CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: zizadin

Family ingat aku ni banyak duit

xoxopac08 posted on 9-12-2014 03:53 PM
TT tulis kat atas gaji tt boleh tahan. Pastu tt ada cakap husband tt banyak umah sewa dan dah jual s ...

Ada sebab berterus terang tu..family keep on salahkan husband sebab tak bekerja..

tapi kalau ikutkan memang tak ada masalah pun..cukup makan pakai kami anak beranak...plus kitaorang pun memang tak berbelanja mewah..

Tapi diorg salah erti la..ingat husband pulak yang malas..susah nak terangkan pada family..

rasanya TT kena buat hati kering. kena tegas cakap je takda duit. lantak la nak ubah intonasi ke, jadi hulk ke pun. Duit TT, suka hati la nak  bagi ke tak. Dan bukan dorang boleh amik pun kalau tak bagi.

TT kena set in mind. Adik beradik camtu, jenis nampak TT bila perlukan duit. Andainya satu hari nanti TT takda duit atau sakit, minta tolong dorang, TT ingat dorang akan pandang ke ??

Bab duit, adik beradik pun boleh jadi lawan.

Kalau adik beradik yg baik, susah senang bersama. kalau betul2 terdesak, baru pinjam tu kita boleh terima. Dah nama pinjam, harus pulangkan balik. Nak tanggung semua, mati laa camtu

bila baca masalah ko ni...buat aku gelak sensorg...bkn gelak kan ko..tp gelakkan diri sendiri...yg lebeh kurang je masalah nyer...

tp aku overcome dah mslh ni...aku keras kan ati je...aku tau kalo org jenes buat2 bodo je xnak bayar..mmg muka xde malu...xkira la adek beradek ke apa..aku mmg kata x jelaaa kan bila ko nak pinjam..xpun aku sound siap2..bayar dulu utang yg lama baru bleh aku bagi yg baru...

patotnyer ko ckp je siap2 kat kuarga ko..duit asben ko tu duit yg dia cari hasil dari umah yg dia beli before  kawen dgn ko...jadinya ko xde hak nak mintak...jika betol laa asben ko beli b4 kawen dgn ko...pastu ko sound2 sket fam ko...yg ko malu adek beradek ko mcmni..sedangkan asben ko punya fam xde pun mcmtu..dorg pun susah tp xde nak menyusahkan pun...

pastu aku selalu je sound2 dorg....kalo xde duit buat cara xde duit..jgn nak idop mcm org kaya...org yg ade duit pun xde mcm ko over sgt...aku mmg ati keras tu pun sebab aku dah lebor 30k menolong org...now jgn harap laa..nak kata apa..katalaaa...at the end bila aku susah sekor pun xbebunyi...

ko keras kan jelaaa ati ko..sound2 sket....tu pun kalo mmg xnak dorg meminjam lg..kalo xmampu nak keras kan ati...bg jelaa pinjam....ko kan bank xde faedah dan ikot suke nak bayar ke x dorg....

hmm..ko membanting tulang mencari duit..dorg senang2 banje...xgeram??....aku dah penah lalui....aku tau mcmane ko rasa...tp aku xbodoh..aku siap nyanyi lagi lagu..cukup..cukupppp sudahhh...cukup sampai disini sajaaa...

Rate

1

TT, sbg anak perempuan yang sudah bersuami,tanggungjawab u adalah pada suami dan bukan lagi pada ahli keluarga kamu. Kalau u nak tolong,itu suku kira. Tapi BUKAN benda wajib u kene buat.

