CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: JunkMail

Live dari Puchong - Kete kena bakar

Originally posted by kermittx at 28-9-2008 01:19 AM
tetiba aku teringat puak hutu dan tutsi

itu bontot koli lawan bontot periuk..rambut kerinting haloooossssssss

ini kelabu asap..sawo matang rambut kerinting lawan bontot koli rambut bau minyak kapa....lawan putih mayat rambut kejang

Akibat bersikap perkauman..

Originally posted by juwaini at 28-9-2008 01:22 AM

Yang tu bagi aku adalah sesuatu yang sangat tragis (selepas aku tengok movie Hotel Rwanda dulu)...

Hutu dan Tutsi tu secara saintifiknya adalah berasal dari ras dan bangsa yang sama... Eve ...

utamakan kemanusiaan?

kaaaaaaaaaaaa kah kah kah

nanti depa kata sekuleris, unibesalis , liberalis, sosiolis adik kominis

mengunakan kepala otak tuhan kasik tu pun kemanusiaan but ramai jumud dan tadah molot kat ostad depa jek..bila kita tegur dan persoalkan..dia jawap balik

dia ni islam kew?

kah kah kah..kemanusiaaang apa kobondo

Originally posted by ajinomotonosuga at 28-9-2008 01:55 AM

utamakan kemanusiaan?

kaaaaaaaaaaaa kah kah kah

nanti depa kata sekuleris, unibesalis , liberalis, sosiolis adik kominis

mengunakan kepala otak tuhan kasik tu pun kemanusiaan bu ...

Ada ke agama yang mengajar penganutnya aniaya manusia lain aji?

Originally posted by kermittx at 28-9-2008 01:51 AM
Akibat bersikap perkauman..

http://www.lindamelvern.com/images/april94/01.jpg                                                                ht ...

baik tunjuk peristiwa 13th mei..lagi tepat pada konteks tanah melayu

nak lagi besh tunjuk MEMALI

tapi oghe isle ni memang miskin2 belako..tu haa ari tu gambo duk tunggu mintak habuan zakat di indonesia tu pun sampai berpoloh mati..eeeiiii kesian kan? dah ler idup meskin..merempat cam tu..mati di ujung tangan pemberi sedekah or zakat

tapi ramai gak oang islam ni percaya kemiskinan tu ukuran tinggi keimanan, so basmi kemiskinan tu mitos..so dasar ekonomi baru membasmi kemiskinan tu bohong..udah ler tuh..rasis plak tuh..tindas bangsa lain..kapir tuh tokleh sokong

Originally posted by juwaini at 28-9-2008 01:57 AM

Ada ke agama yang mengajar penganutnya aniaya manusia lain aji?

nanti lah lepas raya cite yer

sabar tu sebagian dari imannnnnnnn

ko nampak oang tu aniaya anak dia..but oang tu  nampak dia 'mendidik' anak dia..ko nak cakap per?

Follow Us
Originally posted by ajinomotonosuga at 28-9-2008 02:01 AM

nanti lah lepas raya cite yer

sabar tu sebagian dari imannnnnnnn

ko nampak oang tu aniaya anak dia..but oang tu  nampak dia 'mendidik' anak dia..ko nak cakap per?

Ko bercakap pasal nilai yang spesifik (agama). Aku bercakap tentang benda yang universal (moral)...

Dalam agama atau fahaman moral memana pun tak membenarkan penganiayaan berlaku...

Reply #148 juwaini's post

kalo penganiayaan oleh Mod cmne lak?? kaki tipu lak tu

Originally posted by juwaini at 28-9-2008 02:03 AM

Ko bercakap pasal nilai yang spesifik (agama). Aku bercakap tentang benda yang universal (moral)...

