CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 8617|Reply: 25

dilema nak berhenti kerja, tapi...

Post time 6-6-2020 10:35 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
assalamualaikum semua, harap semua sihat dan diberkati Allah swt selalu..

saya ceritakan secara ringkas apa yg terbuku di hati sekarang..

saya perempuan umur mid 30, anak 4 orang..paling besar 15 thn, paling kecik 1 tahun..ada seorang anak autisme baru masuk darjah satu..tapi saya tak follow up doktor sebab saya rasa dia tak teruk sangat...

ceritanya bermula akhir tahun lepas..mak disahkan menghidap kanser payudara..waktu tu saya dapat ambik cuti kejap jaga mak operation sebab cuti pun dah abis..ingat nak ambik cuti separuh gaji atau tanpa gaji, tapi susah benar kat pejabat selalu tak cukup orang..saya kerja di selatan, mak kat utara..memang masa travelling pergi balik dah satu hari abis..memang stress sangat pikir waktu tu..tapi alhamdulillah operation mak berjaya takde complication, dan tak perlu chemotherapy. cukup makan ubat kanser tamoxifen...sekarang mak nampak sihat, syukur sangat..

kemudian masalah kedua, anak autism masuk darjah satu..dia boleh kenal abc, nombor, jawi,tulis nama sendiri..tapi masalahnya langsung tak boleh baca..walau dah berulang kali hafal, dia tak boleh baca..huruf memang kenal..tapi bunyi tak boleh..
sedikit sebanyak history anak istimewa ni..waktu umur 1 tahun dia start sawan demam panas..yg pelik waktu tu, dah bagi ubat demam paracetamol, tapi suhu tak turun..menyebabkan dia sawan banyak kali, sampaila doktor pakar kanak2 suruh try ubat demam brufen..alhamdulillah makan ubat ni suhu nya boleh diturunkan dgn baik waktu demam..last sawan pun umur 2 tahun..tapi total sawan 6 kali..doktor nak buat ct scan untuk otak, tapi mak saya tak benarkan..jadi saya tak buat which is saya menyesal juga...
lepas tu sampai umur 4 tahun, dia tak bercakap..perkataan sangat sikit, dia taknak ikut apa yg kita sebut..saya cuba hantar tadika nuri, sebab tadika lain ada buat syarat taknak terima anak2 yg ada masalah..alhamdulillah banyak progress nya..dia boleh kenal huruf, nombor, warna, boleh cakap english..cuma masalahnya memang tak boleh baca..
masuk darjah satu, saya tawakkal saja,kelas last sekali pun takpe..saya punya target hanya supaya anak saya dapat habiskan belajar dan berjaya dapat sijil upsr,pt3 dan spm..maknanya asalkan lulus sahaja..
tapi masalah start bila cikgu2 dah bagi hint,anak2 yang bermasalah pembelajaran, ada yang perlu pergi sekolah khas...
saya rasa sedih dan stress..segala perasaan bercampur aduk berperang dalam otak ni...
anak saya takde peluang ke untuk belajar sekolah biasa..saya taknak sekolah khas sebab saya berharap anak saya boleh survive lebih baik jika ada sijil sekolah biasa...
saya rasa down dan sedih...
tapi plan sekarang, abaikan dulu kata2 cikgu2 itu..bagi peluang sikit lagi..dan saya nak usahakan ambik surat dari klinik untuk jumpa pakar kanak2 berkaitan masalah autism dia..
sekarang kan covid19, taknak risikokan diri dgn bersesak di klinik..
sekolah pun tutup lagi..so tak payah pikir dulu..

ok, seterusnya masalah ketiga..saya disahkan menghidap chronic myeloid leukemia bulan 3 tahun ni...simptom nya selalu kena jangkitan, selalu letih, selalu tak cukup nafas, pening, berat badan berkurang sampai seluar semua longgar..ingatkan sebab stress dan breastfeed 2 anak sekaligus..rupanya sebab lain..saya boleh tahu ada masalah ni sebab demam panas waktu tun m resign hari tu..the next day saya penat sangat dan tak cukup nafas..hari ketiga saya gi klinik check darah, 2 kali check darah putih tinggi sangat, refer klinik pakar hemato..keesokan nya buat bone marrow biopsy..tebuk lubang kat tulang pinggul ni..waktu buat tu tak sakit sebab dia bagi bius..dah hilang ubat bius, sakitnya ya Allah, rasa insaf sangat..nak rukuk tak boleh, tapi sujud boleh..rasa sedih sangat..
yang paling sedih doktor dan ahli keluarga anggap saya sakit sikit je..
ingat lagi doktor berkira nak bagi mc lepas buat bone marrow biopsy tu..dengan muka tak senyum, cakap garang, takde empathy pada saya yang tengah sakit dan terkejut lagi dgn apa yg berlaku..
saya hanya ingat mati saja..dan inilah kifarah atas segala dosa2 saya..itulah sapa suruh jahat sangat kan..padan muka la kan..

