CariDotMy

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 9181|Reply: 21

Pembelian Rumah Lelong

Macamana ye prosedure pembelian rumah lelong.. maksud kat sini, dari segi payment n agreement ada call agent, dia ckp kena cash 10% dr price voice up...tp x bole kuarkan caruman KWSP macam slalu pembelian umah biasa tu...ye ke?

xde sorang pun reply ke...huhuhu...aku nak beli ni.. tp x tau apa2 pun pasal pembelian ikut lelong ni...

kalau beli rumah lelong mmg kena sediakan bank draft as per proclamation of sale (POS) tue yg bakal menjadi kontrak yg sah antara si penjual that is Bank dan pembeli that is d bidder (so klu u menang dalam bidaan nnt u will be d purchaser)

tapi harus diingat klu time bid nnt terdapat lebihan dari harga reserve price yg dicetak kat POS so u kena bayar cash d different that is still 10% of the reserve price, so untuk menjawab soklan u pasal pengeluaran EPF bagai mmglah x boleh sbb EPF perlukan kontrak tue utk wat pemerosesan sdgkan u lak kena bayar yg 10% tue dulu namun pernah sorang kawan citer client dia leh kuarkan wit EPF 2nd akaun tue lps sign kontrak dan bayar 10%, may be this one u have to ask from EPF, i x tahu dan x  pernah wat lagi cuma klu pasal pembelian thru lelong nie risiko ttp tinggi

masa hari lelong tu, yes ko kena sediakan 10% dari rege rumah... mane sempat nak kuar duit epf bla bla.... n ko juga kena standby jugak beberapa K kaqlu bidaan tu tinggi

then lepas tu la ko kena cari duit utk bayar keseluruhan rege rumah tu.. samade nak wat pinjaman bank or nak kuar epf tapi ingattttt.... kena kejar masa sbb masanye suntuk sangat utk kau jelaskan bayaran tu.. kalu lewat dari tempoh or pinjaman kau x lulus... 10% tu hangus...

sebelum ko nak beli rumah lelong ni, ko dah kena ada duit cash beberapa K... juga ko dah tau kelayakan loan rumah.. berapa yg ko layak pinjam... pendek kata kena ada banyak cash la... rumah lelong ni murah tapi itulah...

btol2...
dl mmg da hampir beli uma lelong... tp disebabkan xbyk cash... mls la nk troskan...

saya masih dlm proses utk tukar hak milik rumah lelong ni... kesimpulannya, mmg memerlukan byk cash.... spt yg forumer lain katakan, mase bid mmg kena ade bankers chq...lau mng dgn reserve price, x perlu byr ape2 lg dah mase tu... tp klau final price lebih tinggi balance 5 @ 10% tu kena byr cash la...
ape2 pun tgk rumah dulu baru masuk bidding then makesure faham syarat2 lain... mcm sape tanggung cukai tanah/pintu. mentenan, utiliti etc...

Follow Us
iols pun berminat nak cari rumah lelong. tapi tak tau cm mana..

beli umah lelang ni nak kene spare cash money banyak sedare.

sebab awal2 kalau amik dgn agent die akan amik upah 2 ke 3 ribu.

pastu masa nak masuk lelong kene bank draf 10% harga yang dilelong..

kalau masa lelong harga naik2, loan hanya lulus 90% jer. yg lain kne tambah sendiri.
duit lawyer dan duty stem simpan la dlam 5k ke atas camtu laa..

biasa xlebih 6k. kalau 1st home lg murah sbb xpyh amik insurans lagi.

pastu dalam masa 3 bulan kene clearkan permohonan.
dalam masa 3 bulan semua2 kene settle kalau x, deposit hangus.
itu la sedikit sebanyak yg i tau.

beli umah lelang ni nak kene spare cash money banyak sedare.

sebab awal2 kalau amik dgn agent die ...
zaralove Post at 3-2-2012 10:35

mis nak share, mis dlm final stage beli rumah lelong nie... mis msk bid pertengahan bulan dis 2011.  Rumah tu mmg ada penyewa duduk sblm nie, tgk dari luar, mcm ok... soo, msk bid, rupanya xdak competitor rezeki mis kot... soo, skrg loan dh approved, lawyer on progress... then, mis pun dh pecahkan kunci rumah tu n tukar kunci, msk rumah terkejut, teruknya.. ngan tiles pecah, bilik air masya-allah teruk... mmg kena wat major renovation, sbb mis mmg nak duduk sendiri... frust juga laa... nak kata menyesal pun ada...

