CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 67062|Reply: 310

epidural......

last time i ader bercerita ngan somebody yg kerja sbg nurse kat satu hospital kerajaan....dia ckp kesan2 sampingan epidural doktor tak akan cakap....so cerita punyer cerita....dier kata epidural nih efect dier kita rasa sakit belakng selama 3-4 tahun....i rasa ckp dier betul lah...sebab selama nih tak ader pulak i selalu sakit belakang....lpas bersalin pulak rasa sakit2....ingat kan sakit belakang sebab ehem2 tapi tak akan sakit sampai berlanjutan.....any comment......:stp:

Rate

1

Akak pun kena ambik epidural  sewaktu delivery 2 tahun lalu.  Kalau ikut akak memang tak nak epidural  tapi due to health complication, terpaksa.  Tapi setakat ni taklah pulak akak rasa selalu sakit belakang..not that I am aware of tapi kalau ada pun sakit, akak rasa sebab  ageing factor kot...dah season.... Sebelum delivery memang akak ada baca yang back pain ni common complication selepas epidural.  In fact ada jugak yang suffer untuk jangka masa yang lama.

Seeloknya kalau nak undergo any medical procedure, tak kisahlah major or minor, kita tanya apa effect dia.  So that kita aware tentang segala kemungkinan yang akan berlaku.  Sesetengah doktor kalau kita tak tanya dia tak akan cakap.

hmm, masa me bersalin no 2, ambil epidhural gak.. tapi kak ipar cepat cepat pesan, kalau rasa sakit kat blkg tu, terus tuam dengan hot water bag.. ok la, sebab buat cepat-cepat & selalu..

skrg dah tak sakit belakang

kesan epidural tak sama ke atas semua org.

arwen dulu pun amik epidural..beberapa bulan lepas tu memang arwen kena sakit belakang yg teramat sakit.  nak jln tak boleh bongkok atau tegak..mula2 ingatkan sbb pakai high heels tapi bila bila flat sandal tu mcm tu gak.  seminggu jugak tahan sakit tu then bila dah tak tahan pergi pakar sakit puan.  dia bagi ubat tahan sakit..makan sebiji dah terus hilang sakit.
tapi skrg kalau berdiri terlalu lama atau angkat benda berat mesti rasa sakit balik tapi sekejap jer...

Ha aa..kesan epidural tak sama kat semua org..tapi kalau yg ada kesan tu, sakit belakang la...
Tapi nak buat camne, dah ambik..kena tanggung la kan?..

Follow Us
memang ler sejak kebelakangan ni, haku rasa mcm sakit belakang jer bila nak menunduk. cepat lenguh. tapi, dah amik, kena tanggung ler risikonya. what to do? tapi aku tak salahkan epidural. sebab, lepas deliver hari tu pun aku cuma rest 2 weeks jer. lepas tu aku dah start masuk dapur n buat kerja rumah mcm biasa. no pantang-pantang. apa nak buat, aku berdua jer dgn asben kat sini. may be aku kurang rest kot. tapi aku tak fikir salah epidural la. aku nak salahkan tilam aku boleh tak? sebab tilam aku tu dah lowered sangat, memang sakit belakang kalau tido atas tu. last week baru tuko, ok ler skit...

tapi aku tak pernah menyesal amik epidural. i'm glad i'm taking it

[ Last edited by eyzlyn at 27-2-2006 12:14 PM ]

Originally posted by eyzlyn at 27-2-2006 12:12 PM
memang ler sejak kebelakangan ni, haku rasa mcm sakit belakang jer bila nak menunduk. cepat lenguh. tapi, dah amik, kena tanggung ler risikonya. what to do? tapi aku tak salahkan epidural. sebab, l ...

good excuse tu...:cak:

masa bersalin dulu pun amik epidural(1thn 2 bulan).alhamdulillah, xde apa2 effect.ada gak tanya kat my sis n my bro, diorang kata memang xde apa2 effect.entahlah...harap2 insyaAllah memang xde effect buruk.dulu pun bersalin kat spital kerajaan.

tapi kat bahagian punggung mcm sakit bila mencangkung, tapi tu since terjatuh masa study kat U dulu.terjatuh kat dalam longkang besar. sakit sampai sekarang even dah jumpa doctor & berurut.

depends kt org jugak.mcm i ambik,setakat ni okla.sakit belakang xdela teruk sgt maybe penat keje atau penat layan anak.tp mcm adik i masa bersalin ambk epidural sampai muntah2 masa delivery.sian sgt.