Dlm soal duit ni,mmg betul sangat ler payahnya nak kata 'tidak' bila adik beradik minta tlg. Rasa tak sampai ati,rasa kesian,rasa bersalah kalau x tolong,itu normal kita akan rasa semua-semua tu. Tapi kita kene ingat,kita juga ada family sendiri yg jg memerlukan duit.sementelah ur hubby masih hold sambung keje,lagila segala-galanya di bahu u untuk support the family. I rasa kalu adik bradik u ada perasaan dan timbangrasa,dah tahu abg@adik ipar belum keje sepatutnya dorang lebih rasa segan nak meminta2.malah sepatutnya dorang yg hulur duit pada u memandangkan hubby u belum ada gaji (just bergantung pd duit sewa dn duit jual rumah). tapi ada dorang buat gitu pada u? i bet takde kan?

So nampak tak skrg sape lagi pentingkan diri dan hanya tahu nak lepaskan tengkuk sendiri saja?

Soal suami u belum bekerja,itu bukan hak mereka utk masuk campur dan bukan menjadi alasan utk mereka mintak duit u sewenang-wenangnya for whatever reason sekalipun. U tertonggeng terlangkup nanti,i jamin xde sape nak hulur bantuan pun. Silap2 kata padan muka lagi.

so Tt,spt yg dicadangkan oleh porumers lain,belajarla utk bertegas dlm buat keputusan. Kalau dorang call minta duit, pandai2 carik alasan. ckp je 'bukan x nak tlg,tapi duit nak guna byk laa.' fullstop. xyah nk justify duit tu nak guna utk apa. bukan hak mereka pn nak tahu duit tt utk apa sume. sometimes kita kene belajar utk jadik 'evil' agar org tidak terus menerus memijak kepala kita.

Plus, i think u should talk with ur husband.lets him know ur situation. takyah nak rasa malu2 sangat dengan hubby sendiri. after all he is the part of the family,by right he has right to know ur family's prob as well.jelaskan keadaan sbnr,tgk apa dia nak kata. i believe ini sedikit sebanyak akan beri u kelegaan sbb dpt share beban bersama. apa jua kata@pandangan ur hubby,u kene terima..

Ai fhm ur situation sbb ai pn alami benda yg sm.tinggal lagi adik beradik ai bukan jenis meminta2 selalu,melainkan terlalu terdesak sgt2.tu pn dorang bayar balik semua yg dorang pinjam.so no issue kat sini. cuma yang part share dgn hubby tu,i cadangkan u buat bnda yang sama..at least u akan rasa u have a shoulder to cry with..

Rate

1

Kalu diorang nk pinjam duit, ckp j tak der duit..kalu tak percaya, ckp j..nk wat mcm mn ckp duit tak der pun org tak caya..kalu ade duit takkan pakai saga bml j..mesti dh pakai bmw...hihi..pasal suami tak keja, diorang tak bo masuk campur..sbb yg tak bekerja tu bkn sbb malas, tp ade sbb..buat selamber j kalu dioramg bising pasal suami tak keja..yg penting awak ngan suami bhagia...pedulikn cakap cakap org..lama lama diorang akan bosan mgata kat awak..n tak nk pinjam duit lg..ingat...kalu ade duit jgn citer kat org..wlau terdesak..slalu ckp kat diorang yg awak ni tak.der duit..awak kena kuat laa, bila diorang cakap benda yg myakiti hati awak..

zizadin posted on 9-12-2014 04:23 PM
Ada sebab berterus terang tu..family keep on salahkan husband sebab tak bekerja..

tapi kalau ik ...

Faham tt berterus terang sebab nak jaga maruah suami dan xnak suami dituduh makan hasil keringat tt. Bersabarla ye. Yang penting lepas ni kalau diorg nak meminjam lg, bagitahu jelah duit ada cukup2 makan je.

