CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: juragan_malam

Aku..........sangat misteri! (versi 2) Yok Nyambung...Seng Tenan!

wak jue kat spital agaknye skng ni...almaklum la, tgh sibuk gomol baby gumuk......ha..ha..ha
congrats nurul dan wak jue...tahun depan sorang lg, saing aku pulak.....

nurul dh selamat bersalin yer? gal? boy?

ahli baru MPS....

tahniah wak...
boy ke girl neh?

Salam wak ju, nurul dan kengkawan sekelian...

Kata Nurul, nak deliver minggu ni ya... kalau belum ...
duquesne Post at 25-5-2011 17:18

belum habis letih lagi ni....(walhal sempat lari  ke alam budiman pasang banner kedai!  hahhhahahha...mcm aku lak yang bersalin). Tadi lepas sessi wife berurut, gue pun tompang sekaki....last2 gue yang menjerit kesakitan mengalahkan wife .....dia steady jek! tapi akak tu uurt mmg best!
nanti gue jawab soalan yg atas tu................InsyaAllah!

Post Last Edit by juragan_malam at 30-5-2011 10:28
Salam wak ju, nurul dan kengkawan sekelian...

Kata Nurul, nak deliver minggu ni ya... kalau belum ...
duquesne Post at 25-5-2011 17:18

Alhamduillah....baby boy..lahir dengan berat 3.65kg..cadang nak letak nama Muhammad Imam Qusyairi tapi maybe letak nama Muhammad Khalil Qusyairi..

berkenaan dengan adat istiadat tanam uri ni..ni adat nusantara kot..skang sapa yang ada duit banyak...dah x yah nak tanam2..simpan je dalam stemcell bank tu...berguna gak untuk masa depan..

" Mula-mula uri itu dibasuh bersih sehingga tiada darah yang tertinggal. Kemudian tempurung kelapa yang dicuci luar dan dalam dijadikan bekas mengisi uri itu.Tempurung yang telah berisi uri itu perlu dibungkus dengan kain putih dan diletakkan di dalam lubang yang digali di halaman rumah.Sebelum lubang dikambus, dietakkan paku, jarum dan asam keping yang diikat bersama dan ditanam sekali. barangan itu merupakan simbolik melindungi uri daripada dihurung ulat di dalam tanah. Tidak habis di situ, tradisi diteruskan dengan menghidupkan bara api di permukaan tanah tempat uri ditanam.Ia dipercayai mampu mengelakkan bayi mengalami kembung perut dan menangis sepanjang malam.Mereka percaya uri yang ditanam mempunyai ‘hubungan’ dengan kehidupan bayi yang baru lahir.Selain itu, uri akan dibungkus menggunakan sarung bantal terpakai dan sebatang paku. Amalan itu dipercayai akan mengurangkan masalah bayi menangis malam.

Namun begitu, penceramah bebas, Datuk Daud Che Ngah menolak perkaitan antara penanaman uri dengan masa depan atau nasib seseorang.Tiada kaitan antara kehidupan seseorang dengan uri wanita selepas bersalin.Namun, seelok-eloknya uri itu diuruskan dengan penghormatan yang tinggi,Katanya, uri memang perlu dibersihkan dengan air asam dan garam bagi menghilangkan bau dan kekotoran yang terlekat padanya agar tidak diselongkar oleh haiwan buas.Tambahnya lagi, uri adalah sebahagian daripada jasad manusia dan sepatutnya perlu kembali ke tempat asalnya iaitu tanah.“Uri dan manusia datang daripada tanah dan perlu kembali kepada tanah,” katanya merujuk kitab Tanbihul Ghafilin.Beliau turut memberitahu, bacaan ayat-ayat suci al-Quran yang mengiringi upacara penanaman uri boleh dilakukan untuk memperoleh keberkatan. - adat tanam uri "  

kalau kat kampung2 dulu, seingat gue... uri ni biasanya akan ditanam kat bawah umah ( kampung gue dulu2 semua rumah bertiang tinggi) dan ada juga yang ditanam diperdu pokok pisang..ada juga sesetengah orang kampung yang tanamkan anak kelapa kat atas tempat uri tu...senang nak kira umur anak ikut ketinggian pokok kelapa (haha) dan juga nak 'tengok' kesuburan atau kesugihan rejeki anak mereka ikut kesuburan pokok kelapa tersebut.

