CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: intan_mahsuri

Pengalaman manis seorang guru...

lenori This user has been deleted
wah.. sungguh best sekali!!

Originally posted by tuahayam at 2-11-2005 09:36 PM
tp satu aku perhatikan ...

kalu budak2 kelas pandai ni.. cam malu sikit ngan cikgu.. lagi satu kalu mintak tolong susah skit.
tp budak2 kelas belakang ni... leh diarap sikit utk keje2 berat. c ...

aku tak stuju bila ko kata .. tugas guru cuma bila berada di dalam pagar skolah ... pada aku arr ... ngan aku rasa mak pak yang lain gak berpandang cam ni ... guru is a part of our big family ... sebab tu ... ada persatuan ibu bapa dan guru .. atau PIBG..tetapi .. untuk berfungsi sebagai satu keluarga ... perkara utama adalah menjadikan kita benar2 keluarga...  PIBG tu cuma nama untuk satu persatuan .. ada mak pak tak kisah pun ngan PIBG... dan ini tidak bermakna tidak mengambil tahu atau malas dengan PIBG.... so far la .. ape PIBG dan contribute? selain balik2 kutip derma.. point aku sebenarnya .. PIBG tu satu media untuk merapatkan mak pak ngan guru .. membentuk satu famili yg besar ... tetapi banyak sebab PIBG tu tidak berjaya ... rasa kalau nak sebut .. leh bukak thread baru ... PIBG tu formal.. cam aku .. aku suka informal .. lebih telus dan ikhlas....

Tugas guru pada aku arr .. tidak hanya dipagari oleh pagar jenis chainlink setinggi 5 kaki ..tetapi tidak ada salahnya guru berfungsi di luar sekolah .. ini bukan soal kuasa ... kuasa sememangnya terhad di pintu pagar sekolah... tetapi fungsi tidak.. fungsi guru sepatutnya tidak dipagari oleh pagar sekolah ... hehehe putar balik putar balik ... ape yg aku nak guru2 juga berfungsi di luar sekolah ... fungsi yang bagaimana? memantau ... memerhati .. dan cuba membetulkan on the spot ... atau bila bebudak tu masuk ke dalam pagar sekolah ... saya tau .. ada guru2 yang berpendapat tugas guru cuma di dalam kawasan sekolah ... sedih arr .. guru tu pengajar .. pembimbing .. susah la kalau kat sekolah je jadi pembimbing .. kat luar .. anak murid wat bende tak betul .. tutup mate aje ... yg lagi teruk .. cikgu kat dalam sekolah malaikat .. bila kuar .. syaitan leh iblis pun leh....

Tidak kurang plak cikgu2 ambil mudah ... anggap bebudak tu bukan anak depa... mmg la bukan anak kandung depa .. tapi seme tu anak murid korang gak ... bebudak sekolah rendah mmg senang dibentuk ...dan mmg bebudak tu rapat ngan cikgu ... sbb satu batch tu dirapatkan melalui kem motivasi untuk upsr ... bila bebudak tu masuk sekolah menengah .. dipecahkan ... pastu dapat kawan baru ... diorang masa form one tu .. xde kesatuan .. bebudak senior tengok bende ni .. takeover ... taking control .. recruit la plak sape2 yang nak jadi pjahat ... jadi setan .. pndidikan adalah seumur hidup.. bende yg start time darjah nam patut berterusan .. .tapi bila kita kata mcam ni .. xde orang nak dengar.. bebalik salahkan mak pak ... mak pak kene cari nafkah nak oiiii ... dan bila bebudak dihantar ke sekolah .. cikgulah yang diberi kuasa membentuk hala tuju bebudak tu ... masa bebudak tu ngan makpak .. cuma dalam 5-6 jam je ... tapi ngan cikgu sekolah????
bukan nak tambah beban cikgu .. tapi ade caranya nak tackle bebudak tu ... msalah skang ni cikgu sekolah seme ikut cam buku.. buku kata tugas 7-12 ... depa buat 7-12 .. pastu sibuk2 ngan kokurikulum time petang .. sibuk check kerja ruma bebudak skola la ... macam2. .. bukan nak tackle seme budak .. dalam 100 cuma 2-3% je yg perlu diberi perhatian maksimum .. yg lain average. . x perlu risau sangat ... sayang arr kalo permata cam tu .. dibiar berterusan terbenam di dalam lumpur ... lagi satu ... cikgu2 ni mintak sangat la ... jangan sesekali label budak sebagai bengap .. bodoh .. cuba le beri harapan ... kekadang bila kita berikan bebudak tu harapan .. kekadang bebudak tu buat perkara yg kita sendiri tak sangka bebudak tu leh buat ....

