hujung minggu bagi reward , dalam bentuk duit dan  ..

Dulu besa kena cabai melaka ..sekali dua sebab bila lepa bergaduh keluar perkataan2 yg tak elok. Bila kena cabai melaka lepa mengadu kat tok lepa...boleh orang tua tu kata kat aku...aku nie melampau...dulu aku kena cabai melaka le jugak....aku ingat mak aku boh cabai kami adik beradik berkelai dan cakap yg tak elok.....terbalik kuang lak dia la nie....
.

penah kena gak...... sib baik tak herot mulut haku heheh...
tp cara tu kalau time la leh praktik lg ker ?.... karang bebudak tu pi report teledera ka hapa ka.....

Originally posted by gambiaq at 19-8-2006 09:59 PM

penah kena gak...... sib baik tak herot mulut haku heheh...
tp cara tu kalau time la leh praktik lg ker ?.... karang bebudak tu pi report teledera ka hapa ka.....

hehehehh.......tapi berkesan....bila nak cakap word yg tak elok....lepa teringat pedihnya mulut kena cabai ......

lepaih tu kena explain...pasepa aku buat lagu tu.....

Reply #1 jj's post

awat sambung melalui email?????? :hmm::hmm:

Originally posted by 7276 at 20-8-2006 08:08 AM
awat sambung melalui email?????? :hmm::hmm:

sbb hat live nyer leteran tak dan habih la tu..... heheh

Reply #13 gambiaq's post

sebab dia ada reason lain tuh.............:bgrin:

kami kalau ngan mama jarang kena...
kalau papa waktu kecik2 dia suka tampaq tapak kaki...tapi bisa siot!!
bila dah besaq nie dia slow down pukul2, banyak beletiaq...

tapi paling takut wat salah kalau ngan my aunt...
dia memang strict...
tapi tak nah pukul...
dia amik psyco zaman dulu2....so pepaham jer la...

penah kami kelai ngan kakak kami (waktu tu kami dua beradik ja..)
our aunt buh kami lam bilik ayaq, kakak kami lam bilik dia...
dia suruh cakap ngan dinding...
dia kata - hangpa ada adik badik nak kelai, la nie hangpa kawan ngan dinding tu!!
malu wei!!!
sembang gak la kena 2 jam..... he he... :nyorok:

Sayangkan isteri tinggal tinggalkan.....sayangkan anak tangan tangankan

Bermaksud:
Sayangkan isteri...tinggalkan dia di rumah untuk keluar  mencari rezeki halal...
Sayangkan anak...tangani masalah dan situasi yg dihadapi anak dgn baik...

Cara mendidik anak:
Umur 7 tahun.....ajarlah solat
Umur 9 tahun....pisahkan tempat tidur
Umur 10 tahun....tak solat pukul

Bermaksud:
Umur 7 tahun.....ajarkan anak tanggungjawabnya dan amal ibadah
Umur 9 tahun....pisahkan tempat tidur anak ngan ibubapa dan adik beradik berlainan jantina
Umur 10 tahun.....pukullah hati dgn kata2 yg boleh dihisap oleh dirinya sekiranya melakukan kelalaian.

Originally posted by 7276 at 20-8-2006 02:45 PM
Cara mendidik anak:
Umur 7 tahun.....ajarlah solat
Umur 9 tahun....pisahkan tempat tidur
Umur 10 tahun....tak solat pukul

Bermaksud:
Umur 7 tahun.....ajarkan anak tanggungjawabnya dan amal i ...

Yang nie memang dah menjadi kewajipan ibu bapak.....

dari segi praktikal...memandangkan kita nie manusia yang bersifat lemah...dan anak2 sebagai individu yg berbeza......itulah cabrannya menjadi ibu bapa hari ini...

hang akan faham madsud aku bila hang ada anak nanti......

Reply #18 kiki's post

kami bagi taw maksud hadis itu....
bukan maksudnya kita harus memukul ngan rotan...
bawah tu maksud tersirat.........

aku nk usyar gak topik ni....bleh nooo