Dalam agama atau fahaman moral memana pun tak membenarkan penganiayaan berlaku...

agama bukan nilai

agama tu practical , deeds, perbuatan, apa kita sebut adat, budaya, memerintah, berkahwin malah tidor malah mati yang di urus oleh orang idup..seme2 ni agama tak terlepas

mengatakan agama itu nilai yang spesifik..makna menyempitkan agama or perbuatan manusia

sebab tu orang tak tau mudah keliru

perbuatan ko percaya akan sesuatu pun di kira agama..ur belief gitu

nilai ialah sesuatu yang diberi (oleh manusia) dari rasional or thinking faculty depa

kalo penilaian ini tiada sumber or based upon something yang PERFECT..so nilai ini takdak kekuatan 'HAQ', or truth

universe ni mudah nak faham..dari camna alam semulajadi or how nature works..

kalo kanak2 masih belum matang..dia tenguk harimau terkam kekah leher rusa..kokah2..siat daging..sure dia gerun eeeeiii jahattt rimo jahatttttttt kan papa?  dia belum kenai how nature works

in nature tadak baik tadak jahat..it always trying to reach status quo, nature has it own way

so mende2 istilah cam 'ganas' violence or aniaya or zalim ni seme..boleh di misinterpretasi sebagai apa majoriti NILAIkan esp sesapa opportunist or propaganda spinner

dalam quran pun de tulis..boleh pukul isteri, kalo cakap kat oang tak tau seluruh cite..dia kata itu violence or domestic abuseeeeeeeee

nabi kawin bini mudeeeeeeee..ikut standard hari ni..jauh tersangat muda..baru tingkatan 1..kalo cakap pada oang malas kaji dan baca, dia kata haaaaaaaaaa ? paedophile apo?

katanya agama tu seme baik..pasai nabi oang islam tu kawin ramai pompuan dan ada yang terlalu muda? kalo oang tak kenai islam dan kaji sejarah malas nak baca..camna dia nak tau apa maksud sebenar..kan?

banyak lai ko kene baca..esp kalo nak jadi pejuang islam  ko kaji camna yusuf islam masuk islam tuh lai baik..kat utube pun ada kisah dia masuk islam camno

Originally posted by ajinomotonosuga at 28-9-2008 02:23 AM

agama bukan nilai

agama tu practical , deeds, perbuatan, apa kita sebut adat, budaya, memerintah, berkahwin malah tidor malah mati yang di urus oleh orang idup..seme2 ni agama tak terl ...

So maknanya ko mengakui la yang agama ni adalah sesuatu yang spesifik. Penganut Islam dibenarkan memukul isteri dengan syarat-syarat tertentu. Tapi penganut 'agama' hak asasi manusia akan melihat tu sebagai sesuatu yang kejam...

Tapi dari sudut moralnya, semua tau yang isteri perlu menghormati suami dan suami perlu menghormati isteri...

Originally posted by juwaini at 28-9-2008 02:30 AM

So maknanya ko mengakui la yang agama ni adalah sesuatu yang spesifik. Penganut Islam dibenarkan memukul isteri dengan syarat-syarat tertentu. Tapi penganut 'agama' hak asasi manusia akan mel ...

tak kata pun aku akui agama tu spesifik dari tulisan aku tu pun tak kata

sapa yang menilai 'syarat2 tertentu'? dalam quran tak cakap pun syarat2 tertentu

serupa daging khinzir..tuhan kata daging tu haram di makan..so camna tulang kulit malah membela khinzir tapi tak makan?

sapa yang BERI PENILAIAN pada ayat or perintah tuhan tuh?

macam tudung..oang duk persoal mana ayat duk direct cakap' hai wanita beriman, tutup lah kepala kamu tuh'

sapa yang beri nilai..rambut tu aurat..jambul pun tak blehhhhhhhhhh

bila kita persoal seme ni..puak tu cakap apa? kamu ni islam ka? kamu ni guru sapa? kamu ni ikut quran ke injil?

so ko masih tak paham istilah 'spesifik' tuh ler

kalo blajo ibadah..di kelaskan pada ibadah umum..ibadah khusus or ibadah spesifik

kalo cite pasal brain..ada kisah brain kiri dan brain kanan, kalo cite pasal minda, ada kisah conscious mind and subconscious mind..tapi mende2 ni 'btui' 2 pekara or 2 objek or 2 subjek kew?

semua masing2 ada hak ..ok ler..but semua setiap tu tertakluk pada undang2 di tempat dia hidup tuh, kalo dia tak hormati apa jadik?  dia oang islam, dia berazan, dia nak pakai pembesar..bior saja lah..kalo tak larat pih pindah dia hindu dia kalo time upacara ibadat di kuil bunyikkan loceng..so bior saja lah..kalo tak larat..pih la pindah duk atas pkok nun

now kenapa oang lain bleh pertahan hak depa konon nya tapi kalo kita tak boleh? universal amende ni? oang lain nak pakai tudung..makin ayu kononnya so be it lah..pasal sibuk kat oang or bini sapa pun tak bertudung?