saya gaduh dgn doktor pakar hemato, dan dia taknak bagi ubat imatinib untuk penyakit cml ni..sebab dia takut keadaan mental saya akan lagi teruk..dia paksa saya jumpa pakar psikiatri dulu, baru boleh dapat ubat imatinib ni..
saya pun mengalah lepas dinasihat suami..walaupun tengah sakit, penat, sukar nafas pergilah klinik pakar psy..saya didiagnose sebagai anxiety disorder pulak, start ubat sertralline dan sekarang lorazepam sebab saya ada masalah mimpi menyebabkan tidur tak cukup..membuatkan saya penat...

lepas dah jumpa pakar psy, saya dibenarkan ambik ubat imatinib..side effect yg paling takleh lupa, sakit tulang bila tengah malam..rasa kena drill tulang di merata tempat..ditambah rasa lenguh dan menyucuk2..rasa nak ambik pisau dan belah tempat sakit tu supaya dapat tengok apa yg buat sakit..berguling2 jugak atas katil..saya makan panadol dan kalau tak tahan ponstan..sapu minyak panas..memang tak boleh tidur..bila siang pula badan rasa ngilu, seram sejuk, lenguh badan, pening..selepas sebulan baru hilang...sekarang dah biasa sakitnya..lenguh badan sikit, dengan loya dan pening sikit je..alhamdulillah makin baik keseluruhannya...

saya sebenarkan nak ambik cuti sakit 2 tahun untuk penyakit kanser..tapi pakar hemato kata tak perlu sebab ini hanya cml biasa saja...
saya rasa sedih juga sebenarnya..
saya sejak tahu ada kanser darah ni, saya rasa geli dgn diri sendiri..bila imajin sel2 kanser tu berpusing2 dalam badan, saya rasa stress sangat..lagi satu saya tak minta pun penyakit ini..mungkin bagi doktor2, penyakit ini hanya cml..tapi bagi saya ianya sangat besar dari segi fizikal,mental serta ahli keluarga saya..anak2 kecik lagi..2 bulan pertama saya tak boleh dukung anak2 saya..sekarang baru dah kuat sikit...alhamdullillah..syukur jugalah..

sekarang saya buat self therapy, selama ni kerja dan jaga anak, rumah macam tongkang pecah..saya gagal nak handle semua benda...sekarang saya dah berjaya bersihkan rumah, berkebun, selain therapy rohani baca alquran dan beribadat..puasa hari tu pun sangat mencabar sebab saya sangat penat, tapi alhamdulillah dapat sempurnakan setakat mampu..

ini semua hasil saya merayu mc dari doktor walaupun doktor macam taknak bagi mc..saya desperate sebab saya takut kena covid19, kalau masuk wad atau mati, family tak boleh datang jumpa..sebab tu saya merayu pada doktor..

esok nak start kerja..boss pun bagi kerja ringan saja, tak jumpa pelanggan..saya rasa ok walaupun realiti malas nya nak kerja..normal la kan..kerja malas duit nak pulak..

jadi dah sampai kemuncak persoalan kita hari ni..saya nak berenti kerja..tapi financially tak kuat..simpanan 170k saja..ada loan 50k..
husband ada loan rumah kereta 350k simpanan/kwsp 120k saja..kami makan agak mewah,bukan makan luar sngt, masak sendiri tapi quantity banyak..untuk anak2 ada coklat, jajan,biskut, kek, aiskrim..bil rumah elektrik bawak rm100, air rm 30..memamg jimat, takde ekon, takde astro..cuma unifi..

ini masalahnya..nak berhenti tapi financially tak kuat..ada masalah kesihatan, tapi doktor2 rasa ok lagi..ditambah pula ekonomi dunia tak bagus sebab covid19 dan nak kiamat ni..

so apa pendapat semua berkaitan masalah sangat kompleks saya ini?

saya mungkin balas lambat sikit tau..
nak kemas rumah masak dll..

terima kasih atas segala cadangan..semoga Allah swt memberkati kita semua...

buat solat istikharah minta petunjuk dr nya

dalam panjang2 baca lek2 tgh2 mlm ujung2 aku terkejut...

igtkan simpatan dalam 3,4 ribu je...huhu...

semoga tabah ye dgn masalah sakit awak tu..huhu..

nk nasihay pn saya xtau..

