CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Calla lily

[MERGED]Petua, Pemakanan, Vitamin utk yg nak, sedang dan selepas pregnant

salam ..

alhamdulillah .. isteri sham ( nunul ) dh hamil 2 bln anak pertama .. syukur ke hadrat illahi .. skarang ni isteri sham loya2 tp kurang makan sbb x der selera nk makan tp makan sbb lapar .. dia paksa makan .. kesian sham tgk keadaan dia mcm 2 .. adakah selera makan akan kembali bila kandungan masuk > 3 bln .. ada cara lain untuk bagi selera makan kembali .. maklum la sham & nunul x der pengalaman .. minta nasihat dan tunjuk ajar ..

nie ade satu lg  masalah .. isteri sham batuk2 .. perkara ni normal atau tidak sbb sham risau bila batuk .. asma pon kena jgk .. apa cara tbaik tuk mgatasi masalah isteri sham .. mmg dh buntu mmikirkan

salam... skrg aku tgh preggy 8 weeks.minggu yang ke 5 dah start muntah,loya, pening.Sampai nk buat kerja pon x boleh.memang x larat sangat.
nk masuk 9 weeks ni x mcm dulu dah.cuma rasa letih aje.Makan x boleh banyak cuma 2 senduk je tp makan kena kerap.kalau dah lapar kena cepat2 makan.Tak boleh tunggu nanti perut masuk angin lagi susah.

Untuk pemakanan buah-buahan aku selalu ambil betik (wajib), apple dengan oren.hari2 makan ni jee.Kalau minuman air suam, susu anmum memang x boleh masuk langsung.So hari2 aku minum air sirap.Air ni je yang boleh masuk.hehe

Supliment mcm biasa Asid Folic, Vitamin C, B comp dengan Iron Tablets.Hari tu minta doc ubat tahan muntah.Dia x kasi banyak cuma 10 biji je sebab mmg x digalakkan.Aku bg makan 1 biji sebab kelmarin pukul 4.30 dh rasa mcm nk muntah sangat2.B Comp 1 biji aku selang 2 hari sebab B comp tu penambah selera makan.

aku sekang ni preggy 10 weeks...setakat ni aku hanya amik asid folic pil tu jer...doktor ada kasi aku obimin tp aku asik lupa makan jer....Alhamdulillah aku takde mengalami morning sickness cuma bdn tu penat jer laaa....makan pun semua aku bantai sebab asik lapar je......

ingat masuk 12 weeks nanti nak p beli salindah supplement untuk mengandung tu....

hi...dah khatam baca dari 1st page sampai page 25 ni..i sbnrnya tgh carik info utk postnatal care..tapi nampaknya kat sini byk post ttg prenatal...

i tgh pregnant anak ke 3..tgh menuggu hari je nak bersalin..
selama pregnant ni, i amalkan Salindah, Neurogain, Caltrade D utk calcium magnesium dan
ferum..Yg ferum ni Dr bagi, sbb bila check darah, level dia ngam ngam aje..
So far, alhamdulillah, takde la sakit ke apa..Cuma masa awal2 dulu ada la 2,3 kali kena
selsema dan batuk..
Ada byk supplement utk org mengandung..Just nak rajin wat research and dapat info
from forum mcm ni la...
Di harap posting ni dpt memberi serba sedikit info pada first time parents-to-be..

Reply 606# shamlkim

saya pun ada masalah yg sama... lepas kol 12 malam jer, start batuk2 smpi x bleh tido.... masa tu bru masuk bulan ke3... tanya kat org2 yg berpengalaman, mmg ada alahan yg jenis batuk... masuk bln ke4 da x batuk lagi... ada yg batuk alll d way smpi 9 bulan...

Follow Us
disbbkan mslh batuk yg berpanjangan ni la...tonsil sy bengkak.bila bengkak..kuman2 tonsil merebak kat perut...itu yg jadi kembang...smpai sakit ulu hati.mcm nak kena gastrik pon ada.

betul ke vitamin A xboleh diambil jika kita nk mengandung?
zila_hakimie Post at 2010-8-21 13:43

vitamn A termasuk dlm vitamin larut lemak, dia akan berada lama dlm badan banding vitamin larut air, so kalau terlebih boleh bagi kesan buruk
vit lain yg larut lemak & harus diambil secara terhad ialah D, E , K
btw kalau nak ambil supplemen vitamin utk preggy better ambik yg special utk org pregnen, sbb dosage yg sediakan adalah rendah & sesuai utk ibu hamil contoh multivitamin Obimin

Reply 610# white_orkid

my doc ade bagi ubat batuk yg sesuai utk preggy...mcm herbs gitu, kasi hilang gatal2 tekak & sore throat

saya pun ada masalah batuk ni... tiap2 mlm mesti batuk teruk sampai takleh tido.. pastu resdung saya makin menjadi2 sjak pregnant ni.. saya makan jugak ubat batuk yg gynae bagi.. tpi cuma dpt kurangkan jer, batuk tu ttp ada.. sesema plak tak hilang2.. ubat batuk yg doc bagi sampai 4 botol tu dah nak abis dah..

