CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: talapia

Kos Pengkebumian dan selepasnya ... adat yang membebankan waris

inilah jadinya kalau ikut adat..

patut org yg datang melawat jenazah sedekah duit kepada keluarga si mati..

ini tak, keluarga si mati pulak yang kene susah payah memasak dan hidang kepada para tetamu..

melampaunya baca tadi : solat jenazah pon brbayar, berupah gitu, kalau tak bayar kekdahnya takder saper la nak tolong solatkan.. astaghfirullahaladzim..

cheada89 replied at 20-4-2015 12:44 PM
aku nak tanya, kalau urusan kematian yang pihak hospital kerajaan buat pon kena bayar ke?
macam mem ...

ramai nak tunjuk alim, berpahala buat amal lagi2 utk si arwah tapi hujung2 mengutuk bila tak datang.. dapat dosa jgk.
tak faham orang macam ni..

talapia replied at 20-4-2015 12:59 PM
tetiba aku teringat.

kampung yg sama.. majlis berbeza. masa buat kenduri kawin adik ipar... sal ...

sebab tu pernah ahli agama menegur tentang perkara ni...  tapi biasa la orang kita, amek endah tak endah...  aku ingat lagi kata2 dia:

1) apsal kenduri kawen kita segan tak keluar duit untuk salam kaut, tapi nape bila solat jenazah kita mintah upah
2) kenapa dibising2 tuan rumah tak sediakan makanan waktu tahlil malam tu, padahal menjadi tanggungjawab jiran tetangga n sedara-mara bantu sediakan untuk meringankan waris yang baru kematian...

yang lenlain banyak tapi dua point ni memang aku pegang btol... sebab tu aku lebih suka menghadiri kematian daripada kenduri kawen...  sebab aku nak bantu selagi terdaya untuk meringankan tanggungan waris simati...  

Isu ni bg aku lebih kepada disebabkan oleh pupusnya amalan hidop bermasyarakat dan hilangnya org2 tua atau berilmu di sesuatu tempat tu menyebabkan terpaksa import org2 di luar kawasan. Nk import, mmg perlukan kos dik pasal org2 sekitar tak mampu nk jalankan.

Muhasabah diri, perbaiki diri utk kita berkhidmat pada org lain pada masa depan. Moga dgn itu ianya dpt memudahkan urusan org lain kelak.

Kalo tak mampu rm10, bincang dgn pak imam utk kurangkan jumlah atau pakat adik beradik utk solat sendiri. Pak imam ckp 10 tu mungkin termasuk kos2 sampingan.

nak mati pon susuah skrng nie... tp dri apa yg tt ckp tu mmg tak patut pon...
sepatutnya solat jenazah tu iklas... tak payah bg upah pon...
pada asalnya dia cuma sedekah dri keluarga simati sahaja... tak sepatutnya declare sbagai upah solat jenazah...
yang nie klu tak bg pon tak apa... apa bengong punya imam suruh bagi upah solat jenazah...

yg lagi satu pasal masuk untuk kenduri tahlil tu mcm mengarut sanagt....
tak perlu pon... klu tak buat kenduri tahlil pon tak apa.. dia bukanya tuntutan atau sunah...
itu cuma terpulang kpada keluarga... dan sepatut nya mcm tt ckp tu jiran2 yg kena masak bg kat keluarga simati...
klu dpt imam tu cepuk ja kepala dia... tak da otak ke apa... orng tgh besedih nak disuruh masak bagai...

kenduri 7 hari 100 hari tu kau taakm payah layan la... tak penah ada pon...
orng melayu ja suka buat benda2 yang tak penah ada...
almarhum nik aziz pon tak ada buat tahlil...
lagi bagus klu simati ada tinggalkan siket duit...atau keluarga semua sepakat...
dari duit dia tu wakaf kan je ke masjid ka sekolah2 agama ka...
lagi bagus... dah tentu pahala berpanjangan...
dari dok buat tahlil.. masih lagi jd perbahasan..ada yg ckp smpi ke simati ada yg ckp tak smpi...
klu bg makan orng buat tahlil pon one time ja... masa tu je la... sb bg orng makan...
klu wakafkan... dah tentu pahala berpanjangan...

p/s: teringat kata2 satu ustaz nie..nak sedekah pon mcm main saham jugak... kena pandai cari tempat nak melabur...
pilih la tempat yg blh banyak pahala dan berpanjangan...

