CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: EJALTI

[Tempatan] Gadis Minta Bantuan Raya Di FB Teruk Dikecam.

sebu1 replied at 16-6-2017 07:41 PM
Menunjukkan mangse banjir bukan org susah.
teringat kat satu bideo yang FC pernah tengok tapi tak jumpa lagi

bawah ni antara salah satu realiti dalam kehidupan

shamsadis replied at 17-6-2017 03:19 AM
dasar pemalas tapi suka meminta, lebih baik bunuh diri je dari hidup bermalas malasan
Terimakasih untuk bideo ini suka nengok bideo yang macam ni

Loxlaxman replied at 16-6-2017 05:32 PM
Abang Lox cukup bangga dengan FC....nah bunga abg bagi kat FC... Moga ke UK juga abang sa ...
moga tercapai impian abang .. amin
walaupun .. UK tu bukan hometown FC

Terimakasih

Super-M replied at 16-6-2017 03:55 PM
realiti fc. sm pernah buat program gini kat org miskin,segelintir boleh mencebik sbb baju terpakai ...
yerp .. tu la realiti kehidupan sis ..
dari pengalaman sendiri .. orang yang betul-betul susah ni .. jarang meminta minta dan akan terima seadanya apa saja yang di beri.

untuk kes dalam thread ni .. kalau setakat ingin merasa beraya .. adakah dia akan rasa cukup kalau d beri baju yang masih sangat elok atau baju yang tak d pakai sebab salah beli size? FC percaya ramai rakyat Malaysia boleh bagi ..
dan ..
kalau setakat ingin merasa meriah beraya .. rasa nya ramai sudi memperlawa mereka beraya bersama-sama .. menjamu mereka dengan juadah raya .. rasa nya ramai sudi bagi lauk untuk d bawa balik. Tapi .. rasa nya mereka nak ke tak? atau mereka ingin juga nak masak sendiri?

FanTasyCreaTioN replied at 16-6-2017 03:15 PM
baca berita macam ni , mengingatkan FC pada baju terpakai yang orang derma untuk mangsa banjir .. sa ...

Smlm pi freeshop wazan upm kt pejabat pos upm hantar baju2..
Kalau adik nih duk area selangor nih blh suh pi amik baju2 kt situ. Mmg byk baju2 ade yg terpakai dan baru.sapa2 nk menderma atau pun nk ambil baju boleh berbuat demikian, sila rujuk fb Freeshop Wazan UPM.

Pasal abg dia tuh tah2 pemeli dia pun takleh nk wat pa. Ntah2 abg dia tu lah gak yg beri bebanan kepada keluarga dia..

Victorioussss replied at 16-6-2017 11:35 PM
I second u sis.
Dalam rezeki i, ade rezeki orang lain. Always remind myself that.

Petikan daripada post fb Ustaz Ebit Lew.

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Follow Us
cupu replied at 16-6-2017 11:21 PM
aku yg manage amanah ikhtiar lg la...klu jns miskin xsedar diri,dpt pinjaman utk meniaga dibantain ...

amanah ni rmai cmtu ..... ada kenalan yg pnjm alsan nk buka kedai ni bila dpt duit pg bercuti....smpai msa nk byr brhutang sna sni

Edited by aurorae at 17-6-2017 05:55 AM

separuh dari baju2 dalam almari keluarga aku adalah baju 2nd hand.  Aku tak kisah malah tak rasa terhina pun kalau ada yang derma baju kat famili aku.  Yang boleh pakai kami pakai, kalau tak boleh atau tak nak (bukan sebab buruk atau apa, tapi dah banyak dapat baju sama  sampai tak terpakai) kami letak kat pusat2 pengumpulan barang2 2nd hand.   Sekarang masa aku di bawah, mana tau satu masa nanti akan berada di atas semula.

Masa famili aku hidup senang dulu pun kami selalu  derma baju2 dan barang2 rumah terpakai.   Aku ingat kat Johor dulu selalu ada lori rumah kebajikan datang nak kutip  barang2 2nd hand yang boleh digunakan.  Bila nak clearkan rumah, penuh satu lori dia aku letak barang2 aku termasuk perabot2 besar macam almari dan set meja makan.  Tak letak barang2 rosak, melainkan barang2 elektrik sebab pekerja tu kata diaorang nak buat recycle dengan sparepart dalam tu.  Malah dia akan check dulu perabot2 tu sebelum dia putuskan nak ambil.

