CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: alerina

(Merged) Meng'kasi'kan Kucing [Neutering,spaying]

Reply  anizarina

hohoho.....maknanya tak boleh nak soroklah yer...

Kitten tu umur ...
Fieza-mira Post at 11-11-2011 11:56

klo rina kt tpt fieza..rina lebih rela amik balik..lantaklaa org nk kata kita ni buruk siku..yerlaa..dia dh niat macam tuh..klo xberaja nk convince dia, i think itu mcm the best way..kan? jahat nyee rina nie..hehe

klo rina kt tpt fieza..rina lebih rela amik balik..lantaklaa org nk kata kita ni buruk sik ...
anizarina Post at 11-11-2011 12:12

Saya tak boleh nak salahkan dia sangat sebab awal2 lagi dia dah cakap taknak kucing betina, saya rasa dia pun kecewa sebab dah terlanjur sayangkan kucing tuh....

Cuma saya kesalkan dia menentang amalan mandulkan kucing dgn alasan kejam tapi tak rasa kejam kalau buang ibu kucing dengan anak2nya kat restoran sebab banyak makanan..katanya...

Pada saya walaupun kat restoran banyak makanan belum tentu owner restoran tu nak bagi makan dan kucing2 tu akan terbiar makan makanan yang kotor dan duduk dalam persekitaran yang kotor....saya tak sampai hati buat kucing macam tuh....

Tapi itulah pendirian dia...

Tapi kalau saya belapun mungkin tak sesempurna macam dia & keluarga dia bela, diorang nih high taste & dah tentu diorang bagi yang terbaik untuk kucing diorang. Kucing lagi 2 ekor tu pun saya cuba bagi yang terbaik tapi terpaksa tidur luar sebab abang ipar tak suka kucing.....hmmm problem jugak tuh....

Saya tak boleh nak salahkan dia sangat sebab awal2 lagi dia dah cakap taknak kucing betina ...
Fieza-mira Post at 11-11-2011 12:43

hurm...tak de lah ..rina sedih sbb part dia kata nk buang..at least klo dia kata nnti anak2 kucing tuh dia bg kt org ke still blh diterima...klo x, u mintak dia nk boro kucing tuh utk 3-4 weeks masa u nk spay tuh. masa tuh biarlah kucing tuh dh besar sikit....then you pergi hantar utk spay..so, pengalaman menjaga kucing tuh, dia xmerasa la..fieza lah yg merasa pengalaman menjaga kucing br kene spay(sorry bm rina dh tunggang terbalik ni..hehe)..so masa pulangkan kt dia, dia xperlu rasa apa2 dh..sbb masa tuh dh start ada bulu2 dh kt ctu...

you kena ckp kt dia yg u nk pinjam utk spay laa tau..sbb klo soh dia pi anta, musti dia kata kejam etc..so you ckp kt dia, terus terang kt dia yg you akan uruskan..so, tau2 dia dpt kitten tuh dlm keadaan sihat semula ....ok tak idea ni..

p/s: rina klo kat tpt kucing tuh mesti sedih sbb tuan dia tak syg dia bila tahu dia betina..huhuhu..bukan slh you sbb u pun bukan tahu dia jantan or betina kan masa tuh..

Reply 1382# Fieza-mira

Fieza, rina rasa sapa yg bebetul syg, takkan sampai hati nk hantar kucing2 tuh ke pasar..klo tak suka macam mana pun, carilah adopter....haha..rina dulu plan nk kasi nomel utk adoption..walhal masa tuh dia kt gerai makcik rina je...makcik rina bg makan baki2 ayam rebus kt nomel(macam tengkuk ayam, tongkeng ayam cenggitulaa)..tp sbb masa tuh dia kecik...n risau kene langgar kete n rina xde rasa nk amik dia jadi anak bulus rina pun....masa put utk adv..siap interview org bagai lagi masa tuh even nomel hanyalah domestic shor hair jenis tabby je..yg biasa2 jee tuh ..heheh..kita just nk make sure makan minum dia terjaga je kan...

tp tuhla..for your case..macam u lah yg kene kuarkan model kot utk spay kan kucing tuh...