saya ingat lagi .. dulu bodoh gile bahasa inggeris .. nak habiskan satu perenggan .. nak paham pun payah giler .. .cam mendaki gunung tahan .. x de stamina langsung... tetapi bila masuk form 2.. ade cikgu yg baru tukar dari perak .. and she is chinese ... sentiasa memberi perangsang .. menanam kat minda bebudak dia .. yg inggeris .. tidak susah . inggeris .. indah .. inggeris mudah ...dan start ngan strategi ... kuiz ... reading competition ... singing competition ... spelling bee... dan hasilnya ... sekurang2nya stakat buku inggeris 1000 muka surat .. xde masalah nak baca ngan pahamkan ...
Sampai satu tahap .. bila terkenang kembali ape cikgu2 ni buat ..(cikgu2 yg x kenal penat lelah) rasa nak kembali ke zaman tu .. dan serahkan ape bende yg patut serah .. handset ke kete ke ... sebb benar2 diorang ni worthed to be a part of my memory .. and a part of my life ... tetapi tak kurang gak cikgu2 yang suka downgrade student dia .. dan bertopengkn atas negative motivation ... ape bebudak tu askar ke nak buat cam tu ...

[ Last edited by sibel at 5-11-2005 12:52 AM ]

dulu ... cikgu aku mintak satu je ... jangan la satu hari nanti .. kita worang .. duduk dalam pulau jerjak ... alhamdulillah .. batch aku ... hampir seme jadi manusia yg berguna kepada masykarat ... jadi doktor ... lawyer .. successful bussinesman .. engineer ... ade gak slack .. jadi cikgu skolah .. tapi cikgu skola still not bad ... hopefully depa tu jadi cikgu sekolah .. yg lebih baik daripada guru2 kitaworang dulu ...

Originally posted by Tenko at 2-11-2005 07:12 PM

Lg aku suka!:love:

ni la contoh cikgu sekolah yang sebenarnya cuma memenuhi statistik kuota tenaga pengajar di sekolah ...judging from the previous posted thread .. comments and so on .. haku leh cam leh rasa ... what kind of teacher dak tenko ni ...

Originally posted by sibel at 5-11-2005 12:58 AM

ni la contoh cikgu sekolah yang sebenarnya cuma memenuhi statistik kuota tenaga pengajar di sekolah ...judging from the previous posted thread .. comments and so on .. haku leh cam leh rasa . ...

Wow!
Caya la!
Leh main rasa2 lak!
Terujanya aku!:love:

Originally posted by Tenko at 7-11-2005 09:04 AM

Wow!
Caya la!
Leh main rasa2 lak!
Terujanya aku!:love:

heh ... ape la yg ko contribute ni sangat tenko... ko x de kat skolah tu .. tak luak la...