Follow Us
tt duit you is duit your sekeluarga. kalau keluarga you tengok you derang ingat susah and bising bising pada you, cakap je, kalau saya susah, ada ke saya minta duit pada sesiapa, takde kan? suami tak kerja tak minta duit pada orang pun. kena berani cakap.

see apa yang dilakukan oleh suami you utk warn supaya jangan sesekali cerita adalah perkara yang terbaik sekali. setiap family ada financial standing sendiri. tak perlu nak cerita pendapat berapa, harta apa, duit dalam bank apa, investment semua berapa. kalau ye pun you seorang hartawan, bukan bermaksud you perlu jadi atm machine utk menanggung family you yang tidak live within their means. kalau mereka tak live within their means and susah selepas tu, tu masalah mereka. pandai cari masalah pandailah selesaikan.

ni nak cerita. cerita ni pun saya dah ceritakan beberapa kali or mungkin banyak kali.

kawan aku ni anak sulung. ibu bapa berduit. ada dua adik. perangai ibu bapa dalah jadi enabler. yakni apa anak mahu, mereka belikan. so apa susah, takde duit suruh mak bapak tanggung. adik pompuan dah kerja bertahun tahun masih lagi pakai kereta pemberian ibu bapa. adik lelaki, jenis minta duit seperti atm machine. belanja awek, merambu tengah malam sampai ke pagi, tengok konsert, handphone sampai 2 biji etc.

sebagai anak sulung, kawan aku tu pun hulur hulur hulur hulur saja duit. adik dia hanya perlu message. saya nak duit RMXXX. bank in hari ni.  terus kawan aku tu bank in kan. next week minta lagi duit. dan seterusnya. mak bapak dia sendiri galakkan perlakuan begini tanpa memikirkan masalah yang akan mendatang. nak bagi hadiah pada awek pun mintak duit. can you imagine? kawan aku tak layan, mak dia hulur duit utk beli present awek dia. sekarang dah break pun dengan awek tu.

pada suatu hari yang tidak disangka, isteri kawan aku tu check kereta dah berapa bulan tak bayar. duit dalam bank akaun takde. lalu masa suami dia bagi kata dua. terus wife kawan aku take over semua financial management. semua duit masuk kena pergi kepada wife. bila adik dia minta, dia buat selamba kata duit takde duit takde, kawan aku tu pulak mintak pinjam ngan adik dia. sampaikan dalam family tu dok menyebut nyebut pasal kawan aku tu takmo bagi duit kat adik dia lagi. tapi dia buat tak dengar. selepas tu adik dia tak minta duit sebab malas nak dengar jawapan yg sama.

selepas tu dia panggil adik dia utk slow talk. suruh belajar rajin. nasib adik dia dengar kata. lulus pun ok. now dah kerja.

tapi mak bapak masih manjakan lagi. yakni bagi kereta utk adik dia. bila kawan aku bising pada mak dia, mak dia kata kesian. mak bapak dia guna kereta yang nak roboh. nak start ena henjut henjutkan badan ke depan baru kereta tu boleh start. mak dia minta adik dia bayar sedikit duit bulanan tapi adik dia kata tiada duit.

wife member aku cukup marah, sebab adik beradik dia masih perangai menyusahkan mak bapak. so wife member aku tu spy kegiatan adik dia. boleh pulak belanja awek di restoran restoran mewah hujung minggu. tapi nak bayar kereta bulan bulan kata tiada duit.

jadi pengajarannya, kawan aku tu terlepas jadi enabler dah selamat. mak bapak dia pula jadi mangsa. sudah dinasihatkan untuk keluar dari tampok kebodohan ini tak mahu. jadi malas mereka nak amik tahu. siapa nak hulur tengkuk, biarkan jelah.

cakap pasal menghulur, selagi ada orang yang mengulur, selagilah tulah ada tangan akan menadah.

kalau adik beradik you jenis hadap kepada duit you and marah kalau you tak kasi duit, maka kasih sayang mereka tu hanyalah conditional love. conditional love kerana tanpa duit, mereka tidak mampu menyayangi you dengan ikhlas. pikir pikir.

just stop whatever you are doing. ini create budaya dan habit yang tidak elok. create manusia yang tak mahu berusaha sendiri. dan create manusia yang perlu bergantung hidup pada orang lain sedangkan diri sendiri sempurna akal dan tubuh badan untuk berusaha sendiri.

