CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: sultana

- PTPTN -

rara baru grad ke? mungkin sbb tu blum dapat lagi kut :hmm:
sepatutnya lepas 6 bulan grad, dah patut2 dapat dah surat "chenta" dari ptptn ni.

ptptn memang pelik...dah tolak pun masih masuk duit lam akaun...bengong la tuh~

Originally posted by mulanis at 7-3-2006 11:24
rara baru grad ke? mungkin sbb tu blum dapat lagi kut :hmm:
sepatutnya lepas 6 bulan grad, dah patut2 dapat dah surat "chenta" dari ptptn ni.

ha'ah.. baru grad..
maybe lambat sket kot.. sbb sume my frens pon takde yg dpt lagi surat ptptn tu..

kembara baru cek pagi tadi penyata kira2 pakai online (setelah sekian lama dikemaskini kononnya..)..tengah hangin nih..tetiba ada plak laras masuk bulan 3 sampai 6 ratus lebih dah tu bila tengok penyata betul2 dah la bulan satu double kos pentadbiran sampai 2 kali..cam na kiro tuh..hangin2... klau tepon asyik cakap itu duit pelarasan..pelarasan apa kebendanya..mentang2 aku x reti nak kira kos pentadbiran tu cam ne....

penah tengok dalam web ptptn formula utk kira kos pentadbiran..tapi x faham la...

pening kepala kalau tengok kira-kira kos pentadbiran ptptn ni...

tapi fin dah stat bayar dari bulan januari arituh....

senang bayar kat bcb pastu kena kos perkhidmatan lagi Rm2...fikir-fikir kalau drive ke ptptn duit minyak lagi so baik bayar kat bcb je

aku plak mmg xkeje lagi,keje olok2 aritu,aku bayar 100 aje sebagai respons,tapi siap sekali tulis surat kate aku tak keje lagi,mintak tangguh.aku taktaula,tapi resit pembayaran tu dah dapat dah.

bf aku gb..dulu  bskl sponsor dia scholarship..dengan automatik nye scholarshiptu pon stop,korang agak bende2 tu kene bayar balik ke x.aku nak tolong tuliskan surat,buat penjelasan skit kat bskl,mintak tangguh ke.tapi xtau lak link ke bahagian bskl yang tu.aku ni mmg suke tulis2 surat ni,bab-bab merayu no.1,sebelum diserang ,disaman ,disekat nak buat loan ke,baik bagi penjelasan.

Follow Us

1ST CLASS DEGREE = FREE, THEN WAT HAPPEN TO 2ND CLASS UPPER?

hello... ha... saya nih baru je abis degree... just nak tanya, pernah tak sapa2 kat sini mintak diskaun untuk pembayaran balik.. yer la.. masa 1st year aritu, kalo x silap dorg bitau kalo dpt 1st class degree, diorg tukar drpd pinjaman kepada biasiswa, so x payah aaaa nak bayar balik..

n saya nih plak, dpt 2nd class upper... so x adil la bdk2 1st class degree dpt free, takkan 2nd class upper nak kena bayo 100%.. pdhal beza cgpa takde banyak mana pun... sungguh terasa di diskriminasi... sedih2...

so, agak2 ada tak peluang nak dpt diskaun? tatau aaa pernah dibuat org ke x... ada sapa2 pernah mintak diskaun ke kat sini?

wra habis blajar thn 2002. bila sampai jer surat mintak byr terus bayar semua. masa tu total pinjam rm15k. so bayar la sebyk tu. ptptn kata dah settle & dah bg balik perjanjian asal yg diaorg pegang.

tup-tup akhir tahun lepas, dpt penyata kata ada lg tunggakan kos pentadbiran... total dah rm500++. giler ker ptptn ni. sebulan caj rm40++. masa byr dulu kata dah settle tetiba 3 thn kendian baru terhegeh2 kata ada lg x settle... bila call tanya pasal ni, asyik kata akan check balik. tp smp skang x dpt pun keputusan. malas dah nak layan...

PHILIPINOE This user has been deleted
saper tau cmne nk baya gune mebenktuyudotkom?....aku xde mase nk g bratur kat bank, apetah lagi nk g ptptn damansara...aku cek kat mebentuyudotkom tuh xde pon dier tulis online banking utk baya loan-ptptn...ape no account ptptn?..

jgn buang mase kol/emel ptptn tuh...kalu kol die akan pass pass, eh nie bahagian A, jap ye saye extent, eh nie en X leh jawab jap ek...blablabla...aku dah kene..tu br nk cek no. surat tawaran loan aku yg aku dah cmpk mane tah...kalu emel, jgn buang mase tggu, diorg xkan reply nyer lah...

aku nk baya, tp sbb kepayahan utk membayar itulah yg wat aku postpone2...skangnie bebulu je mate/idung aku bile receive statement, tetiap bln dier caj 3% admin caj tuh...giler ah!