CrowneGlory replied at 20-4-2015 01:11 PM
Betull..aku pun pernah dgr org2 tua cakap..memula pecah mata, lps berapa hari pecah perut..etc.. K ...

hahahah... kan? macam... Yea!!! dah pecah mata... jom makan2... seminggu lak. Yeayyy dah pecah perut jom makan lagi... motif???

Follow Us
bunga_lestari replied at 20-4-2015 01:14 PM
inilah jadinya kalau ikut adat..

patut org yg datang melawat jenazah sedekah duit kepada keluarga ...

pada saya ia memang melampau. bila mana fardhu kifayah pon kena bayar. mungkin asalnya niat hanya untuk sedekah menggalakkan golongan muda join solat jenazah. tapi klau dah fixed amount RM10 perhead. SANGAT MELAMPAU. betul... kita 'curi' masa dia... untuk datang solatkan bapak kita. takpela.. tunggula esok2 turn dia pulak... nak curi masa org lain uruskan jenazah dia. benda yg fardhu kifayah ni... klau sorg je buat pon dah lepas dosa 1 kampung tu... ini sampai nak kena 'sedekah' pulak pada tukang solat... apakah itu.

adat sebegini mungkin bermula dengan niat yg baik... tapi menjadi beban kepada yang kurang mampu.

aks_berhad replied at 20-4-2015 01:20 PM
Isu ni bg aku lebih kepada disebabkan oleh pupusnya amalan hidop bermasyarakat dan hilangnya org2 tu ...

mungkin klau tempat lain sebabnye adalah pupusnya ahli kariah tempatan untuk urusan tu sampai kena jemput kariah lain. tapi tidak pada kes saya ni. sepenuhnya kariah tempatan. takde kos2 tinggi. masih2 dtg naik motor or jln kaki. kubur pon tak sampai 5km jarak dari rumah. mandi mayat pon depan rumah je.

kalau benda2 ni kita pandang ringan... tak mustahil ia akan berterusan sampai anak cucu kita.. dan makin meningkat harga nye selari dgn kenaikan kos sara hidup. RM10.60 perhead termasuk GST.

lima_kupang replied at 20-4-2015 01:35 PM
nak mati pon susuah skrng nie... tp dri apa yg tt ckp tu mmg tak patut pon...
sepatutnya solat jena ...

eh.. betullah... daripada dok masak bagai buat kenduri lom tentu sampai pahalanye... baikla duit tu belikan barang2 masjid... wakafkan.. besar pahalanye. takyahla bagi alasan telekung ke... sejadah dah melambak takyah nak sedekah dah. terompah toilet tu pon bole wakafkan dapat pahala weh...

betul jugak kan? tapi adik beradik dah plan nk buat kenduri gak... yang ke 100 hari katanye. entahla.. sekali dengan khatam quran untuk arwah. kami smua tgh pakat2 puluh khatamkan utk arwah. betul ka caranye? aku ngikut je since aku tak baper reti bnda2 ni.

and satu lagi bab fidyah tu. takde sape2 arif ke pasal bayaran fidyah utk simati? bole ke fidyah utk benda selain puasa?

ni duduk kat kawasan felda pprt ke?
ramai kat sana penganut agama melayu...
semua kena hulur...

freebird replied at 20-4-2015 01:56 PM
ni duduk kat kawasan felda pprt ke?
ramai kat sana penganut agama melayu...
semua kena hulur...:lo ...

bukan felda.. bukan felcra.. porim ke hape bukan. kampung tradisi di selangor.

talapia replied at 20-4-2015 01:56 PM
eh.. betullah... daripada dok masak bagai buat kenduri lom tentu sampai pahalanye... baikla duit t ...

klu dah set nak buat yg 100 hari tu tak pa la...
tp klu blh nak bincang cuba2 bincang kan...
klu tak bg kat msjid pon bg kat surau2...
mcm kat RnR dan surau petronas...
aku tngok ramai gak yg solat tp kadang2 tak cukup kain dgn sejadah...
surau shoping mall ka pon bagus jugak...

