CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

Mak Ayah Suruh Buat Loan RM40 Ribu Untuk Kenduri Grand, Lepas Kahwin Derita Bayar Hutang

Jgn jadi macam citer P Ramlee, anak dah 2-3 pun, bunga hutang kawen pun tak habis bayar.

Mak ayah iols sebut2 lh nnt knduri xpe i byk duit simpan xda mslah nk buat bila n kt mna.. tp i ckp awal2 dh nk guna duit dorg… adik bradik lain sume ada pakai duit parent utk kenduri kawin eh i pn kena lah sama bru adil…

aechae replied at 8-11-2022 07:37 PM
Mak ayah iols sebut2 lh nnt knduri xpe i byk duit simpan xda mslah nk buat bila n kt mna.. tp i ckp  ...

Kenduri nanti nak buat di rumah parent ke, sis? Buat secara kecil-kecilan?

insulin replied at 8-11-2022 07:39 PM
Kenduri nanti nak buat di rumah parent ke, sis? Buat secara kecil-kecilan?

Cita2 xnk buat kenduri ponn

Tgk lh org tua kata apa…bg dorg plan n dorg bayar je

aechae replied at 8-11-2022 08:11 PM
Cita2 xnk buat kenduri ponn

Tgk lh org tua kata apa…bg dorg plan n dorg bayar je

Boleh ke kalau tak buat kenduri? xde plan nak jemput kawan2?

Memang betul2 jimat ni.

insulin replied at 8-11-2022 08:15 PM

Memang betul2 jimat ni.

Xboleh lah pasal nya

Msti kena ada jemputan jugak lh…

Follow Us
Yg semua mak ayah tanggung kenduri lg lingkup..

Memang betul2 jimat ni.

Boleh je. Contoh... kawen kt Jab Agama. Kat sini Jab agama depan taman tasik. Lintas jalan je. Lepas nikah tros pegi posing kat situ jap 5 min. Patu ajak la wali dan saksi mkn kat 5 star hotel tepi taman tasik tu jugak. Dari jab agama, taman tasik dan hotel tu naik kete x sampai seminit...

Mengarut orang tua ni. Perlu ke diturutkan?

tahanie replied at 8-11-2022 08:41 AM
Mengarut orang tua ni. Perlu ke diturutkan?

Tak payah kalau menghancurkan diri dan rumahtangga. Explain je baik2, kalau diorang degil, then mintak diorang sponsorkan. Kalau diorang pun tak mampu, then diorang akan faham2 sendirilah.

krustykrab replied at 8-11-2022 03:21 PM
Anak² aku sok ni nk kawin, aku buat majlis tertutup utk sedara rapat je...yg jauh² bau bacang ke ...

Ni aku setuju. Kita kena practicekan kahwin mcm mco. Limit 100-300 org je. Senanggg

merrissa replied at 8-11-2022 03:54 PM
x fhm aku kenapa nk kenduri grand2...kalo nak gune alasan sedekah...sedekah jela kat masjid makann t ...

Ada yg x nak kalah ngan adik beradik yg lain,sedara mara,jiran ttangga...susah la kalo nk compare ngan org lain,sepupu aq dulu nk kahwin pon mmula bincang hantaran rm 10k semua dh stuju tapi few months later his bride dpt tau yg adik pompuan dia pon plan nk kahwin next year n hantarannya rm 15k, sebab bakal suami dia kira org kaya lah,anak pada org atasan maknya,terus dia pon nk hantaran rm 15 k jugak,jenuh la sepupu aq tu pinjam mak ayah adik beradik nk cukupkan lagi rm5 k...

sape suro ko dengor adan ukeeeee

Edited by kuzaime at 9-11-2022 08:07 AM

Orang kata, pengantin tu macam raja sehari, kena raikan tapi, kenalah fikir dulu macam mana kemampuan pengantin @ family masing2. Hidup berumahtangga ni bukan takat 1 hari tu aje.

Ramai aje aku tengok, bab kewangan terbatas, tapi kenduri x nak kalah, jenis nak puaskan hati sendiri @ nak tutup mulut sedara mara, jiran & jemputan2 lain agaknya. Hujung2 sendiri jugak kepala serabut.

