CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

“Kalau Tak Bagi Balik 1 Helai Bulu Pun Makcik Tak Halalkan” – Wanita Dikecam Gara-Gara Tak Puas Hati Pembahagian Daging Korban

Upah lapah kat rm300 kat tempat aku  untuk seekor lembu. Hurmmm..

Mungkin acik tak faham apa maksud korban tu sendiri. X pela..semoga ibadah korban makcik ni di redhai Allah SWT

Makcik ni kalau korban kat luar negara, maybe akan beli tiket nak tuntut hak 1/3 dia dan 1/3 lagi untuk dia bagi kawan2 yg bukan fakir, plus bahagian2 organ dan tulang juga untuk makan. Jenis tak mahu sedekah lebih dari 1/3 fakir miskin tu. Kalau boleh nk sedekah part daging2 yg paling keras dan berlemak saja untuk 1/3 fakir miskin.

Sedih sbb ada mentality mcm ni... walaupun mmg hak kita yg 2/3 tu (sendiri dan utk agihan as hadiah) tapi bila kita buat korban besar besaran mcm ni..s.o.p lain. Bukan mcm kita buat sendiri dengan sanak saudara. Niat utama mmg nak sedekah dan sepatutnya sedia maklum masa proses tempahan dan bayaran.

Sedih sebab nama raya korban.. sepatutnya ajar kita erti korban tu untuk melepaskan erti pemilikan. Tapi dah kalau dah tulang pun kita masih berebut2..sampai terkilan ..sampai terkulat kulat kempunan. Elok kita fikir2kan smula niat korban tu. Gunakanlah duit korban tu untuk kita beli khas tulang2 di pasar untuk makan sampai puas.

Islam ni adil, tetap nak bagi portion pada tukang korban, tapi tidak jadi kewajiban atau dosa pulak kita niat x nk ambil.

Edited by airmineral at 22-6-2024 12:32 PM
shy79: iols setuju dgn uols.mmg gini cara yg sepatutnya..semua organ termasuk tulang sepatutnya ada pembahagian kpd tuan yg korban tu walau pun sikit..kecual ...

maksudnya kulit, hati, limpa, telur, perut, telinga, lidah, kaki, tangan, ekor, kepala sume tu kena kera sama rata utk bagi kpd 7 bahagian pemilik yg berbeza tu kah?

CardiGans85 replied at 22-6-2024 12:28 PM
Upah lapah kat rm300 kat tempat aku  untuk seekor lembu. Hurmmm..

rm300 tu maksudnya sikit ke banyak? sbb tpt iols pun rm300 juga

Goodluckdontcry replied at 22-6-2024 11:59 AM
Kalau rs xikhlas nak berkorban..maka jgnla gatai2 nak masuk korban..lbh baik, pergi beli sekor lembu ...

Aku setuju ustaz ni viralkan sebab takde pun letak nama atau gambar makcik.
Tujuan sebagai ikhtibar agar orang faham bila masuk program korban besar besaran ni, tak sama mcm korban koboi depan rumah..nak berebut segala isi perut lembu. Tapi fokus lebih kepada nak buat sebanyak mana agihan pada yg fakir dan miskin ( of course dgn persetujuan semasa akad).

As org berniaga, aku faham sgt perangai makcik2 lorat ni. Tak habis2 pasal hak dia saja. Semua benda nak refund, smua benda nk viral tapi dia sendiri ambil hak orang lain (masa, tenaga staff melayan dia). Dia tak sedar. Aku malas nk bising2. Aku refund saja..berkat atau tidak duit yg dia dapat balik tu, wallahualam sebab hakikatnya modal masa dan tenaga staff kita da keluar melayan dia.

Follow Us
airmineral replied at 22-6-2024 04:31 AM
rm300 tu maksudnya sikit ke banyak? sbb tpt iols pun rm300 juga

Ok sangatlah

Dah kau marah2 bising2 hina orang camtu, bila kena balas, eh, merintih macam kau mangsa pula. Babi punya makcik!

Mohon hantar ja kepala babi sekor kat makcik ni, so jahat this makcik!