lil abes blajo bulan 11 tp praktikal abes bulan 3 aritu...tp surat suh bayo dh sampai dh..

oleh kerana lil tak keje lagi, so lil tak la bayo loan tuh lagi..
ayah lil pun dh wat surat pd ptptn tuh..:geram:

Hari tu aku dah bayar ptptn through BCB online, tapi smp skrg ptptn ni tak bagik resit lagi...cemana ni? kena call ptptn ke or cemana?

nunu dah start bayar lepas keje 6 bulan. then lepas tu terus potong gaji monthly..

aku pun baru start byr 3 bulan lps ...grad bulan 9 last year ..kengkadang byr RM 150...RM300....RM200 pun ade ...x kisah kan...ke nk byr sebjik mcm calculation yg dia bg tu???aku byr thru Maybank2u jek ...tp leh ke kte cek akt ptptn ape yg kte da byr ek??ke kena tgu akhir taun baru bg penyata ??...

tak tau pula aku .. tapi aku bayar through BSN tempoh hari itu pun dah 3-4 bulan aku stop byr cos tak cukup gaji utk tanggung semua hutang2 nie...kesian..

dah start byr julai thn 2003...tp byr 50 jer sbln..mm...aku byr 50 sbln tu dok byr interest die jer......walaupun byr kos pentadbiran die tetap bertambah dan mendikan ia 21k lebih skrg...aku pinjam 18k jer..last2 thn ni aku xbyr pong sebab marah dgn PTPTN benggong nih....sdgkan kwn aku yg xbyr langsung kos pentdbiran die fix jer 60 sbln..camne tuh..patutnyer org xbyr lgsg tu arr dia naikkan kos pntdbiran...

PHILIPINOE This user has been deleted
aku br start baya arini..tu pon lps esbestos aja baya gune mebenk2you...kalu x, nk tunggu aku g bank, or g pjabat pos or ptptn trus utk baya mmg kejadian pelik tp benar laa...

aku pinjam 26K, dier ckp baya monthly dlm RM260+ selama 10 tahun..yg peliknyer, betul ke 10 taun...rasenyer kalu campo ngan admin fees tuh yg stil dier kire tetiap bulan, mau 29 tahun pon x kn abes baya...:gado:

patutnye, utk menggalakkan org baya loan tuh, ptptn kene wat terms br yg ade retrospective effect utk loan2 sblm2 nieh...: saper baya loan monthly at least RM__(certain amount), admin fee waived trus!

saper stuju?!!!!!!:hmm:

Originally posted by kelate_girl79 at 7-9-2006 11:36 AM
dah start byr julai thn 2003...tp byr 50 jer sbln..mm...aku byr 50 sbln tu dok byr interest die jer......walaupun byr kos pentadbiran die tetap bertambah dan mendikan ia 21k lebih skrg...aku pinjam ...

hahahha..pengsan lah kalau bayar rm50 jek..huhuhu...bayangkan berapa banyak kos pentadbiran@ komisen@keuntungan die dapat kalau makin bertambah2 tahun ko baru bayaq...hahahha...aku dah siap buat kira2 dah..aritu aku tanye kat ammat ptptn yang bukak kaunter...matilah macamni..sampai bile2 tak abis bayar...evendou aku bayar pun...nilai die tak surut2 ..hahha..kalau nak tgk die surut setelah bebrapa tahun ko bayaq loan tu...aku skrg nak sambung blaja pun aku takut tau tak...takut bertambah2nye utang...huhuhuhuhuu

Originally posted by PHILIPINOE at 7-9-2006 07:16 PM
aku br start baya arini..tu pon lps esbestos aja baya gune mebenk2you...kalu x, nk tunggu aku g bank, or g pjabat pos or ptptn trus utk baya mmg kejadian pelik tp benar laa...

aku pinjam 26K, di ...

:setuju::setuju::setuju:

Originally posted by tuethierry at 5-9-2006 02:43 PM
Hari tu aku dah bayar ptptn through BCB online, tapi smp skrg ptptn ni tak bagik resit lagi...cemana ni? kena call ptptn ke or cemana?

http://epay.ptptn.gov.my/loan/ptptnlogin.jsp

Sila hubungi hotline BPKB 03-2098 3906/3907/6464/6468 atau e-mail ke upkb@ptptn.gov.my untuk mendapatkan nombor pin bagi membolehkan tuan/puan membuat semakan penyata kira-kira secara online.