Bab2 kenduri buat ajelah ikut apa yg kita mampu, yg pentingnya nikah tu. Xkanlah utk kenduri 1 hari tu kau nak bergolok bergadai @ buat hutang merata2 tempat??

Memang betul2 jimat ni.

Aku dgr uai punya kuliah.
Dia ckp kenduri kawin ni sunat utk pihak lelaki, harus bg perempuan.
Jd perempuan kalau tak buat pun tak de hal, tp kita tgk budaya org melayu, pompuan jd wajib buat.
---------------------------
Apakah maksud harus dalam Islam?

Maksud harus adalah:

Sesuatu amalan yang tidak berpahala jika dikerjakan dan tidak berdosa apabila meninggalkannya seperti bersiar-siar, makan, minum dan sebagainya.
-----------------------------------
Apakah maksud sunat?

Maksud sunat adalah:

Sesuatu yang diberi pahala jika dikerjakan dan tidak berdosa apabila meninggalkannya.

Edited by akusukaq at 9-11-2022 09:51 AM
shernazz replied at 8-11-2022 03:04 PM
Kos kawen depa neh lebih kurang iols
Tapi iols buat rewang..mmg kos tinggi lah..
Sebab ayah iols jem ...

Sama la dgn bakal mertua adek aku. letak hantaran tinggi 25 k sbb nak jamu jemputan seramai 1.5 ribu. Memang la adek aku ada simpanan tp wajar ke nak burn byk tu. Dah lah tahun depan dunia nk adap ekonomi meleset, yg kita plk saja2 nak puaskan hati orang nak burn duit simpanan hari tua. Fikir punya fikir adek aku pospon dulu tarikh nikah. Tunggu ekonomi dunia pulih dulu katenya....ke dia dah  mula mcm tawar hati...orang lelaki nak kesah apa.Lagi tua ekonomi lagi stabil. phk pompuan jgk yg melopong .Yg penting tau apa yg terbaik utk diri sendiri

aku kawen dulu semua pama tanggung..utk anak2 aku sama jgk la...loan2 mmg BIG NO

kejam pak pak camtu.
Aku dulu kawin memang baru nak idup. Gaji parents aku jauh lagi besar dari gaji aku.. baru 2 tahun keje dah nak kawin.. apa sangat la dapat menabung.
Mak pak aku lak memang nak buat besar2.. anak first kawin.. so sudahnya.. kenduri memang dorang support sepenuhnya.. dah orang yang dijemput pon 90% kenalan dorang kan.. aku cuma tanggung benda2 melibatkan pelamin.. pengantin.. hantaran.. goody pon 50-50.

Aku bagi kata dua. Kalau nak aku support 100%.. ikut bajet aku. Kalau nak grand.. dorang kena support. Aku bersyukur sebab masa tu parents aku keje lagi.. n mampu nak support.

whereas mertua aku orang kampung.. memang tak mampu nak support.. husband terpaksa jugak buat loan sikit untuk tampung kenduri.. Mujur sikit aje.. takla bergolok bergadai nak bayar lepas kawin.

akusukaq replied at 9-11-2022 09:32 AM
Sama la dgn bakal mertua adek aku. letak hantaran tinggi 25 k sbb nak jamu jemputan seramai 1.5 ri ...

Tu lah...letak hantaran tinggi2..last2 pasangan yang baru nikoh tu tanggung hutang loan atau kena jimat cermat..
Kalau.mak ayah nak jemput ramai2..mak ayah la.tanggung kanduri.tu...jadi.anak2 boleh fokus yang lain2..contoh pelamin..mekap...rumah dan perabot baru...
Nak mula.hidup bukan mudah...
Elok.la hold dolu...haha....kang apa lagi dimintaknya kang..

Ayah iols.mmg tak nak susahkan menantu2 dia...weols hantaran semampunya je...takde sampai rm15k ke rm20k

white_musk replied at 8-11-2022 03:42 PM
kenapa boleh jadi begitu pula?

contohnya cenggini, bila buat loan, interest dia 5.5% tapi dividen ASB tahun2 5% je. Yang si peminjam tanggunglah bayar sendiri 0.5% extra tu. Lainlah kalau interest loan 5.5% tapi dividen 7%, adalah untung sikit kat si peminjam.

Kebelakangan ni memang tak berbaloi buat loan ASB sebab dividen makin rendah.