CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-HBZ

“Tiada Soalan Dah Kahwin, Perancangan Anak” – Wanita Kagum Sikap Penemuduga Syarikat Luar Negara Profesional Berbanding Negara Sendiri

Mana2 negara pun aku rasa sama
Cuma beza work culture malaysian dgn negara maju lain
Kalau banding dgn negara membangun dan negara ketiga masih ok lagi kot

Edited by Samerosie at 1-7-2024 07:51 AM
midori888 replied at 30-6-2024 06:56 PM
Meols baca kat MStar news...dia interview dgn org Scotland dari O&G company dpt gaji 4k. Company loc ...

I gigih juga baca kat mstar since interview di o&g company katanya gaji 2.9 mcm impossible pula if background o&g juga.. Rupa2nya... haha. Tak kerja gap only setahun so mmg x de trigger. Ada org unpaid leave pun ada sampai setahun juga. Lagipun dia mungkin baru kawin and no children (sbb at the end dia kata berkat doa anak2 bulus dia).  Sebelum2 ni dia apply kat pasaraya yg terkenal deramg tak nak kasi lebih. I dah mcm eh kenapa kerja o&g apply kerja kat pasaraya.. Dah habis baca baru i faham dia maybe just non technical mcm admin or hr ke then pasaray just offer exec position (dulu dia 2.9k tu managerial ke). O&g 4k asst position pun asst la katanya.
Back to the point kalau yg interview mat salleh mmg la they are not interested in ypur private life PLUS most intl companies ni ada policy age discrimination gender discrimination inclusion diversity etc.  Dia pun nak ckp apa kalau beranak kat negeri dia 6 - 12 months wei paid maternity. Lagipun derang dah ada gaji mengikut grade structure so no loss to company pun.

agaknya ko bukan pilihan mereka, so, soalan biasa2 untuk tidak membuang masa penemuduga aku taulah, aku HR zaman kerja kilang dulu

Btw, my first employment dulu dgn glc juga early 90s. Masa interview semua melayu tapi tak pernah tanya status kawin or plan to kawin etc (walaupun kat form kan kan tulis single mingle). Tapi after close to 30 yrs of work exp masa company i sgut down and lwt go people i ada gi satu interview kat a pipeline consultancy co kat binjai. Company is international tapi semua dlm tu lebai. Dah le lambat keluar bila masuk semua lebai berkopiah dgn janggut kambing. Tanya duduk mana kalau balik lambat camne etc hello i dah 30 yrs kerja ingat balik lambat tu is an issue ke. Anak nanti camne suami x bising ke etc. Dah la i free hair mesti derang judgemental kan.. Haha i fikir kalau i dpt pun i akan decline.. Koser kau nak kerja env mcm tu.

Negara omputih mmg tak tanya sgt pasai dah kawen ka blom sbb kekadang tu ada yg blom kawen dah ada anak.. tapi deme expect mai waktu keje takde ngular.. nak amik EL, amik la asalkan tak melangkaui jumlah coti.. amik extra tu kira tak mai keje lerr.. ada la tindakan lain.. bab kontrak tu mmg deme dah siap2 habaq sumer.. utk elak menda2 mcm ni.. time keje itu time keje, kalau takleh uruskan private laif, deme soh blah jugak..

Dan kekadang deme mmg ada amik org utk kaver keje bila org coti panjang ka maternity leave.. tgk struktur penggajian deme.. kat mesia, employers tak kira menda2 ni sumer.. dan kalau employers tanya pasai status kawen dan anak, sah2 la ada pengalaman buruk.. jepon lagi dasat.. kat jepon sbb rata2 pompan akan benti keje bila kawen, deme rig kemasukan ke uni supaya pompan susah nak masuk.. hahahahahah hangpa dok kutuk mesia, sbb tak tgk negara2 lain kott..

cm_vungtau replied at 30-6-2024 04:26 PM
Masalahnya Malaysia punya maternity leave sampai 3 bulan. So nak ambik pekerja perempuan yang baru k ...

Masalahnya tetap membewak.. peluang2 keje yg ada tu ntah sapa yg dapat...

Follow Us
ni betul. bos iols skrg pernah tanya masa iv, if iols ada plan x nak kawen dlm masa terdekat. alasan dia, dia takut short staff. lol. boleh mcm tu?

ninja boy replied at 30-6-2024 07:04 PM
Memang married masalah anak dan cuti aje dan org bujang take over kerja mereka, cuti raya lama belah ...

Iols stuju komen ni berdasarkan pemerhatian iols sbg acik umo 40an dgn pengalaman keje hampir 2 dekad blom kira pengalaman keje summer masa undergrad..

Komen ni lebey betui drp komen acik umo 40 dgn pengalaman keje lebey 15 tahun.. hat tu.. wallahualam..

Dpt bos dah kawen ke dak, tak efek cara dia keje sbb pangai pelik tu isu individu.. tapi hat yg dah kawen ni lagi byk citer berbanding yg blom kawen..

