CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: andria

Ada sesiapa berminat nak keja sebagai fruit picker?

keje cari sendiri boleh takyah pakai agent. skang aku kat cromwell. pekan kecik jerr.

berita semalam...rmai rakyat malaysia yg bekerja secara haram di australia...kena tangkap..
bekerja sbg fruit picker nie la...

1162# abangbikerz

menarik la thread ni..tp, mana update ek dari andria dan abangbikerz?? apa jadi kat sana? ada pengalaman ke nak bagitau utk sesapa yang nak follow pasni?

kalo ada yg tahu agent2 yg boleh di percayai tepek lah kat cni no fon ke e-mail agent tue..mesti ramai yg nak keje nie..termasuk aku

xde org nak keje clener kat jepun ker???dengan citer gaji sebulan dapat 5k lebih sebulan..
ade saper2 pernah n ada pengalaman tak keje kat jepun/??

post la gambo korang.hehe

Follow Us
kalo ada yg tahu agent2 yg boleh di percayai tepek lah kat cni no fon ke e-mail agent tue..mesti ramai yg nak keje nie..termasuk aku
nouvosion Post at 19-3-2010 11:35 PM

hmmm xyahla guna agent...bazir duit jer...guna tenet jer dtg...info byk berguna yg tuan tanah ne kasik......pasal keje so far xder masalah klu dtg time season...lagi2 whv mcm2 bole keje...

berita semalam...rmai rakyat malaysia yg bekerja secara haram di australia...kena tangkap..
bekerja sbg fruit picker nie la...
chaoyunjie Post at 27-2-2010 04:43 PM

saper la suh buat keje secara harem...buat buruk nama negara jer...ishkkh!!!ishkkkh!!!

best nya cite korang nie..aku minat nak keje nie..tp mcm mana nak wat WHV..

takyah pakai agent le. pandai2 sendiri jerr. skang ni aku dapat 4 day off easter day. tgh tunggu bas nak ke golden bay. dengar cite tempat tu cantik.

xde org nak keje clener kat jepun ker???dengan citer gaji sebulan dapat 5k lebih sebulan..
ade saper2 pernah n ada pengalaman tak keje kat jepun/??
sekflat Post at 27-3-2010 12:59

kat cni pon kuli boleh dapat 5k rm sebulan.

salam bro abangbikerz! kat mana skrg? leh follow skali?bosan duk m'sia...nak jengok negara luar plak..pls pm me ([email protected])thanks

Salam all. Disebabkan terbaca benda ni, terpaksa jugaklah masuk utk jelaskan keadaan.

Aku tak pernah bukak thread ni & xpernah baca apa2 drp thread ni.
Tp 1 perkara yg aku nak ingatkan  ...
sajer Post at 24-12-2009 08:28

Disebabkan encik/cik sajer mengaku tak penah baca lagi thread ni, saya nk bgtau, saya BUKANLAH agen. Saya pun pegi ke NZ tak pakai agen. Org yg guna agen ni ialah org yg tak tau apa2 tentang info 'Bagaimana utk bekerja di NZ', kalau mereka tau, dah tentulah mereka takkan buang duit utk byr kat agen. Lebih baik pegi sendiri. Semua agen yg SAH, ada berdaftar dengan Kementerian (Labor Dept.). Mmg kena lah kalau ikut yg x berdaftar. Kenapa ikut yg x berdaftar lepas tu salahkan agen? Kenapa sebelum ikut, tak selidik betul2 latarbelakang agen? Takkan main bayar je duit? Banyak lagi persoalannya kalau nak dihitung. Isunya di sini, mmg ada agen yg x betul, tapi jgn 100% salahkan agen, kena tgk diri sendiri juga. Ada tak cek latarbelakang agen tu betul2 sebelum serahkan duit? Kenapa tak minta bukti ada visa/permit kerja utk NZ kalau betul dah ada kerja? Takkanlah main percaya bulat2 mcm tu jer kemudian bila dah kena tipu, pegi salahkan agen semata2?

Saya pun penah tlg org2 Indon yg kena tipu so-called agen diorg sampai beribu2 NZ kena tipu, tapi saya salahkan org2 ni juga coz main pecaya bulat2 tak cek betul2 dgn Imigration contohnya. Sedap dgr janji manis kemudian main serah jer duit tu. Bukannya sikit. Ada yg sampai gadai rumah, gadai sawah, malah yg pajakgadai bini diorg kat Indon pun ada. Moralnya di sini, jgn mudah pecaya pd agen, cek betul2, TANYA SEMUANYA, JANGAN TAKUT BERTANYA. Taknak jadi mcm kes ni, main pecaya mcm tu jer, last2 salahkan agen 100% tapi tak mahu memandang kesilapan diri sendiri.

andria dah salah pasal die ambil seasonal work permit.. permit tuterhad utk keje2 diladang aje yg ade kerja musim.. org yg dah umur 30anyg tak bole dpt whv, apply la utk temporary work permit lain kali..takde la kene kerja kat ladang aje.. bole buat keje babysitter ke,restoran ke atau jual nasik ayam mcm pakcik aku ke..
orghijau Post at 24-9-2009 12:43

I dont think u know what ur talkin abt unless u HAVE been and WORKING in NZ. Kalau setakat dgr cerita org, mmg u akan rasa mcm senang jer nak apply permit bagai. Let me tell u something that u MIGHT NOT know. Org2 yg ABOVE 30an, nak masuk NZ bukan mudah. Apatah lagi nak apply apa2 permit, tak kisahlah. Silap2 u akan kena tahan kat airport 2-3 jam, kena INTERVIEW dulu dgn Immigration officer, like what happened to me. But because i was confident enough to tell them that im in NZ for leisure, he believed me after detaining me (and the one who followed me) for almost 3 damn HOURS. Ya digg??

