CariDotMy

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: hairiliza

Pengeluaran KWSP bagi beli rumah dari individu

Kawan2...
mau tanyer...kalau kiter tak kuarkan 1st lump sum withdrawal, boleh tak kita terus buat pengeluaran ansuran bulanan tu?
eddina_14 Post at 11-9-2009 10:08

Dinna,

boleh Dini tanya....Dinna nak buat pengeluaran yang mana satu....pengeluaran untuk kurangkan baki pinjaman ataupun pengeluaran ansuran bulanan....rasanya itu 2 benda yang berbeza....so kalau Dinna nak apply untuk withdraw ansuran bulanan....memang boleh ajer...asalkan cukup syarat2nya......

Apa yg Dini tahu...yang kita kuarkan lumpsum tu...yang untuk pengeluaran kurangkan baki pinjaman.....

41# dinihari

yg ina tau ade dua jenis kan...pengeluaran yg slalu org wat mula2 beli rumah utk tampung downpayment/deposit utk rumah(yg ini ke pengeluaran kurangkan baki pinjaman?)...and satu lagi yg kurangkan ansuran bulanan...

ari tu ina ade tanyer org kwsp...boleh tak nak buat pengeluaran ansuran bulanan tanpa wat pengeluaran utk byr downpayment dulu, maknanya terus buat pengeluaran bayaran ansuran bulanan...dia kata takleh...mcm pelik jek... mesti ker kuarkan yg lump sum tu dulu before leh kuarkan epf utk ansuran bulanan?

alasan dia is "u kena beli rumah dulu, sebelum start bayar so u kena la kuarkan initial lump sum tu dulu before leh kuarkan epf utk kurangkan ansuran bulanan..."

41# dinihari

yg ina tau ade dua jenis kan...pengeluaran yg slalu org wat mula2 beli rumah utk tampung downpayment/deposit utk rumah(yg ini ke pengeluaran kurangkan baki pinjaman?)...and satu lagi ...
eddina_14 Post at 11-9-2009 22:29

Oh yer ker org epf kata mcm tu.....mcm pelik jugak kan.....Dini pun baru tahu lak pasal tu...sebab dulu memang Dini keluarkan lumpsum untuk mengurangkan baki pinjaman and lepas tu baru apply untuk ansuran bulanan tu.....

Mcm Dini dulu keluarkan untuk tampung balik deposit rumah, pastu keluarkan lumpsum untuk kurangkan baki pinjaman and lepas tu baru ambik yang ansuran bulanan tu..(dah 2 kali ambik)

Kiranya dah byk kali dah withdraw epf nie....hehehe.....nanti sampai hari tua.....dah x byk duit lagi yang tinggal.....

Org kwsp tu kata mcm yg dini buat tu mmg boleh, kuar lumpsum dulu utk deposit umha, then only kuar utk ansuran bulanan...

Ina punyer situation is tanak kuarkan yg lump sum tapi nak terus kuarkan utk ansuran, boley kah??

Kalau takleh, kuarkan jugakla kut, simpan kat maner2 dulu, bila umah dah siap baru byrkan pada principle utk kurangkan interest...

ala takper dini, dia usik account 2 je kan, lagipun bagusla kurangkan bayar umah cepat2, tadelah nanti bila dah pencen/retire still byr ansuran bulanan...at least, nnt leh rilek2 goyang kaki

eh eh... ni dah jadi topic lain ni. teman punya masalah camner. takde penyelesaian pun
hairiliza Post at 3-9-2009 15:03

pembelian rumah drp individu/sub-sale bg tujuan pengeluaran kwsp mmg depa akn tgu Form14A (borang pindahmilik) disetemkan. nnt loyer incharge akn potostet bg pd pembeli utk forward bersama2 doc lain utk keluarkan Acc 11. ini adalah bg mengelakkn berlaku penipuan pengeluaran wang kwsp. Nk tgu Form 14A disetemkn mmg agak lama lg2 klu pembeli asal ada pinjaman perumahan,klu bank biasa cepat sket so follow up selalu ngn loyer incharge ye.

salam..

nak tanye lah, kalau nama dkt S&P nama saya dan suami, tapi buat loan nama saya seorang atau pon nama suami seorang.

bila buat permohonan pengeluaran KWSP ni, atas nama seorang ke (based on loan) atau pun atas nama berdua pon boleh (based on S&P).

sape yang arif leh tolong jawab tak? tq!

Follow Us
46# epalsearch

seingat midar la...
tu ari ader pernah tanya officer kwsp pasal benda ni...
sbb s&p + loan semua atas nama midar sorg..
kater officer tu.. xder masalah kalo hubby nk w/draw epf utk umah midar..
cuma kena ader proof mcm surat nikah & so on...
but, to be sure..better check ngan kwsp

harap kwn2 dpt bantu..loan & s&p atas nama hubby sorang..
boleh ka kalo saya nak tambah nama saya dlm s&p?.. saya rasa boleh, tp bila kami tanya clerk yg keja kt lawyer opis, dia ckp tak bole..sbb libatkan loan, so kalo nak boh nama saya dlm s&p, dlm loan pun kena masukkan gak nama saya..betoi ka mcm tu?...

then kata la, saya boleh boh nama dlm s&p, so saya bole kuarkan duit epf kan.. pengeluaran pertama tu epf akan bayar lumpsum kat bank ataupun bayar kat saya?... pengeluaran pertama ni like mcm saya nak cover downpayment..

tapi masa beli umah, hubby mmg ada draw epf unt downpayment..
dan kalo saya bleh draw epf tu, kami nak guna duit tu unt renovate..

semalam saya telefon epf.

dia ckp, kalau nama husband & wife ada dlm s&p, tapi loan hanya nama salah sorang sahaja, takde masalah untuk dua-dua buat pengeluaran pertama dari akaun 2.

tapi kalau terbalik (nama salah sorang dlm s&p tapi dua-dua nama untuk loan), hanya orang yg ada nama dlm s&p tu aje yang boleh keluarkan epf tu.

nak tanya , bole ke kuarkan duit kwsp utk wat renovation umah ?

yukida, tak boleh draw unt renovation....

epal...yup, kalo nama ada dlm s&p mmg bole kuar duit epf...

tp yang saya musykil, boleh tak kita nak tambah nama dlm s&p...

kancil,

yg tu kita tak pasti lah.. tak try tanye lawyer?

sbb kita nye s&p mmg nama husband & wife sbb mmg plan nak amek loan bersama. cuma kalau ada masalah jek kena lah buat plan B lak, nama sorang sahaja utk loan.

kalau nak beli 2nd house dari owner yg dah jelaskan hutang rumah dia boleh ke(tak buat loan)

kancilbiru posted on 17-3-2010 08:52 PM
epal...yup, kalo nama ada dlm s&p mmg bole kuar duit epf...

tp yang saya musykil, boleh tak kita  ...

dah dpt jawapan blom utk soalan ni eh?
sbb saya pon bercadang nk tambah nama dlm S&...

tp boleh ker buat mcm tu?