CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

“Kalau Tak Bagi Balik 1 Helai Bulu Pun Makcik Tak Halalkan” – Wanita Dikecam Gara-Gara Tak Puas Hati Pembahagian Daging Korban

bottombikini replied at 22-6-2024 11:32 AM
aku rasa ustad tu triggered bila makcik tu sebut 'sehelai bulu ...'
sape2 pun akan terasa

haha itu yg sebetulnya..
lepas tu mcm menganjing makcik tu instead of nk bg pengajaran..
siap bg bulu kulit telinga bagai..
sorry ustaz iols tak suka cara u

airmineral replied at 22-6-2024 12:30 PM
maksudnya kulit, hati, limpa, telur, perut, telinga, lidah, kaki, tangan, ekor, kepala sume tu kena ...

utk yg nak saja lah..
bukan ramai pun yg suka benda alah tu..
hakikatnya ramai yg tak mau pun..
xdela smpai telinga pun nk bagi..
biasa tulang n organ ja(hati, limpa, paru)

benda ni simple ja..
miscommunication..
dua2 pun terpaling..
tak semestinya ko ustaz setiap tindakan ko betul..
yg makcik pun bahasa kasar bukan main, kalau tulis elok2 xdela ustaz tu triggered sgt..
done malas dh nk komen..

azimodin replied at 21-6-2024 04:28 PM
Acik kalau dah berkira sangat buat je la a sampai z. Dari beli lembu, korban, lapah & pembahagian. A ...

biasa orang yang buat korban ni
memang dah anggap binatang korban tu
untuk di “korban” … xde rasa kepemilikan dah

Kalau dah guna ayat selai bulu pun tak halal....gitu...aku pun return smua.
Jenuh aihhh nak explain pnjng2

Edited by bottombikini at 22-6-2024 04:21 PM
shy79 replied at 22-6-2024 03:52 PM
haha itu yg sebetulnya..
lepas tu mcm menganjing makcik tu instead of nk bg pengajaran..
siap bg b ...

yer tgk smlm kat TT mmg dia mcm menganjing dia layang2 telinga dua2 belah, bulu2 dia tunjuk
tgk separuh je sbb ishhh rasa annoying

ustad ni pun sejenis menayang bini2 kat socmed
terpaling kawin dua

Follow Us
Boleh blacklist dah nama makcik tu tahun² akan datang..nama dia pun unik, senang orang kampung nak ingat

Sheila1987 replied at 22-6-2024 10:34 AM
Ya betol. Benda ni aku dah lama cari. Sebelum aku komen pon aku takut salah. Aku cari lagi.

Makc ...

Yg ustaz ni komen pasal x ikut akad. Klau xde akad betul la akan dapat daging plus bahagian2 lain tu. Citenya skang awal2 lagi dah setuju makcik tu dapat daging sahaja siap tulis dalam resit lagi ujung2 dah siap lapah dapat mesej nak bahagian lain plak...ini yang aku paham la

Femes acik melur and anaknya si zulfadzlee kat fb beberapa hari ni. Mak wasep ustad, anak pulak mencapub dlm grup fb.
No wonder perangai menurun.

kalo dah melakukan ibadah korban, berakad, niat juga dlm hati, jika terkurang bhgn kita tu, halalkan saja pada yg mengambil...

kadang2 org yg ambil tu, bkn utk diri dia, tp dia ambil sbb nak sedekah pd org lain..

jika berkira, jgn buat korban...

Allahu apalah makna korban kat makcik tu… iol tak arif dengan hukum, cuma nak share pengalaman kat scene sembelihan korban. AJK banyak kali ulang, siapa-siapa yang berhajat nak bahagian mana-mana kena minta dengan tuan korban-tak boleh suka-suka hati ambik. Kalau ada 7 orang, kena mintak dengan semua 7 orang tu.

AJK ada bagitahu harga lembu berapa, kenapa caj sekian harga. Siapa nak minta baki, nantu bagitahu AJK. Tapi lepas tengok orang yang bekerja, tak gamak sangat rasa kalau ada yang mintak.

Jadi makcik ni sebenarnya kenapa boleh jadi macam tu?

Sheila1987 replied at 22-6-2024 01:52 AM
Ya ayat makcik tu kasar. Macam mak aku pon diam ja. Just mintak macam tu je lah. Mana dapat tu dap ...

Ustaz kata dah ada explaination pembahagian macam mana dan akad masa buat bayaran tu. Lepas tu makcik ada cakap dalam borang tulis daging je. Tu dia baru nak mintak lain² bahagian. So sepatutnya makcik tu awal² bg tau kot dia nak bahagian mana. Iolls rasa lepas anak2 balik baru sibuk desak mak ambil bahagian yg lain² tu kot. Tu kasar je ayat makcik tu.

bottombikini replied at 22-6-2024 04:17 PM
yer tgk smlm kat TT mmg dia mcm menganjing dia layang2 telinga dua2 belah, bulu2 dia tunjuk
tgk se ...

Iya rasa annoying juga dengan cara memviral makcik tu. Kata dah settle lepas tu upload di media sosial utk apa? Komen pun x off. So ustaz pun dapat laaa tambah dosa bila orang mengata makcik tu satu family.
Dua² salah bagi iolls. Selalu jumpa orang buat korban ni x nak ambil pun bahagian diorg. Masak makan bersama atau ambil sama je dengan agihan masjid.

