CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: nur_jasmine

SUSAH NYA NK BUAT LOAN BANK

penchintadea posted on 19-4-2013 03:03 PM
Ya ke mod.. Nasib me tak buat loan kat depa..lega...

AEON ni dulu nama lamanya ACS Company.....ACS company ni mmg mcm haram kalau depa call customer yg tertunggak bayaran hatta RM50....mmg betui kita silap sbb tak bayar ( nanti ada yg komen .." dah utang kenelah bayar..." ),,,tp cara dan approach mereka amatlah Samseng sbb main nama Mak Bapak datuk nenek bagai...." x cukup duit buat apa nak berhutang...Abih camtu awak dgn keluarga awak makan pasir la ..."-Ini antara dialog yg aku masih ingat sbb lambat bayar tunggakn sebanyak RM39.70 sebulan...lambat 3 hari je pung.. ),,,,dan ada beberapa dialog yg amat meruntun jiwa korang...

Skang ni COURT MAUT udah ikut gaya depa dah...

penchintadea posted on 19-4-2013 03:03 PM
Ya ke mod.. Nasib me tak buat loan kat depa..lega...

Dan dgn AEON ni jugak ( masuk duit thruakaun Maybank AEON) aku pernah ada satu pengalaman.....duit aku dah bayar  ( 2 bulan plak tuh )....dan call aku katanya duit tak masuk...siap maki2 aku lagi.....aku puhn ngamuk la bgtahu aku dah masukkan utk 2 bulan tawwwww.....dan aku siap email ngan fax dekat dertang.....dan aku call balik....nak cakap ngan CSO AEON yg mcm haram jadah tu....sampai ke la takder pun dia call aku mintak MAAF...

medangmru posted on 19-4-2013 02:30 PM
masa tu biler???bermula 2012 mmg payah nak wat loan...sbb BNM dah tentukan yg loan hanya akan lulu ...

masa tu tahun 2007 or 2008 kot...
hehe..nmpk sgt tak mengikuti perkembangan pasal loan2 nie...
tp lepas nie kena amik tau la sbb plan nak beli umah pulak..
haaa...sudah...maunye tak lepas...

MyRaH posted on 19-4-2013 03:21 PM
masa tu tahun 2007 or 2008 kot...
hehe..nmpk sgt tak mengikuti perkembangan pasal loan2 nie... ...

Hmmm.....masa tu mmg senang nak dapat apa2 loan pun....sebelum 2012....sbb bank baisanya tgk pada Gross salary ( kebanyakannya)....tak tgk komitmen bagai ( tp CTOS mebe depa tgk la utk kelulusan loan )....

Haku ada contoh terbaik utk apa yg ko bgtahu tu...sb aku pernah alaminya...

medangmru posted on 19-4-2013 03:07 PM
AEON ni dulu nama lamanya ACS Company.....ACS company ni mmg mcm haram kalau depa call customer yg ...

Ape la dorag tu call nak minta duit macam gaya along..
Thanks mod jika tidak me pun tak tau...

ko nak loan tuk apa ni
kalo bisnes- terai la TEKUN.
tapi mencekik jgk.

pada haku, yg dekut ni..
aku sgt2 berkire nak loan
sbb loan sgt2 mencekik.
yg easyRHB tuh..ko tanya bp % interest?
tp org gomen..huuuuuuuuu senang amat nak loan n interest rendah plak tuh
sbb tu rata2 org gomen byk hutangg

Follow Us
RHB easy memang senang bagi.. kejap je dah tau dapat ke tak.. tapi interest punya la mencekik..

ada kenalan buat RM25k sebulan bayar RM676++ selama 5 tahun. kira sendiri berapa interest bank amik..

sekarang terpaksa la beliau menyabarkan diri membayar balance yang lagi 2 tahun lebih kot

CIMB blm try, sbb aku sedih sbnr nya dgn bank2 ni..patut doang membantu rakyat yg bpendapatan rendah....

silica_SiO2 posted on 19-4-2013 03:47 PM
ko nak loan tuk apa ni
kalo bisnes- terai la TEKUN.
tapi mencekik jgk.

aku nk buat loan ni utk bantu bapak aku bayar hutang dgn pinjaman blesen...almost 15k....masa tu mmg ada masalah keluarga..jadi bapak aku pinjam, tp bukan dia yg bayar...sbb dia x kja...tp aku..tiap2 bulan potong almost 2k, sbb belum mampu settlekan "pokok" nya..duit gaji aku tau..duit aku ot..habis dia potong...ko pk la, aku ni pmpn..keperluan sbg pmpn mmg bnyk.....aku sedih tau x...x larat dah aku nak tangung hutang dgn pinjaman blesen..tlalu cekik darah...yg 2k tu, bunga tau tak...jadi aku pk utk pinjam bank utk setlekkn htg tu....at least htg dgn bank, xd la potong smp mcm tu skali...aku terpaksa ot hari2 bagi cukup kan 2k lebih..kad atm aku...mmg la pada pihak pinjaman blesen tu....

nur_jasmine posted on 19-4-2013 04:35 PM
aku nk buat loan ni utk bantu bapak aku bayar hutang dgn pinjaman blesen...almost 15k....masa tu m ...

wah bagus nye ko..
i tell u..tolong laa jgn tutup lubang bukak lubang camni..
meranaa hidup beb...
kenapa urgent sgt nak tolong bapak?
knp knp knp bapak buat pinjaman berlesen?
kalo aku la...bkn tanak tolong
tapi kalo pertolongan aku tuh menyusahkan diri sendiri..
aku tanak tolong jgk...hatta adik badik, makpak etc..
bkn selfish, kdg dlm hidup ni kite ada set certain standards..
kalo haku la...bab duit muit kalo aku tak mampu aku takkan tolong
kalo aku mampuu...belum die helo aku daa helo da nak offer..