Kalau kita nak derma baju kat orang, dermalah dengan ikhlas, maksud aku derma baju yang kita tahu dia suka dan boleh gunakan.  Aku ingat dulu aku lawat pesakit kat hospital  yang berkenan dengan tudung yang aku pakai, dia kata nak mula pakai tudung.    Jadi aku bagi semua tudung aku dengan fesyen yang sama dia berkenan tu.    Aku tak belikan yang baru sebab aku beli masa kat malaysia dan kejadian tu di luar.

Dengar dia nak pakai tudung,  yang lain pun minta tolong aku sampaikan tudung kat dia, sekali bila dia buka bungkusan tengok2 tudung2 liplap fesyen artis kain  licin gila dengan kerawang2, dan takde pin atau keronsang pun untuk dia pakai.  Dekat 10 helai.  Orang tu dahlah terlantar kat hospital tak boleh bangun.   Eksperi muka dia masa tu macam ohhh, tapi dia diam je.

missinpiece replied at 16-6-2017 03:30 PM
Sedara mara me yg agak susah mana diherannya baju2 banjir. Semenjak bertukar saiz banyakla baju baru ...

Penah gak mcm ni
Diberi baju molek2 dibuat balut buah nangka dan dijadikan alas kaki

Sedihh hujung2 ckp susah anak ramai bagai

Fb budak ni iraa shaiyangg

kecimpret replied at 16-6-2017 02:59 PM
mintak zakat la dikkk bukan kat FB

Duit zakat dapat bukan banyak pun bro..kalau dapat fitrah tu ada lah puluh puluh ringgit..

Then sumbangan aidil fitri bagai dapat ar beras etc..

Kalau dapat baitulmal or jkm..dapat lah 100/150 sebulan..

Biarlah dia nak luahkan kesusahan dia dekat facebook kan..dia pun baru 17 tahun tapi dah xsekolah sebab keluarga susah..

Mana tahu ada org nak bantu keluarga dia n dia boleh sekolah semula..

Nak derme derme jele X nk jgn le dikutuk.  Silap budak ni juge sb x tahu saluran yg betul.  Mungkin mmg betul dia miskin :zz

Tuesday, 12 August 2008 | MYT 12:00 AM
Report on RM20 aid untrue, says: MB’s office

THE Kedah Mentri Besar’s office denied a claim by a security guard that he was given only RM20 when he asked for aid from the office for his grand-daughter’s medical expenses.

Muhammad Sanusi Md Noor, who is political secretary to Mentri Besar Datuk Seri Azizan Abdul Razak, said the security guard’s family was actually given RM300 during their visit to the office on June 29.

He said Mat Isa Lahaman, 54, and his daughter-in-law Rokiah Oop, 45, had even signed two vouchers for the amount.

“The vouchers are proof that the MB’s office had given the money to the family. Why did they say that they only received RM20 from us?” he said in a statement here yesterday.

Muhammad Sanusi dismissed as untrue a report in a Malay tabloid on Saturday quoting Mat Isa as saying that the MB’s office had only given him RM20.

In the report, Mat Isa claimed that he was there to seek financial aid for his grand-daughter Normasmira Zulkifli, eight who is suffering from leukaemia.

Mat Isa from Kampung Berapit, Tikam Batu in Sungai Petani was also reported as having said that he had gone to the MB’s office several times to ask for the aid.

He claimed that he only received RM5 on each occasion.

Muhammad Sanusi said Mat Isa had only gone to the MB’s office once to ask for the aid.

“During the meeting with me, Mat Isa told me that his wife had only recovered from stroke while his son died two weeks ago. There was no mention of his grand-daughter suffering from leukaemia,” he said.

Muhammad Sanusi added that the office had sent a letter to the Social Welfare Department to look into Mat Isa’s case.

He hoped Mat Isa would contact the department directly for further action.

