CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: tupaiterbang

[Tempatan] Jangan Bagi Muka Sangat Kat Amah Indon

ThuLE posted on 19-11-2014 11:10 AM
haha... anak 4 kot.. 2 dah sekolah..

siang kerja. balik kerja terus basuh baju pastu singsing l ...

Huhu...camtu laa juge aku kalo blk rmh..pas blk keje...

masuk paper indon tak?

naina posted on 19-11-2014 02:24 PM
mesti u kurus selim melim kan.hehe
i pnh hadapi situasi cm tu
blik keje pnt2 nk kena bsh baju,ma ...

idok le kurus sgt selagi jadi majlis bandaraya rumah..

mana taknye.. anak tak abis mkn sumbat mulut mak..

myjieja posted on 19-11-2014 02:35 PM
Huhu...camtu laa juge aku kalo blk rmh..pas blk keje...

penat kan??

tak sabar nak mintak ijin pi vacation dgn kawan2...

ThuLE posted on 19-11-2014 03:10 PM
penat kan??

tak sabar nak mintak ijin pi vacation dgn kawan2...

huhu..mmg penat la..
dulu ade pakai maid gakk..last maid dh nk balik 2 tahun lepas..
pastu aku dah x amik dah..ank2 pun dh bsr skit..
mula2 maid berenti..konon nak buat rumah bersih cam maid ade..
sekali hampess..yg dok kemas rumah sorang..yang dok menyepah rmh 4 org..
huhu..kdg aku wat pejam mata jekk..tgk keadaan rumah..cam tongkang pecahh..
tp aku ni x boleh tgk...rumah sepah sana sepah cni..pening + naik darah aku ni..
last sekali aku gak laa...yg dok berkemasnye..huhu...
situasi kita hampir sama..cuma bab iron baju aku sub kat laki aku..baju ye ngan anak2 laa..
nasib dia dah faham..lg tu jek pun tugas yekk..yg lain byk aku dah buat..

naina posted on 19-11-2014 06:26 AM
my sister ambik maid kemboja
mmg bagus,rajin,tutup aurat dan terlebih ramah
abg ipar asik2 pnggil  ...

maaf bertanya...betul ke semua bibik jahat sis?

Follow Us
nolya posted on 15-11-2014 02:43 AM
bercakap ttng maid Indon ni sampai kiamat pun tak ade habisnya.  Majikan ambik dia kerja,  bayar gaj ...

pengalaman sendiri ke sis...maknanya majoriti bibik mcmtu perangainya? Last edited by Kerêta_Angin on 19-11-2014 02:32 PM

Kerêta_Angin posted on 19-11-2014 10:30 PM
pengalaman sendiri ke sis...maknanya majoriti bibik mcmtu perangainya?

The never ending story, 90% mcm tu le.....

nolya posted on 19-11-2014 02:38 PM

ada survey ke sis,statistik etc

berapa persen yg pakai guna2, berapa persen yg kebas laki org,berapa persen majikan dera amah..etc

islam sis, kena gak ada huznuzhan...tak salah sis kan slalu guna ayat islam sis

nolya posted on 19-11-2014 02:38 PM

negara yg satu asyik tuduh majikan dera amah...lepas satu channel tv sambung ke tv yg lain...pastu dari satu paper sambung lak satu paper..

yg satu plak..asyik ckp bibik tipu/guna2kan majikan

bila lagi agaknya nak cakap majikan yg baik n amah yg tak jahat(tak jahat=baik)?

kan sis?

kan... Last edited by Kerêta_Angin on 19-11-2014 03:11 PM

Kerêta_Angin posted on 19-11-2014 11:09 PM
negara yg satu asyik tuduh majikan dera amah...lepas satu channel tv sambung ke tv yg lain...pas ...

cerita2 amah yg curang dn majikan yg menzalimi saling melempar tuduhan antara satu dgn lain.  Bila majikan baik, amah pula buat hal, amah yg baik, majikan pula memperbudakkan.  Ada juga majikan dn amah yg berjodohan, boleh bertahan bertahun2.  Akan tetapi siapa yg terlebih teraniaya memang peratusnya tidak dpt dipastikan kerana ia melibat keseluruhan majikan drp berbagai bangsa.  

Yg selalu kita dengar, amah yg bekerja dgn majikan cina atau india kebanyakan mereka akan mengalami pengalaman yg memeritkan.  Ramai amah Islam yg bekerja dgn majikan cina ditugaskan memandikan anjing, memasak daging babi, tidak boleh solat, menggunakan peralatan memasak pinggan mangkuk yg bernajis dn hal2 yg bertentangan dgn keIslaman,  amah dn tidak boleh ada kontek dgn orang luar, malah untuk menghubungi dgn keluarga di kg Indonesia tidak dimudahkan.  Ada juga perlecehan seksual tetapi tidak dapat mengadu.

