CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: paler kembang

Q&A : Videography

ya betul :@

alooo.. aku member baru kat cni.. br jumpa da forum ni.. minat gle bidang video.. nak tanye cket.. aku skang ni tgh survey kedai yg jual v.cam panasonic AG-DVX102B atau sony HDR-FX1 dengan harga yang berpatutan.. area kl atau perak.. klu sesape yg tau kedai2 yg leh dpt murah bgtau la yea... hehehe.. tq

Ambil Sony HDL, bagus gambar dia tu... eksilen!..

dah amik da camera

yeee haaa... aku dah sambaq panasonic ag-102b, nak amik sony mahal le pulok... pas ni sape2 kawen leh panggil aku amik gambo... hahaha.. tapi pas bw camera 2 balik, tiap2 ari makan megi aku... ntah ble le dpt modal balik

Originally posted by Keyboard at 6-12-2007 11:20 AM

Soalan saya, "Mana yang lebih bagus di antara videocam pakai 'minidv', 'dvdrw' atau 'harddisk'?"

aku pun nak tanya soalan yg sama macam keyboard..memang blur bab2 ni..
nak beli utk kegunaan sendiri..just nak rakam for event family, travelling etc..bukan utk tujuan business..
kalau rajin nak edit..tapi rasanya banyak malas lagi rajin..budget rm1500 -rm2000...
ada sape2 boleh suggest or rekomen jenis yg bersesuaian dan terbaik utk aku tak??? (dah puas surf n baca kat Internet, tapi still blur)..

[ Last edited by  forum_aje at 20-2-2008 12:43 AM ]

conon dan sony DV Cam boleh tahan kualitinya, pakai tape... harga RM800 lebih kurang... panasonic pun ok tapi mahal sikit

Yang DVD pun ok jugak.... harga pun lebihkurang RM1300 jer...

jangan beli Samsung dan JVC sebab terlalu bermasalah, gambar pulak tak terang sangat.. bentukpun tak menarik langsung.

Follow Us
aku igt nak beli satu hdcam. dulu abg aku ada hdcam tapi ofis punya. tapi kualiti video cam taik la. aku nak videocam yg gambar dia leh ubah intonasi kaler. cam kita ngk filem2 skarang ni kan banyak yg kaler dia ada tonasi berat. filem2 japan yg bebaru banyak yg macamni skarang. aku nak pakai sniri video cam ni. untuk mengembangkan bakat aku lam membuat klip2 montage/footage. aku nak terangkan kat sini memang susah ape yg aku nak. heharap korang paham le

Originally posted by AntagonisYgKeut at 27-3-2008 07:26 PM
aku igt nak beli satu hdcam. dulu abg aku ada hdcam tapi ofis punya. tapi kualiti video cam taik la. aku nak videocam yg gambar dia leh ubah intonasi kaler. cam kita ngk filem2 skarang ni kan ban ...

tak paham lagi, terang la lagi...

erm. lebih kurang camnila. aku bagi contoh

ni keje kahwin sape tah. aku tatau dia pakai videocam ke henset. tapi hdcam aku lebih kurang cani la gambar dia. ngk kat scrin hdcam tu mmg lawo.
bila dah cucuk kat tv atau ngk kat pc gambar tak menarik hati aku la.

yang ni plak tone kaler yang aku nak. klip dari film heima by sigur ros

so. ada ke videocam yang murah mengikut citarasa aku ni. ataupon semua videocam memang tangkap gambar macam videoklip keje kahwin tu
dan kene edit gune software tetentu untuk tambah tonasi kaler dia.

[ Last edited by  AntagonisYgKeut at 27-3-2008 10:10 PM ]

Kalau nak beli videocam, cari yang pakai mini dv tape.  format dv ni memang power.  hasil yang diambil dimasukkan ke dalam PC melalui firewire.  Data yang dibawa ke PC adalah video format AVI. dari video format ini, kau boleh edit dulu atau terus salin ke DVD atau VCD, tapi ada kaedahnya untuk mendapat kualiti yang cantik.  