Reply 1384# anizarina

Thanks Rina for ur advice......

Mungkin boleh pakai kut idea u tu....saya pun terfikir lebih kurang macam tuh jugak....

Cuma idea saya nak mintak balik kucing tuh, lepas tu bila dah jadi kucing saya...tak perlulah saya bagitahu/mintak izin dia yang saya nak spay kan tuh. Bila dah settle semua dan kucing tuh dah sihat semula, saya akan tunjuk kat dia dan tanya dia nak balik tak kucing dia nih. Masa tu saya akan beritahu dia apa saya dah buat. Kalau dia masih sayangkan kucing tu tentu dia nak balik sebab isu takut kucing beranak dah selesai....

Pasal nak tanggung kos tu, saya takde hal tapi kena cari vet kerajaanlah kot sebab lagi 2 ekor tu pun betina jugak. Baca kat belakang2 katanya lebih kurang RM40 sekor. So, 3 ekor RM120 berbanding dengan vet swasta RM360. Banyak jimat tuh......

Ok...sebab u ni banyak pengalaman pasal kucing, saya nak tanya kalau dah kena spay, kucing tu bernafsu lagi tak nak cari laki atau nafsu seks dia dah tertutup terus?? U tahu tak pasal nih....?

Reply  anizarina

Mungkin boleh pakai kut idea  ...
Fieza-mira Post at 11-11-2011 15:48

rina xdelah pengalamn byk sgt...mebi akak2 otai lain blh bg suggestion ...... tah..tgk bubuye + shiro, tak de menggatal pun pas kene zast...cume derang makin manja + pemalas je..

Follow Us
Huaaaaaaaaaaaaa

Kucing aku

<--------

Ak spay die sabtu lepas, lepas tu semua nampak ok.

Lepas tu start dari Rabu aritu aku tengok macam dah mula berair.

So tadi baru bawak balik jumpa doktor sebab semalam bizi, maksalahnya doktor kata ok ok saja.

Lepas tu dia pun bukak stich si Puteh ni.

Balik je dari jumpa doktor tu, baru je maghrib ni ak perasan separuh dari stich dia dah terbukak.

Uhhhhhaaaaaaaa

Ngerinya!!

Macam mana ni??

Nak bawak jumpa sekarang mau doktor maki aku sebab baru je tadi bawak jumpa dia.

For the time being ak letak kat dalam cage nak kasi kurangkan movement.

Kesiannya anak aku....

Ke it's normal? Ak je yg over reacting?

Tapi stich tu terbukak kot, nampak dalam, takkan ok kot?

Reply 1387# nameloo

Kalau nampak tak ok maknanya tak ok lah tu.....baik awak bawak pegi klinik cepat. Takut luka jahitan tu terkena jangkitan kuman ke apa. Cuba bawak ke vet lain pulak kalau tak puas hati dengan vet tu...

Ini ada orang bagi tahulah kalau kucing luka atau sakit bagi dia minum air ECPI. InsyaAllah akan cepat sembuh....saya pun tak pernah cuba sebab kitten tak pernah sakit lagi. Tapi saya dah tengok testimoni dialah....orang nih kutip anak kucing yang dah tenat bawak balik rumah. Anak kucing tu dah tak nak makan dan minum tunggu masa nak mati jer. Dia bagi minum air ECPI dan kucing pun beransur sembuh.

Btw berapa umur kucing awak masa awak mandulkan dia & berapa kosnya? Boleh saya tahu???