Lg suke klo cmnie.
Semua org settle n tlg sedekah semua.
Xpyh pening2
Nk mkn dgg tgu la org lain bg hahahah

Duta lover replied at 22-6-2024 12:48 AM
3 tahun lepas, 1st time aku join korban (aku x stay malaysia). Dgn group malaysian sini. 2 ekor lemb ...

Xphm kan
Nk sedekah tp berkira
Kan lebih baik bg sedekah tu apa yg paling kite suke.

Aku pn cm ko
Klo korban klo buleh semua nk bg fakir.
Xdpt merasa pn xpe
Bile2 bole je beli dgg

mmg pelik org yg buat korban nak minta itu ini.. klu semua dah nak mokcik oii.. ko beli je utk family ko seekor, ko makan la semua bahagian waima bulu yg ko claim tu

Btul..hak org berkorban tu mmg btul..skrg, xsemua la ada yg berkorban tp xdpt hak sbnr tp aku setuju part ramai yg ckp psl ble dh niat tu, terima jela apa yg dpt. Ramai diorg nk uruskan, bkn kt sorang je. Halalkan mna kurang & pegi la bli kat pasar bhgian mna ko nak. Again, aku xkata patut tp cb2 la pegi volunteer buat korban, lapah apa semua. Xde yg perfect. Nama pon nk buat ibadah. Redha2 kan ajala klu blh.

Sheila1987 replied at 22-6-2024 01:12 AM
Tapi kalau ikut meseg makcik tu bukan mintak bahagian daging. Dia mintak bahagian yg bukan daging tu ...

Kalau baca balik wasap acik tu, awal dia tulis nak daging je.. bila dah dapat bahagian, baru dia tukar cakap nak semua part.. jadi kalau ikutkan betul la pihak masjid tu bagi daging sahaja, sebab dia request begitu pada awalnya.. entahla, pengajaran buat kita semua sekali.

Aku byk kali msuk korban ngan masjid. Biasa ad form dia suh isi. Sme ad kita nk amik 1/3, 2/3 atau semua bahagian. Pastu ble dh hari kejadian, diorg akan msg, dpt bpe kg daging+bpe kg tulang. Jdnya kami g amik je nnt kt masjid. Tp ni dh 2 thn aku x buat korban sbb nk nyimpan wat akikah utk anak aku. Insyaallah thn dpn nk msuk balik korban..

Itzy:  Edited by Itzy at 22-6-2024 0 ...

Kan dalam akad 1/3, kalau minta lagi, maksunya dah melebihi akad.

Kalau ikut pemahaman saya, makcik tu minta daging, so dia dapat daging 1/3 tu. Kalau dia minta paru, hati, perut semua tu, daging yang dia dapat sebelum nya, dia kena pulangkan sebanyak hati, perut dan paru yang dia dapat kemudian tu. Itu kalau ikut akad yang telah dia angkat. Tidak boleh melebihi 1/3 kesemuanya.

Biasa tulang dan organ tu memang bagi kepada orang kerja melapah dan menyembelih makcik

Kalau makcik nak semua bahagian termasuk tulang organ tu, makcik panggil lah anak2 makcik melapah, timbang lembu sekor ke dua
ekor ke.
Tak pun makcik buat sorang2 kerja melapah tu

Itzy replied at 22-6-2024 01:29 AM
Ada tertengok ceramah ustaz kat youtube tu kata korban yang afdal adalah korban kambing sebab nabi  ...

Daging lembu paling sedap

kakigebang replied at 22-6-2024 08:11 AM
Kalau nk ikut krpala sendiri sembelih je sendiri depan rumah....madad bkn nak jaga lembu dia soran ...

uols ni staf madad ke?
terpaling sentap sgt aihh

Sheila1987 replied at 22-6-2024 10:34 AM
Ya betol. Benda ni aku dah lama cari. Sebelum aku komen pon aku takut salah. Aku cari lagi.

Makc ...

iols pun paham gitu..
arwah mak iols tiap2 thn buat korban..
iols pun biasa buat korban kt masjid kt taman iols..
kalau kt tmpat iols ni yg menolong tu tak ramai pun, jd pandai2 la org yg buat korban tu ajak anak2 ke adik beradik mai tolong lapah2 proses lembu tu..
kita paham setiap tempat lain sistemnya