* Nasihat aku, tak perlu email laa...... tipon terus je..... email aku hantar kat diorg zaman tok kaduk pung tak reply.... :lol

aku nak citerkan pengalaman aku pasal ptptn ni jugak & observation aku terhadap kawan2 aku yg amik ptptn...

aku dapat half loan ptptn, maknanya setiap sem kalo orang lain biasa dapat RM3000, aku dapat RM1500 jek...utk 2 sem pertama kat u, aku tarah duit ptptn, RM3000 utk setahun, tu pun yuran mak bapak aku yg bayar, RM3000 tu utk belanja makan,buku aku jek..

luckily start sem kedua 1st year aku dapat scholarship...tak lama pastu dapatla duit scholarship, duit ptptn pun masuk jugak...since aku tanak tanggung hutang lama2, dgn duit scholarship tu jugak aku bayar RM3000 duit ptptn tu..yela, duit orang lain nak pakai jugak..

ape yg aku sedih bebeno, aku bayar tu directly kat head ofis ptptn kat damansara tahun lepas...the administration, sorry tu say, SUCKSSSS!! bodo nak mampus admin ptptn nih, tu kat head ofis tuh..aku sampai kol 4, kol 5.30 tak abis dealing lagi...aku pegi 2 kali, skali utk setel hutang aku, skali lagi utk teman kawan aku setel hutang, dia pun macam aku jugak...ya kariimmm, dahla staf 2 orang jek yg layan, system bole down...aku datang 2-2 kali tu, 2-2 kali system down...masa aku hulur duit cepat je amik, bile nak kuar resit, kena tunggu sampai setengah jam, tekan2 tak kuar, skali system down...aku tanye akak tu, selalu ke system down, dia kata TIAP-TIAP hari system down, terpaksa sabar jela dia kata...itu dah kronik gile tu, ape benda IT department korang buat, head ofis ptptn nih..dah system down tu satu hal la, nak menunggu dia taip surat pengesahan as ganti resit tu lagi setengah jam...ape benda yg korang buat nih...dah tu aku perasan kerani pun tak efisyen, student tanye cara pembayaran pun terkial2, last2 kena panggil pegawai nak explain...

yg lagi haru financial update pun ketinggalan zaman gile!! aku setel bayar hutang dalam awal 2005, aku still dapat financial statement bulan 4 tahun ni!!! yg kelakarnye, financial statement tu kata aku still berhutang dgn ptptn RM1500!!! gile tak gile...bile check2 tarikh, rupa2nya baki tahun 2005...kawan aku pun dapat surat yg sama...aku call ptptn, tanye ape benda ni....hutang dah setel setahun lebih dah, apsal antar penyata aku ada hutang lagi...dia kata memang lambat antar...yela, mengakula ko lambat antar, masalahnya aku bayar hutang tu lump sum, bukan ansuran!! takde sebab nape tiba2 baki hutang aku still ada RM1500...ape benda yg korang buat kat ofis?? aku tanye nak cek status kat website ptptn, dia kata takleh..kalo takleh watpe buat website ptptn tuh? aku letak no. ic pun tak kuar pape..ape neraka korang buat kejer? akaun penghutang2 pun bole hilang, ape benda ntah...

itu aku nak kutuk pasal admin. ptptn la..memang kelas ketiga btol, bile nak improve ntah...yg aku nak komen skang psl perangai sesetengah kawan aku pulak yg dah dapat scholarship tapi still tanak bayar hutang ptptn RM6000 tuh (diorang dapat full)...punye liat nak bayar hutang sampai sanggup tanye ptptn, bile waktu last diorang wajib bayar seblom interest start kira...ptptn jawab interest akan mula kira as soon as korang grad...kawan2 aku yg liat nak bayar pun legaaaa...bayar lepas grad la kite...masalahnye duit bukan takde, ada, tapi saje nak simpan lama2...konon2 dapat interest bank la tu...buatnye gile ptptn start kira interest seblom korang grad (macam kes yg sebut kat atas tuh), tak menggelupur korang nanti...aku yg sedih tu bukan ape, duit ada bukan nak suruh ko buat pekasam, ramai lagi yg bole dapat benefit kalo korang bayar hutang tu...sorang dah RM6000, kalo 5 orang tak ke RM30,000, dah bole tolong 5 orang lain nak amik ptptn...

yg jenis kawan2 boros pun ramai...dia ingat ptptn tu takyah bayar kot, joli sampai abis...ada kawan2 aku belum setengah semester pun, duit dah abis!! eh, ape benda yg korang buat nih...tak reti nak berjimat ke..kalo tak berjimat utk bayar balik hutang pun, berjimat sampai duit tu cukup utk maintain satu semester...ini duit dah abis, mintak duit mak bapak la pulak, pinjam duit kawan...sesetengah tu ada yg kaya, mintak ptptn lagi, dapat pulak tu!! aku tanye bile ko nak bayar, dia kata selagi ptptn tak kejar dia, dia takkan bayar...what the damn selfish person...dahla kaya, berhutang liat lak nak bayar...aku tak tau la ape nak jadik..