Dah ada medical insurance tak? Kalau ada, dah ada satu kelegaan di situ....
Nampak macam tak berapa banyak beban kewangan, masih boleh settle lagi hutang yg berbaki..
Kalau TT niat nak berhenti kerja, kena ubah lifestyle... Nampak gaya, suami TT mampu je menanggung family.

Edited by Konahhh at 7-6-2020 02:47 PM

Allahu beratnya dugaan TT. Its kanser kot, tak kisahla stage 1 ke stage 2, 3 ke mestila orang takut & lemah semangat. Tapi nampak macam doktor tu tak bagi masa TT nak digest everything, nak sedih, nak rehat, melepek.. Mama I pun cancer survivor, breast cancer. Memang ada masa dia down, sedih semua & we all biar je. Sebab kita kan manusia yg ada emosi, better nangis bila sedih/takut bila ada penyakit serius kan.

Apapun TT, I cuma boleh hantar doa je kat TT, semoga dipermudahkan semuanya. Jangan stress sangat TT kalau rumah macam tongkang pecah sebab we can't have it all. Lagi2 bila ada anak kecik ni kan. TT fokus pada penjagaan kesihatan TT & pleaseee don't put the pressure on yourself. Pastu kalau TT sudi, boleh share macamana TT disiplin boleh simpan sampai 100k camtu? Tq TT and semoga cepat sembuh hendaknya.

Saya doakan Allah bagi kelapangan hati pada TT. Berat mata memandang, telinga mendengar, berat lagi bahu yg memikul kan.
Kalau sy jadi TT pun sy nak berhenti kerja.
Tp betul mcm kata forumer lain, TT solat istikharah byk byk. Selalu baca doa 'waufawwidu amri ilallah, Innallah ha basirun bil i'bad' .

Follow Us
Beratnya tt memikul

Saya pun mengalami aoe yg tt rasa.. cuma saya takde la sakit kanser.. berhenti ajela tt.. rasanya somi tt mampu.. mcm.saya sblm berhenti kosongkan semua hutang... saving mmg simpan sbyk mungkin..

Tentang anak autisme jgn risau masukkan ke kelas pendidikan khas.. sbb kelas pendidikan khas still amik upsr pt3 and etc.. dann berita baiknya bila anak tt dah ok kami akan masukkan semula ke kelas normal srmula.. satu lg prgrm pendudikan khas cikgu akan fokus sorg sorg budak.. tt jgn risau bab tuu dan dorg ajar cmn utk survive dinasa akan dtg..tt jgn anggap.anak tt autisme hidup.dia habis.. big big big NO...

Satu lg utk budak autisme ni depa ni ade skill yg sgt istimewa yg parent kena korel ape keistimewaan depa.. sabarr.. masa akan tunjuk skill depa dan tt akan terperanjat nanti dan akan sebut.. wowww anak aku.. satu lg my husband fren punya anak anak.austisme dia attend satu program kalo tt minat saya leh tanyakan.. hasil dr this program anak dia dpt 4A dlm upsr.. okla tu kan..

Dann budak autisme ni tt kena tengok ape yg dia tumpu.. one of my student sgt sgt tera dlm subjek sc dgn mate.. nobody can challwnge her.. autisme ni.dia ade satu benda kalo dia suke dia akan tumpu pd benda tu dan tugas tt cuba cari ape yg dia suke dan build dia punya kemahiran..

banyak dugaan TT.. aku tak tahu nk bagi pendapat.. cuma  mampu doa smoga dipermudahkan urusan TT..

tagas replied at 6-6-2020 09:34 PM
buat solat istikharah minta petunjuk dr nya

dah buat..dan rasa petunjuk nya ke arah berenti kerja..

tapi masalah dgn parents pulak..parents macam tak setuju..ditelan mati mak, diluah mati bapa..

b_n_c replied at 7-6-2020 12:46 AM
dalam panjang2 baca lek2 tgh2 mlm ujung2 aku terkejut...

igtkan simpatan dalam 3,4 ribu je...huhu ...

tq..
sebenarnya tu untuk belanja study anak dan untuk hari tua sekali..
harap2 cukup la, hati ini berat ke arah berenti kerja..

sarahmirza replied at 7-6-2020 12:59 AM
Dah ada medical insurance tak? Kalau ada, dah ada satu kelegaan di situ....
Nampak macam tak berap ...

medical insurans saya baru kensel last year..pernah ambik insurans untuk kanser few years back tapi kensel jugak..takde rezeki pulak kat sotu..itu yang rasa terkilan..