tips : setiap kali adik member minta duit. dia kata dia takde duit. ada sesiapa tak yang ko kenal boleh pinjamkan duit (berlakon). ko pun kalau ada duit, boleh kasi aku pinjam. terus tak mintak lagi. Last edited by munchkin on 9-12-2014 07:59 PM

Rate

1

kawan aku tadi tu wife dia punya family ada kaya raya dok overseas. sakan kalau balik sini, semua aunty dia nak sponsor. tapi kawan aku ni ada integrity. tak mahu duit orang.

aunty dia nak belikan piano, mesin basuh, oven semua nak belikan. tapi wife kawan aku tu tolak dengan baik kata tak perlu. later kalau perlu beli sendiri. aunty dia jenis 7 keturunan pun tak habis harta. takde pun dia amik kesempatan. orang yang suka ambil kesempatan ni pemalas. i repeat pemalas, tak live withing their means, mentaliti subsidi/barang free dan most importantly tiada integrity.

kalau bising suami tak kerja, cakap je cam ni

selama suami aku tak kerja, ada ke aku minta duit dengan korang macam ko minta duit dengan aku?

kalau takde duit toksah nak nak holiday bagai bs bagai. ukurlah baju di badan sendiri. tak pernah ada tailor buat baju aku, tapi ukur badan ko.

kalau tak bagi duit, masam muka.

ni maksudnya sayang bersyarat.

keluarga ke macam ni?? pikirkanlah

sokmo cerita hal nak duit orang. kalau nak pergi usaha sendiri, buat kerja part time ke hapa ke. dasar pemalas mentaliti semua nak percuma! Last edited by munchkin on 9-12-2014 07:53 PM

munchkin posted on 9-12-2014 07:43 PM
kalau tak bagi duit, masam muka.

ni maksudnya sayang bersyarat.

yes i agree.. ni jns sayang bersyarat la ni.. agak2 klu TT takde duit byk mmg la drg tak peduli kot..
TT mesti yang jenis lembut hati dan berharap semue org nk kene suke kt you kot sampai drg da buat cam2 pun,
tak boleh nak ckp no.. pg bercuti (kehendak) ade duit , tapi keperluan ank2 ke sekolah menagih duit org..
jenis ape ni!?? jenis orang mengambil kesempatan dan kebanyakan ummah meleis pprt mcm ni laa.. hahaha
wlapun mungkin die tak duduk kat rumah pprt ... nway TT bertabah lah.. mintak petunjuk dari Allah!!

matahari7001 posted on 9-12-2014 08:11 PM
yes i agree.. ni jns sayang bersyarat la ni.. agak2 klu TT takde duit byk mmg la drg tak peduli ko ...

exactly!

kena tegas lah. imbuhan apa? apa imbuhan? anak orang lain yang hidup susah belajar elok result terbaik takde gigih nak minta duit nak bagi anak depa imbuhan bagai.

bila dah biasa tengok mak bapak buat gini, anak dia pun terikut ikut. bila keluar ngan pakcik makcik, siap boleh minta itu ini, suruh belikan itu ini. siap budak tu mention pak cik belah mak dia kaya. Kecik kecik dah minta orang itu ini. dah ikut perangai orang tua. dah besar esok, jadilah memintak mintak? So??? kalau kaya, perlu tanggung orang lain ke? lainlah kalau dah tak boleh kerja bagai, adalah kita nak consider. ni semua sihat walfiat, tapi mental tak sihat nak suruh orang tanggungggg je. mana integrity. mana usaha. mana maruah?

Last edited by munchkin on 9-12-2014 08:31 PM

sambungan cerita member aku yang mak bapak bagi kereta kat adik adik. dia sendiri kan pakai kereta nak roboh. sebab dah jadi habit anak beranak asyik memintak mintakkkkk. sekarang bila dah bagi semua kereta baru kat anak. dia stuck ngan kereta nak roboh, mak member selamba pulak minta adik dia pulak (pakcik member aku) utk bagi kereta extra yang mereka ada.

