CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 7704|Reply: 35

Masalah NURSERY

Assalamualiakum kawan-kawan,
Saya nak minta pendapat dan nasihat tentang masalah yang sering saya hadapi dengan pihak NURSERY.

Masalahnya macam ni, saya ada dua orang anak, seorg umur 4 tahun dan lagi sorang 1 tahun. Masa anak saya yang sulung burumur 2 bulan saya dah hantar ke nursery. Tak sampai beberapa bulan, saya tgk macam2 keasn cthnya gigitan dan yg paling teruk kesan lebam di bawah tapak kaki anak saya. Bila saya tanya,  pengasuh tu ckp tak tau. 10 kali saya tanya jwb tak tau gak.

Mertua kita pun kesian so dia suruh ambik maid. Rupa2nya maid ni bkn aje pukul anak kita...oh ye..maid ni saya biar tinggal kat rumah mertua je sbb kat rumah saya takde org. Jd bila mertua saya takde...apa lagi diapun buat anak saya sesuka hati. Kes ni maid blkg rumah yg repot kat mertua saya. Maid saya ni batu api sama, hampir saya bergaduh dgn mertua, ipar dan biras saya disebabkan mulut dia. Saya  pernah bw dia bw blk rumah 2 kali tu pun utk teman saya masa hubby out-station. Mcm2 dia burukkan saya. pas tu kat saya dia burukkan family mertua. Syukur saya pd tuhan sbb maid ni tak lama kerja dgn saya sbb tiba2 dia ckp dia nak bersalin. Lepas dia dah berhenti baru lah saya tau pasal2 benda2 yg saya cerita tadi.

Saya sambung hantar anak saya ke nursery yg lain pulak. Mula2 ok. Pas tu tiba nursery tu asyik2 tukar pengasuh dan satu hari tu, dpn mata saya dia pukul sorang budak ni. Masa tu saya hantar anak saya dan mak budak tu br je masuk kereta. Dia kata mmg kena buat mcm tu kalau x bdk tu x berenti nangis...saya rasa byk lg cara lain. Jd saya takut, so saya tukar nursery lain. Mula2 pun OK gak...lepas tu saya cuti bersalin anak  kedua...dalam masa saya cuti tu saya x hantar anak ke nursery, masalahnya dia kata saya kena byr jg tp 1/2 harga. Betul2 cari untung. Dah le tu pengasuh dia mula2 melayu...selang 2-3 bln dah jd indon. Siap boyfriend indon tu dtg dating dpn pintu pgr.

Sekali lg saya tukar nursery. Kali ni saya dpt yg murah skit. Makcik tu punya la ramah dan nampak bertimbang rasa sgt. Tp 2 minggu kemudian masa saya nak hantar anak saya, dia kata nursery dah tutup. Saya dah byr yuran utk 2 bulan. Sbb takde tempat, jd untuk hari tu saya hantar ke rumah dia. Tgh hari saya dpt cari nursery lain. So, tgh hari tu saya pun nak ambik anak saya.
Tau tak...tiba2 makcik tu mengamuk! Dia kata saya x percaya dia jg anak saya. Teruk dia maki hamun saya. masa tu saya mmg x blh buat apa sebelah dukung anak sulung lg sebelah pegang beg budak2 ni. Pas tu anak saya yg kecik masa tu umur baru 4 bulan kalau x silap saya, dia x nak lepas. Sampai saya ckp saya nak repot kat polis baru dia bg tu pun kasar, seolah2 dia campak anak saya kat saya. Masa saya masuk kereta dia siap maki lg pas tu dia kata anak2 saya xkan selamat....

Lepas tu saya hantar ke  satu nursery ni...alhamdulillah...ok. Tiba2 saya kena pindah..

Lepas pindah saya hantar anak saya ke nursery yg baru...masa daftar perempuan ni mmg baikkk....kononya dia memahami ibu2 yg bekerja mcm saya ni. Utk pendaftaran saje (x termasuk bulanan) saya kena byr RM1000++. Sbb saya pakai byk duit utk pindah jd saya minta byr 2 kali. Dia bg,...tapi bila dia dah dpt semua duit tu...tiba2 masuk bulan ke-3 dia kata dia kena naikkan yuran sbb harga minyak dan brg2 dah naik. Nak tau berapa dia naikkan...RM250!!! Jd yuran untuk 2 org anak saya RM800!!!!! tu blm masuk yuran tadika lag...GILA betul.  Lupa nak bg tau, sehari sblm dia naikkan yuran, anak saya jatuh...4 btg gigi depan dia dah goyang...sampai hari ni (1 minggu) masih bleeding. Alasan dia anak saya nakal sgt. Sebenar nya dioarang x tgk budak2 ni. Bila my hubby call dia kata x cukup pekerja (tu masalah dia...kenapa anak saya jd mangsa?)

