CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: HaMpEH KoBau

Cara Membeli Sebuah Rumah

sorry, nak tanya sikit. aku submit housing loan kat 4 bank. alhamdulillah semua approved cuma berbeza2 la offer dr segi interest, t&c, etc.. so sekarang tgh tunggu offer letter dr semua bank ni. yg dah dpt dr hsbc. offer letter cimb patut dpt arini tp wife demam lak x dpt jumpa org bank. mungkin esok br dpt. rhb ngn maybank insya'allah dpt offer letter by end of this wk..
soalan aku, once aku dah decide bank mana yg aku nak sign. cmne dgn offer letter bank2 yg lain? perlu ke aku reply officially by letter atau boleh inform just by call. apa implikasi in future klu aku x bgtau aku tolak loan diorang. anyway, aku x sign pun offer letter yg lain tu kn?

Post Last Edit by zydisini at 6-10-2009 21:59

salam semua,  

sebelum  saya bayar 'booking' rumah pada awal July 09, saya telah baca thread ni dari muka pertama, terima kasih semua tips di sini amat berguna dan membantu sebab saya tiada pengalaman buat pinjaman dari bank...

Di sini saya cuma nak share satu perkara iaitu mengenai 'consent' @ surat kebenaran  pindah milik dari pejabat tanah (bukan semua tanah tapak rumah perlukan consent !).

Dalam borang permohonan KWSP, bagi pembelian rumah dari pemaju, surat 'consent' tidak diperlukan. Tetapi semasa saya berjumpa dengan peguam, dia kata perlu 'consent' baru boleh buat permohonan pengeluaran sebab geran masih nama tuan tanah bukanya pemaju. Oleh kerana saya kurang arif, saya tunggu lebih dari sebulan.  Selepas 'consent' sudah lulus baru saya boleh menghantar borang ke KWSP.

Cemas juga sebab beza loan dan harga rumah 50 K (saya apply loan sedikit kerana hendak kecilkan ansuran bulanan, lagipun jumlah 50 K itu kan available dalam akaun 2 KWSP). Saya tak sangka langsung terpaksa tangguh permohonan selama lebih sebulan di sebabkan consent. Saya memang tiada duit sebanyak 50 K tu jika pemaju minta bayar segera. Tak ada plan B pun... kalau saya tahu ini akan terjadi, mungkin saya akan ambil loan 90%..dari harga rumah.

Ahad lepas pemaju telefon saya bila nak bayar 50K, dalam hati, alamak..sudah 3 bulan ni... petangnya saya segera pergi KWSP nak minta no pin online akaun kat kiosk, senang nak monitor status pengeluaran dari internet. Lepas tu pergi bank, terkejut sungguh tengok baki, duitnya KWSP sudah bank-in akaun rupanya. Nasib saya baik tak sampai dua minggu KWSP dah bank-in dalam akaun dan terus saya bayar kat pemaju. Sekarang tunggu rumah siap jer lah...

470# eddina_14

Yg kena bayar RM500 tu x sure la pulak.. tapi kalau nama rumah & loan tu nama isteri, suami boleh keluarkan duit epf utk tolong bayarkan duit rumah tu.. Kat borang EPF ada tulis menolong mengurangkan pinjaman perumahan suami/isteri. So, dun worry kalau loan nama isteri, suami boleh keluarkan EPF dia utk bayarkan duit rumah
Btw, saya pon dah buat dah benda ni kat EPF..

nk tanya kpd sesiapa yg arif,kakak ungu dalam rncgn nk beli rumah, hrga 179 000, s&p dah sign,tp loan gov blm approve,skrg ni dia rs nk cancel beli umah tu sbb mcm ssh nk tukar tmpat kerja ke semenanjung,kalau dpt tukar pun mgkn x dapat duduk kat situ,nk bayar bln2 pun tggi dlmrm900,x berbaloi kalau nk sewakan dulu,soalan:
-blh x cancel pembelian kalau dah sign s&p
-biasanya kalau cancel brp kena bayar dgn pemaju &lawyer coz dgn bhgn pnjmn prmhn x kena bayar apa2..cuma dgn pemaju..
thanks..

salam....

saya ade beberapa persoalan la berkenaan pembelian rumah nie...

1)Saya dalam proses pembelian rumah teres satu tingkat (rumah baru belum diduduki-baru dpt cf tahun lepas) harga RM139k, menggunakan gov. loan.....pihak pemaju ader bagi rebet rm10k.....skarang nie pinjaman saya hanya boleh maks. RM120k sahaja.....saya ada la ckit cash nak top up balance tu....
masalah nyer skrang nie...pemaju suruh masuk dalam doc. jual beli n submit loan pada BPP...rm139k.....makna kata pembelian tu rm139k....saya nak minta pandangan dan nasihat....sebab saya takut saya tetap kena bayar rm139k tu sebab perjanjian saya dengan pemaju adalah secara lisan (untuk rebet RM10k) tidak termasuk dalam perjanjian jual beli......

saya dah buat semakan dgn lawyer berkenaan hal nie...tp kata lawyer ini mmg biase pihak pemaju buat....

adakah perjanjian lain atau akujanji lain antara saya dengan pemaju sebelum lawyer release payment pada pemaju....????

