CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kitikat

Merotan Menurut Dr Fadzilah Kamsah (Tips)

anak nr lak ..memang lasak..lasak bebudak pompuan.. bila buat salah.. kalau papa dia nak rotan dia ..siap lawan balik .. tp kalau nak dengar soree ibu dia tinggi.. haa... buat la .. sebut rotan je ..terus jadi baik ..

ahakss..haku dulu garang sungguh ngan anak2 sedara..pantang silap sikit kene piat kene cubit... anak sedara tue...ahaksssss... sampai mak kata..aku nak tengok camner ko ngan anak ko sok...... even akak aku pun masa anak2 dia kecik dulu citer ngan anak2 dia.... mummy (aku ler tue) garang kan.... eheh...

yg kelakar tue.... mak dia marah sikit pun tak heran..tapi bila aku marah..
melalak2 menangis...wakakakaka....

tapi itu dulu..bila dia orang makin membesar.... aku pulak dah kureng jadi garang..
bila ada anak sendiri.... lagiii tak reti nak marah....
lagipun c kenit tue baru 15 bulan.... nak marah pun masa nie tgh byk kelaku mencuit hati....
tapi rasanya marah tetap marah bila dtg hangin puting beliung tue ekekekekeke...

Originally posted by asmaraas at 26-5-2005 07:46 AM:
hai i nak mencelah la jugak okay la u all ni ada hati nak rotan anak camana pulak ibubapa yg sayang anak lelebih rotan dah la tak nak pastu asyik dok kaunseling anak kurang ajar pun depa buat bodoh ...

ni lagi satu jawapan femes yg selalu saya dengar dari kakak2 saya yg tak mo rotan anak. "Budak zaman dulu lain, sekarang lain... tak leh paksa".
  Dulu saya masa kecik, ngan mak takut, ngan ayah pun takut gak. Mak garang, tak rotan, dia cubit je. Tak kiralah, kalau nakal kat umah org, situ jugak kena cubit. Ayah rotan, kalau lagi nangis lagi kena rotan. Dulu nangis, kalau depan ayah tak berbunyi. Nangis senyap-senyap. Lepas tu, ayah saya explain le kenapa dia rotan.
  Sekarang tengok anak sedara, nangis sebijik apple pun boleh masuk terus dalam mulut. Belum rotan nangis cam kena dera. Kita yg tengok dan dengar diorg nangis pun bingit telinga. Tapi lantak le, anak org. Pada saya budak zaman dulu ke sekarang sama je.
  Dah nampak dah effeknya kalau dibelai sangat anak2. Tgk anak sedara sendiri je. Susah nak control.

Saya kurang setuju dengan merotan anak2 melainkan anak2 tu terlalu
kurang ajar (tak boleh terima)....

entahlah, saya belum jadi ibubapa lagi tapi tidak pasti samada
hukuman rotan nie sesuai dijalankan...Mungkinlah, mungkin, kalau
saya rotan pun, saya rotan pakai tangan aje dan hinggap di bontot dan
bawah kaki tapi....entahlah..mungkin saya sabar orangnya...

bawah 7 tahun tu nak rotan, bukan dia paham pun apa dia buat
tu salah...

Follow Us
lama tak menyampuk...
my 2 cents lah..
kalau perlu pukul, cara terbaik guna tangan & elak bahagian ttu yg sensitif, bila tangan sendiri dah sakit kita pun berenti
taklah sampai jadi pendera, kita kekadang senang 2 "take out on children". time tension2 ke @ masalah lain, budak buat salah sikit, kita terlepas geram

kalau kecik2 sgt, memang kurang sesuai, belum develop cognitively, tak paham kenapa kena rotan
of coz ada pros n' cons - its like "teaching" them the sense of aggressiveness. jangan heran kalau budak2 ni cepat naik tangan kat budak2 lain. kalau ok untuk dia kena pukul, ok lah kot untuk pukul org lain..

yang penting dia faham kenapa kena hukuman tu

and parents shud understand children's development too, around 2-3 yrs old, memang tengah lasak, which helps their gross motor skills/development, skeletal growth etc.
the key factor 2 raise children is patient.