Follow Us
aku memang syahdu bila bercerita pasal cikgu cikgi ni
dulu aku memang x minat gila nak jadi cikgu even family aku rate2 semua cikgu
abg akak aku semua cikgu, jadi aku ambik keputusan utk capai lebih dr itu
jadi aku ambik engineering
tapi takdir, aku x kerja lepas grad,jadi kebetulan ada cikgu kosong kat sekolah kakak aku, aku jadi la gstt..niat cuma nak dapat duit aje..tapi dari hari ke hari, aku syok..betul2 syok jadi cikgu
aku tau beban kerja banyakkkkk..dari a sampai z, tak masuk kerenah anak2 murid lagi, tapi aku boleh hadapi semua tu dengan perasaan yang happy...memang la kadang2 ada masalah, tapi aku masih boleh handle semua2nya...last2, aku dapat kerja sekarang, memang sesuai dgn kelayakan aku, tapi aku betul2 tak happy..aku blur untuk buat kerja sebab jiwa aku betul2 dah melekat kat sekolah.kalau lalau kat mana2 sekolah, tengok budak2 berbaris, keluar kelas semua buat aku boleh menangis terkenang zaman aku jadi gstt dulu..aku betul2 rindu hari guru (aku selalu dapat hadiah paling byk), sukan, hari kebudayaan (aku antara cikgu paling kreatif, best sebab selalu menang w/pun anak murid aku paling kecik)..aku rindu qiamullai ngan anak murid, majlis2 ilmu yg lain..aku betul2 nak jadik cikgu sampai mak aku kata aku ni sanggup berhabis duit sebab nak encourage anak murid aku..aku betul2 tak kisah..aku betul2 ikhlas, tapi dah 3 kali aku mintak kpli, tak dapat2..apa la moe ni, tak tau ke aku antara org yg benar2 ikhlas nak jadi cikgu?...

Originally posted by hujan_rintik at 9-11-2005 01:30 PM
abg akak aku semua cikgu, jadi aku ambik keputusan utk capai le ...

takde nyer diorang nak tau ko ikhlas ke dak ... yg diorang tau .. masukkan orang yg hampeh cam tenko tu .. ramai sebenarnya yang langsung tak patut berada di dalam bidang pendidikan ... yang langsung xde perut nak mengajar budak ... mengajar pun ala kadr sebab kalo ajar betul2 kang tuisen diorang x jalan ... patut guru2 yg buat tuisen tanpa kebenaran patut dibuang keje ...
nak kenal diorang ni senang aje ... mmg kaki travel sana sini ... suka joli... time cuti je pegi rantau panjang bukit kyu itam padang besar ...

BHAI-SUCI This user has been deleted
bila budak2 nangis bila tau aku nk blah...so sad n sweet of those kids..

Originally posted by hujan_rintik at 9-11-2005 01:30 PM
abg akak aku semua cikgu, jadi aku ambik keputusan utk capai le ...

sama la kita.. aku masuk kali ni 3 kali dah mintak... betul kata kau.. moe sebenarnya x tau camna nak nilai org tu minat jadi cikgu ke tak... suma org pun x tau kecuali mengalami nya sendiri...

bulan lepas masa last day terharu jugak aku, even aku cuma guru ganti, budak budak berebut nak salam aku... mintak maaf dan mintak blessing utk spm... terharunya...

sblm tu ada jugak student aku yg sanggup stay dgn aku dlm lab sbb nak nyanyikan aku lagu perpisahan... sampai berderai air mata aku kat situ, diorang masih jugak nyanyi sambil nangis nangis...

dan aku masih ingat sorang student aku selitkan surat kat wiper kereta.. antara katanya yg aku x leh lupa...
"cikgu, jangan la pergi. kami semua sayang cikgu macam kami sayang ibu kami sendiri."

aduh.. masa tu Tuhan jek tau perasaan aku...

byk lagi peristiwa manis... sedih.. tp aku x pernah ada kenangan pahit dengan student aku.. setakat ni la...

Originally posted by sibel at 5-11-2005 12:58 AM

ni la contoh cikgu sekolah yang sebenarnya cuma memenuhi statistik kuota tenaga pengajar di sekolah ...judging from the previous posted thread .. comments and so on .. haku leh cam leh rasa ... what kind of teacher dak tenko ni ...  

tekno...
kalau le mike ni memang cikgu, teman rasa mike termasuk dalam golongan insan-insan guru yang terhindar dari masuk Tanjung Rambutan....
Koje..koje juge tapi hidup mesti happy. Jangan tension2...

Originally posted by intan_mahsuri at 23-9-2005 02:08 PM
Semua org ada pengalaman manis. IM nak citer pengalaman manis/kelako bagi IM...

Bagi teman pengalaman manis menjadi guru ialah bila result UPSR keluar. This year keputusan UPSR sekolah teman macam tahun lepas 100% le...  

setiap cikgu ada cara sendiri.. tapi aku takder pengalaman manis jadi cikgu.. tawar ader ler. murid2 aku membosankan.