Dgn Melayu pula, kebanyakan majikan Melayu, bukan tak ada yg garang dn menzalimi tetapi kebanyakan punya timbangrasa.  Bila majikan Melayu baik, malah amah pula yg melonjak, mengada2 dn lupa dirinya sebagai amah.  Ada kenalan di luar, menunggu hari saja melarikan diri dn mau mencari pekerjaan yg tidak terikat dgn peraturan majikan serta mahukan kebebasan.  Sudahnya kontrak 2 tahun lebur, merugikan majikan yg berhabisan banyak sedangkan melaporkan amah lari saja dikenakan denda.  Nak ambil amah baru, peraturan lagi, duit lagi. Belum lagi kasus yg amah pulang bercuti, diperbaharui permit ttpi kemudian tidak datang lagi.  Satu penderaan mental kpd majikan sedangkan amah baru pun belum tentu berapa lama boleh bertahan.

Hal2 yg sebegitulah memang tidak ada habisnya diperkatakan sejak dulu hng sekarang dn masa mendatang.  Bukan cerita yg diada2kan tetapi kenyataan.

nolya posted on 19-11-2014 03:40 PM
cerita2 amah yg curang dn majikan yg menzalimi saling melempar tuduhan antara satu dgn lain.  Bila ...

tapi yg anda kata 90% yg tak elok tadi betul ke? 10% je yg semenggah...?

kalo camtu baik suruh kerajaan msia stop je pengambilan bibik indon ni...dan hantar balik kampung...gantikan dgn maid tempatan...naikkan gaji amah ni supaya mereka lebih tertarik bekerja dlm bidang ni...kan org melayu byk baik2 n berdisiplin...tu sy tahu tu...kan?   

indon curi sikit2 xpe...set serumpun sekaum je...bagi je la

Kerêta_Angin posted on 20-11-2014 12:22 AM
tapi yg anda kata 90% yg tak elok tadi betul ke? 10% je yg semenggah...?

kalo camtu baik suruh ke ...

Andaian saya kpd ratio 9:1 mungkin tak tepat secara hakiki  tetapi ratio amah yg  memberi masalah kpd majikan tetap tinggi.  Masalah amah yg lari tidak semuanya berpunca drp layanan majikan tetapi kerana amah merasa terkongkong dgn kebiasaan dgn adat mereka di negara asal.

Saya akan merujuk lebih kpd amah Indonesia drp amah2 dari negara lain.  Kebanyak  wanita2 Indonesia yg datang ke sini, mereka itu genit/centil atau dlm istilah M'sia = mengada2 dn mencari perhatian lelaki.  Ramai mereka yg begitu, itu sebab banyak kita dengar ada majikan laki2 yg berkawin siri/bawah tangan dgn amah2, malah amah2 ada yg sanggup berbf dgn lelaki India/Bangla.  Tak kurang juga ada yg berkahwin dgn lelaki senegara mereka sedangkan mereka punya suami di kampung.

Amah Indonesia yg benar2 mahu mencari duit untuk meningkatkan taraf ekonomi mereka di kg juga ramai.  Bekerja 2-4 thn di M'sia tanpa sebarang masalah dgn majikan yg bertimbangrasa, yg tidak mengelat membayar gaji, amah akan dpt membeli tanah, kebun, ternakan, membangun rumah dn membela nasib anak2 serta keluarga di I'sia. Tetapi lebih ramai amah yg bertingkah, masuk ke M'sia, dicop permit sbg amah tetapi kemudian lari, curi pasport drp majikan, samada kemudian berkerja di restoran atau sales person, atau yg freelance malah juga ada yg tak bernasib baik terjerumus, ibarat lari dari mulut harimau masuk ke mulut buaya.

Kalaulah di M'sia ni ramai orang yg sanggup menjadi amah, pasti itu dialu2kan.  Majikan tak perlu nak bayar shng RM10,000 untuk mendapatkan seorang amah yg tak berkualiti dan kemungkinan lari.  Tetapi berapa ramai wanita2 M'sia yg sanggup.  Why? kerana ramai wanita2 M'sia ada kelulusan tinggi sedangkan profesi sbg amah dipandang rendah.  

Wanita M'sia hari ini mereka punya harakat diri yg tak suka diperintah2, dibentak2 oleh majikan yg cerewet atau cemburu.  Amah seharusnya dianggap sbg satu profesi yg perlu dipertanggungjawab secara serius, bukan kerja yg sekejap2.  So mereka yg sanggup/mau menjadi amah harus bersedia dari segi fizikal dn mental, harus mempersiapkan diri dgn ilmu2 yg berkaitan: memasak, housekeeping, table setting, juga baby sit.

Majikan M'sia pula, membayar gaji nak murah tetapi mengharapkan perkhidmatan yg tip-top.  Samalah mcm mmbeli barang murah tapi mahukan yg berkualiti.  Mana ade.  Mind set yg beginilah yg harus berubah kpd para majikan.  Cuba majikan itu sendiri berempati, cuba fikir kalau diri sendiri yg bekerja sbg amah, how would u feel being an amah, what I really want and can I deliver the good service satisfactorily.