saya mmg sokong penggunaan rotan dalam mendidik anak.. tapi kena ada batas dan sebab-sebab yg kukuh. Kalau nak merotan pon jgn emosional takut kita tak terkawal & mencederakan anak..

saya belum ada anak lagi tapi alhamdulillah hasil didikan parents saya masa kecik2 dulu.. kami adik beradik menjadi 'orang'.. automatik respect kat org tua.. tahu berbudi bahasa & menghargai org tua kita..

byk yg saya tengok bila parents terlalu memberi muka.. anak2 pijak kepala balik & yg lebih menyedihkan bila terlibat dengan aktiviti2 yg tidak elok.

saya tidak mengatakan semua ibu bapa perlu memukul anak2..  jika anak2 mendengar kata.. mengapa mesti dipukul.. jika dengan memberi nasihat sudah memadai.. ok la. Tetapi hakikatnya.. dalam proses pembesaran, anak2 selalunya pasti akan membuat kelakuan2 yg salah memandangkan mereka masih tidak dapat membezakan yg mana betul & yg mana salah. Ibu bapalah yg bertanggungjawab untuk membetulkan mereka dengan cara yg sesuai.. termasuklah menggunakan rotan jika perlu.

masa kecik slalu kene rotan dgn mak (mama)...silap jer,terus kene rotan, mmg takde tunggu2 ayah punya...on the spot

tapi takde lah amik hati, paling kuat pon, cakap dgn nenek,mama macam tentera jepun. lagi pon kalau mak pukul2 or rotan, anak tak amik hati sangat, tapi kalau ayah pukul,rotan, mmg sedey sangat hati...tak tau nape....so ayah jarang2 pukul,tapi ingat sampai mati!!

pepatah ada cakap, melentur buluh biar dari rebung, pukul pon,pukul nak mengajar, bukan nak membunuh, dah besar baru nak lentur??...MMG TAK ARRR... lagi pon aku suka ayat nie

"BIAR ANAK MENANGIS, DARI KITA MENANGIS KEMUDIAN HARI"

renung2kan lah
]

[ Last edited by tuah_r on 30-6-2005 at 09:39 AM ]

Originally posted by liMobA|y at 29-6-2005 09:21:
saya mmg sokong penggunaan rotan dalam mendidik anak.. tapi kena ada batas dan sebab-sebab yg kukuh. Kalau nak merotan pon jgn emosional takut kita tak terkawal & mencederakan anak..

saya be ...

:setuju::setuju::setuju:

askum..
Originally posted by sultana :
ni lagi satu jawapan femes yg selalu saya dengar dari kakak2 saya yg tak mo rotan anak. "Budak zaman dulu lain, sekarang lain... tak leh paksa"..... Tapi lantak le, anak org. Pada saya budak zaman dulu ke sekarang sama je.

btul tuh:hatdown: x de beza semua zaman same jer..
-->`zaman berubah`,ramai org salahkan perubahan zaman xbetul tuh
kan islam tuh sesuai pelbagai zaman ape pon wallhualm

Originally posted by herman at 28-6-2005 08:30 PM:
bawah 7 tahun tu nak rotan, bukan dia paham pun apa dia buat
tu salah...

betul tu..ade syarat nye(salah satu Mumaiz-tau beza baik/buruk,benar/bathil)
aku pon x prefer kot kalu blum mumaiz x bley menilai sesautu logik or not ..
wallhualm

baik rotan dgn rotan, jgn pakai menda lain macam tali pinggang ker, sudu/garpu perhiasan besar yg kat dinding tuh ker...

penah dgr gak...jgn pukul kat bontot...nnt anak jadi gay...nie research barat..taktau arr

Perlukah merotan anak...?

Saya sebenarnya amat bersetuju yg anak2 zaman dahulu dan skrg sgt berbeza.Proses tumbesaran, suasana persekitaran, tahap penerimaan dan pemahaman anak2 skrg jauh lebih terkehadapan dr anak2 zaman dahulu.Ini secara tidak langsung menyumbang kpd kekeliruan anak2 dgn pendekatan yg kita gunakan dlm mendidik mrk.