masa nak tanam uri ni, kena jaga ngan tangan kita...kalau bapaknya pegang/jinjing uri tu pakai tangan kiri...nanti anaknya kidal...

bagi uri (telah dibersihkan) yang ditanam biasanya akan dipasangkan dimar pada waktu malam selama 7 malam dan diletakkan duri daun mengkuang (skang mana nak cari daun mengkuang, nak beli tikar mengkuang p je central market! so letak paku je)...

ada yang cuma letakkan duri tu atas tanah atau dililitkan pada serkap ayam..tujuan dipasang dimar untuk mengelakkan uri tersebut sejuk atau takut ada anjing liar korek tanah tu...duri mengkuang pulak untuk mengelakkan uri di curi atau dikacau oleh makhluk2 halus, terutamanya hantu penanggal yang suka makan uri bayi...baik untuk kecantikan kulit muka beliau..bila dia nampak duri tu, dia jadi takut sebab x nak tali perut serta organ2 lain tangle ngan duri tersebut..

kalau jaman dulu, kalau tanam uri ni, kalau lahir malam, malam tu juga kita tanam...ngan torclite ngan dimar..seram gak! walaupun bawah rumah sendiri..jiran sebelah umah tu dulu (duluuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu) , lepas je tanam uri...derang naik la nak tengok baby n wife....tetiba terdengar bunyik pompuan menjerit and benda berlanggar2 bawah umah...terkejut semua yang ada atas umah tu...termasuk la mbah paijem (bidan) tu...bila turun bawah tengok serkap ayam tu dah terpelanting jauh tapi tanah tu elok lagi....dengar la bunyik penanggal tu dok nangis atas pokok kekabu tu...so percubaan nak dapatkan uri tu gagal lah...hahha

so mlm tu juga  mbah paijem buat pagar sket kat kawasan umah tu....dan kain2 bekas2 darah tu pun ditanam malam tu juga...sbb tau benda tu akan repeat!

kalau ikut kata kawan aku yang duduk kat mesir tu...uri2 ni derang x tanam pun...main campak dalam sungai nil je....wallahualam!

pasal benda agah2 tu..mcm2 pendapat ada...ada yang kata nampak hantu setan..tapi ikut kata sorang ustaz ni, ni semua gangguan jin yang dok mengacah budak tu..dan ada juga yang kata tu gangguan 'kakak'/kembar/uri dia tu....ada juga yang mengatakan baby tu tersenyum sebab dutunjukkan balasan syurga kalau dia pilih jadi ahli syurga dan muka masam/takut/meluat sebab ditunjukkan balasan neraka jika dia pilih jadi ahli neraka dan muka series gaban sebab ditunjukkan segala beban dan masalah dunia yg bakal dia hadapi..wallahualam sebab pakar2 baby pun x leh nak jawab...secara saintifik tu semua ...tindakan refleks baby nak control motion and reaction dia...

kalau uri bayi laki biasanya ditanam jauh dari umah (perdu pokok pisang) sbb tak nak nanti besar jadi pemalas! nak duk kat umah je!..kalau pompuan dekat bawah umah sbb xnak nanti besar jadi minah rempit, kuar malam2!

Rate

1

Follow Us
masa hari baby tu nak kuar...ada komplikasi sket....3 kali heart beat drop by 50%...so aku minta la tolong kengkawan tolong doakan kesejahteraan wife and baby...thanks all for your prayers...and 1 group kat salah sebuah church kat singapore pun turut buat mini mass prayer.....tetiba lak aku terasa cuak gile! Ya Allah..kuatkanlah iman kami serta iman anak cucu kami untuk sentiasa menyembah dah mengagungkan mu dan agama mu, rasul mu dan kitab mu...ya Allah!

sebelum ni pun aku ada cerita sket pasal 3 kali ni.....skang ni...baby luruh pusat pada hari ke 3 dan tetiap kali dia bersin mesti 3 kali....tolong bantu sat....

masa hari baby tu nak kuar...ada komplikasi sket....3 kali heart beat drop by 50%...so aku minta la  ...
juragan_malam Post at 30-5-2011 01:40

tahniah dapat baby baru...
alhamdulillah semua sihat...
semoga jadi anak yg Soleh..
pasal komplikasi tu..lebih kurang yg saya alami bulan 1 hari tu..anak no 4...heart beat baby dip setiap kali ada contraction..,misi dah nak standby kut2 kena emergency op...dia cakap maybe tali pusat terbelit ke hapa...risau gak...push pun sampai 4x..letih wooo...sib baik x lama...misi ckp kalau lama proses..baby leh lemas n kn wat op..alhamdulillah...semua ok..