Edited by midori888 at 1-7-2024 08:58 AM
Samerosie replied at 1-7-2024 07:48 AM
I gigih juga baca kat mstar since interview di o&g company katanya gaji 2.9 mcm impossible pula if ...

tak pasan plak dia citer psl anak2 bulus...maybe yg pasaraya tu kerja dlm ofis, bukan cashier. Yup, prolly junior staff.

Meols lebih tertarik part scottish yg interview dia...sbb meols kenal ramai jugak geng2 scottish kat O&G Msia nie...haha...

companya nak robot on time kerja.. so majikan kena berterus terang lah walaupun pahit..

shida81 replied at 30-6-2024 07:17 PM
Ms iv mmg akan tny soalan2 tu tp x semestinya jd main factor nk amik ko ke x... Klu ko betul2 bagus  ...

First..mana ko tau aku adik? Aku dah kerja 4 tahun masa first iv tanya pasal ada plan nak anak tk dlm masa terdekat tu..dan masa tu jugak aku br habis buat MBA..ko rasa aku tak layak ke? agak2 la nak judge orang yang ko tak kenal base on cerita..aku memang dapat shortlisted pun masa tu..tapi sebab aku nak anak, diaorang pilih candidate sorg lagi...

Masa interview kedua, aku dah ada 2 anak..dan jawatan aku masa tu pun dah senior exec..memang diaorg call nak offer dah..tapi ms dalam phone, bos nak confirm aku dah ada anak ke belum..bila aku btau ada dua..terus cakap sorry...bos kalau boleh nak yang takde anak...padahal aku dah kerja 9 tahun masa tu tanpa ada masalah EL sbb anak pun..benda tu boleh tanya je majikan lama performance kita mcm mana...

Aku cerita kat sini true experience yang pernah aku lalui dulu..yang ko nak emo kenapa..? aku ada kutuk sape2 ke?sekarang aku dah further study buat phd dah pun..lagi setahun nak habis..

Nasihat untuk ko..jangan mudah nilai orang yang ko tak kenal kat alam maya..you don't even know who I am..

midori888 replied at 1-7-2024 08:41 AM
tak pasan plak dia citer psl anak2 bulus...maybe yg pasaraya tu kerja dlm ofis, bukan cashier. Yup, ...

Meols lebih tertarik part scottish yg interview dia...sbb meols kenal ramai jugak geng2 scottish kat O&G Msia nie...haha...
______
Yang lebih penting paham pulak tuan tanah ye scottish accent yg tebal tu.. Hehe

Samerosie replied at 1-7-2024 09:06 AM
Meols lebih tertarik part scottish yg interview dia...sbb meols kenal ramai jugak geng2 scottish k ...

scottish kalu dah lama dok Msia dah pandai dah ckp slow2...haha...

zmn aku jd boss..anak buah aku yg bwk mslh yg bujang2..tiap kali nk closing..time tu dia EL, motor rosak, makcik mati (entire year, tiap2 bln mcik dia akan mati during month end)..bujang ppuan umur dah 30 yer..ms zmn keje kat astro..ada team mate yg bujang jugak (smpi skrg bujang)asik bercuti luar negara..no offend bab nk bercuti..mmg ada hak bercuti pun setiap co..tp sekali amik cuti at least smggu..tiap tahun akan amik cuti smggu pegi aussie (sb kakak nye duk aussie- so dia ckp aussie tu mcm kg kedua dia)..so aku yg kawen ada anak kecik yg kena back up pun...time nk cr keje lain pun..dia ckp dia akan tgk berapa cuti co tu akan offer..kalau AL less than 20 days dia xmau join co tu..ni bujang yer..aku sejenis jarang amik cuti..walaupun kg aku jauh..aku sejenis simpan cuti standby utk betul2 emergency hal anak2 sekolah sakit etc je..yg married or bujang dlm co aku sama je..AL tetap 20hari semua org..so sukati la kan yg bjg mahupun married nk cuti bila? nape nmpk yg married je asik cuti habis tu yg bujang tu jan-dec mmg cuti x abis kekal 20hari jgk ke? tak kan?? so?

tp aku xde mslh dgn staff yg married..baik laki mahupun ppuan..yg ppuan mak2 mmg akan cuti kerap sb anak sakit..tp akan cover blk keje tu time mlm (aku selalu nmpk dia online mlm walaupun aku x suruh)..n bila minta report xde pun mengelat..xde pun alasan2 bodo..kalau x siap ckp saja x siap..kalau x sempat gtau awal supaya aku x melompat..yg staff laki married pun sama..ada time amik anak sekolah..tp dia ganti blk dgn blk lambat sejam..bg aku org married ni dia lbh bertanggungjwb..sb aku selalu tekankan apa yg derang bg mkn ke mulut anak2 derang tu kalau culas keje..