Satu perkara yg perlu diingatkan, komunikasi yg erat sgt penting dlm mendidik anak2. Bergantung kpd siapa yg lebih rapat dgn anak2 maka dialah yg perlu banyak mencanai minda mrk dgn realiti kehidupan ini.Jgn biarkan mrk hanyut dlm dunia indah yg berwarna warni tanpa sbrg pantauan dan kekangan. Selalu-selalulah berbual dgn anak2.Dari omong2 kosong selitkan sedikit nasihat yg berguna.Berikan dia contoh2 yg boleh dilihat di persekitarannya. Beritahu dia apa yg baik dan tidak baik.

Tunjukkan kasih sayang dan penghargaan anda apabila dia berbuat sesuatu yg baik.Berikan sedikit pujian dan peluk serta ciumlah dia.Anda akan dapat lihat dia tersenyum bangga. Tapi jika dia berbuat salah jgn marah di hadapan kawan2nya, sebaiknya panggil dia ke dalam rumah barulah dimarahi.Jgn lupa beritahu kenapa kita marah pdnya.Jika dia berdegil ugut utk merotannya.Jika dia buat jugak bolehlah rotan di bhgn yg tidak bahaya.Seperkara yg sgt2 penting semasa hendak meletakkan rotan pd tubuh anak sertakan niat didlm hati yg kita ingin mendidik anak.Jgn merotan dgn nafsu dan amarah.Sgt2 buruk akibatnya. Sebab itu kita lihat banyak contoh anak yg semakin dirotan semakin degil dan melawan(org Penang kata beban). Bukan salah si anak tapi salah ibubapa yg tidak cukup ilmu keibubapaan.

Sebenarnya apa yg saya tulis di atas adalah pengalaman saya. Anak2 saya sgt rapat dgn saya. Saya gunakan pendekatan berkomunikasi dgn mrk. Saya hanya ada lebih kurang 2 jam quality time dgn mrk krn saya bekerja dr pagi hingga hampir mlm baru pulang. 2 jam itu saya gunakan sepenuhnya dgn berbagai cara. Kadang2 saya duduk di hadapan tv dgn dikerumuni 3 org anak saya dan saya akan bercerita apa yg ditayang di tv ketika itu sambil menyelitkan moral yg dapat diambil dr cerita itu. Yg pentingnya saya sering memeluk dan mencium mrk bergilir2 sambil memberitahu mrk yg saya sayangkan mrk sebab mrk baik.

Kadang2 mrk nakal juga dan pernah juga kena rotan tapi mrk tidak pernah memberontak bila dihukum sebaliknya bila kena marah mrk akan peluk saya walaupun hanya di kaki sebab mrk sgt takut jika saya tak sayangkan mrk lagi.
Saya juga sering berdoa mudah-mudahan Allah permudahkan saya mendidik anak2 dan supaya mrk menjadi anak2 yg solehah.Sayapun sbnrnya tak suka merotan anak tp jika keadaan memaksa saya akan buat juga utk memberi pengajaran. Apa yg pasti saya sendiri masih banyak kelemahan dlm mendidik anak2 dan masih mencari2 lebih banyak info mengenainya.

Kalau suruh ketuk ketampi macam mana ? (dari merotan)

Originally posted by herman at 6/7/05 10:47 PM:
Kalau suruh ketuk ketampi macam mana ? (dari merotan)

Kurang berkesan...

kalau kasi 'time out' cam dlm cerita org putih tu ok ke?
rasa nye anak aku nanti pon kalau nakal sgt kene rotan gak tu....
tapi rotan pon tak leh selalu...kalau selalu last2 anak dah imune.. tak heran kene rotan pon... hmmm... tak tau laaa... belom ada experience merotan anak lagi sbb anak still kecik....
aku ingat time dulu2...aku selalu gak kene rotan.... tapi aku RELA kene rotan dari kene leter... he he....
zaman sekarang tak leh nak compare sgt dgn zaman dulu...

salamzz..

nak mencelah skit boleh...

