CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: cmf_blingblings

Rumah Borak Warga FD yang penuh dengan warna warni kehidupan, cukup-cukuplah gad

Close [Copy link]

sunyi bebenor ...

uolls yg pandai-pandai masak tu tolong ajar sikit

Selalu yg buat pulut kuning pakai santan fresh memancar-mancar kilatnya.

Tapi 2 kali dah aku terdesak tak ada santan fresh aku pakai santan kotak, hasilnya sebam!
Tak kilat...rasa sama cuma rupa I don't like....ada sesiapa yg selalu guna santan kotak tolonglah share tips. Thanks

cmf_blingblings replied at 2-10-2018 05:40 PM
sunyi bebenor ...

uolls yg pandai-pandai masak tu tolong ajar sikit

Aku rajin buat pulut kuning..my feveret. Kdg pakai jgak santan kotak..lepas rendam pulut sejam dua (buh kunyit dan asam keping)..masa kukuih tu hang buh santan siap taruk garam gula..lepas tu kukuih la..masa tengah kukuih puluit dah nmpk lembuit hang taruk minyak skit..skit ja..kacau rata. Tutp blik kukuih smpi msak. Lepah msk kacau2 skit hang biaq tutuip bukak jgn angkat dlu. Baru kilat silau mata.

rospinki replied at 2-10-2018 06:15 PM
Aku rajin buat pulut kuning..my feveret. Kdg pakai jgak santan kotak..lepas rendam pulut sejam dua ...

Aku ada baca pasai asam keping tapi tak tahu pulak fungsi dis sbb biasa pakai santan fresh automatic shine naw-naw. Aku kukuih sampai masak baru aku buh santan then tenyeh-tenyeh baru kukuih balik. Still tak shine, Nanti aku cuba cara hang pulak macih banyak tau

Assalammu'alaikum n selamat sejahtera.

Rajin korang ni.  Tq sbb tanya, bling.  Tq sbb sharing tips, ros.  Akak tk pernah msk pulut kuning.  Rumah ni kalo ada org bg pulut kuning n rendang dlm bekas tu, akak je la jd tukang mkn.  

Edited by rospinki at 3-10-2018 08:31 AM
cmf_blingblings replied at 2-10-2018 07:47 PM
Aku ada baca pasai asam keping tapi tak tahu pulak fungsi dis sbb biasa pakai santan fresh automat ...

sama2 bling...betul lah tu cara hang..pulut kukus sekejap bagi half cook (since dh rendam cpt je masak) baru kita curah santan dan kacau rata smbg kukus blik. tapi bila pakai santan kotan buh minyak sikit. fungsi asam keping utk menjadikan kunyit melekat pada pulut tu kaler dia cantik. sikit je kunyit tu.

walaikumsalam wbt @Gengkideska...ros mmng suka pulut..tpi tu lah tk tahan angin lepas tu..skit2 badan. kt umah ni pon ros sorg je gila makan pulut anak2 sikit2 je.

Follow Us
rospinki replied at 3-10-2018 08:30 AM
sama2 bling...betul lah tu cara hang..pulut kukus sekejap bagi half cook (since dh rendam cpt je m ...

Anak balik hari ni dah seminggu pi lawan Battle of Chefs di Penang sana, oklah menang juga. Aku tgh fikir-fikir nak masak apa nanti sat....idea, idea, idea...di Langkawi ni tak mcm KL ada Tesco ada Giant ada Cold Storage ada steak berkualiti. Sini semua frozen berapa kurun melainkan beli kat hotel punya suppliers yg mahal nak mam..s. Kena beli sekilo-sekilo pulak tu...
Silalah google mummy oi

cmf_blingblings replied at 9-10-2018 06:08 PM
Anak balik hari ni dah seminggu pi lawan Battle of Chefs di Penang sana, oklah menang juga. Aku tg ...

waww sedapnya..anak ko jadi chef ke..ke ikut ayahnya? UNTONGLER DAPAT MAKAN SEDAP HARI2..SOMI CHEF ANAK CHEF..eh huruf besar plak sori.
mcmana langkawi skrg bling hujan lebat lagi tak..may doter upsr tu ada mtk mrsm sana..tapi aku prefer yg dkt2 sini..tk koser aku nk pi urusan kesana nti. baru2 ni kTK ada reply email suh pi temuduga 15/10 ni..hrp2 ok..dia memang ambtious nk enter sana.

ckp psal anak ni kan..yg kt sg besi baru dtp balik wiken ni..dah lama sgt tk jumpa sebab latihan ngan exam berturut2..tu yg dia request mcm2 mak masak..salah satu vietnam roll..lain2 tu biasa je.

aku nk buat ni - caramel brownies kt dia nti. very mak2 sgt kan kt sini

yg ni pulut kuning aku buat hritu..makan ngan rendang pedas ni..pergghh

Edited by myakayina at 10-10-2018 11:34 AM

sedapnya menu kak @rospinki lama dah mya tak buat brownies.. sbb skrg dok rajin buat puding jer..
cepat dan mudah gitu kan..  pulut mya mmg jarang masak..sbb anak tak mkn sangat..tapi nasi himpit ya..laju jer..mkn dgn rendang..

kak @cmf_blingblings  daging dlm pic tu masak apa ya? nampak sedap..

myakayina replied at 10-10-2018 11:33 AM
sedapnya menu kak @rospinki lama dah mya tak buat brownies.. sbb skrg dok rajin buat puding jer..
c ...