Tolonglah...sape2 kat luar sana tu. mcm mana nak selesaikan masalah saya ni

lahaiii... takut saya baca citer marmar nie... nasib baik lah saya takde masalah nak carik nursery sbb mak tinggal dekat ngan umah saya, so mak yg jaga. marmar duk area mana nie? saya simpati ngan mar, tapi saya pon tak tau mcm mana la nak tolong. tentu perasaan mar tak tenteram skang kan.... nak kerja pon tak senang.....

mak mertua mar tu tak leh tolong jaga anak mar ke?... dia ade commitment lain ke? dari nursery lebih baik org persorangan, sbb dia leh concentrate kat anak kite jer and kalo ade ape2 masalah takleh dah dia nak tunding2 jari kat sesaper. camne lagi ek:stp: ...... kawan-kawan semua, berilah cadangan.....

Thanks ijazahri, Saya kat USJ-Subang Jaya. Saya rasa kat sini rate paling mahal untuk nursery. Mak saya kat perak, mak mertua pulak kat sini je tapi dia jarang ada..selalu travel sana sini...tah le....sedih tu mmg sedih mengenangkan nasib anak2. Kalau ikutkan nak je berenti kerja tp sian pulak kat hubby. Bos pun x faham....macam hari ni nak ambik cuti pun takleh sbb kesian nak bw anak2 pg nurseri....tambah lg jerebu....

Rasa lega dpt luahkan kat sini....kalau tak mlm2 sure bengkak mata ni...:cry:

Thanks ijazahri, Saya kat USJ-Subang Jaya. Saya rasa kat sini rate paling mahal untuk nursery. Mak saya kat perak, mak mertua pulak kat sini je tapi dia jarang ada..selalu travel sana sini...tah le....sedih tu mmg sedih mengenangkan nasib anak2. Kalau ikutkan nak je berenti kerja tp sian pulak kat hubby. Bos pun x faham....macam hari ni nak ambik cuti pun takleh sbb kesian nak bw anak2 pg nurseri....tambah lg jerebu....

Rasa lega dpt luahkan kat sini....kalau tak mlm2 sure bengkak mata ni...:cry:

hmm.. siannya marmar... i cant imagine if i kat tmpt u.. mesti pos anak balik melaka... tommy pun risau gak sebenarnya... anak htr kat nursery nie mmg lah kena gamble kan... tmpt yg tommy htr nie org kelantan punya.. so far okielah.. cuma lately nie tommy tgk bontot dia cam merah2 ajer... tak basuh betul2 agaknya.. pehtue semlm tgk cam ada calar kat dahi dia... risau gak nie.. dahler yg jaga tue sumernya budak2 ajer.. tp nak wat camner kan.. anak tommy nie mmg kategori lasak.. tkt dia tak larat jaga ajer.. berdoa lah ajer kan... kdg2 tue mmg rasa nak suruh mak jaga kat melaka tapi nnt rindu plak kat dia..

saya pulak co sy ade provid nursery tp baya la jugak half dan murah la dr tempat lain. setakat nih o.k jek la. tp yg tak best bile antar nursery nih baby senang kene jangkitan. ye la bile dah ramai2 tuh kan. baby sy br 6 bulan sebelum x penah demam. ala demam masa cucuk tuh ade sejak antar nursery nih iaitu baru nak msk 2 bulan asyik demam baik demam baik ajek. tambah la dgn jerebu ari tuh. mak pak sy yg dtg dr kg ari tuh pon bising cucu die bdn dah susut. ade 4 org pekerja 12 org bdk termasuk 4 baby ( bwh sethn la). o.k ker?
tp baby i nih meragam kat nursery ye la agaknya die x biasa sbb dr lahir sampai 4 bulan mak dan mak mertua i jaga. so i nih susah hati gak la kalo tepon nursery tuh dgr die dok nagis2. x senang duduk. tp nak buat cam ne kan. cam ne yek nak bg die x meragam.
satu jek yg i x puas hati pasal nursery i nih ialah 4 org pekerja tuh 3 drpdnya dah kawen dan anak2 diorg ade kat situ sekali. so i rasa they mesti melebihkan anak diorg kan dr baby2 yg lain nih. tp i redha ajek la. sementara nak tunggu besa sket dlm setahun tuh dah senang nak adapt kan.

