CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aammyy

Mertua (Luahan Panjang Berjela)

sarahmirza replied at 10-8-2021 12:08 PM
Silap kat TT dan suami la...
Sampaikan keputusan hantar anak ke pengasuh pun orang lain kena tentuk ...

Betul. I tak nafikan silap i juga. Bukan kata keputusan hantar anak ke mana, keputusan i berpantang kat mana pun dorang yg tentukan. Haha.

Anyway, I rasa bukan I saja lalui situasi mcm ni. I tgk kwn2 i pun ramai berpantang dgn mil & 1st child mil yg jaga. Masuk 2nd child dorang dh dpt kebebasan. And i pun dah ckp kat husband i yg 2nd child nanti i nak pantang kat rumah sendiri. Cukup la pengalaman pertama. I harap bila tua nanti pun i tak control life anak2 i.

aammyy replied at 11-8-2021 07:19 PM
Thank you a lot, sis. Kalau boleh off reply mcm FB & IG, i nak je setting mcm tu. Tapi sbb tak bol ...

anytime sis.....

aammyy replied at 9-8-2021 10:19 AM
Ya. Mmg bahaya. Orang tua2 ke orang muda2 kalau dah memanjang mengadap phone mmg bahaya.

Mertu ...

Pak mertua tuduh u tak gosok gigi anak?
I rasa u ni peramah dgn mak ayah mertua?

Just nak share, I jenis yg huha juga kalau dgn org yg i rapat. Kat ofice tu i gelak paling kuat and i paling suka usik org. Heheh

Kat rumah mertua, i cakap bila perlu, kalau tak perlu bercakap i senyum. Contoh mil tanya bila nk balik rumah nenek. Padahal anak dia busy keje kot, rumah fmily I pun jarang balik. Ni nak balik rumah nenek dia pulak di negeri berlainan. I just balas dgn senyuman je. Mls i nk jawab anak dia busy ke ape, faham2 la soalan tu x sesuai unt i, sesuai unt anak dia.

Kalau balik rumah mil, i mmg bawak makanan siap2. Selalu nye makanan kegemaran diorang. Lepas tu i pegi sinki cuci pinggan mangkuk periuk, biasa ada byk dalam tu. Hehe.

Dia pernah ngadu pasal anak dia, sbb dia susah hati. So i ambil pendekatan dengar dan jgn sebelahi sesiapa. I jwb, takpe mak. InsyaAllah nt dia berubah. Mak doa, mesti Allah makbulkan 1 hari nt. Mak jgn risau.

I rasa i xde kot melawak dgn mil. I tak ambil hati cara tu. I cuma beli makanan fav, beli brg rumah n bg duit. Dan kalau dia ada masalah, i boleh jadi pendengar.

Macam tu je. I rasa mcm i ada letak 1 limit antara i dgn dorang, so dorang pun mcm hormat i, sory I tak tau la sesuai ke tak perkataan hormat tu. Tapi asalkan diorang tak melebihi limit tu i anggap masing2 hormat 1 sama lain.

Naatasha replied at 13-8-2021 01:29 AM

Ye, i mmg ramah dari sejak masuk family dorang. I tak pandai masak, so i rasa mcm tu je la kot cara nak ambik hati orang tua.

And yes. Kalau bg siap anak takde bedak kat muka pun dia ckp I kedekut la apa. Dia akan banding dgn cara dia buat. Kira dia la paling pandai.

Dulu dia suka body shaming anak2 sedara pmpuan dia. Dia nanti ckp makin gemuk la apa. Pdhl dorang mengandung, dia taktau. Sapa yg pandai tackle, pandai la jawab. I cuba utk bersangka baik, mungkin tu cara dia nak beramah mesra. Tapi dgn i, i tak rasa mcm tu. Sbb dia suka ckp benda2 yg menyakitkan hati dan unnecessary, cara i potong buah pun tak kena di mata dia. Ye lah. Bini dia je pandai. Hahaha.

Okay, sis. I pun rasa i dah malas nak ckp lebih2 dgn dorang. Kelmarin pun i melawak dgn dorang pun dorang ambik serius. Dgn husband i pun sama join. Pastu i terus buat muka & ckp direct dorang ni tak paham bahasa. Puas hati i. Apa benda entah. I even repeat banyak kali i was melawak, but they keep ckp mcm i ni teruk sgt.

aammyy replied at 13-8-2021 11:18 AM
Ye, i mmg ramah dari sejak masuk family dorang. I tak pandai masak, so i rasa mcm tu je la kot car ...

I pun x reti masak sgt sbb tu i beli je bawak balik rumah mertua. Tp i pastikan makanan yg depa makan laa. I xde usaha ambil hati sgt, tp i suka menggembirakan diorang, kadang-kadang

Pasal fil suka ckp benda yg menyakitakan hati, kalau i mmg i akan jrg2 balik dan i kurang bercakap dgn dia. Mcm i ckp sblum ni, cakap bila perlu, dan senyum bila soalan/situasi tu x perlukan jawapan. I x kan biarkan org buli i.. Hehe..