so sapa beri nilai tuh?

bila oang islam azan..tu spesifik..tu cara depa pangey oang ibadat khusus solat..bila oang islam puasa itu spesifik..kalo oang islam DIET itu umum so camna nak kata AGAMA ITU SPESIFIK? tu aku sebut jangan sempitkan istilah agama

Originally posted by ajinomotonosuga at 28-9-2008 02:45 AM

tak kata pun aku akui agama tu spesifik dari tulisan aku tu pun tak kata

sapa yang menilai 'syarat2 tertentu'? dalam quran tak cakap pun syarat2 tertentu

serupa daging khinzir..tuh ...

Ibadat dalam Islam adalah solat (contoh). Ibadat dalam agama lain belum tentu solat. Kan kat situ pun dah nampak spesifiknya agama tu...

ko tanya aku pasai kemanusiaan or humanity..ni pun dari asal word human..perikemanusiaan

ko pun tau (kalo tahu ler) sebelum tuhan nak cipta manusia ni pun, malaikat duk PERSOAL..pasai pa nak cipta kejadian baru untuk dunia tuh..yang dah ada tu pun dukkkkkkkk suka menumpahkan darah dan bergasak

tapi tu ko kata DALAM AGAMA LAIN tadak solat..maksud ko dalam agama islam jek yer?

camna la ko nak bicara kemanusiaan kalo bab cam ni pun ko kantoi haa jubani?

dont take any offence but pikir lah

kalo nak cite keperluan pada AGAMA oleh manusia di dunia dan konsep kemanusiaan ni..jangan lupa beza praktikal dan idealism..esp mende2 kabur seme tu ok?

ko boleh berangan..berimajinasi apaaaaaaaaaaaaaaaa saja..malah nak jadik tuhan pun buleh..dan ko tetap ada certain feeling dari perbuatan or 'agama' ko tuh..tapi bila masuk REALITI..ko akan berdepan keadaan samada membolehkan atau mengekang mimpi ko tuh..ni baru namanya realist or pragmatis

Originally posted by ajinomotonosuga at 28-9-2008 03:01 AM
ko tanya aku pasai kemanusiaan or humanity..ni pun dari asal word human..perikemanusiaan

ko pun tau (kalo tahu ler) sebelum tuhan nak cipta manusia ni pun, malaikat duk PERSOAL..pasai pa  ...

Serius la aji. Aku memang tak paham sebenarnya apa arah tuju dalam posting-posting sebelum ni selain dari cuma untuk 'potong' posting aku. Tu aje...

Tapi takpe la, kalau ko suka buat macam tu.. Apa nak dikata, ye tak?

Posting aku memula tadi mudah aje... Ada ke nilai moral manusia yang benarkan sorang manusia untuk aniaya manusia lain?

So, kalau berbalik kepada nilai moral universalnya, insya Allah semua manusia akan selamat... Pendapat aku, semua benda yang baik dalam dunia ni bersifat Islamik...Sebab akidah aku mengakui yang semua dalam dunia ni adalah ciptaan Allah...

Tapi sebab rata-rata orang fahamkan Islamik itu sebagai amal ibadat semata-mata, aku merujuk kepada pemahaman umum le..

Kalau ko boleh stick pada asas hujah dan idea aku, kita boleh teruskan. Tapi kalau niat ko tulis panjang-panjang tu cuma untuk buktikan aku 'salah' dan ko 'betul', benda ni akan jadi bertele-tele dan takdok kesudahan...

Selamat Hari Raya dan maaf zahir batin...

fuhh~ jauh dah thread neh...asal usul bako membako je ek..last2 sesama korang dok bako membako kat post..hehehe..selamat hariraya ~

notakaki: menten "gundah dlm gulana" coz duduk kat puchong neh

Originally posted by juwaini at 28-9-2008 03:11 AM

Serius la aji. Aku memang tak paham sebenarnya apa arah tuju dalamposting-posting sebelum ni selain dari cuma untuk 'potong' posting aku.Tu aje...

Tapi takpe la, kalau ko suka buat macam tu.. Apa nak dikata, ye tak?

Posting aku memula tadi mudah aje... Ada ke nilai moral manusia yang benarkan sorang manusia untuk aniaya manusia lain?