Reply 1388# Fieza-mira

Kasi kat klinik panel SPCA melaka, Dr Jaya

Kosnya RM70

Td dah bawak jumpe doktor, penat buat muka sedih nak mintak doktor tu kesian supaya dia jahitkan balik wound tu, tp dia kata tak payah.

cuma rajin2kan tengok je, lepas tu selalu sapu minyak gamat.

well, malas nak lawan, since die tu doktor, doktor panel SPCA lagi, dah tentu benda ni makanan dia kan? x kan nak lawan pulak.

lgpun Puteh tu tak adalah sampai x lalu makan,minum. makin kuat makan sekarang adalah.

cuma tu la, dia suka jilat, lambat nak kering luka tu.

rasa macam nak cekik je tak nak kasi die jilat. bole? hehe

Reply  Fieza-mira

Kosnya RM70

Td dah bawa ...
nameloo Post at 12-11-2011 23:56

errr..pekate ko kasik dia makan ikan haruan..kalu dah gamat mcm lambat jek nak taup luka tuh...

Reply  Fieza-mira

Kosnya RM70

Td dah bawa ...
nameloo Post at 12-11-2011 23:56

ala.. kesiannye... cuba pakaikan dia colar yg mcm corong tu.. itu nak elak dr kucing tu menjilat kat bahagian luka.. biar 3 hari atau luka kering... boleh beli kat vet @ petshop.

Hurmmmm

Terima kasih semua.

Semalaman aku tak tido semalam memikirkan anak aku sekor ni.

Kejap2 bangun, setiap setengah jam mesti terbangun terbayangkan anak aku ni, mimpi bukan2 lak tu, siap bernanah, berulat bagai.

Lepas tu dengan mak aku asik2 gertak kata septik la, boleh kena infection la, mentang2 dia orang kerja hospital. Jadi semalam aku balik2 terfikir benda tu, habis tak boleh tido.

So pagi tadi dengan mamai2 tak cukup gagahkan jugak jumpa vet lain.

Melayang lagi RM70, tp tak apa , janji hati puas, anak aku pun selamat.

Dr tu tadi cuci balik wound die, lepas tu aku tanya dia kenapa tak nak jahit balik?

Dia kata tak boleh sebab dah ada nanah, kena biarkan dia kering je, kalau jahit nanti nanah tu meletup lagi, habis terbukak lagi.

Ok.

Baru puas hati dengan exlaination Dr ni.

Lepas tu Dr tu bagi pakai kolar, kasi injection, kasi ubat sapu ngan ubat makan.

Harap2 dlam 3-4 hari ni semboh la ko ye, pasni aku da nak sambung belajo balik, mak aku le yg kene gembalakan dia pasnih...hhuuhu

Nanti aku update gamba luka dia kalau berkesempatan.

Tadi dia memberontak, hebat betol dia bergusti dengan kolar tu dalam cage, sampai tercabut kolar tu dibuatnya.

Jadi terpaksa biarkan dia bebas dalam rumah, kalau tak nanti dalam cage mesti die cabut kolar, lepas tu jilat luka dia balik

Post Last Edit by nameloo at 15-11-2011 20:38

Dah jadi tugu negara. x bergerak lepas da pakai kolar

Trok kan? Kesian anak aku

Rate

1

Dah jadi tugu negara. x bergerak lepas da pakai kolar

Trok kan? Kesian anak aku
nameloo Post at 15-11-2011 20:30

eeee... seramnye tgk...
kesiannye kat dia... ok la tuh, dah pakai colar... harap2 luka tu cepat kering & sembuh

Reply  anizarina

Mungkin boleh pakai kut idea  ...
Fieza-mira Post at 11/11/2011 15:48

fieza... sedikit info untuk convince kan kawan you tu untuk neuter kucing dia:-

Dipetik dari http://pakcupet.blogspot.com/201 ... ing-atau-tidak.html

Stigma kembiri di Malaysia:-
Kebanyakan penggemar binatang peliharaan tahu tentang kembiri atau neuter ini. Ada yang menyokong dan tak kurang juga yang menentang. Alasan bagi kedua-dua pihak ini ada banyak dan pakcu try la senaraikan seperti berikut :-