sedap..senang sgt respinya..pernah buat tapi bukan yg ada caramel..yg ni mesti lagi sedap ada caramel ateh dia..lama tk baking2 ni..baik beli dari penat2 kos lagi..tu ha bakeri kt tesco berbaloi2 murah..brownies better buat sdri..beli kt luar mahai nak mampsss

rospinki replied at 10-10-2018 11:49 AM
sedap..senang sgt respinya..pernah buat tapi bukan yg ada caramel..yg ni mesti lagi sedap ada cara ...

ha'ah..better buat sendiri jer..padahal bahan apa je kan..takde yg mahal pun..unless klu guna butter mahal la kot..tu yg up harga..
nak membaking ni kena ada semangat..time rajin dia dtg tu mmg laju jer nak buat.. tapi ada karamel tu nampak sedap lak..selalu letak choc spread jer then tabur almond atau strawberry..

myakayina replied at 10-10-2018 11:56 AM
ha'ah..better buat sendiri jer..padahal bahan apa je kan..takde yg mahal pun..unless klu guna butt ...

memangler tgk mood..tapi akak skrg dh stop baking ya2..skli skla lepas gian bole la..gemok tau makan kek roti smua tu..manis2 ni.

caramel tu mcm sedap kan..ada respi caramel sos..kalu nk letak atas bownis elok sgt..hrp kak ros tak megelupor makan tu nti kalu buat pun jenis campak2 je bahan bukan ya2 mcm kek biasa.

k.ros agak yg jual tu bkan pakai butter mahal pun..kalu tepung aku percaya..takat tepung cap kunci k.ros buat kek tak berapa nk cantik.
diorg tu saja je up mahal2.

nak blik lah..gelap nau kat luar..hujan kilat petir lagi..hari2 hujan skrg..pagi2 mcm kt kemeren..cool and freezy je..i suka i suka..tapi tula..bencana alam sana sini..moga kita semua dilindungi Allah swt dari bala bencana dan kemurkaan Allah..aamin.

rospinki replied at 10-10-2018 04:01 PM
memangler tgk mood..tapi akak skrg dh stop baking ya2..skli skla lepas gian bole la..gemok tau mak ...

umur dah makin meningkat ni kena kurangkan lah manis2 ni kann..maniskan senyuman ajer..
karamel tu salted ke atau tak k.ros? klu salted tu sedap la juga tak terasa manis sangat sbb ada rasa masin2 sikit kan..terliur plk ni sambil menaip..

rospinki replied at 10-10-2018 11:18 AM
waww sedapnya..anak ko jadi chef ke..ke ikut ayahnya? UNTONGLER DAPAT MAKAN SEDAP HARI2..SOMI CHEF ...

Doh aih, anak aku bukan chef, tu makanan dari google...hari tu aku buat steak hampeh daging Australia tapi quality India
Anak aku wakil uni utk lawan Battle of Chef, dia tolong serve, hotel tempat dia buat intern bagi cuti 12 hari. Dah start kerja today.

myakayina replied at 10-10-2018 11:33 AM
c ...

no lah darleng, itu dari google

cmf_blingblings replied at 10-10-2018 05:27 PM
no lah darleng, itu dari google

cehh! tipah tertipu...  

Edited by rospinki at 11-10-2018 11:26 AM
myakayina replied at 10-10-2018 04:58 PM
umur dah makin meningkat ni kena kurangkan lah manis2 ni kann..maniskan senyuman ajer..
kara ...

ofkos mya..kurang byk2 manis.

salted caramel..ada masin2 sikit..dalam respi taruk sea salts sikit..sikit je

cmf_blingblings replied at 10-10-2018 05:24 PM
Doh aih, anak aku bukan chef, tu makanan dari google...hari tu aku buat steak hampeh daging Austra ...

sini senang je..pegi jusco/aeon cari daging dh siap perap..ada lamb chop bagai. kt langkawi payah skit la nk cari kot..tak fhm aku..sedangkan lgkw tu dah internsional..smua org tau..patutnya kena ada..sana giant ada tak? ke masih kedai runcit haji rahmat kt padang matsirat tu dulu yg mendunia

rospinki replied at 11-10-2018 11:15 AM
sini senang je..pegi jusco/aeon cari daging dh siap perap..ada lamb chop bagai. kt langkawi payah  ...

kedai runcit Hj rahmat? wa em chai

Aku biasanya pi PL Soon Huat, tak pun Billiant (Samudera), sekarang dah ada Pok Brothers, Lucky frozen and others tapi dia org suppliers utk hotel ke restaurant. Yg dah potong siap tu aku beli kat Pok Brothers tapi so disapointed

Maybe hotel ke restaurant dia order yg good quality dan tak jual kat normal consumer kot

Pagi ni aku buat nasi lemak , rendang daging/

Napa setiap kali buat nasi lemak aku selalu struggle? Senang lagi nak buat nasi ayam.
Dulu mak aku buat nasi lemak senang ja, letak, campak, siap...
Masalah aku bila dia masak (pakai periuk karanlah) aku buka tudung tu tengok nasi mesti mentah, then aku kena on and on balik sampai masak.
Water + santan aku buh lebih sikit supaya tak mentah tapi mentah juga.
Solutionnya aku steam ja nasi lemak, baru masak tapi tak cantik.
Sib baik rendang daging lazat hingga menjilat jari,

Tolong sat cerita macam mana hangpa masak supaya nasi masak cantik, gebu dan putih melepak..
Ke, kena masak half done baru masuk santan..