Follow Us
aturcara This user has been deleted
kita memang hantar nursery...kita memang tak tunjuk kita berlembut ngan diaorang...kita buat tegas sket..supaya nanti dia bagitau apa yang jadi pada anak kita...anak kita dah 2 kali lebam kat tangan dia..tapi nasib baik dia bagitahu kenapa...kalau tak ade yang nak kena tu.hehe..alhamdulillah la..so far ok...anak kita pun ok pi nursery....

takutnyer bila baca cite rmarmar... kawan ida dok kat putrajaya pun mengalami problem yg sama gak... anak dia hari2 kena gigit.. tp bila tanya, org nursery tu ckp kwn dia yg gigit.. diaorg mcm tak jaga betul2 jer... tu la masalah yg selalu dihadapi oleh ibu2 yg hantar anak kat nursery... susah nak cari org yg betul2 syg & buleh jaga anak kita... ida alhamdulillah, baby ida mak mentua yg jaga....

nasi pun hantar anak ke nursery
w/pun nursery tu cousin's hubby punya, ada juga kekurangan sana sini
kalau ada yg tak puas hati, nasi akan cakap direct
takde nak jaga hati ke, perasaan ke, rasa segan ke (tapi kena cakap elok2 laa)

kita pun tak expect dia jaga anak kita 100% perfect mcm kita jaga
as long keselamatan terjamin, kebersihan terkawal & cukup makan, minum & tidur
nasi kadang2 pergi buat spot check sekali sekala (2 minggu sekali ke, sebulan sekali ke)
biar la dia nak kata kita sibuk ke apa ke janji kita nak pastikan anak selamat

Bila baca problem nursery dan pengasuh ni berat rasa hati zu nak tinggalkan anak pulak.Tambahan skrg zu masih jaga anak  sendiri kat umah. (berenti keja start mengandung 3 bln) Memang plan nak sambung keja balik bila baby dah besar sikit, tapi bila baca kisah kat forum ni jadi tak sedap hati pulak, mmglah tak dinafikan tak semua mcm tu. Kalau nak antar mak sendiri,, tak sanggup nun jauhnya di utara, mak mentua mmg dekat ja, tapi dia pun masih sibuk ngn anak dia yang masih bersekolah rendah.Entahlah rasanya tak nak menyusahkan diorang.Inilah dilema para ibu kan. tapi zu percaya stiap apa kita pilih tu mesti ada pro and kontranya......kita kenalah redha dgn apa yang kita miliki....(entahlah..bila dah jg anak sendiri ni macam seronok pulak ....:stp

zurin,
itulah risiko yg kena ambil
rasanya mana2 ibu pun mesti seboleh bolehnya nak jaga anak sendiri
nak tengok dia membesar depan mata
tapi ye laa.. apa kan daya
cuma kita kena ambil inisiatif sendiri
buat spot check ker apa ker
nasi siap prepare bubur sendiri utk baby nasi utk pastikan kebersihan & ect
penat mmg penat tapi demi anak, redah jer laa

Originally posted by nasi^impit at 6-9-2005 12:05 PM
zurin,
itulah risiko yg kena ambil
rasanya mana2 ibu pun mesti seboleh bolehnya nak jaga anak sendiri
nak tengok dia membesar depan mata
tapi ye laa.. apa kan daya
cuma kita kena ambil inisiat ...

Mmg tul kata nasi tu, setiap apa yg kita pilih ni ada risikonya..kalau tak keja pun, susah gak, just in case bukan nak minta if jadi apa-apa kat hubby kita, at least kita ada kerja  utk backup atau sbgainya, kalau bekeja kenalah face problem nak hantar siapa jd pengasuh. Kalau zu antar nursery, pun mesti nk gi buat sport check ke apa,biarlah apa org kata janji anak kta selamat.Biarlah kita susuah sikit demi anak kita....hai...bilalah zu nak start keja ni.....takut kang kluarl lg sorang.....:cak:

Bersabarlah

manjakani kesian sangat dgn marmar tapi nak buat macam mane ye. kena keje, nak cari rezeki. masa manjakani pregnant, manjakani minta permission kat husbnad nak berhenti dan manjakani dah janji dgn dia yang manjakani takkan keje n jadi fulltime housewife sampai my twins at least 3 years old. tapi kesian gak tgk husband keje sendiri n kena bayau itu n ini, so kite jatuh kesian n nak keje balik. punye le pening cari nusrsery n taska yang registered dgn jkm. yang menipu pun ramai jugak. bile kite tanya, kata dah registered tapi bile check dgn jkm, kat area manjakani ni satu pun tak registered. tension, tension nf: n geram sangat. so sekarang ni manjakani still tak keje lagi but i'm working from home. bile nak jumpe client, baru keluar. kalau tak, dok rumah jaga anak. anak hantar bile perlu aje, ambik daily basis, 1 hari rm25, so 2 org, jadi rm50. nak buat macamane, terpaksa jugak coz nak tolong husband. dapat commission bolehla tolong yang mana yang patut. cuba marmar check dgn jkm. insyaallah they are willing to help. minta list taska yang berdaftar dgn jkm kat area u tinggal. hope this help. n take care n banyak sabar okay. good luck.