So, kalau berbalik kepada nilai moral universalnya, insya Allah semuamanusia akan selamat... Pendapat aku, semua benda yang baik dalam duniani bersifat Islamik...Sebab akidah aku mengakui yang semua dalam duniani adalah ciptaan Allah...

Tapi sebab rata-rata orang fahamkan Islamik itu sebagai amal ibadat semata-mata, aku merujuk kepada pemahaman umum le..

Kalau ko boleh stick pada asas hujah dan idea aku, kita boleh teruskan.Tapi kalau niat ko tulis panjang-panjang tu cuma untuk buktikan aku'salah' dan ko 'betul', benda ni akan jadi bertele-tele dan takdokkesudahan...

Selamat Hari Raya dan maaf zahir batin...

nilai moral uiversal ker, conscience ker, nilai sivik ker , sumer nie x boler pakai..

kalo perang2, giler kuaser.. tu boler pakai..

Originally posted by juwaini at 28-9-2008 03:11 AM

Serius la aji. Aku memang tak paham sebenarnya apa arah tuju dalam posting-posting sebelum ni selain dari cuma untuk 'potong' posting aku. Tu aje...

Tapi takpe la, kalau ko suka buat m ...

gapodio ko nak tanyokan ni sebenonya dol?

ko reti bezakan agama dan manusia beragama dak?

sebelum mai manusia pun malaikat dok persoal kat tuhan maha pencipta..awat nak cipta lagi ni my lorddddd..depa sana di dunia dok bertumpahan darah

the lord replied..i know what thee dont know

Originally posted by juwaini at 28-9-2008 03:11

Stalin,Mao,Polpot,Hitler dll.....pada mereka dan pengikutnya, adalah sesuatu yg bermoral untuk menganayai manusia lain yang tidak sefahaman dan  mereka demi kesejahteraan dan kemajuaan bersama(jajahan mereka). Salah satu tujuan hitler melakukan eksperimen terhadap mangsa tangkapannye adalah untuk mencari penawar kepada penyakit2 merbayaha serta cuba untuk mempercepatkan proses evolusi manusia, jadi pada pendapat beliau, segala kelakuan yg dilakukan olehnye adalah bermoral mengikut kefahamannye yg tersendiri.

Prof. Richard Dawkins yakni seorang ahli biologi dan juga merangkap "Darwin's rottweiler" menyatakan kesemua benda hidup di dunia ini pada asasnye terdiri daripada gene-gene yang tamak, jadi isu soal moral adalah sesuatu yang subjektif. Sebab itu dia menyatakan agama adalah punca kepada segala kejatahan kerana menilai soal moral dari sudut yang rigid, yakni bertentangan dengan sifat2 asas haiwan/manusia.

Walauapun, sejarah tetap akan mempunyai kitarannye yg tersendiri. Tetap akan muncul orang2 seperti yang aku nyatakan di atas...adakah mereka jahat,evil,tidak bermoral??Entahlah, setiap manusia mempunyai perspektif mereka yg tersendiri dalam hal ini..

God works in mysterious ways.....

Originally posted by Neraka Bulan at 28-9-2008 03:33 AM

Stalin,Mao,Polpot,Hitler dll.....pada mereka dan pengikutnya, adalah sesuatu yg bermoral untuk menganayai manusia lain yang tidak sefahaman dan  mereka demi kesejahteraan dan kemajuaan bersam ...

yer..topik camna memang minat si bulan pung aku tawww

hitler pun dakwa dia christian baik ikut cakap tuhan suh hapuskan manusia yang tak guna

bush pun de kata..dia di arah tuhan suh perang seme tu

tu oang dakwa bush ni di sokong neo conservative kristian..

sadam dulu pun dakwa masa langgar kuwait..dia nak satukan negara arab islammm..jadik satu khalifah

apa kureng lebai malaya? yer dok bulan?

Originally posted by Neraka Bulan at 28-9-2008 03:33 AM

Stalin,Mao,Polpot,Hitler dll.....pada mereka dan pengikutnya, adalah sesuatu yg bermoral untuk menganayai manusia lain yang tidak sefahaman dan  mereka demi kesejahteraan dan kemajuaan bersam ...

Tu nilai moral yang universal atau nilai moral yang hanya dipegang oleh sekelompok manusia sahaja?