CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 6620|Reply: 49

Kontrak kerja

Post time 8-2-2021 03:35 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Hi,
Saya nak tanya adakah company berhak nak blacklist nama kita bila melanggar kontrak kerja?
Contoh macam saya, tak sampai sebulan pun kerja tapi disebabkan masalah dalaman dlm company saya telah decide utk berhenti.

Dalam perjanjian saya kena bayar 10k jika berhenti dlm masa 3 tahun contract. Tapi saya baru bekerja tidak sampai sebulan dan telah mendapat gaji rm900+ tidak termasuk epf dan sosco dan kiranya saya masih dalam tempoh percubaan.

Tadi saya telah berjumpa dengan pihak mreka utk berbincang, dan pihak company ini menyuruh saya membayar 1.5k pendahuluan dalam masa beberapa hari ini termasuk admin fees 300.
Dan jika saya gagal, company mengugut utk mengeluarkan surat lawyer.
Saya nak tanya pandangan anda semua berkaitan masalah ini.
Company ni just tawarkan basic 1200 utk sy sebagai lepasan degree dan saya terima atas sbb terdesak masa tu dan time sign contract pun tidak diberi masa utk berunding.
Mohon pendapat tuan/puan apa tindakan perlu saya ambil.
Adakah saya wajar membayar 1.5k tersebut?

Rate

1

Dik sebab tuh pentingnya berfikir sblum bertindak..ko bw issue ni g mahkamah pun tetap company dajal ko tuh menang...setau i, ko kena blacklist dr kerja dgn comp tuh atau ank srkt dia jerlah...kalo dia dajal, sekiranya ada prg call office ko mntk refrence pasal ko, dia blh ckp ko berhutang dgn dia..tuh jerlahhh

msdummy.2018 replied at 8-2-2021 04:58 PM
Dik sebab tuh pentingnya berfikir sblum bertindak..ko bw issue ni g mahkamah pun tetap company dajal ...

Maksudnya saya boleh kena blacklist dengan company tu jer ke?
Sebab haritu sign kontrak memang terdesak sangat, gaji ciput je diberinya .. Lpstu environment sgt toxic, tu yg decide resign je sbb mcm tak worth it. Dh la terpaksa berjauhan dengan family, dgn sewa lagi..
Dapat ke company tu blacklist sy? Mksd nya kat sini klo kena blacklist adakah ada effect klo nak cari kerja lain?
Dan sy decide nak bayar je total gaji haritu, klo lebih dari tu mana la sy mampu

Joydeescarlett replied at 8-2-2021 05:46 PM
Maksudnya saya boleh kena blacklist dengan company tu jer ke?
Sebab haritu sign kontrak memang te ...

Mcm aku ckp kat aras td..kalo company br ko nk apploed tuh buat call tny majikan lama perangai ko mcm mana and dia bgtau ko selian itu ini, then ada kmgkinan company br ni akan backlisted ko..tp kalo company br tuh xcall, then xdeelah maaalah

lamanya contract 3 tahun, gaji ciput camtu..
cuba pergi refer pejabat buruh ke apa.. rasanya company tu mmg nak cheap labour..
kelulusan tinggi, gaji rendah pastu ikat org lama2..
setahu iols, dalam akta pekerja, masa probation both parties boleh cancel kan..
cumanya kalau majikan yg buang awak, kena ada sbb la.. awak nak berhenti boleh ikut suka awak, notice 14 hari je...

baik pergi pejabat buruh ke mana2 cepat sebelum habis probation..

Klo tak letak company ni sebagai reference tu dpt tak kena blacklist? Sebab sy cadang memang taknak letak company ni sbg reference dlm mana2 resume, kerja pun xsampai sebulan..

And yg pasal 1.5k tu wajar ke saya bayar? Dia minta admin fees pula. Or sy just bayar total gaji jer?

Follow Us
msdummy.2018 replied at 8-2-2021 05:49 PM
Mcm aku ckp kat aras td..kalo company br ko nk apploed tuh buat call tny majikan lama perangai ko  ...

Klo tak letak company ni sebagai reference tu dpt tak kena blacklist? Sebab sy cadang memang taknak letak company ni sbg reference dlm mana2 resume, kerja pun xsampai sebulan..

And yg pasal 1.5k tu wajar ke saya bayar? Dia minta admin fees pula. Or sy just bayar total gaji jer?

awanysss replied at 8-2-2021 05:54 PM
cuba pergi refer pejabat buruh ke apa.. rasanya compan ...

Tu la, menyesal sangat tak habeh ni
Klo pegi pejabat buruh risau mereka menyebelahi company ni pula.
Klo buat tak tau je Misal kata mereka keluarkan surat dari lawyer boleh ke? Ada apa2 kesan ke?
Katanya tadi kalau sy gagal bayar 1.5k dalam minggu ni Nama sy akan ada dlm Ctos.
Dh la sy tak faham benda macamni.
Boleh ke macamtu? Or dia just mengugut je?

awanysss replied at 8-2-2021 05:54 PM
cuba pergi refer pejabat buruh ke apa.. rasanya compan ...

Dan masalahnya haritu sy berhenti je tanpa notis, ni pun baru bagi notis tadi.. Sy start tak datang kerja 27/1.. Start kerja 4/1 haritu..
Sy dh tak tahan toxic sangat tak berbaloi dengan gaji ciput je..