pasal fidyah tu aku tak tau sangat... yg aku tau pasal fidyah puasa ja la...
tp klu keslahan dgn makhluk tak penah pulak aku dgr kn fidyah...
biasa tau bat je la...
cuba la tanya ustaz2 lain....
mcm pelik ja imam tu...
mmg seumur hidop aku tak penah dgr fidyah sebab buat dosa dgn binatang bagai...
atau aku mengaji tak abis lagi...

patut viralkan dalam facebook dan whatsapp sekali thread ni... biar celik sikit mata pak2 imam siak bilal ajk masjid segala tu yg buat duit atas kesedihan orang lain...

bahagiaku deritamu kekdahnya...

takziah ye tt..

dulu ada ustaz bagitau... sepatutnya kalau orang mati, duit yang diterima dari penziarah2 itu dibagi pada waris untuk kegunaan mereka terutamanya yang anak2 masih kecil... haram hukumnya makan harta anak2 yatim tu...

masalahnya ramai orang yang gunakan duit sedekah tu untuk buat moreh jamuan lepas tahlil dan yasin... kalau tak buat rasa malu dan bersalah.. lagipun banyak yang tak ada duit jadi duit sedekah tu je la yang mampu dikeluarkan buat belanja...

lagi satu yang tukang pelahap makanan post tahlil ni dah kebulur sangat ke nak2 pulak makan hasil duit anak yatim?

kalau buat dinner untuk anak beranak yang balik ziarah lain citer.. sebab mmg la kena makan kan..

lima_kupang replied at 20-4-2015 02:12 PM
klu dah set nak buat yg 100 hari tu tak pa la...
tp klu blh nak bincang cuba2 bincang kan...
klu ...

hehe.. itula.. setakat ai ngaji sampai darjah khas aje.... tak pernah lak dengar fidyah utk benda lain selain puasa. solat memang takleh fidyah la kan...

nak bincang2 among adik beradik pon payah jugak... sebab husband anak ujung2... yg atas2 smua stok2 umur bakal pencen... memang jenis follow adat jugak. tambahan lak arwah pon pendokong tegar adat2 ni... susah nak ubah mindset.

milo_888 replied at 20-4-2015 02:13 PM
patut viralkan dalam facebook dan whatsapp sekali thread ni... biar celik sikit mata pak2 imam siak  ...

kalau nak share di FB silakan.... kalau aku yg post kt fb kang apa lak kata family suami... lebih sudu dari kuah. hehe. moga2 usaha kecil kita mendapat perhatian pihak berkenaan.

terima kasihh di atas ucapan takziah.

milo_888 replied at 20-4-2015 02:20 PM
dulu ada ustaz bagitau... sepatutnya kalau orang mati, duit yang diterima dari penziarah2 itu dibagi ...

ha'ah kan...

si mati meninggalkan tanggungan. balu. walaupon bukan anak kecil...  tapi anak2 ini tetap anak yatim. betul tak?

talapia replied at 20-4-2015 02:20 PM
hehe.. itula.. setakat ai ngaji sampai darjah khas aje.... tak pernah lak dengar fidyah utk benda  ...

ita la tu... nasib kita jadi orng muda mcm nie...
klu cuba nak bwk benda baru nanti ada la yg kata sesat la...wahabi la apa la...
tp sepanjang aku mengaji mmg aku tak pnh dengr benda fidyah dosa dgn binatang nie..fidyah puasa ada la...
cuma klu rasa nak bg tau tu cb2 la suruh suami cuba2 bincang dgn yg pling tu atau yg paling dominan dan orng blh dgr apa dia ckp...
cb ckp elok2 inshallah.. boleh jadi...
tp mmg ckp susah nak ubah pemikiran orng...
klu depa tak setuju tu ikut je la dorng selagi tak langgar syariat....

kadang2 sebab adat2 yg pelik nie la yang buat kn islam tu jadi susah...
tu blom kira ada lg yg pecaya mandi tolak bala...
kenduri bulan apa nth sb nak tolak bala...
mlm jemaat kn pasang pelita sb roh nak balik rumah...
ini semua karut ja...