Read more at http://www.thestar.com.my/news/c ... 8GpG7ZRCeEruQgHW.99

"Sekarang hanya adik dan dua anak saudara saja yang bersekolah. Abang tak bekerja, dia buat hal sendiri," katanya.

FanTasyCreaTioN replied at 17-6-2017 04:06 AM
teringat kat satu bideo yang FC pernah tengok tapi tak jumpa lagi

bawah ni antara salah satu rea ...

Org miskin lagi mulie hati dan perangai dari org kaye

cupu replied at 16-6-2017 11:21 PM
aku yg manage amanah ikhtiar lg la...klu jns miskin xsedar diri,dpt pinjaman utk meniaga dibantain ...

ni betul lah..ada sekali perdayakan aku sampai aku dtg hantar makanan semua kesian..sekali semak dgb JKM rekod dia,pinjaman courts mammoth,baitulmal dah dpt .tp cakap dgb org xdapat.sabar je lah.

melayu satu je,diaorg asik cakap derma je lah.xpe antara dgn tuhan..tp aku xrasa tuhan pun mahukan mcmtu.sbb tu tuhan bg akal pikir,sama mcm minta2 tepi jalan,kita main beri atas alasan antara dia dgn tuhan,tp berapa banyak pihak yg xbtggungjwb jdkan ianya satu sindiket kerah budak2?

Bdk2 lagi.ptut pos gmba abg dia.suh org rmai dtg umah 'blasah' rmai smpai pi keje:

Mokele replied at 16-6-2017 07:53 PM
Den dulu faced same situation.. Yg paling sakit ati dibuangnyer baju2 yg den kasi tu kat tong smpa ...

iya..org bagi bantuan sayur setiap minggu end up nya dalam tong sampah..alasan jemu lah makan sayur yg sama..tp dlm masa sama rungut  asik makan nasi ngn kicap.ko pening x ngadap??

mmg dalam rezeki kita ada rezeki org lain..sila bantu mereka yg memerlukan..tp bantuan  yg diberikan mesti dgn cara guna akal.bukan main bagi lepastu semua antara dia dgn tuhan..abis apa guna tuhan kurniakan kita akal fikiran?

aurorae replied at 17-6-2017 05:44 AM
separuh dari baju2 dalam almari keluarga aku adalah baju 2nd hand.  Aku tak kisah malah tak rasa ter ...

tahniah sbb humble

aku x phm napa dlm ni ramai mencemuh org miskin

sebenarnya yg nak bersedekah ni harusnya pergi siasat.budak ni dh bagi alamatkan..kenapa tuhan kurniakan kita akal?antaranya untuk perkara ni ..jangan cetekkan otak dgn cakap nak sedekah ya sedekah,dalam harta kita ada hak org lain..ya memang betul.tp kena guna akal dlm memberi.umat islam sendiri alpa,cetek ilmu dgn menyatakan owh bg je..sedangkan nabi sendiri ada ajar panduan bagaimana untuk memberi sedekah.siapa yg haram kita sedekah dan memberi sedekah,golongan bagaimana yg boleh meminta2..malahan org kafir pun sendiri ada buat penetapan?kenapa mcmtu?adakah sbb xnak bantu org miskin?ada sbb yg besar sbnrnya yang kita xnmpk,yg kita tahu cuma tahu dosa,alah bg je,miskin kesian.

sedekah yg sebaiknya selain keperluan adalah sediakan pancing untuk budak ni memancing.bukan menyediakan ikan.kalau JKM,amanah ikhtiar pusat zakat dan badan NGO biasanya tahu lah konsep ni dan kenapa..kenapa ramai org miskin kat Malaysia?hanya berapa peratus shj yg nak ambil pancing yg disediakan.ada yg bila kita bg pancing genggam tangan,ajak mancing,nak ajar..tp dia sendiri xnak.dulu aku pun ha..ni miskin bantu,bg duit..u teruk kenapa xbantu..tp hakikatnya tu bukan penyelesaian..makin ramai org miskin timbul adakalanya sbb kebodohan org yg berduit tidak menggunakan akal dlm merubah situasi ni.

yg xnak bersedekah pula jgn mencaci maki.