Kalau edit dulu (dgn software tertentu), lagi baik sebab boleh cut yang mana tak perlu dan boleh selaraskan bunyi, masuk efek dan muzik background.

dv tape tu teknologi tebaru ke.

pasal efek bunyi ngan klip editing tu aku tada hal.
skang ni aku nak tau yg samada videocam jenis ko recomend ni ada intonasi kaler yang artistik cam klip utube aku bagi tu atau tak. ataupon intonasi kaler tu memang gune software jugak. aku nak dapatkan intonasi kaler yang artistik. bukan takat ubah kaler dari rtm1 jadi ntv7. tolong

Maaf aku tak faham langsung apa itu yang dimaksudkan dengan
"intonasi kaler yang artistik cam klip utube aku bagi tu"..

aaa camni la. macam amik gambar ngan kamera dslr ngan kamera biasa. kaler kat kamera dslr ni lebih natural daripada kaler kamera biasa yg nampak pudar. lebih kurang camtu la kaler aku nak. erm, ataupon ko ada rekomendasi videocam yg bleh aku ngk dlu demo klip dia.

kalau dengan dvcam, ok la...(guna minidvtape) pakai sony atau canon.. atau panasonic.... jangan guna videocam analog Video8, gambar kureng!. he he...  
aku punya hasil sama macam dvd..

[ Last edited by  paler kembang at 3-4-2008 11:39 PM ]

white balance mau set betul-betul la.... kalau tak nanti warna jadi tak elok sangat.  Kalau tak pandai set white balance manual, taruh otomatik saja, senang...

Salam semua....
first time masuk board ni...hehehehe.....
Baru teringat, aku ada masalah mengenai video. Harap

Aku tak pernak guna WMM, jadi masalahnya tak jelas bagi aku, tapi kalau setakat 30% tu rasanya setakat upacara convert dari mpg ke dat (vcd) atau voc (DVD)... dan belum diburn lagi... aku agak jer.....

Atau PC belum cukup power nak jalankan proses render... ini pun agak-agak saja...

biasa ko guna software apa utk edit video?
Laptop Intel Centrino, Core 2 Duo, RAM 1GB...ok tak??

Reply #118 viper_2803's post

aku guna adobe premiere pro!...
tapi aku cadangkan hang guna adobe premiere element..

Reply #118 viper_2803's post

WMM adalah software mudah dan ringkas, sememangnya khas untuk yg tak serious dlm editing.... bukan tak bagus... bahkan sesuai untuk budak-budak dan pihak yg kurang arif dalam pengendalian software berat.  Cuma hasilnya memang kurang memuaskan....

Ada caranya untuk mendapatkan hasil yang baik untuk dvd atau vcd.
1. Camera yg digunakan mestilah jenis tape dv - kalau yg hdv pun bagus tapi spec pc dan sofware kena lagi tinggi.
2. Encode ke PC jadikan format AVI.
3. Edit menggunakan software samada:
      a. Adobe Premiere Pro / atau yg ringan sikit Adobe Premiere Element
      b. Ulead Media atau ulead Video Studio
      c. Sony Vegas
      d. dan sewaktu dengannya.
4. Render (mixdown) hasil kerja ke format AVI.
5. Hasil kerja dalam format AVI, jangan terus dibawa burn sebagai dvd atau vcd sebab hasilnya memang kurang memuaskan. Sebaliknya kena convert ke format yg sesuai untuk matlamat yg hendak di gunakan.
     a. vcd kena convert ke mpeg1
     b. dvd convert ke mpeg2
     c. untuk website convert ke quicktime
     d. untuk hanphone biasa ke 3gps
     e. Untuk youtube ke DivX (pilihan terbaik)
     f. Untuk Iphone convert menggunakan software khas 'iPhone Converter' ke format Iphone

Untuk convert sila gunakan TMPGEnc Version 2 (Tsunami Encorder) - Freeware; tapi hanya boleh convert AVI to mpeg sahaja. Versi berbayar punya pilihan convert berbagai (boleh dicari crack! )
Satu lagi software Conopus Procorder.. inilah yg terbaik hasilnya...