Masa saya dan member ke NZ Disember 2008, prime minister berganti dgn John Key daripada Helen Clark. Bila Joh naik, dia UBAH hampir semua rules. Dari senang nak dak dpt keje, terus susah sebab John hadkan keje utk Kiwis memandangkan masa tu kadar pengangguran semakin tinggi, due to the economy crisis. Kwn kpd kwn saya yg dah ada permit keje dgn New World (setaraf Giant) pun terpaksa balik Mesia sebab tak dapat renew permit. Apatah lagi la utk apply permit baru. Ramai masa tu yg tak dpt renew permit terpaksa keluar dari NZ. Ada yg diberi tempoh 2 minggu saja.

Kemudian, utk yg tak tau tu, nak keje kat NZ klu bukan sebagai Seasonal Worker (yg pegang WHV x masuk la), MEMANG takleh apply apa2 permit keje kecuali anda disponsor oleh majikan. Dan utk disponsor oleh majikan pula, bukan senang mcm di mesia ni. Kat NZ, majikan kena BUKTIKAN kpd imigration bahwa mereka dah MENCUBA utk isi kekosongan tu dgn mengambil pekerja tempatan TERLEBIH DULU. Kena buktikan di suratkhabar mana mereka buat IKLAN. Kemudian kena buktikan bahwa memang TIDAK ADA org Kiwi yg memohon keja itu, barulah Imigration boleh bagi. itu pun, ada kuota (tgk bidang kerja), bukan main bagi mcm tu jer.

Contohnya, kalau keje kat vineyard, klu company tu pakai RSE work permit, mereka boleh bagi permit kpd foreigners, tapi ikut kuota, eg.  1 dari Malaysia, 2 dari Thai, 5 dari Indonesia, etc.

Kalau nak keje babysitter, hospitality, atau restoran, itu semua kena ada WHV. Bukan boleh pakai Seasonal work permit. Kan saya dah ckp saya dah tak boleh apply WHV (ada baca thread betul2 ke tak?), sebab tu saya apply seasonal work permit sebab itu saja pilihan yg saya ada. Lain kali baca dan fahamkan dulu betul2 sebelum kata saya salah. Dan DAPATKAN FAKTA yg TEPAT sebelum u bagi nasihat utk org lain tentang bekerja di NZ kalau u sendiri pun belum penah pegi NZ dan belum penah keje sana, semata2 cuma dengar cerita BF u atau PAKCIK u saja. Sebab ramai org yg BACA thread ini, takut nanti org lain mendapat gambaran yg salah/kurang tepat hasil dari nasihat u yg tak faham dan tak tau prosedur sebenar.

andria dah salah pasal die ambil seasonal work permit.. permit tuterhad utk keje2 diladang aje yg ade kerja musim.. org yg dah umur 30anyg tak bole dpt whv, apply la utk temporary work permit lain kali..takde la kene kerja kat ladang aje.. bole buat keje babysitter ke,restoran ke atau jual nasik ayam mcm pakcik aku ke..
orghijau Post at 24-9-2009 12:43

1 thing i will agree with u though. Utk sesiapa yg ada WHV, korang tak perlu susah2 keje sebagai fruitpicker (walaupun gaji sebagai fruitpicker adalah yg paling lumayan berbanding keje di warehouse, etc.). This, i have explained MANY TIMES before. Org2 yg ada pegang WHV boleh keje sebagai babysitter, part time di restaurant, warehouse, keje dgn Greenpeace, hospitality, etc. Banyak peluang. Tak semestinya korang kena keja fruitpicking jer.

Org2 yg keje fruitpicking or any seasonal work ni, ialah mereka yg TIDAK ADA PILIHAN LAIN SELAIN MEMOHON SEASONAL WORK PERMIT sebab mereka tak layak utk WHV. Kalau mereka boleh keje mcm babysitting, hospitality, restaurant , etc, buat apa susah2 nak petik buah? Sebelum saya buka thread ni, saya dah buat research 2 TAHUN, baru berani buka thread. Bukan saya sembarang jer buka thread pastu main letak jer info. Apatah lagi bila dah masuk NZ dan keje sini, it makes me more knowledgeable than before (this is definitely not to boast, but to let u know that i damn well KNOW what i had talked abt, and what i AM talking abt).