Aku buat korban tahun ni 1 bahagian, laki aku perugas, dia bawak balik bahagian kami 3 kg daging, ada tulang dan hati limpa bagai. Aku dah ckp kat suami jgn ambik organ dalaman sbb aku dan anak2 tak makan, tu ada dlm peti sejuk tu, tak tau nak bagi sape.

shy79 replied at 22-6-2024 03:57 PM
utk yg nak saja lah..
bukan ramai pun yg suka benda alah tu..
hakikatnya ramai yg tak mau pun..

Tak salah juga ustaz kembalikan semuanya kpd mak cik trs kerana telah ada tuntutan & gugatan 'tidak menghalalkan walau sehelai bulu sekalipun' bila tidak diberikan apa yg dia mau. Kenapa harus sampai begitu jadinya.   
Pihak yg mengurus dn mengendalikan sembelihan korban, mereka ada tanggungjawab yg wajib dilakukan dgn penuh amanah. Daging korban adalah sembelihan khusus di sisi Islam. Dgnn bismillah, niat & akadnya, sembelihan korban melambangkan satu pengorbanan ibadah yg ada ganjaran dunia dn akhirat. 1/3 bhgn daging trs adalah hak bagi yg berkorban & selebihnya adalah hak orang ramai yg berhak menerimanya. Bererti pihak pengendali tak boleh nak sakau bahagian yg best untuk dirinya atau kumpulannya.  Waima tulang binatang korban sekalipun, melainkan dgn izin. Segala sisa binatang korban pun tak boleh dilupuskan sembarangan. Begitulah khususnya daging korban yg harus diperlakukan dgn 'hormatnya'.

Sangatlah disayangkan atas kesah mak cik yg sudah viral. Kenapalah boleh jadi mcm tu. Pengorbanan yg murni ke jln Allah bertukar menjadi satu kesah yg sangat disesalkan. Semangat berkorban sempena Aidiladha tercalar malah menjadi gunjingan ramai. Kalimat 'tidak halalkan' itu berat untuk dipertaggungjawabkan & ada beban dosa bila tidak dilaksanakan. Mana lagi ditambah dgn celaan mempertikaikan integriti pihak yg diamanahkan. Hanya kerana daging & tulang serta isi dalaman sembelihan, semangat dn roh korban terkorban.  

nolya replied at 23-6-2024 12:50 AM
Tak salah juga ustaz kembalikan semuanya kpd mak cik trs kerana telah ada tuntutan & gugatan 'tida ...

Setuju sangat kaka nolya. Kalimat tidak halalkan walau sehelai bulu tu  mmg berat sangat maksudnya, terutama kepada ajk masjid yg telah diamanahkn untuk mengurus korban daripada orang ramai. Klu sya pun akan pulangkan semua. Takut menanggung dosa klu teragih kpd orang lain sedangkn pemilik korban awal² lagi tidak menghalalkannya.

nolya replied at 23-6-2024 12:50 AM
Tak salah juga ustaz kembalikan semuanya kpd mak cik trs kerana telah ada tuntutan & gugatan 'tida ...

Bila baca 'sehelai bulu pun tak halalkan' eloklah pulangkan semula. Rugi sikit di dunia. Cuma penyelesaian secara beramai2 dapat bola tanggung macam ni, kedua2 pihak yg rugi. Pengakhiran yg mendukacitakan hilang semangat berkorban yg asal...baik makcik..baik ustaz..akhirnya hanya manusia biasa.
Aku tiap2 tahun join korban yg opis buat...biasa dlm 4-5 ekor..tp bila rezeki staf makin murah..dah pencen pun diorang dtg balik utk berkorban. 10 ekor lembu dgn 3 kambing. Adalah bahagian daging siap pack untuk petugas. Tahun sudah..petugas dpt jg merasa tulang. Kali ni agihan tertutup....Tn punya lembu ke geng potong tulang dah ambik bahagian msg2. Frust jgk tak dapat tulang..tp lepas tu redha je lah.
Rupanya balik kerja, senja tu ada jiran hantarkan tulang sikit..daging sikit yg dia berkorban kt kampung. Merasa jgk.

tak kisah la apa pun
yg pasti ustad tak ustad hg pun dapat saham memviral pakej menganjing
semoga jadi pengajaran kedua belah pihak

bottombikini replied at 23-6-2024 11:48 AM
tak kisah la apa pun
yg pasti ustad tak ustad hg pun dapat saham memviral pakej menganjing
semoga ja ...

Hal2 yg menyangkut hukum agama dn yg mencalar integriti seseorang tak boleh dipandang sebelah mata, atau cakap 'tak kesah' apa yg terjadi.  Benda yg tak elok diluruskan dn diambil pengajaran semoga tak berulang lagi di masa hadapan.

Ibarat gayung bersambut kata  berjawab, kata2 mak cik yg tular & dibaca ramai, wajar juga orang kena kata pertahankan kewibawaan dirinya, apa lagi dlm soal yg menyentuh amanah dlm agama.  Ini bukan soal membahagi2kan daging sedeqah biasa, ttpi daging korban yg ada nilai syari'e tersendiri. Pengorbanan, amanah dn tanggungjawab menyatu dlm satu khidmat ibadah, disanggupi dn seharusya tiada dakwa-dakwi drp mana2 pihak. Erti Korban itu seharusnya didasari penuh keikhlasan, korban kerana Allah dn meredhakan pemberian kpd ramai, juga kerana Allah.
It is so sad such an incident happened what more with all the cursing said. Disayangkan,  ibadah korban sudah terkorban.

Mak aku buat korban tahun ni siap terkejut bila dapat daging jugak.. alhamdulillah.. buat sup merasa la kami sorang sikit..