Konahhh replied at 7-6-2020 02:45 PM
Allahu beratnya dugaan TT. Its kanser kot, tak kisahla stage 1 ke stage 2, 3 ke mestila orang takut  ...

memang takut..sampai sekarang rasa takut macam waktu ni juga akan mati..

kaki saya selalu sejuk dan kebas buat saya lagi takut..sebab tengah fikir malaikat maut tengah tarik nyawa ke ni...

yg positifnya, jadi lagi berdisiplin beribadat dan memang bertaubat dengan segala kelalaian dahulu..harap Tuhan ampuni dosaku..

Konahhh replied at 7-6-2020 02:45 PM
Allahu beratnya dugaan TT. Its kanser kot, tak kisahla stage 1 ke stage 2, 3 ke mestila orang takut  ...

pasal saving tu, saya memang tak enjoy life..makan pun jarang kat luar...baju kerja pun selekeh giler..rumah takde ekon...lunch bawa bekal..anak2 pun selalu ambil on time supaya takde charge ot..

tak best sebenarnya awak..enjoy life pun ok..ada life insurans untuk happykan org tersayang pun cukup kut..

simpanan untuk gaji more than 50 persen per month..memang bila fikir balik, hidup saya kerja, ambil masak, masak, basuh baju bila terdesak, kemas rumah memang jarang..sebab tu rumah tunggang langgang..

tapi sekarang dah ok banyak..nampak macam rumah la jugak..sebab tu rasa happy jugak hidup sekarang..lebih terurus dan tersusun...tong sampah depan rumah pun sempat basuh sekarang..rasa bangga jugak dgn diri ini..ataupun ini side effect ubat psy yg saya ambil tu kut..jadi ocd sikit je lah

rikashi replied at 7-6-2020 07:23 PM
Saya doakan Allah bagi kelapangan hati pada TT. Berat mata memandang, telinga mendengar, berat lagi  ...

terima kasih banyak2..dah buat istikharah semenjak dua minggu lepas..dan memang nampak tanda ke arah berenti kerja..

cuma tak nak lukakan hati ibubapa..nabi tak mengaku umat kalau menderhaka ibubapa..

setiap hari doa semoga mak abah lembut hati dan bagi sokongan atas segala keputusan yang bakal dibuat..

ninja boy replied at 8-6-2020 03:04 PM
Beratnya tt memikul

berat sangat..

tapi banyak hikmah juga..saya pun banyak berubah..kami suami isteri pun dah tak gaduh...rumah lebih terurus..rasa bersyukur pun ada..

tapi takut juga kalau terus down dan tak boleh buat apa..

Buritan replied at 9-6-2020 06:04 AM
Saya pun mengalami aoe yg tt rasa.. cuma saya takde la sakit kanser.. berhenti ajela tt.. rasanya so ...

kelas pendidikan khas ada ambil preksa macam murid biasa ek..hari tu ada sekolah buat sessi taklimat untuk murid2 bermasalah pembelajaran..tak sempat nak tanya cikgu..sebab tngh darah putih tinggi, berjalan pun rasa semput, pening, dan pandamgan kabur..terus balik rumah dan rehat..

sangat mencabar anak autism ni...tantrum nya susah dijangka, sakit juga saya selalu dipukul dia kalau tak kena angin..tapi kat sekolah takde kes lagi dia pukul murid lain..

minat dia sekarang mewarna lukisan..dia suka saya tampal lukisan 2 dia kat pintu..cuma hasil karya dia macam budak biasa..tak nampak macam bakat luar biasa...

saya kerap bayangkan dia kekal perwatakan macam tu sampai dewasa..buat jadi risau juga..cuma saya sehabis baik cuba fahamkan abang sulung dia..abang sulung dia ingat dia sengaja menjerit2 mengamuk tak tentu hala tu...dia pun terpukul juga la sebab tak boleh sabar..jadi banyak kali nasihatkan dia, adik tu tak macam org lain..nanti mama daddy takde, dia kena jaga adik2...kesian jugak dia menggalas tanggungjawab berat macam tu...

apapun, kena usaha banyak2 untuk ajar dia baca dan faham apa yg belajar kat sekolah...lepas tu doa..

Buritan replied at 9-6-2020 06:12 AM
Satu lg utk budak autisme ni depa ni ade skill yg sgt istimewa yg parent kena korel ape keistimewaan ...

skill spesel takde lagi sekarang..
kena hantar kelas sukan atau muzik tak?
ruginya sekarang takde bukak lagi kelas2 tu semua kan..kalau tak boleh pergi trial class ke ape..

terpaling replied at 9-6-2020 04:15 PM
banyak dugaan TT.. aku tak tahu nk bagi pendapat.. cuma  mampu doa smoga dipermudahkan urusan TT..

terima kasih..kami suami isteri dah setuju pilihan berenti kerja..nak tunggu green light restu dari mak abah..semoga mereka lembut hati dan memahami segala dugaan ini..

12Next
Return to list New