Edited by Meiizu at 8-2-2021 07:32 PM

Looooo ada ye keje gaji 1200 berkontrak bagai..mengalahkan org lain keje beribu riban 12k
Aku bukan kutuk engko.
Aku kutuk co ni...

cer ko semak balik kontrak tu sebab masih under ptobation.
Ke kontrak hanya sah berjalan 3thn after confirm?

Apa keje yg depa offer smpai contract 3 tahun gaji ciput? Dah tu siap kena bayar RM10k kalau breach contract? company scammer ka ni? Kalah managing director aih. Nnt kalo hang apply keja baru takyah letak company ni dlm resume hang...

Btw apa termination term dlm contract tu? Cer share sini.  Kalau boleh letak semua page lg bagus, tutup la nama hang & personal info hang.

bapak ciput gaji,
kalau gov boleh la gaji ciput,sbb ade alaun,
ni swasta mana ade gaji ciput mcm tu,
warga asing pun gaji lagi mahal,
firstclass pun berganda mahal,kena kat melayu gila ciput

Meiizu replied at 8-2-2021 07:31 PM
Looooo ada ye keje gaji 1200 berkontrak bagai..mengalahkan org lain keje beribu riban 12k
Aku bukan ...

1.2k tu 10tahun dulu punye tangga gaji tu,
skrg ni 1.2k spm, keje restoran mcd pun boleh dpt lg byk

Joydeescarlett replied at 8-2-2021 05:56 PM
Klo tak letak company ni sebagai reference tu dpt tak kena blacklist? Sebab sy cadang memang takna ...

Boleh juga ko xletak..ko kalo nk pasti p pejabat buruh bw contract ko tuh tgk apa diaorg ckp...tp ko mesti ada solid reason yg akan menyebabkan pejabat buruh side ko

Move on je.duit gaji dulu tak payah bagi balik sebab itu memang upah awak kerja.
Kalau company nak saman, dia akan bagi surat lawyer dulu sebab tak banyak cost kena tanggung. Kalau awak dapat surat lawyer, awak ignore je.
Selalunya company takkan bawak ke mahkamah sebab cost tinggi. Nak claim 10k tak balik modal.tu pasal jarang Kita dengar bekas pekerja kena perbicaraan di mahkamah sebab langgar contract.
Kalau company hantar surat mahkamah yang ada tarikh perbicaraan, awak bawak Surat mahkamah tu pergi pejabat lawyer terdekat dengan awak untuk mintak pendapat.dari situ lawyer akan nasihatkan awak apa yang patut.
Semoga awak cepat mendapat kerja yang baik dan sesuai dengan awak.

Meiizu replied at 8-2-2021 07:31 PM
Aku bukan ...

Ada je, terima ni dulu pun sebab terdesak dekat setahun menganggur lepas grade.. Skrg menyesal tak habis ni... Company teruk, lepastu macam mengugut bila kita berhenti..
Runsing pula ni, pandangan korang boleh ke sy buat dunno jer klo surat lawyer datang?
Company ni memang mengarut.
Company berkaitan dgn health care service, fully swasta.

Tengok la termination  of employment dia, macam la aku dapat gaji 2k ke atas paling kurang, ni dia beri 1200 je, kerja dlm sebulan ni dr isnin sampai ahad just sabtu je half day..

Patut ke aku buat tak tau je n tak perlu bayar balik gaji tu?

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Innrukia replied at 8-2-2021 08:05 PM
Apa keje yg depa offer smpai contract 3 tahun gaji ciput? Dah tu siap kena bayar RM10k kalau breach  ...

Ya cadangnya macamtu, memang taknak letak company ni dlm resume..
Position biasa je dlm company ni, gaji 1200 je. Kerja pun dari isnin ke ahad sabtu halfday sepanjang tempoh training ni. Letihnya ya amat gaji ciput jer..

Menyesal btol '

Risau pasal surat lawyer tu n Nama kena blacklist je dlm pejabat buruh.
Aku mana la mampu bayar 10k. 1.5ktu pun xtau nak cekau mana, hanya mampu bayar balik gaji je

copy_paste replied at 8-2-2021 08:19 PM
bapak ciput gaji,
kalau gov boleh la gaji ciput,sbb ade alaun,
ni swasta mana ade gaji ciput mcm t ...

Ye memang, rasanya kerja kedai pun lagi besar dari ni standard gaji..
Baik aku minta kerja kedai je dulu..

BawangCaramel replied at 8-2-2021 08:38 PM
Move on je.duit gaji dulu tak payah bagi balik sebab itu memang upah awak kerja.
Kalau company nak  ...

Terima kasih sis.
Lega hati dengar.  Memang nak ignore je rasanya,
Gaji tu pun aku dapat bukan free, hasil aku juga..
Tapi hati ni risau sangat sebab tak pernah dlm situasi ni,
Klo surat lawyer datang takde ke akibat klo kita ignore je?
Takut disamannya lagi pula, td pun siap cakap klo tak bayar 1.5k dlm minggu ni keluar surat lawyer dan Nama akan masuk dlm ctos,
Aku ni dh la xpandai bab ctos ni..   
Boleh ke macamtu?

msdummy.2018 replied at 8-2-2021 08:29 PM
Boleh juga ko xletak..ko kalo nk pasti p pejabat buruh bw contract ko tuh tgk apa diaorg ckp...tp  ...

Ye sis,
Tapi rasanya alasan sy berhenti ni macam tak solid bagi mereka kot sebab sy berhenti atas persekitaran yg toxic then gaji ciput mmg tak berbaloi aa sy stay..