CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 1659|Reply: 18

Remaja Dan Kanak-Kanak Semakin Ketagih Vape, Ibarat Menghisap 125 Batang Rokok

Kanak-kanak di Britain dilaporkan membeli vape yang memiliki kekuatan sama seperti 125 batang rokok dalam trend yang mencetuskan kebimbangan kesihatan di Britain, lapor laman berita Mail Online semalam.

Vape tersebut dikatakan sangat kuat dan boleh menyebabkan penggunanya mengalami pendarahan hidung  berpanjangan, batuk berdarah, sakit dada dan pening kepala.

Lebih 53,000 vape jenama Greek Bars itu dijual  setiap minggu di kedai-kedai vape biarpun mempunyai kandungan nikotin dua kali ganda lebih tinggi daripada jumlah yang dibenarkan, manakala ribuan lagi dilaporkan dibeli secara online.

Foto: Kerry Davies

Walaupun penjualan vape kepada remaja berusia bawah 18 tahun diharamkan, namun media sosial dipenuhi dengan hantaran daripada remaja dan kanak-kanak tentang vape tersebut.

Tanda pagar #geekbar mempunyai 46 juta tontonan di aplikasi sosial TikTok termasuk kandungan video yang memuji ‘perisanya yang enak’ selain bergurau tentang ‘ketagihan’ pada  alat tersebut yang disamakan dengan kokain.

Namun, kebimbangan terbesar adalah terhadap produk Geek Bar yang sangat kuat dan dijual pada harga antara £5 hingga £7 (RM28 hingga RM40).

Dos nikotin yang tinggi boleh memberi kesan kepada perkembangan otak remaja.

Profesor pediatrik dKolej Imperial London, Andrew Bush  memberi amaran bahawa menghisap vape adalah ‘krisis besar bagi golongan muda.’

“Ia memikat kanak-kanak dan menjadikan mereka ketagih nikotin. Perkara ini amat membimbangkan.

“Tiada sesiapa yang tahu apa sebenarnya ada di dalam cecair ini dan meletakkan bahan kimia panas yang tidak diketahui kandungannya ke dalam paru-paru merupakan satu idea yang buruk,” katanya. -CARI

Sumber: Kosmo

vapers ni kt msia xngaku diaorg smoker...hmmm.xphm tgk br umur 20 thn dh vaper acah trendy..org dulu smoke sbb nk release tension hilang ngantok..ko xde penyakit cari penyakit

Normabaru replied at 7-9-2021 11:06 AM
vapers ni kt msia xngaku diaorg smoker...hmmm.xphm tgk br umur 20 thn dh vaper acah trendy..org dulu ...

Aku siang siamg ckp kat anak aku.. jgn merempit jgn campur budak tak semenggah dan jgn merokok.. sbb apeee.. kalo aku tau hang merempit aku join  sama merempit.. nanti.sape yg malu.. mak sape yg merempit ni.. aku dtg join pakai kain batik.. koh koh

Buritan replied at 7-9-2021 11:39 AM
Aku siang siamg ckp kat anak aku.. jgn merempit jgn campur budak tak semenggah dan jgn merokok.. s ...

ni kalau masuk dalam plot movie atau siri tv ni, mesti best  

Adrif replied at 7-9-2021 11:42 AM
ni kalau masuk dalam plot movie atau siri tv ni, mesti best

Kou koh.. anak aku mmg takut dgn aku.. sbb aku akan buat perkara yg memalukan depa.. nasihat tak jln marah tak jlnn.. ok last choise memalukann... koh koh

Aku siang siamg ckp kat anak aku.. jgn merempit jgn campur budak tak semenggah dan jgn merokok.. s ...

Setuju... Kita gunakan kuasa sebagai ibu..Engkorang semua anak anak kan perlukan doa ibu supaya hidup berkat murah rezeki masuk syurga. Kalau nak doa ibu jangan isap rokok vape segala.

Follow Us

Hahaha.. mesti tak sangup dia tengok

asmurai replied at 7-9-2021 11:48 AM
Setuju... Kita gunakan kuasa sebagai ibu..Engkorang semua anak anak kan perlukan doa ibu supaya hi ...

Yepppp.. aku dedulu masa jd cikgu mak pak suke ngadu anak jahat itu ini.. aku terpikir satu jee.. awatlaa hang tak cegah siang siang... dah manjat rumah org.. tido dgn anak org masa tu dah terlmbt sgt.. budak tuu dah lari jauhhh shr

Mereka dan keluarga mrk yg malu

ninja9 replied at 7-9-2021 11:50 AM
Hahaha.. mesti tak sangup dia tengok

Aku rasa laa budaya rempit ni leh settle.. kalo mak pak pakat buat cenggini

JohnyEnglish replied at 7-9-2021 11:56 AM
Mereka dan keluarga mrk yg malu

Aku tak malu demi slmtkan abak aku

Buritan replied at 7-9-2021 01:39 PM

Naik sampan kan.kohkoh..hahaha

Normabaru replied at 7-9-2021 12:06 PM
Naik sampan kan.kohkoh..hahaha

Tak kisahlaa aku bwk le ape yg ade dirumah.. ade beskal.. beskal aku angkut.  Janji rempittt.. silap hb aku pi bonceng naik moto bebudak tuy

Buritan replied at 7-9-2021 02:23 PM
Tak kisahlaa aku bwk le ape yg ade dirumah.. ade beskal.. beskal aku angkut.  Janji rempittt.. sil ...

Hahahaha.mmg btol2 rempit ni.hehe

heheheh
berkat apak iol dulu kena tampar dengan arwah atuk
apak iol tampar lak abang sebab curi2 merokok dekat asrama
akhirnya takde yang merokok dalam fam ni

Mahal dan membazirkan wang.

awak....-anak sy dulu pun tak merokok sbb dia ada sinusitis, tak selesa hidung klau smoking, tapi lepas dia kerja terus hisap vape. Sy tak tahu nak nasihat macamana

nakkomenjugak replied at 7-9-2021 08:16 PM
heheheh
berkat apak iol dulu kena tampar dengan arwah atuk
apak iol tampar lak abang sebab curi2 ...

cuma sy dgn ada sepupu sorg je yg tak merokok dlm kalangan ahli keluarga dgn sedara mara lelaki tp merokok ni sedap lah jugak layan masa sy pernah try dulu mujur tak melekat jd ketagih

Zhana replied at 7-9-2021 09:08 PM
awak....-anak sy dulu pun tak merokok sbb dia ada sinusitis, tak selesa hidung klau smoking, tapi  ...

Mgkin hang hisap vape sama.. sbb arwah salima ke mimi loma ke anak dia hisap rokok.. dia pun hisap rokok sama sama dgn anak dia.. anak dia marah kata tak elok.. dia balas balik tak pee .

Ujung ujung anak dia stop jugak.. sbb riso kat mak dia