Alasan Menyokong :-
1. Terlampau banyak kucing
2. Kucing jantan memancut merata-rata
3. Kucing betina dan jantan mengiau terlampau kuat dan bising
4. Supaya kucing lebih sihat,manja dan besar
5. Menghilangkan stress kucing bila datang gian
6. Menyumbang kepada usaha mengawal pembiakan kucing-kucing liar jalanan (stray cats)

Alasan Menentang:-1. Nak ada baka kucing
2. Kesihan pada kucing
3. Takut berdosa kalau di kembirikan/kasikan

1. Pakcu tak mampulah nak bela kucing banyak-banyak (samada dari segi material dan fizikal). Cuba lihat celoteh Pakcu pasal Kucing Jalanan... takutkan.
2. Pengalaman pakcu, semua kucing yang telah dikembirikan menjadi lebih sihat, manja, jinak, bulu makin cantik dan bersih, kurang stress dan tak banyak perangai. Senang di jaga...
3. Kucing yang dikembiri tak suka keluar rumah dan jarang bergaduh.
4. Secara tak langsung pakcu ingin menyumbang kepada usaha mengawal pembiakan kucing-kucing liar/jalanan.

Ok, Pakcu lihat kebanyakan dari kita (majority malays), liat sangat nak kembirikan kucing mereka. Pakcu boleh faham, kalau kucing tu kucing kacukan (kucing bulu panjang) dan inginkan baka, tapi yang pakcu terkilan kalau kucing tu kucing biasa (bulu pendek). Tak kurang juga yang memberikan alasan agama yang mengatakan berdosa. Di sini, pakcu pastekan fatwa dari JAKIM tentang isu ini :

Takut Berdosa
Jawatankuasa Kemajuan Islam Malaysia" regarding the neutering of pets. Below is the "fatwa" issued by JAKIM (July 2002):

"All pets like cats and dogs are allowed to be neutered or spayed in order to maintain the health and welfare of both the animals and the community."

"Bahawa mengembiri binatang kesayangan seperti kucing atau anjing hukumnya adalah diharuskan dengan sebab-sebab tertentu iaitu bagi menjaga muslahat ummah."

After studying the messages of the aforementioned "mazhab"s and the medical viewpoint of the SPCA animal experts, 'JAKIM' has decided that neutering of cats for reasons of 'maslahat' is acceptable. It is in agreement with 'qaedah' (way) Fiqhiyyah which states "To choose the lesser of two evils".

So, kalau ada keraguan tentang hukum berdosa ke tidak, JAKIM telah mengeluarkan fatwa tersebut jadi macam pakcu, ikutlah Fatwa tersebut. Kepada yang lain, terpulang kepada keinginan masing-masing tapi Pakcu nak nasihatkan, jangan lagi menjadikan isu agama sebagai alasan untuk tidak mengembirikan kucing anda.

Inginkan Baka..
Ok, kepada mereka yang inginkan baka. Pakcu rasa tak salah. Cumanya kalau inginkan baka, setakat seekor dua sudah la. Tapi, semua tahu kan, kucing boleh melahirkan baka mencapai berbelas-belas ekor dalam masa setahun. Mampukah kita kalau cuma dari sepasang, tahun depan dah ada 12 ekor kucing? Kalau tak mampu apa akan jadi pada nasib kucing-kucing tersebut? Fikirkan lah... Ada juga yang memberi alasan, lepas lahir baka nanti, kucing tersebut akan dikasikan. Kat sini, Pakcu dulu telah memberikan pendapat yang pakcu rasa Pakcu silap. Dulu pada mereka ini pakcu mengiyakan alasan tersebut tetapi pakcu lupa untuk menasihatkan bahawa setelah mendapat baka, bukan saja ibu bapa kucing tersebut harus dikembirikan, tetapi bakanya juga harus dikembirikan. Kalau tak, maka balik pada wal asal balik asal lah. Jumlah kucing akan terus membiak sehingga tidak lagi mampu dijaga.Untuk itu, kepada yang memberi alasan begini, ingatlah bahawa bertindak awal adalah lebih baik dari bertindak dikemudian hari.