Thn lepas between August to December 2009, the WORST case happened whereby RAMAI (and i mean RAMAI) org yg pegang WHV, JOBLESS. Tinggal di backpacker tapi tak mampu byr sewa, hutang dgn backpacker pun ada. I was lucky because I got a job that I had booked 1 month earlier (cherry picking). It was pure luck because ada org2 yg booked 3 blm sebelumnya pun tak dpt keje. This thing happened because too many ppl came with WHVs, including those from China (NZ baru buka pintu WHV kpd mereka). Almost ALL orchard masa tu dapat 300-400 permohonan utk kerja. Siapa yg book 1 bulan lebih awal pun, belum tentu dpt keja, klu dpt, bernasib baiklah. And most of the orchard owners mencari mereka yg ada PENGALAMAN (especially klu utk picking).

Skg ni work permit SSE (yg terbaru) utk seasonal work sudah pun dihentikan. So sesiapa yg above 30, tak payahlah pegi skg, nanti sampai sana tak boleh keja coz takde permit. Tunggulah sampai NZ umumkan SSE diaktifkan balik, ATAU, NZ keluarkan seasonal work permit yg baru. (Last year ada ura2 NZ nak hapuskan terus SSE, dan nak fully implement RSE besides accepting WHV as well).

Skg ni sesiapa yg pegi NZ, kena bersedia dgn duit yg cukup bnyk sekiranya tak dpt keje dlm 3 bulan pertama (return flight ticket wajib ada, kalau x, xleh masuk NZ), disebabkan semakin sukar mendapat pekerjaan. Tak kiralah korang ada WHV atau SSE. Sama2 susah sebab terlalu ramai org masuk mencari keje, berbanding tahun2 lepas (tak masuk lagi ladang2 mcm vineyard yg banyak beralih ke penggunaan mesin, mengurangkan tenaga kerja manusia). And it will get harder because NZ will be opening it's WHV doors to more countries than before.

Suhu sewaktu winter pula semakin teruk. 2 weeks after I got back, i was informed from someone in Marlborough that the temperature was -3 C. Dulu tak penah pula mcm tu. Dan utk yg tak tau, keje seasonal ni sangat FIZIKAL (tak kira la korang keje tanam sayur ke, petik buah ke, petik bunga ke, bagi makan lembu ke). Sapa tak tahan kerja berat, dinasihatkan tak payah la kerja seasonal. Sebab ada org beria-ia minta tlg carikan keje seasonal, katanya dah mls nak keje ofis, bila dah dpt, tak dpt buat plak keje tu walhal badan jauh lbh besar dari saya. Kena buang keje 2 kali.

All in all, fikir masak2 sebelum nak ke NZ. Skg ni musim winter. Sesetgh tempat lbh sejuk berbanding tempat lain. Dan tidak ada guarantee korang bila sampai akan dapat kerja. Maka lebih baik saya bgtau perkara sebenar daripada saya buaikan anda dgn janji2 manis. Klu dpt keje, bersyukurah. Klu tak dpt, at least u have prepared urself because u have been warned.

Wassalam.

-3 takde le sejuk sgt. tapi skang ni asyik ujan aje dekat blenheim ni.

-3 takde le sejuk sgt. tapi skang ni asyik ujan aje dekat blenheim ni.
parklah Post at 20-6-2010 18:52

Mmg la tak sejuk kalo pakai heater or tido depan fireplace bagai. Compared to last year, this year is colder. 5 degree pun dah sejuk (especially klu angin kuat), apatah lagi -3. Lainlah utk org yg dah 5-6 thn dok sana, below 0 mungkin bukan satu isu yg besar. Tapi utk org yg blm penah ke negara2 4 musim, mungkin takkan tahan. Lebih baik saya bagitau ianya sejuk, drpd saya cakap ianya tak sejuk, alih2 org yg pegi sana tak bawa cukup kelengkapan akan kata pd saya, 'dlm forum aritu ko kata x sejuk sgt! Tgk skg!'

Btw, mmg dah mula hujan semenjak minggu terakhir bulan May lagi. Berbeza dari tahun lepas. Mmg tahun ni rasa sakit utk org2 yg keje kat pruning coz keje 1-2 hari jer dlm seminggu.

Reply 1174# andria

Sy xtuduh sesiapa dlm topik ni sbg agen & sy tak minat tau s/ada ada agen atau tak dlm topik ni
tujuan post sy sblm ni adlh utk mengingatkan kpd bakal fruit picker supaya berhati2 supaya tak jadi mcm org yg sy ceritakan dlm post tu

Reply  andria

Sy xtuduh sesiapa dlm topik ni sbg agen & sy tak minat tau s/ada ada agen atau t ...
sajer Post at 21-6-2010 08:10

Mgkn anda tidak menuduh, tapi sy harus menjelaskan sebab sy yg buka thread ni. Nak tak nak, sy kena bertanggungjwb juga terhadap apa yg sy tulis di sini. Takut ada org yg salah faham sebab sy ada terima pm tanya saya tentang agen. Thus, i have to explain so that ppl will know there are no agents here (neither am i one), regardless of whether u are interested to know or not.