Naatasha replied at 13-8-2021 01:07 PM
I pun x reti masak sgt sbb tu i beli je bawak balik rumah mertua. Tp i pastikan makanan yg depa ma ...

I pun suka beli makanan kat dorang. Especially makan petang time i balik kerja. Tapi tak selalu la sbb most of the time i balik lewat, orang dah habis meniaga. Biras i kena kutuk sbb masakan sbb dia suka masak benda yg dorang tak makan. Dia masak banyak pulak tu. Membazir.

I mmg hari2 kena menghadap sbb hantar anak kat dorang maka bertabahlah

Follow Us
Sian pula lps baca post TT ni. Dulu kan masa mula2 i fikir kat mana nk letak baby i masa i kerja sbb suami pon masatu selalu xde (kami PJJ), i ckp dgn suami i nk hntr anak kat taska. Sbb i ada 1 perangai kalau hntr kat pengasuh nnt kalau i x suka pengasuh duduk flat camne sbb area i mostly pengasuh duduk flat. Jadi rumah sempit dgn kdg2 ada visitors semua so i rasa x safe.. And also kat fb group pengasuh tu pernah bawangkan parents yg x ambil anak on time or hantar anak walaupun MC.. Or jenis pengasuh suka cuti lama2 balik kg la EL la leceh for me.. So i hantar taska berdaftar so less drama.

I doakan u cpt2 dpt cari taska atau babysitter utk hntr anak u so u boleh wfh dgn tenteram and takde issue kalau u blk lewat sikit aft work sbb beli groceries ke isi minyak ke tapau mkn. I don't know about u tapi i dh wfh dr pkp 1.0 n mmg no joke at all. Malam n weekend pon kerja so bila boleh hntr anak kat taska i can focus more on my job and less hours spent working at night and over the weekend.

Patutnya suami yg kena main peranan sis utk tegur MIL u.. Sian kat menantu ni kdg2 tersepit. I agree dgn sorg forumer yg kata sheols letak some boundaries. I rasa lps i pernah meluahkan perasaan dlu masa MIL dok hint suruh i preggy lg di saat i dh struggle jaga anak yg baru setahun setengah sambil keje n PJJ.. I ckp je kalau anak sakit ke apa org bkn tau.. Kt juga yg struggle sorg dgn suami jauh..terus sheols x ckp dh n lebih berhati2..
Big hugs to you

MoneyMatters replied at 13-8-2021 02:31 PM
Sian pula lps baca post TT ni. Dulu kan masa mula2 i fikir kat mana nk letak baby i masa i kerja sbb ...

Pasal duduk flat tu i faham sgt. Sbb my mom pun duduk flat. Tapi berbeza la. Rumah my mom luas tapi environment luar tak best. Rumah PPR. Skrg ni musim covid lagi la i tak pergi rumah my mom. Dan dia pun faham. Kalau naik lif tu takde penjarakkan langsung ye. Berhimpit mcm sardin jugak.

Ya. I pun harap sgt my husband tegur ibu dia tapi selepas beberapa tahun kahwin, i jugak faham ibu & ayah dia tipikal asian parents yg takkan mengalah. Bukan parents dia je parents i pun sama

krustykrab replied at 8-8-2021 07:17 PM
Sbb tu aku tak prnh layan mil aku bila dia mengumpat belah2 dia...aku assume mcm mana dia umpat org2 ...

kaka setuju dgn komen awk dik. mmg melayu ni trasa hatinya byk. Mulut ckp lain hati lain. Hipokrit melimpahhh.. Tu la jadinya mcm2 negara kita skrg. Kejap SOP xde double standard kejap lg ada.. Haih. Ot plak kaka. haha

aammyy replied at 13-8-2021 01:37 PM
I pun suka beli makanan kat dorang. Especially makan petang time i balik kerja. Tapi tak selalu la ...

Betul u kena bertabah sbb hantar anak. Good luck ya. Semoga dipermudahkan.

semoga TT dapat penyelesaian dengan hantar anak ke  pengasuh..sebenarnya mcm mn kita penat jaga anak kita yang tgh nak melasak , mcm tu juga la parents atau PIL kita..mereka pula dah tua..dari ikhlas mesti bertukar jadi rungutan.

org2 tua ni sekali sekala depa suka la layan cucu, tp kalau hari2 huhu....

aku dengan MIL mmg borak2 tp semua straight to the point aje,,dl awal2 kawin dia pelawa dok dgn dia sb katanya buat apa menyewa, terus aku jawab, dari dok dengan mak, baik la kami dok dengan mama (my mom) lgpun kami pasangan PJJ... bila dia risik2 nk ty gaji anak dia iols terus kata tanya sndri la anak mak, tp banyak perbelanjaan termasuk pinjaman rumah saya yang bayar,,,xde la nak selindung2... awal2 kawin iols buat rajin la juga masak apa semua..sekali tu SIL tegur cara iols siang ikan x sama dengan MIL dan x tnya, and that was the last time iols masak kat rumah MIL..bila iols masak pun dia x makan...haha dah 10 thn kawin.. kalau iols nak bg dia mkn, iols buat mkn2 kat rumah iols.senang..