agaknya sbb saya slalu sakit2 and makan ubat macam2, sorang baby dalam perut ni tak menjadi.. masa peknen 8 weeks saya scan ada 2 kantung, tpi satu kantung tu kosong.. skrg ni 12 weeks scan, tinggal satu kantung jek.. kantung yg lagi satu dah mengecut..

saya pun sekarang binggung la ...2minggu lg masuk 7bulan nak makan omega-3 ..
or Neurogain.. kak nurse kata sama tp pening la tga cr info... temujanji ngn doc lupa nak tanya coz da telalu hapi da tau jantina bb dalam kandungan tp xnk la kecoh3 dlu hihihi

Reply 605# shamlkim

alahan tiap org berbeza sham...tp normally for the 1st 3 moths mmg common la xde selera mkn n muntah sume...biasa 2nd trimester dh ok dh...lps 3 bln la...tp depends pd org jgk la...mcm sy sampai ujung2 pon mabuk lg....kene kenalpasti ape sebabkan kita ni mabuk....

dulu sy tau kalo masuk bilik air pg2 terus gosok gigi mesti muntah.....so sy cool down dulu.....mandi dulu ke ape lps tu br gosok gigi.....mcm tu jgk kalo lps mkn...jgn terus gosok gigi.....lg satu vitamin tu boleh sebabkan loya....sbb tu doctor kdg2 bekalkan ubat tahan muntah jgk...kene mkn stgh jam b4 mkn....n lps mkn br mkn asid folic or obimin (after 3 month-pregnancy)

alahai..sedihnya baca komen korang yg tgh syok pegnen..
aku ni tah bilala nk pegnen..

salam smua...
sya skang pon tengah berusaha tuk conceive anak no. 2..
anak yg pertama dah 2 tahun 3 bulan..
tengah berusaha keras nih..
tp saya ada kesangsian sedikit n nak tanya pendapat kengkawan kat sini samada penah alaminya atau tidak...
bulan lepas saya berusaha ngn hubby..hari pertama bersama...pagi esoknya saya bangun tuk mandi keluar cecair putih...so saya tak suspek apa2 la..then 3 ari bersama 3x berturut turut lepas bersama mesti keluar cecair putih tuh..then tergerak ati kate maybe itu air mani hubby kut..n saya tunggu tuk period bulan tu..slalunya saya period hari ke 30..tunggu punya tunggu tak datang period gak sampai hari ke 31...then punya exited trus wat urine test..tp hasilnya -ve...petang balik keja tengok kluar tanda...n for sure lah saya period...persoalannya adakah sbb slepas sya bersama n cecair putih itu kluar menyebabkan saya tidak hamil? kenapa cecair tu kluar yer??..seingat saya penah terjadi masa saya mengandungkan anak pertama...masa saya mengandung, saya bersama ngan hubby..pagi esoknya bangun mmg cecair putih tuh kluar..
so saya nak mintak tolong kengkawan kat sini yg penah alami atau tahu apa masalah saya sbenarnya...harap2 kengkawan dapat tolong saya....

mawar mmg fail bab-bab mkn ubat ni....wakti preggy yg first byk sgt doc bg ubat ferumla apa la..tp mawar kalo mkn je mesti pening2..tu yg malas nak mkn.....so mmgla tak mkn sgt...

kali ni preggy yg kedua..lagila teruk....asik lupa je mkn ubat....alhamdulillah kali ni takla seteruk yg first ..muntah2 pun sikitla.....itupun awal2 aritu...cuma mawar mmg tak leh mkn ubat...sbb nanti pening and leh ganggu urusan harian.....so ingat mkn tak ingat tak mkn...

sebenarnya perlu ke kita mkn ubat2 doctor ni..kdg riso gak.....yela skip memanjang...

alahai..sedihnya baca komen korang yg tgh syok pegnen..
aku ni tah bilala nk pegnen..
daiman Post at 5-11-2010 19:22

iman dah kawen berapa lama?

iman dah kawen berapa lama?
azmira81 Post at 23-11-2010 12:25

aku kawen dh 7 thn..

aku kawen dh 7 thn..
daiman Post at 23-11-2010 16:56

iman dah cuba cara berurut..?

aku kawen dh 7 thn..
daiman Post at 23-11-2010 16:56

xpe, dun worry.....belum tiba masanya lagi DIA nak bagi.... InsyaAllah ada la tu nanti rezeki daiman

hai para ibu sekalian,

nak tanya , boleh ke orang mengandung makan laksa ?...
usia kandungan bini aku dalam 3 bulan skang nih , termasuk semalam , dah dua kali dia makan laksa...

feedback please...TQ