tp nk buat camne, dh beli, soo teruskan laaa apa2 yg patut... nape u cakap 1st house xdak insurance? mis kena jew... its my 1st house... mula bayar 5% ms bid, then mis keluarkan KWSP tuk bayar 5% dan lawyer fee... dpt ngam2 jew... mmg xdak lebihan

skrg, nak renovate, kena tggu loan disburst then baru blh apply home extend plak... byk process and cara... mcm give-up pun ada... tp baru ku tahu, betapa susahnya dan dpt rumah sendiri...

mis nak share, mis dlm final stage beli rumah lelong nie... mis msk bid pertengahan bulan  ...
misecretary Post at 23-2-2012 10:23

Bukan insurance yang xperlu...untuk umah lelong, tidak perlu upah penilai harta..maknanye xperlu lawyer datang umah then nilai harta...tu untuk umah baru sahaja,
yang kedua, mmg ada la interest 5% tu...depends on loan.

Mis, i think u punya rumah masa tu xda competitor maybe agent / org lain dah masuk umah tu then tgk sendiri keadaan rumah.
tu yang diorg xbeli kot...i think laaa

so, moral of the story better tgk dlu...zara pon dulu main beli gak, xmasuk dlm umah.tpi alhamdulillah umah ok...

Bukan insurance yang xperlu...untuk umah lelong, tidak perlu upah penilai harta..maknanye xper ...
zaralove Post at 24-2-2012 10:10

tp, mmg ada org duduk sblm nie... lelaki2 bujang... so faham2 jew laa... anyway, im happy to have something for me..

biasa kalo org bujang duduk camtu la.
diorg bukan nak jaaga umah leklok.

mis nak share, mis dlm final stage beli rumah lelong nie... mis msk bid pertengahan bulan  ...
misecretary Post at 23-2-2012 10:23

nasib baik mis beli lelong just kena renovate....antara kesilapan pembida nk beli harta lelong ialah tak periksa betul2 harta tu...land search sila buat...banyak kes pada aku ni ada kaveat....so ada byk kebarangkalian berlaku:-

1) bila ada kaveat loan xblh disburse...klu ada cash blh setel tp klu xder cash sila halalkan 10% deposit;

2) bila ada kaveat walaupun ada cash tp klu yg masuk kaveat taknak withdraw kena tgu tarikh luput kaveat 6thn...ada kes yg aku dapatkan perintah mahkamah...setel dpt order...tapi makhluk tu masuk lagi... ;

pada aku beli lelong ni untung klu kita betul2 faham...akan rugi klu kita cuai...

aku pun penah beli umh lelong gak... MP skg RM75k...masa aku beli RM32k..aku kebetulan aje nak beli...memang x buat apa2 sediaan...aku upah kwn laki aku cina RM100 aje.. rzki x dak org bid aku dapat...sebelum bid aku dah tengok x dak orang...umh ok...
pas dapat buat loan smua setel.....gan cash pun kena gak...huhu....nasib aku dah standby...dalam 5k... skg dah ada penyewa...dkt 1/2 tahun dah umh lelong tu...tapi loan gan bank..org bank g tengok umh tu..klu x mana dia tau umh lelong aku 2 color ijo kat ruang tamu.. hehehe... :-)
itulah pengalaman aku membeli umah lelong...yg penting kena usaha sendiri mencari info2 yang penting...

lega rasenye bile rumah lelong yg aku beli ari tu, dh setel sume urusan... cume tggu nk duduk je... mase yg diambil cume 6 bulan... x de la lame sgt... nextweek nk g epf apply for withdrawal... harap2 lulus la

lega rasenye bile rumah lelong yg aku beli ari tu, dh setel sume urusan... cume tggu nk duduk je...  ...
suehanna821 Post at 29-3-2012 18:52

cepat jugak ek proses awak li rumah lelong. leh kasi advice tak sbb skrg ni gah cari rumah nak li. tgk rumah lelong ni harganya agak rendah tp before bidlah..

