CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: putubambu

Kecik2 dah carik duit buat tambah income keluarga..

Momod,
jangan la cepat  marah momod,.....moral of the story ialah bukan beniaga barang je boleh dapat duit banyak ...jual ilmu gak boleh tolong mak ayah, tak kira kecik ke dah dewasa ker, sebab kecik kecik punya habit boleh bawak ke dewasa, tolong mak ayah pun tak mesti bagi duit kat dia org, boleh jugak dgn cara tak menyusahkan dia org kan....cari sendiri duit bukan susah sangat.....bagaimanapun kita kena padankan dgn kebolehan kita la kan...Manak...

mcm aku ni ....kederat tulang empat kerat tak berapa kuat....aku guna otak aku dan kepakaran analisis aku.....aku pulak pemalu orangnya ....mcm mana nak approach org soh beli barang...tak boleh jalan....Kita kena fikir apa kekuatan dan kelemahan kita baru boleh buat keje kan....jangan marah mod kalau ko pikir merosakkan talian ko ini....cuma different stroke for different folk....

aku dulu masa sekolah rendah time cuti aku ganti ibu aku jual sayur kat pasar.
pastu smk aku tgl asrama . d asrama aku mula meniaga keropok,maggie,gula2 dan tuala wanita . hehe seronok gak jd peniaga ni .. siap ada buku akaun bulanan laaagi .. seolah2 mcm dah kerja .
ank aku skrg pun (5yrs) ikut jejak aku juga .. tiap kali dia follow nenek  (ibu aku ) p pasar musti dia nak jd penjual jugak org baru nak belek2 sayur dia daaa pegang plastik siap marah kat nenek sb lambat bg duit baki lg .

seronok baca pengalaman kalian sume.. me x de pengalaman jual menjual...
alhamdulillah.. nikmat dr Tuhan... tp dlm diriku mmg ada minat berniaga.. maybe ikut sifat ayah yg suka berbisnes.. walaupun dia pengetua sekolah... memlm g kedai makan ayah sbb nak makan mee goreng.. itu time umur ku 10-11 thn

ini kalau bawah undang2 UNICEF salah ni - exploitation of children and child labor. kalau kerja ngan org lain selain dari parents lagi salah, boleh masuk bawah child trafficking lagi hehe...

Tapi personally, aku rasa selagi parents ada memerhatikan anak2 diorg tak jadi masalah. Elok jugak kita ajar anak2 berdikari dan cari duit sendiri, baru tau susah cari duit.

Policies and rules are crucial  for the development of the nations, but not always the best resort when it comes to the development of human

penah buat gelang nama pakai benang kait...
juz suka2.. duit dapat msk poket sendiri.. tu zaman skolah rendah

Follow Us
1# putubambu

Abg night lain sikit....

Kecik2 dulu cari duit jugak................tapi bukan jual barang..

Peras ugut..keh3x....

Sapa tak bayar.....abg night debik....

Sampai kena jumpa guru besar.....

Ingat lagi ayat dia............."Ko ni *toot*....nama jer penilaian dapat 5A, jahat nak mampus...kalau tak kenangkan rekod cemerlang, dah lama aku rekmen masuk henry gurney"

Tapi tu dululah...masa kecik..bila besar baik dahhhhhhhhhh...

on the other hand, aku tak penah ada pengalaman jual barang atau tolong parents bekerja masa kecik2 dulu sampai teenager. Memasak pun aku tak penah. Aku start gatal2 masak sendiri masa umur 19 tahun camtu kot, itupun setakat goreng2 telur.

Tapi aku ingat masa aku umur 13 tahun, aku penah masuk asrama dlm 1 tahun camtu. Masa kat canteen sekolah, masa makan kitorg penah terjumpa ikan goreng yg insang dia masih belum bersih lagi, sayur bayam pulak ada yg berpasir. Terus aku jadi kepala budak2 sekolah asrama tu protest depan sekolah nak boikot yuran asrama selagi diorg tak improve quality makanan kitorg.

Sekali tu mak aku bising kat aku, org antar kau sekolah suruh belajar bukannya gatal2 gantung sepanduk. Tak lama lepas tu aku keluar asrama balik sekolah biasa balik. Bukannya apa, aku tak kisah duduk mana2 pun tapi aku sgt particular pasal toilet. Kalau kotor sikit pun aku dah geli, aku sampai kena sembelit duduk asrama dulu sbb asik tak jadi je tgk toilet euwww....

Sungguhpun mcam tu, taklah pulak aku ni membesar jadi spoilt brat ke apa. Aku lagi independent dari kawan2 aku dah dari muda dah start berdikari. Bila dah kawin, takde pun aku ni sikit2 ngadu kat mak, ataupun sikit2 mintak tolong adik beradik, mak ayah. Walaupun aku takde pengalaman memasak, kerja2 dapur tapi aku belajar sendiri. Susah2 hidup ngan laki aku masa mula kawin pun, sikit pun aku tak penah ngadu kat parents.

aku form three dah ikot jiran sbelah umah jual pinggan mangkok..yg pegi2 umah org tu ler

aku ikot seminggu dah dapat 90 hengget..bangga giler..mcm dah kaya je rasanye

aku bagi kat mak,mak xmo..mak cakap beli brg persiapan skolah.so aku bawak adik2 aku yg ber3 tu pegi pekan..end up,kitorang makan kat KFC..time tu KFC baru je ade kat tempat aku tu..itu first time kitorang adik bradik mkn KFC:cry: mcm2 kitorg order..lebih duit tu aku beli KFC bawak balik umah..

sampai umah aku kene pukul ngan mak ayah aku..membazir depa kate..suruh beli brg skolah tp bawak balik KFC..pastu mak aku nagis x tau apesal..

wat hapened next aku dah x ingat