Rate

1

x cuba bank islam?
selalunya bank ni dia akan tengok pay slip..
dia bukan saja tengok basic + elaun kita..
tapi dia akan ambil kira sekali potongan2 kita..

silica_SiO2 posted on 19-4-2013 04:47 PM
wah bagus nye ko..
i tell u..tolong laa jgn tutup lubang bukak lubang camni..
meranaa hidup be ...

dia kan dah bgtahu sbb pinjam dgn along berlesen tu...sbb terdesak...

buterfly posted on 19-4-2013 04:47 PM
x cuba bank islam?
selalunya bank ni dia akan tengok pay slip..
dia bukan saja tengok basic + elau ...

Kebanyakan Bank skang sumernya sama.....akanj tgk komitmen dan bukan sekadar slip gaji jah...

prettyuglybabe posted on 19-4-2013 03:57 PM
RHB easy memang senang bagi.. kejap je dah tau dapat ke tak.. tapi interest punya la mencekik..

a ...

Skang nak buat RHB easy pun depa akan tgk dulu....dlm beberapa minit dah boleh tahu samada lulus atau tak....kenalan ko tu buat 2 tahun setengah lepas...maksudnya masa tu BNM belum kuatkuasakan lagi pasal komitmen2 ni....Skang RHB easy pun dah susah...

medangmru posted on 19-4-2013 06:43 PM
Skang nak buat RHB easy pun depa akan tgk dulu....dlm beberapa minit dah boleh tahu samada lulus a ...

rhb easy pun dah susah? tak tau la pulak dah ikut rules bagai. beliau cerita pun gitu-gitu je..

prettyuglybabe posted on 21-4-2013 02:07 PM
rhb easy pun dah susah? tak tau la pulak dah ikut rules bagai. beliau cerita pun gitu-gitu je..  ...

Mmg dah sysah...depa boleh vheck approval dlm ms 10 minit.....

dulu bank rakyat mmg sng gila wt loan..

pg ari neh.. sembang2 stuju bwk payslip isi borang esok mai kira2 tunggu dia pggl esok lusa

dtg sign agreement..trun atm kuarkan duit.. wallah so easy.. itu duluuuuu. 2009 punya cita

skunk mmg dinaikkan basic gaji.. gen rasa ini sbb ramai warga muda yg muflis..

so mgkn dinaikkan rate basic gaji tuk brhutang tu.. supaya kurangkan warga muda yg muflis dan

trpksa pg dgr ceramah akpk kt bank negara sana... tp cemana org yg gaji below 3K nak buat loan?

haaa ini jadik persoalannya...

kt upis ramai wt MBSB.. sori neh bukan tuk swasta la tapi.. gomen n GLC

depa smer buat overlap.. tutup utang lama bukak utang MBSB..

soklan gen untungkah begitu?? pnjman jangka masa dah brtmbh makin lama..

walopng dsarnya.. byran bulanan kellehatan sdikit.. tp jangkamasanya?? mmg la overlap dpt tutp utang lama

n ade balance lagik tuk joli .. tp berbaloi kah?

bg gen.. contoh utang dgn bank rakyat 20K utang 15 tahun.. mgkn kita dah berhutang 5 taun so balance 10 taun tuk abehkan..

tp kita dah overlapkan utang tuh.. kita katop account bank rakyat bukak akaun MBSB maseh berhutang tmbh mada smpi 20 taun lagik mgkn...

semata2 nak closed account bank lama.. pelik tak??

dariapda elok2 10 taun lagik abeh utang.. lsat2 berhtuang smpi pencen... tu blom kira yg blom beli umah. rata2 kt upis neh
smer blm ada umah sndrik.. camno tuh??? utang kete utang umah utang PL seiring sejalan smpi pencen..

kalo gen la.. boleh keras dok pk utang yg ntah bila berkesudahan

Sekarang bank dah makin ketat syarat pinjaman. Berkuatkuasa 1 Mei, tempoh pinjaman Bank Rakyat telah dikurangkan dari 25 kepada 15 tahun sahaja atas arahan Bank Negara. Mujur aku sempat buat pinjaman peribadi RM 200,000 dari Bank Rakyat. Semuanya aku laburkan kat ASB dan Tabung Haji dan ada yang aku bayar habis beberapa hutang. Sekarang aku buat loan MBSB utk pelaburan juga. Apa kata buat kat MBSB. Sekarang pakej diorang dah ditambah baik. Macam aku yang jumpa aku adalah pegawai MBSB sendiri bukan agen, agen ni bahaya sebab dia akan ambil komisyen dari jumlah potongan bulanan yang pegawai ni murni daripada jadual potongan tiada tokok tambah. Pakej dia pun dah ok. Tapi ingat jangan guna agen. Direct dengan pegawai MBSB. Orang yang ada hutang keliling pinggang pun boleh buat loan tertakluk kepada terma dan syarat.

Bank Rakyat tengok komitmen luar selain slip gaji, tetapi MBSB dia hanya tengok slip gaji sahaja. Jadi selamat mencuba. Aku tak promote MBSB dan aku bukan ada kaitan dengan MBSB tetapi memang sistem dia dah ditambah baik. MBSB diberi pengecualian oleh Bank Negara untuk kekalkan tempoh pinjaman 25 tahun sehingga September jadi lekas2lah memohon. Sekarang rate dia 3.89%.