aku sdiri pun perangai sama..dr aku bjg smpi da kawen kertu now..i think sb education background and family ajar kot..aku xpnh culas keje..bnda ptt siap sekian date..kena siap sekian date unless betul2 x dpt siap aku akan heads up awal2..nk marah ke lantak pi..aku da gtau siap2 xdpt commit

time aku iview candidate..soalan last aku tnya mmg either married or not..tujuan aku tnya sb aku nk tau condition dia..kalau dia ada anak kecik..dia nk pindahkan taska berdekatan ke? nk ada flexi hour ka lepas joining sb nk amik anak?husband aku tnya either bekerja or x? lepas tu aku suruh highlight if ada isu lain? soal cuti nk sbln or bermggu2..i dont really care..selagi ckup cuti AL derang n report must smpi on time..kalau terlebih AL..must tolak gaji..semua da termaktub dlm LO kot..

soal sabar dlm keje..bg aku yg ada exp handle anak2 akan sabar lbh dlm mslh kat opis..sb if u think you re patient enough? try having kids..then u know..sebebal2 colleague kat opis tu..x ckup challenge lg kalau ko ada responsibilities as parents.
bg aku senang je..keja da ckup berat..nape nk beratkan lg hidup dgn berkira2 sapa keje lbh sapa keje korg? thats LO and life u're signed up for kot? x suka keje situ..hah benti..cr keje lain..x suka environment situ? jump je co lain..u ada right utk cr dgn sapa u nk keje n work with..

Edited by kakacantikkan at 1-7-2024 10:14 AM
alieyrina replied at 1-7-2024 03:21 AM
Wey aku dah stahun menganggur lps kampeni lama tutup. Kalau aku nak keja balik apa aku nak ckp kat i ...

ckp jela im taking career break or amik vss. kalau tnya career break sb apa..ckp je too personal and i cannot share..but the issue already passed..im ready to take new challenge now..ckp mcm tu je..kalau tnya lbh2..ulang blk ayat ni smpi iviewer penat..dia kena tgk skill apa ko ada..and exp ko je..and cara ko jwb soalan..english fluent ke tak..menjawab hal2 peribadi korek lbh2 xtermsuk dlm bnda dia ptt tnya..hal2 peribadi nk tnya lbh2 buat apa? dia xpnh ada mslh peribadi ke?

aku ms iview co br ni..aku br 9bln dkt co lama..aku xpnh jump dlm tempoh sesingkat tu..mmg boss aku tnya nape aku da nk cr keje lain..aku jwb je..company direction x clear..they promised bnda lain tp bila aku joined..xdpt bnda yg derang promised tu..so against my principle..sb tu aku looking out again..aku bg jwpn mcm ni pun dpt je keje tu..n boss aku tak tnya lebih2 dah pun..sb dia mmg nk aku based on exp aku n skill set yg aku ada tu je..psl married and kids pun dia tnya..aku gtau je semua hal anak2 at high level info..pastu dia x tnya apa2 korek details dah..

ivy23 replied at 1-7-2024 08:50 AM
First..mana ko tau aku adik? Aku dah kerja 4 tahun masa first iv tanya pasal ada plan nak anak tk  ...

Excuse me.. Did I reply your comment.. . Ak ckp as general x kisah kk ke adik ke... Ko ckp based on ko punye experience ada ak bangkang.. Ak ckp based on experience ak.. Ko sakit ati knp.. Klu ko bagus Co tu x nk amik ko knp nk pukul rata co lain.. Ak amik je staff yg beranak kecik ak amik je staff yg baru kawen.. Yg cuti setahun jg mk bpk sakit.. Amik je.. Yg ak marah org amik kesempatan.. Mcm dunia ni berputar utk ko.. Org lain pulak yg x nk tlg x nk paham keadaan ko.. Ms iv la Kdg2 attitude ko tu org blh nampak.. Responsible ke x.. X smua interviewer blh filter candidate tu bagus ke x.. Ikut naseb ko la..

midori888 replied at 30-6-2024 06:56 PM
Meols baca kat MStar news...dia interview dgn org Scotland dari O&G company dpt gaji 4k. Company loc ...

tadi pon i dgr topik yg sama bncg dekat radio sinar ke apetah

ivy23 replied at 1-7-2024 08:50 AM
First..mana ko tau aku adik? Aku dah kerja 4 tahun masa first iv tanya pasal ada plan nak anak tk  ...

oh my goodness, that is a horrible experience. to me , bosses yang selalu kata alamak takde orang , short staff are bosses yang tak look ahead and tak tau nak bahagi kan kerja properly. diorang ingat yang lelaki ni walaupun tak beranak, x amik paternity leave ke? tu da 2 weeks off, belum campo lagi nak pg KK , jab anak,anak sakit bergilir dengan bini etc.

so dumb

Dlm borang permohonan kerja, tak ade ke ruang untuk menyatakan status seseorang pemohon.  Kalau ada, tak perlulah penemuduga ulang pertanyaan itu lagi, ye tak?

kakacantikkan replied at 30-6-2024 06:46 PM
bitter life between married dgn unmarried ni da lama berlaku dr zmn 50thn dulu lg..sama je bitter be ...

sebab tu bos andartu org tak suka
org lebih suka bos single men