2) Sebelum nie saya ada baca dlm forum lain tentang pihak pemaju ade kenakan interest pada buyer, kerana loan lambat proses atau lawyer lambat release payment pada pemaju, adakah situasi boleh jadi pada saya yang membeli rumah dah siap.....biase nyer proses loan ambil mase bape lame yerrr ....sekarang nie saya tengok lawyer buat keje mcm lambat jer progress nyer....Kat BPP mesti kene menunggu lg.....aduss..penin2

Salam,
Ada sesapa bleh jwp tk? Pembayaran MRTA klau bayar sendirik, bila kena byr? Before sign S&P loan agreement ke atau selepas? Apa dokumen yg diperlukan klau nk byr MRTA nie?

Follow Us
Salam,
Ada sesapa bleh jwp tk? Pembayaran MRTA klau bayar sendirik, bila kena byr? Before sign S&P loan agreement ke atau selepas? Apa dokumen yg diperlukan klau nk byr MRTA nie?
aryn_mz Post at 30-10-2009 07:58 AM

refer kes anis dulu masa beli rumah yang pertama dulu...masa anis nak sign housing loan agreement tu, terus kena bayar kos MRTA tu (sebab tak mo masuk dlm loan)...sekarang tak tau camner prosedur dia...

Anis, byr terus kt syrkt insurans ke or byr melalui org bank?

Anis, byr terus kt syrkt insurans ke or byr melalui org bank?
aryn_mz Post at 30-10-2009 09:33 AM

anis dulu bayar kat pegawai bank tu , then dapat resit pembayaran...selang sebulan ke dua bulan pastu, dapat polisi mrta dari syarikat insurans tu...

setakat ni pembelian 3 unit rumah untuk aku tiada masalah
...
LIPAN_BARA Post at 17-12-2003 14:04

ayat kat atas ni xleh tahan...........ada unsur2 riya'  

tumpang tanya...baru nak cadang2 beli rumah sub-sale..nak menilai rege rumah tu biasanya sapa yang akan buat?company ker atau ada mana2 agensi?

491# idx

Kalau guna loan bank utk beli rumah tu...pihak bank ada sendiri jurupanel yang dilantik oleh pihak bank tersebut utk nilaikan rumah tersebut....kalau buat loan gomen, pun deme ada panel sendiri...kalau nak guna jurunilai sendiri, pun boleh rasanya....

489# AnisSuraya

ic...tq anis...sb nk sediakan duit utk bayar MRTA...sb tk mo masuk dlm loan...tapi rabak ler juga simpananku....

489# AnisSuraya  

ic...tq anis...sb nk sediakan duit utk bayar MRTA...sb tk mo masuk dlm loan...tapi rabak ler juga simpananku....
aryn_mz Post at 31-10-2009 11:07 AM

anis utk proses loan rumah yg bakal ni pun, ada niat gak tak mo mrta masuk dlm loan....tapi tu arrr..kena pejam mata 30K lak (mrta + insurans kebakaran bencana alam-bank islam ni)....dah ler tu buat loan 80% jerr....kang nak kena fikir grill lagi, lampu kipas lag...kabinet dapur lagi....ermmmm...

Salam,

Sy nk tanye. If beli rumah sub-sale, for example harga rumah tu harga rm300k, rumah tu dah renovated, berapa byk kite bole nego price? if mintak kurang rm10k rasanya sesuai tak?

Thanks!

erm,camne klu utk org yg keja sendiri?
camne cara nak beli rumah? sbb aku plan nak jadik full time tuition teacher ni.

wlupun leh deposit sndiri ke kwsp,tp xde slip gaji la later on nanti.camne?

erm,camne klu utk org yg keja sendiri?
camne cara nak beli rumah? sbb aku plan nak jadik full time tuition teacher ni.

wlupun leh deposit sndiri ke kwsp,tp xde slip gaji la later on nanti.camne?
TumblerTK Post at 8-11-2009 08:13 PM

Tu hari saja gatal mulut tanya officer bank utk org yg keje sendiri tapi nak beli rumah...slip gaji tak der sebab keje sendiri kan....officer tu jawab tak ada masalah, janji ada rekod bank statement kuar masuk duit tiap2 bulan...walau keje sendiri, mesti duit simpan masuk dlm bank kan....officer tu cakap mcm tu arrr.....

497# AnisSuraya
tq so much!! :pompom:

apa kiraan utk syarat wat pinjaman rumah ye? i mean dr segi liabiliti (personal loan,car loan, CC etc)

497# AnisSuraya
tq so much!! :pompom:

apa kiraan utk syarat wat pinjaman rumah ye? i mean dr segi liabiliti (personal loan,car loan, CC etc)
TumblerTK Post at 9-11-2009 10:30 AM

kiraan mmg akan diambil kira dari personal loan, car loan, housing loan, cc yang kita dah buat..deme akan check dengan bank negara utk dapatkan semua tu...kemudian ada pending paymet tak utk semua2 tu...rekod payment kita camner...ok ke atau selalu sangkut ke....kemudian deme ada tetapkan percent income kita lepas tolak itu ini termasuk tolak utk loan rumah yg kita nak apply tu...cukup2 ke...lebih ke..kurang ke...semua akan diambil kira....

482# zydisini

kwsp mmg cekap dan pantas sekiranya tiada apa2 masalah..
berkaitan dengan consent tu....hanya perlu dalam keadaaan tertentu sahaja...biasa kan dlm geran akan tulis samada ada apa2 sekatan...kalau ada sekatan bermakna kenalah dapatkan kebenaran