Originally posted by ay4 at 25-2-2006 01:52 PM
last time i ader bercerita ngan somebody yg kerja sbg nurse kat satu hospital kerajaan....dia ckp kesan2 sampingan epidural doktor tak akan cakap....so cerita punyer cerita....dier kata epidural ni ...

la...padan le ..
masa aku bersalin anak yg first dulu..normal jek..tapi guna vacuum le..
oleh kerana takut dan terbayang cerita org pasal sakitnya bersalin..
aku pun ambik le epidural..

mmg le sakit2 belakang..even dah dekat2 anak umur setahun gak le...
asik sakit jek..lenguh je...
bila tanya doktor dia kata tu perkara biasa...

dah lama2 baru hilang...almost one year gak le...
duduk salah...berdiri salah..tak selesa betul..

[ Last edited by putubambu at 27-2-2006 01:37 PM ]

Akak dalam 5 kali bersalin, 3 kali epidural sebab proses bersalin lama sgt . Sakit dah tak tertahan tapi baby tak mo keluar.  Last sekali bersalin last month, sakit 10 jam.  Doktor kata mcm bersalin anak sulung, lama sgt. Terpaksa la ambik epidural.  Memang pengalaman dulu, sakit belakang untuk beberapa lama. Yg terakhir ni keluar aje baby, akak muntah.  Tu kesan epidural juga.

saya pun ambik epidural , baby dha umur 14 bulan. saya terpaksa amik, sebab ada health problem. sakit2 pinggang tu masa 2,3 bulan lps bersalin,ada le..sekarnag dah tkade lagik. mmg ada side effect, tp, utk org yg memerlukan, saya rasa epidural ni perlu. kalau rasa takut2, boleh tanye pakar. saya dulu pun risau2, tanye midwife, tanye consultant, diorg kata saya mmg perlu,jadi..saya pun ambil.

Me also took epidural but as one of the forummer mentioned earlier, the effect differs to individuals..So far me okay je.... Sakit belakang sikit2 tu ada la especially bila letih sangat buat kerja...

kalau korang sakit belakang, letak apa ek? cold pack ker hot pack? haku lupa la :stp:

pagi tadi masa pakaikan baju si kecik pun sakit belakang sebab crib rendah. ( pakai baju kat atas crib). tapi kalau tuko lampin kat changing table ok, sebab meja tu sama aras dgn kita buat kerja. meja kat dapur pun no hal. cuma kalau nak terbongkok amik barang dlm peti sejuk tu terasalah sakitnya.

Originally posted by eyzlyn at 28-2-2006 02:31 AM
kalau korang sakit belakang, letak apa ek? cold pack ker hot pack? haku lupa la :stp:

pagi tadi masa pakaikan baju si kecik pun sakit belakang sebab crib rendah. ( pakai baju kat atas crib). tap ...

itulah kadang2 menunduk rasa sakit sangat kat belakang nih....sebab dier sakit bkan kat daging tapi kat tulang belakang nih....apa nak buat terpaksalah tahan....tapi kalu dgn hubby tak der pulak sakitnyer...:cak:

Originally posted by ay4 at 28-2-2006 01:53 PM

itulah kadang2 menunduk rasa sakit sangat kat belakang nih....sebab dier sakit bkan kat daging tapi kat tulang belakang nih....apa nak buat terpaksalah tahan....tapi kalu dgn hubby tak der pula ...

tu arr aku rasa betul la amik epidural bley menyebabkan sakit belakang.....:hmm:
aku dah dua kali bersalin tp tak amik menda alah ni....nurse pujuk suh amik tp aku takmo gak...hasilnya aku tak plak sakit belakang........

Originally posted by ay4 at 28-2-2006 01:53 PM

itulah kadang2 menunduk rasa sakit sangat kat belakang nih....sebab dier sakit bkan kat daging tapi kat tulang belakang nih....apa nak buat terpaksalah tahan....tapi kalu dgn hubby tak der pula ...

heh..heh...itu control ayu namanya ay4:cak:

oo, ada side effect plak ek? x sakit masa bersalin tp lepas tu sakit belakang plak. dah la bulih tahan gak rege epidural neh..

Snid dulu ambik...before ambik tu memang dah ada sakit belakang sebab masa sekolah bawak beg berpuluh kilo everyday, pastu my b**bs agak besar, memang effect tulang belakang. MAsa doktor injek tu I tak bagitau doktor yg i memang ada sakit belakang. DOktor tu kata kalau dia tau i memang ada history sakit belakng, dia tak akan bagi i ambik epidural.

Tapi so far tak rasa epidural actually made my back pain worse. Next time tak sure nak ambik...sakit nak bersalin tu memang la sakit, tapi kalau ambik epidural masalahnya hari tu tak sure bila patut teran...