tp tu la..dengan keluarga in laws ni kkta kena pandai2 laa..tmbh2 dapat suami yg x amik port hahah

aammyy replied at 13-8-2021 04:24 PM
Pasal duduk flat tu i faham sgt. Sbb my mom pun duduk flat. Tapi berbeza la. Rumah my mom luas tap ...

Kadang-kadang gitulah kan dgn org tua. Nk ckp lebih2 pon serba salah. I hrp u cpt jumpa babysitter yg sesuai..

Harap TT dpt cari pengasuh…never ever mertua atau mak sndr jaga..penat…nanti bila penat mula la keluar yg bukan2 dr mulut…harap lepas ni nanti TT would be ok…

terbalik pulak dengan aku. MIL dengan SIL suka sgt bila anak2 aku ada. Bersepah rumah pun takpe, sebab riang tawa budak2 buatkan diorang terhibur. Yer mula2 bersyukur, lama2 rasa rimas tau tak. Diorang ni dah mcm terlebih sudu daripada kuah. Dah sampai tahap, kalau kitorang nak fokus kerja 24 jam sehari, 365 thun pun takpe, diorang boleh "tolong" jagakan anak2. Diorang ni dah lupa siapa mak bapak budak2 tu. Kalau ye pun sayang, tak perlu sampai nak ambil peranan aku jadi mak kepada budak2 tu. RIMAS! Haha

Aku cakap kat laki aku, carikan maid balik hari jaga anak2. Laki aku gaji banyak kan, takkan tak mampooo bayar kot. And yes, anak aku, aku buat cara aku. Sejak MIL berpisah dengan FIL, perangai dia (dan mulut dia) dah tone down sikit. Kalau tak dulu masa hubungan tgh baik dengan FIL, huishhh MIL aku mendoniaaa tak ingat doniaaaa!! Siap sound bapak aku cakap aku ni malas belajar masak malas belajar lipat baju.

Kalau aku, aku build a wall dengan in laws aku. Aku treat dorang as orang luar macam kawan-kawan (bukan bff ye, kawan biasa). Sebab selalunya kita ni dengan orang luar, kawan-kawan, kita treat lebih baik dari family. Cakap pun  tak lepas sebarangan, tak oversharing, Kita mintak opinion dorang tapi tak semestinya kita ikut. Hal dalaman rumahtangga pun kita tak share or biarkan orang luar decide kan.

Bukan maksud tak sayang or care ye. Just nak kekalkan keharmonian. Tapi my husband is always on my side. Aku pun takla buat gila takde angin takde ribut nak mengumpat mentua.

Bab anak tu baik TT hantar baby sitter / taska. Org tua tak larat kot nak jaga anak kecik.

Pastu jangan ramah sangat dengan mentua/ ipar. Bukan tak boleh berbaik, tapi kena ada had.

supermum replied at 15-8-2021 04:34 PM
Kalau aku, aku build a wall dengan in laws aku. Aku treat dorang as orang luar macam kawan-kawan (bu ...

Yes iolss n birass yg lain pon create that wall... To avoid any miss understanding...

Naatasha replied at 13-8-2021 01:29 AM

sama sgt situasi nie.. kat office,kita lah yang terpaling ceria,hu ha hu ha,menyakat org sana sini..bila balik rmh mil.. bercakap bila perlu sahaja..tak perlu nak lebih2..mil pulak jenis dia je betul.. bakalan nak berpantang dengan beliau..wish me luck..sebab,ai mmg stress sgt dgn perangai dia..

ladybugz replied at 9-8-2021 04:31 PM
mmg complicated hubungan ibu mentua n menantu perempuan. mcm i hari pertama sanding rumah keluarga i ...

We are in the same boat, kisah you sama dengan kisah i, i buat apa yg you buat walaupun rumah i dgn mertua jalan kaki 3, 4 minit je.. Macam you cakap yg penting dia adalah ibu bagi seorang suami yg baik.. So i dapat anak lelaki dia jadi suami yg baik utk i pun dah kira ok, so tak nak kecik2 hati, masam2 muka i pun elakkan selalu jumpa, jumpa jenguk kalau mak mertua tak sihat atau ade kenduri kendara area rumah dia, so singgah jap la... Lain2 saje nak menempel kat umah dia i tak buat.. Macam u cakap menantu is menantu tak sama macam anak sendiri

Hurmmmm je iols tulis ye tt sbb iols nak kutip tacang je.. sorie ye tt sbb iols x pandai Bab ni..hehehehe