Reply 706# juragan_malam

anak2 aku dulu yg pompuan urinya lepas dibersihkan dengan sempurna mak aku tanam kat pangkal pokok bunga kat laman rumah... kononnya orang tua2 dulu kata...cepat orang masuk meminang dan manis/cantek selalu.... ..  yg lelakinya tak payah kat pangkal pokok bunga.... kat tempat2 yg selamat dari dikorek anjing pun dah memadai....

Reply  juragan_malam

anak2 aku dulu yg pompuan urinya lepas dibersihkan dengan sempurna ma ...
twins Post at 30-5-2011 09:35

kalau laki letak tanam kat pokok bunga....kalau jadi mat bunga x pe lagi, kang jadi bunga-bunga kembang malam susah lak!!!hahahah.... tu la...dah ikut adat nusantara kan....kan berbilang bangsa dan budaya...ada yang jawa, banjar, mandiling, melayu, rawa, malbari, dan lain2...so ada la yang adat tu dah bercampur aduk adanya,....

Reply 709# twins

ank 1st omak den yg uruskan.. sbb den ada kat spital temankan org umah..
hak seken ngan 3rd.. MIL soh tanam kat pangkal pokok pisang.. jauh sket dr umah..

Reply  twins

ank 1st omak den yg uruskan.. sbb den ada kat spital temankan org umah..
hak seken ...
halimi78 Post at 30-5-2011 09:49

gue...kali ni terpaksa yg uruskan sebab FIL dan x larat...sebelum2 ni my FIL yang buat...MIL and gue sama jek...takut darah! hahhah

masa hari baby tu nak kuar...ada komplikasi sket....3 kali heart beat drop by 50%...so aku minta la  ...
juragan_malam Post at 30-5-2011 01:40

sapa nak jawab ni????

Reply 712# juragan_malam

bia betik wak takut darah? tgk muka dah brutal abes...

tp x pelik pong.. member gue badan sedap jah...
tp kalo ada yg eksiden darah2.. kompem dia dok jauh2..
sbb takut tgk darah...

kalau laki letak tanam kat pokok bunga....kalau jadi mat bunga x pe lagi, kang jadi bunga-bung ...
juragan_malam Post at 30-5-2011 09:48

yg tak leh tahan kut jd 2 alam....   dah tau jantan gi tanam kat pangkal pokok bunga wat aper kan....

Reply 713# juragan_malam

soklan x tjangkau dek akal gue... jd gue xleh nak jawab..

anak-anak ku dua2 mr hubby yg urus....
tanam kat pokok betik....
nak wat mcmana situ jek ada tanah pon.....

Reply  juragan_malam

bia betik wak takut darah? tgk muka dah brutal abes...

tp x peli ...
halimi78 Post at 30-5-2011 10:05

pernah la sekali tolong member eksiden teruk berdarah2..siap angkat bawak tepi jalan..masa ambulan datang derang pun ingat aku mangsa gak sbb darah penuh 1 badan..lepas dihantar ke dlm ambulan..aku pun p ke jaya supermarket (dah roboh), security2 ingat aku bergaduh...bila dah explain and derang p amik t-shirt n suar track..masuk dalam toilet mandi...darah penuh kat lantai...tetiba dunia jadi gelap! gue pitam sambil muntah2.....hahhahhahha....lepas disediakan milo secawan kat bilik security tu baru ok..."ekau ni jang! dah tau takut darah nak jadi hero!" tu la kata2 pakcik security yg masih terngiang2 sampai sekarang...

Reply 718# juragan_malam

seb baik gue tade masalah tu... stakat ni la...

congrats wakjuu....
congrats nurul.....