Ni dari pengalaman kopi memang beza anak yang tak dididk dari awal dengan anak yang telah didik dari usianya masih kecil...

anak sedara belah kopi...mak & ayahnya mendidik dari kecil..adab sopan santun. Kalau salah di hukum...bila dah berumur 5,6 tahun tahun tahu bawak diri kalau dibawa berjalan kerumah orang...meminta izin dan tahu apa yang boleh dibuat dan tidak....memanggil nama org yang lebih tua dengan hormat...

anak sedara belah hubby...mak & ayah jenis yg "biar je lah...bebudak memang macam tu..." sampai umur 5,6 tahun pun masih dianggap terlalu kecil dan dimanja-manja sangat...apa yg anak2 minta semua ditunaikan dengan alasan mak & ayah mampu...sekarang bila dah besar...umur 5,6 tahun dah tak dengar cakap...mak panggil minta tolong kalau tak panggil 4,5 kali tak menyahut...dgn org lain tak hormat...bila bertandang kerumah org...buat macam umah sendiri.....masuk bilik..masuk dapur...selongkar sana-sini...bukak peti ais..hmmm...sampai mak mertua malu nak bertandang kalau cucu-cucu ada sekali....sekarang bila dah besar baru mak & ayah nak menghukum anak2...tapi rasa dah terlambat...anak2 tak makan saman...walaupun ayahnya pukul macam nak membunuh..sepak tendang...dengan tali pinggang atau apa-apa yg boleh dicapai...anak2 tak berubah...

so bagi kopi...lebih elok mendidik anak2 dari kecil...biar org nampak kita garang daripada anak tak boleh dikawal...mak & ayah dulu2 pun rotan juga tapi itulah yg mengingatkan kita atas kesilapan yang dibuat...

Originally posted by kopigombang at 7/7/05 10:48 AM:
salamzz..

nak mencelah skit boleh...

Ni dari pengalaman kopi memang beza anak yang tak dididk dari awal dengan anak yang telah didik dari usianya masih kecil...

anak sedara belah kopi...ma ...

Mula2 saya rotan anak dr umur dia 2 thn, mak mertua selalu marah dan kata saya garang dgn anak.Tapi saya tak peduli apa org nak kata sebab itu anak saya dan segala buruk baiknya di masa hadapan akan diletakkan pd saya.Tapi skrg dia dah tak kata apa2 lagi pasal diapun tahu saya pukul bukan selalu dan setiap kali lepas kena pukul nampak improvement pd anak saya.

betul tu tarbiah...

cabaran untuk membesarkan anak zaman sekarang ni lagi hebat...rasa takut bila dengar macam2 cerita..anak kopi masih kecik lagi jadi kita tak tau keadaan kita nanti bila dia dah membesar...

cuma rasanya elok kalau anak tak terlalu dimanjakan sangat.....

kopi dulupun tak dimanjakan sangat, tetapi rasa kasih dan sayang pada mak & ayah tak berbelah bagi...perasaan hormat menebal dalam diri dan sentiasa mengingati pengorbanan mereka,bagaimana susah payah membesarkan kita.

kopi tak setuju kalau ada ibu bapa yang sanggup menunaikan permintaan anak2 dengan alasan kita dulu2 tak mengecapi semua kemewahan ni, biarlah anak2 merasa hidup senang dan tak merasa kesusahan yang kita alami dulu.

Hmm..tak tau lah...ni pendapat kopi jer...

Reply #27 prop's post

:setuju:
kalau kecik2 sangat anak2 tak paham apakah tujuan kita merotan...
saya pernah cuba merotan anak sekali masa dia terlalu kecil...tapi nampaknya tak menjadi sbb dia belum faham, dr apa yg saya nampak pemahaman dia bahawa kalau tak puashati pukul, jadinya dia pukul saya balik. Sejak dr tu saya stop kan dulu merotan ni...dan gunakan pendekatan mengajar secara menegur dengan lembut