Kesian kucing..
Kepada yang memberi alasan kesian kat kucing, ini pandangan pakcu. Mana yang anda lebih kesian - pada kucing anda yang duduk dirumah, atau pada kucing anda yang terlampau banyak yang kelaparan dan berkeliaran di jalanan? Terimalah hakikat bahawa semampu mana pun kita nak bela kucing, tak akannya kita mampu nak berikan kasih sayang sama rata pada berbelas-belas atau berpuluh ekor kucing. Kadang-kadang kita ambil mudah tentang perkara ini. Bila dah terlampau banyak kucing, kita lepaskan mereka di luar dan lepas dari tanggungjawab hanya dengan memberikan mereka makan minum saja. Ini pada pakcu sudah jadi satu penganiayaan pada kucing.

Jadi pakcu rasa tak ada sebab yang baik untuk kita tidak mengembirikan kucing kita. Ingatlah, tiada masalah lewat untuk kembirikan kucing. Yang jadi masalah bila kita tidak kembirikan kucing atau terlampau lewat mengambil tindakan. pakcu tak nak lah berdebat pasal agama tentang isu ini dan janganlah pulak ada yang menyamakan isu kembiri kucing ini dengan isu kembiri manusia pulak. Cukuplah ada fatwa Jakim yang mengharuskan perkara ini dan disokong oleh bukti saintifik dan sosial. Tepuk dada tanya selera tapi fikirkanlah nasib kucing-kucing anda semua.

Rate

1

salam, saya nak tanya la..kalau nak kasi kan kucing, elok buat kat kucing jantan ke betina? kat rumah ni ade 2 ekor betina, 3 ekor jantan.. jantan2 tu skrg dok bergaduh je sbb nak mengawan... aku lak yg tensen...

boleh tak kalau sy kasi kan kucing betina je? yang jantan tak yah...
kalau kasi kan betina je, nanti dia boleh make love lgi tak ngan kucing2 jantan tu??
sbb mcm kesian lak kasi kan kucing jantan tu...

Post Last Edit by boocik04 at 30-1-2012 09:59
salam, saya nak tanya la..kalau nak kasi kan kucing, elok buat kat kucing jantan ke betina? kat ruma ...
budakcikangcute Post at 28/1/2012 12:20

patut buat pada jantan dan betina. untuk betina elak dari bunting dan mengawal populasi. untuk jantan elakkan dia dari bergaduh, pancut kencing sana sini dan merayau berminggu tak balik rumah.

kalau neuter kan yang betina jer, yang jantan akan still gaduh nak mengawan.

boleh refer pada post2 yang dulu untuk buat keputusan... rajin2 selak thread, ye?

patut buat pada jantan dan betina. untuk betina elak dari bunting dan mengawal populasi. untuk ...
boocik04 Post at 30-1-2012 09:57

sgt setuju dgn statement ini....klo xbuat kt yg betina..sanggup ke mendengar derang buat konsert saprano yg sumbang time derang on heat...kene lak mengganggu jiran tetangga..tak sanggup ai..

klo yg jantan...risau dia cube kuar umah cari pasangan....pancut sana sini etc...

Kucing jantan selepas neuter

I cari post berkaitan neuter ni, tp mcm dah lama nyer post. Boleh bukan baru ek.

Kucing i umur dorg dah lebih kurang 1tahun. Hari rabu (1/2/12) hari tu pergi hantar 2 ekor (tommy & pinky) g neuter kat SPCA sbb dorang berdua ni suka kecing merata dan bergaduh. Si pinky tu pulak suka nak rogol si tommy, wpun dua2 nyer jantan. So bila tommy tak suka, start la gaduh. Ktorg kena asing2 kan dorg berdua kalau nak g kerja.

Lps neuter hari tu, sempat lg dua2 bergaduh, sampai skrang pantang jumpa. Kencing merata dah kurang sikit.

Agak2 sampai bila2 ke dorang ni akan bergaduh? i ingat lepas neuter dah jadi baik, tak nak gaduh2 lagi.

Tolong......