See??? bila cycle nak habis. keluarga pakcik tu pun pelikkkk. semua kereta baru bagi anak anak. elok pulak dia pi mintak kat pakcik tu kereta sebiji.

ada sekali tu dia (mak member aku) try nak minta ngan abang suami makcik tu (paklong), paklong tu sound je, belilah sendiri!!! pastu sound adik member aku, cakap awak dah kerja belilah kereta sendiri, bagi balik kereta kat mak bapak. paklong dia ni belajar overseas. jadi pemikiran dia lain sedikit. mak dia ni jenis tak mo kalah, siap cakap kuat kuat, yelah memang nak beli pun. sampai dah setahun lebih tak beli beli lagi. kalau jumpa adik lelaki mak dia, nanti minta kereta lagi. adik laki dia pulak jenis takut ngan kakak (mak member aku).

jenis suka memintak mintak. menyampah tengok. cycle will never end. these people are like bullies!!! Last edited by munchkin on 9-12-2014 08:40 PM

Sila belajar say NO!

syoknya klu jadi sedara TT ni..

duit yang ada guna jer nak wat ape pon....klu xda duit nanti boleh minta kat TT..x gitu???

hahaha..sudah2 la TT diperbodohkan.....cukup2 la orang amik kesempatan kat TT...

klu orang keja gov ni esp gred 41 ke atas ni mesti orang kata orang kaya..senang...padahal....biasa2 jer, cukup makan...cukup pakai....cukup keperluan hidup..nak lebih kena pandai2 la saving...

pasni klu dorang minta lagi cakap jer xda duit...sesekali TT try la minta pinjam duit kt sedara mara TT tu..ada ke dorang nak bagi agak2?? xpon try minta balik hutang dorang...cakap jer tt nak guna duit..cakap jer nak duit TT balik..xyah mempersoalkan apa yang TT nak wat..cakap jer nak balik duit saya yang kamu pinjam..

germa la orang yang suka amik kesempatan..adik aku ada jugak 2 orang jenis suka amik kesempatan ni..geram betul...tapi bukan aku la mangsa, tapi mak ayah aku...

zizadin posted on 9-12-2014 02:18 PM
Abang aku pakai keta aku, nak sambung bayar katanya..tapi last-last keta rosak yang aku dapat balik. ...

Kalau terjun parit boleh melegakan stress ko, sila lah terjun...bawak berkubang sejam dua dalam tu...

u kena bertegas, me ditakdirkan berduit dari adik beradik lain,
plus tukaran dollar dengan ringgit tu semua tetapi
tak da sapa berani tepon me kata nak duit.

tapi tidaklah me kedekut, me balik tabur duit jugak dengan orang
cuma me ajar dorang jangan meminta, biar me kasi sukarela...

ada satu peristiwa my sis sengih sengih cam kerang busuk
kata dia nak pinjam duit my husband nak beli saham, bila me kata nope
boleh my sis kata ala bukan duit kau, duit stephan...

tak ke sound cam bodoh di situ...

me bagitau semua me suka memberi tetapi
jangan sesekali meminta...

oo kire suami berduit jugak lar

kalo takde kekuatan say no, aku cadangkan next time kalo nampak nomot sedara mara appear kat tepon ko jgn jawab
then ko sms diorg, bagitau ko bizi. kalo ada apa2 sms ajer
then, kalo depa sms nak mintak duit.... ko balas simple jer... 'TAKDE DUIT'... dah... takyah pening2 buat jawapan bombastik

Kebabomb posted on 10-12-2014 04:57 PM
Kalau terjun parit boleh melegakan stress ko, sila lah terjun...bawak berkubang sejam dua dalam tu ...

wakakakakaka..i likeee 1000x