Originally posted by ain_nurain at 18-11-2005 08:54 AM

Bagi teman pengalaman manis menjadi guru ialah bila result UPSR keluar. This year keputusan UPSR sekolah teman macam tahun lepas 100% le...  

betul tu.. best tul bile tgk result.. walaupun sek aku tak dpt 100 %.. tp bangga je. bile peratusan lulus subjek yg aku ngajar naik..

Originally posted by tuahayam at 18-11-2005 10:44 PM

betul tu.. best tul bile tgk result.. walaupun sek aku tak dpt 100 %.. tp bangga je. bile peratusan lulus subjek yg aku ngajar naik..

rasa aku arr ... untuk tahun ni  overall seme result student naik ... so kalo subject yg cikgu2 ajar naik .. tak de ape sebenarnya yg perlu dibanggakan ... unless overall studentnyer result menurun .. subject yg korang ajar naik ... refresh ... overall result untuk particular subject tu turun kat satu2 daerah .. tetapi subject yg korang ajar tu naik .. meaning there is something special about ape yg korang ajar .. the way korang ajar .. and strategy that u guys used untuk bebudak tu battle peperiksaan ... stakat seme naik pastu claim subject korang ajar naik ... its nothing .... bangga aje la untuk tahun ni kalo stakat nak meningkatkan self esteem ... else .. rasa aku think again .. you just so lucky tahun ni .. sbb bende2 yg kecik cam ni .. orang x pandang sangat .. not even the pegawai pendidikan ... yg orang tau result best .. result naik ..

Originally posted by sibel at 20-11-2005 03:15 PM

rasa aku arr ... untuk tahun ni  overall seme result student naik ... so kalo subject yg cikgu2 ajar naik .. tak de ape sebenarnya yg perlu dibanggakan ... unless overall studentnyer result m ...

tp camne.. dalam kelas belakang sekali.. dgn tak pernah terjadi dlm sejarah..

budak2 ada yang dapat A penulisan...

dan sorang budak yang tak tau apa2.. tiba2 boleh lulus subjek penulisan.. :D .. tp yg tu bukan aku ajar...

sapa kata pencapaian kecik camni takde org lihat.. cam thn lepas.. peratusan matematik jatuh.. so guru panitia kena panggil n menjawab la dia.. dan thn ni .. target PPD nak 20% budak A matematik tercapat.. alhamdulillah... dan semua budak kelas 1-3 lulus.. dan hanya beberapa org budak2 kelas belakang tak lulus..

Originally posted by tuahayam at 21-11-2005 07:36 AM

target PPD nak 20% budak A matematik tercapat.. alhamdulillah... dan semua budak kelas 1-3 lulus.. dan hanya beberapa org budak2 kelas belakang tak lulus..

Tahniah untuk mike. Sekapal le kite ye... teman pun cikgu maths gak....

lenori This user has been deleted
tahniah ada kejayaan mendidik murid- bukan mengajar semata-mata.

Originally posted by tuahayam at 21-11-2005 07:36 AM

tp camne.. dalam kelas belakang sekali.. dgn tak pernah terjadi dlm sejarah..

budak2 ada yang dapat A penulisan...

dan sorang budak yang tak tau apa2.. tiba2 boleh lulus subjek penulisan. ...

tu yang dipanggil magic ... terutama kalo dak tu saudara sepupu sepipit ngan penjaga kertas peperiksaan : lol

Originally posted by sibel at 24-11-2005 08:49 PM

tu yang dipanggil magic ... terutama kalo dak tu saudara sepupu sepipit ngan penjaga kertas peperiksaan : lol

yg ni fitnah besar.. 2 org ni. mak ayah just kerja kg...

takde pertolongan dari mana2 pihak..

org camnilah.. cuba jugak nak cari kelemahan dan kesalahan cikgu.. tak nampak dah yg baik. dan sentiasa berburuk sangka.. jgn marah ye... :love::love:

dia ingat. di pandai sampai masuk U.. dpt keje.. kerana usaha dia sendiri. dia tak ingat. jasa guru langsung.. biarlah...