manjakani..mcm mana nak check ngan jkm tuh?

tigger pun mengalami dilema yg sama gak...
sekarang nie baby tigger MIL yg jaga since dari umur 2 bln.. bila dah masuk tahun baru nie tigger rasa dah tak patut nak susahkan MIL lagi sebab dia dtg umah tigger pagi2 dari puchong ke shah alam sblm tigger pegi keja. Pastu malam baru hantar dia balik. MIL ada anak sekolah nak ambik UPSR tahun nie so rasa cam menyusahkan dia jer..
So, dah bincang ngan hubby nak hantar baby tigger ke nurseri. Memula tu okey tapi bila time ari nak hantar tu hubby terus ckp tak nak sbb dah dgr citer memacam kat paper ngan tv pasal nurseri nie.. ada yg sampai budak meninggal pun ada kat kajang arituh..
so, skrg balik ke square one la, MIL yg jaga.. rasanya nak ambik maid tapi memikirkan ongkos yg mahal pastu pulak tak tau maid tu pandai jaga baby ke tak... kira cam gamble la pulak..
entah la.. rasa cam nak benti keja je skrg nie..

alhamdulillah beyond dpt nursery yg ok...cikgu yg jaga anak beyond pun rajin belikan anak beyond baju. Jatuh, calar semua tu pernah kena tapi tak la teruk.Anak beyond pun mmg lasak orgnya. Klu ada sedara mara terdekat elok la antar kat sedara mara...lbh dipercayai. Klu antar nursery plak klu bleh cuba la risik2 org yg pernah antar kat nursery tu tanya ok atau tak.

takut dengar citermacam nih. nasib baby moi MIL yang jaga...

marmar,

siannnyaaaa.... risauuu pulakkk me dengar.....marmar, tak mou pindahkan ke nusery lain ker? biasanya kalau anak2 jatuh ker, gaduh ngan anak org lain die akan ckp....dan inform.

suhaila_z This user has been deleted
Originally posted by Amiizaa at 6-1-2006 10:32 AM
marmar,

siannnyaaaa.... risauuu pulakkk me dengar.....marmar, tak mou pindahkan ke nusery lain ker? biasanya kalau anak2 jatuh ker, gaduh ngan anak org lain die akan ckp....dan inform.

Anak saya masa 3 tahun gi Nursery, balik rumah sakit hidung sampai malam.  Bila kita torch kat dlm hidung dia rupanya ada getah pemadam kat dalam tu.  Bila saya call cikgu dia, baru dapat tahu yang kawan dia dah cucuk hidung dia dgn getah pemadam yg macam pencil tu.  Kena bawak ke klinik dan Doktor tu cakap nasib baik dtg cepat, kalau tidak hidung dia boleh berdarah sebab block pernafasan dia.  Tension jugaklah.

Originally posted by suhaila_z at 27-9-2006 12:44 PM

Anak saya masa 3 tahun gi Nursery, balik rumah sakit hidung sampai malam.  Bila kita torch kat dlm hidung dia rupanya ada getah pemadam kat dalam tu.  Bila saya call cikgu dia, baru dapat tah ...

Pergh.... seram baca u'all nya cite ni.. tapi tu le risiko yang terpaksa kita ambik bila bekerja.. Saya pun htr anak g nursery, sorang 4th dan sorang lg 2th.., tapi tu le bila dok nursery ni banyak lak penyakit yg kena kat anak saya.., demam, batuk, selsema..tak abis2...  yang tension tu baru2 ni anak yg 2nd tu kena lak kudis buta ! Kitaorg pun confused sbb kitaorg tak pernah bwk dia g main tanah ke apa.. tak tau le.., bila cek rupanya ada 2-3 org budak yang kena kudis tu n maybe dia guna towel yg sama utk lap anak saya... :geram:  Yang pasti mmg penjaga sering bertukar le... Nak cari nursery lain tak sempat n tau la lak.., sbb kitaorg pun bru je pindah kt tpt ni..

Tu yg semangat berkobar2 nak berenti tu ngan sokongan hb.., alhamdulilah adalah side income lain jd tak le pening nanti...
:pray::pray:

12Next
Return to list New