cepat jugak ek proses awak li rumah lelong. leh kasi advice tak sbb skrg ni gah cari rumah nak l ...
izzah_mia Post at 9-4-2012 15:07

alhamdulillah proses nk setel x berape nak lame... tp dalam tempoh tu Allah je yg tau... kena call lawyer selalu... lau kate argue tu x kira berapa kali dah... yg saye tau nk setel cepat.... beli dlm bln 9, loan approve bln awal bln 10... submit sume kat lawyer bln 10 gak... dupdap2, lawyer suh setel bayar sume mentenen n cukai pintu dlu... x pe, dh standby... masalah ngan pemaju plak bile depa suh byr admin fee 500 enget...oleh kerana malas nk bebising, saye bayo je la... janji cepat prosesnye... lau ikut contract bank kena disburse bln 12, tp sbb masalah dgn pemaju dan lawyer, bank kasi extend sampai bln jun'12... every week call lawyer tanye progress... depa siap ckp x perlu call selalu, lg depa ckp mcm tu lg saye call... awal bln jan'12 sign agreement bank sume... bayar balance 5%, bayar lawyer.... pas tu keje saye cume call lawyer je.... asik2 ckp dlm proses... tp dlm mid mac'12 call lawyer depa kate dh disburse...then dpt surat dr bank bg tau dh disburse...x lame pas tu dpt surat suh byr 1st intallment Apr 1st... skg dh nk masuk 3 kali bayar.... tp uma belom leh duduk lg, byk benda nk kena repair...
moralnya beli rumah lelong ni menguji kesabaran mental, fizikal dan akaun saving anda.... yg penting tgk dl rumah tu baru masuk bid.... jgn bl dh menang tgk2 uma x de dinding...haru biru jadinye kang....

Post Last Edit by poison_paradise at 5-5-2012 10:20

Nk beli umah lelong, ape kite perlu tau, tengok n cek?api air,cukai?sume nk cek mana?....

rumah lelong oh rumah lelong.. pindah milik ke nama aku masih dlm proses utk rumah yg aku menang lelong ogos tahun lepas.. mmg mengambil masa yg panjang utk settle tambah2 lagi kalau property tu perlu mendapat kebenaran pihak berkuasa tempatan..

utk mengelakkan kerugian, baca POS betul2 samada segala bil maintenance tertunggak, cukai taksiran, cukai tanah, insurance kebakaran, interest dikenakan dll di tanggung oleh pihak bank atau sebaliknya.. hati2 kalau bid property affin bank kerana mereka tak melayan sebarang tuntutan utk menjelaskan bayaran tertunggak pemilik terdahulu..

secara amnya, kebanyakan rumah yg dilelong nih pemiliknya terdiri drpd org2 bermasalah peribadi.. bayangkan manusia jenis apa yg tak bayar maintenance, cukai pintu,  iwk semenjak 10 tahun yg lepas.. tapi pantang yg paling besar ialah tidak menjelaskan bayaran ansuran pinjaman bank!  3 bulan berturut2 tak byr, mmg confirm kena lelong..

suehanna821 posted on 29-3-2012 06:52 PM
lega rasenye bile rumah lelong yg aku beli ari tu, dh setel sume urusan... cume tggu nk duduk je...  ...

awak beli rumah lelong area mana yek..?

saya 2011 pun penah beli umah lelong..tapi flat area p.j
MV flat - RM70k
saya dapat - RM32k
alhamdulilah xdak orang bid..rezeki..
memng sebelum beli dah naik tengok umah..
so far xdak orang dan paling best loan belum bayar gan bank
dah ada penyewa dah.. memang best beli lelong n..
dan segala tunggakkan memang membeli lelong kena setel..
seelok2 buat kajian sendiri.
panduan ringkas saya yang masih berminat nak beli umah lelong utuk aset sewa..
1 - bid dln 30k/40k
2 - cari address umah dan caling segala yang berkaitan dgn umah (tunggakan yg ada utuk stanby cash)
3 - seelok-eloknya pegi sendiri bid (mcm saya,saya buat sendiri..jimat nak bayar agent..)
4 - dapat aje terus buat loan, cari peguam..
so far saya beli bln 3..bulan 5 dan ada penyewa masa tu loan dah lulus
alhamdulilah Allah permudahkan urusan saya...
pepn memang pengalaman yang best untuk saya bila kali k2 masuk bid beli umah lelong...

12Next
Return to list New