Masalah amah belum dapat diatasi secara maksimal.  Agen2, ye PAPA ye MAMA hanya mencari keuntungan mll bisnis menyalurkan amah.  Juga belum ada pihak yg betul2 berusaha mewujudkan satu institusi atau sekolah yg boleh menghasilkan amah yg terdidik dan bersijil.  Tau, kalau sekadar bercakap memang mudah, merealisasikannya sukar sekali.  Tapi sejauh mana yg sudah dicoba, entahlah.

Harus ada sebuah sekolah yg boleh mendidik studen2 amah dari segi ilmu memasak dn segala kepandaian yg berkaitan.  Adakan kurikulum khusus diajar guru2 yg berilmu, kemudian amah2 ini juga ditawarkan dgn tugas2 tertentu, jangan dibalunkan semua tugas kpd seorang amah pada paras satu tingkat gaji.  Pisahkan tugas babysit dgn tugas memasak-mengemas atau menjaga the invalids.  Ini akan meningkatkan penilaian kerja sbg amah dn amah diberi gaji berdasarkan keahliannya.  Amah tempatan diberikan tawaran bekerja dgn surat tawaran spt yg diberikan kpd pekerja2 awam swasta: dinyatakan jenis kerjanya, jam kerja, jam bercuti, waktu rehatnya.  Make it a beautiful offer so that amah will also look as a beautiful career.

Sekolah bolehlah kenakan fees tertentu yg tidak membebankan atau ikatkan perjanjian membayar pinjaman kpd amah/majikan mll potongan gaji. Sbg permulaan, mekanisma spt ini boleh dicuba dan dilihat keberhasilannya.  Tak coba tak tau.

anta anak kat taska 3 org dah rm1000..

klu pakai maid sekurang2nya blk keje leh rehat.
rumah dah ade org kemas.
Bdn x de la letih sgt.

Tp asben x caye kat maid jaga ank2 sbb kecik2 lg. Dorang x pandai ckp lg.
Letih mmg letih..
rumah hujung minggu br bersihkan betul2. Lantaklah nak karam punnnn
Demi anak2 & suami ku turutkan sajer..

tak payah dah amik amah amah ni semua

mengarut ja

depa hanya guna kesempatan majikan bawak mai ke mesia

dah la semua majikan yg bayar

haram haram jadah ni amik passport lari dari umah

inilah dia modus operandi puak2 laknat ni

elok amik tu lacurkan aje

nolya posted on 20-11-2014 02:05 AM
Andaian saya kpd ratio 9:1 mungkin tak tepat secara hakiki  tetapi ratio amah yg  memberi masalah  ...

wah...bagus cadangan awak tu sis..terima kasih di atas huraian n pencerahan yg bermanfaat ini...

hmm...alangkah bagusnya jikalau kedua2 negara lebih menitikberatkan masalah maid ni dgn lebih seriuskan? sekurang2nya masalah2 berkenaan isu ni boleh diminimakan, kalaupun tak boleh dihilangkan secara menyeluruh.saling salah-menyalahkan n saling lempar tuduhan n tanggung jawab pun mudah2an perlahan2 n sedikit demi sedikit dpt diselesaikan...amin.

memang masalah ini memang nyata adanya...itu tak boleh dinafikan. saya tak membantah tentang hal tersebut...tapi saya secara pribadi tetap yakin n percaya dlm hati ni...meskipun ada byk amah yg tak baik, masih lebih byk yg baik n betul2 bekerja bersungguh2...

walaupun terdpt majikan yg memperlakukan amah secara tak manusiawi...masih lebih byk yg berhati mulia..

hal ini penting sis...utk "vitamin hati" & tentu saja amat dianjurkan oleh agama...
bersikap positif n berbaik sangka   

sbb tu aku tak berani nk ambik maid...dulu makcik aku pun ada maid indon...awal2 tu nampak baik..budak lagi orgnya...cerita pun mcm family susah...aku pun simpati kat dia..tp setahun je dia elok..lepas tu buat perangai lari dari rumah bagai...

ambik je la part time cleaner time weekend...

dorg ni majoriti mmg pandai berlakon.. jgn tertipu la.. ada yg kta x tau masak..sekali kantoi elok je tngah goreng nugget sambil nyanyi2..  ada yg kata x tau membaca..tetiba kantoi tngh baca paper dlm bilik.. the best part bila ada kes duit majikan hilang kt rumah dia create citer yg dia nampak toyol padahal dia yg curi.. mmg shelaka sangat perangai kann..

hantar jerk ank kat nursery..
cari la nursery yg boleh dipercayai..
tnya2 kwn/jiran2 mana nursery yg bagus2..
ada maid ni rasanya lebih menyusahkan kepala otak jerk..
lg byk hal yg nak dirisaukan..
keselamatan ank2, harta benda..silap2 suami pun dia boleh curi...hahaha..