CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: sako_72

Apakah ciri keselamatn yang penting bila mandu kereta dengan anak?

Originally posted by adnilsa at 7-5-2009 12:38
n

huhuhu....

teringat plak perkara yg same terjadi....

masa tu me n my hubby alik dr opis terus ke seremban...kat highway..hujan...ade keta kat depan ni slow giler...bahaya laa bawak ket ...

penggunaan car seat dan seat belt utk kanak2 ni kena ajar dari kecik. kalau dah dari bb dok berpangku atau berdiri atas seat, mana dia nak duduk dalam car seat lagi dah. kalau buleh pun, mungkin takes time nak ajar. seeloknya dari bb kecik lagi dah mula ajar infant seat, then proper car seat sampai buleh pakai seat belt.

Originally posted by seri_air at 5/6/09 19:55

Ku rasa tu semua common sense, tak perlu nak buang duit taxpayers buat iklan, kempen segala.

Memang rasa bengang giler tengok orang dah jadi mak bapak budak jadi masih tak reti nak guna  ...

Bukan benda ni jer banyak lagi benda orang Malaysia tak guna common sense. So elok gov buat iklan ... tunjukkan bahaya/pdah tak guna car seat, letak anak kat sambil memandu etc.

Ala dari bazir duit tax buat benda tak faedah (buat bangunan juta entah apa apa) baik buat iklan yang mendatangkan kesedaran rakyat.

kena buat filem ala2 bohsia n rempit tu baru diorang nak tgk

anak saya..kalau dah pandai bukak2 pintu ni..semua saya buat child lock..dan seatbelt memang wajib..dari dulu lagi..naik kete je, automatik seatbelt buckled..

Reply #21 ummimon's post

yup..mmg btoi...kena ajar sejak baby lagi...kalau x..susah nak gak nak ajar..mmg takes time laa

Originally posted by ummimon at 7-5-2009 12:53

penggunaan car seat dan seat belt utk kanak2 ni kena ajar dari kecik. kalau dah dari bb dok berpangku atau berdiri atas seat, mana dia nak duduk dalam car seat lagi dah. kalau buleh pun, mung ...

betul. mmg kena ajar dr kecik supaya dia biasa. mcm ada anak kawan tuh dia tak biasa, mmg tak bole dok diam, dia nak keluar gak dr car seat.

Follow Us
ni satu lagi....

Originally posted by DARSITA at 7-5-2009 13:08

Bukan benda ni jer banyak lagi benda orang Malaysia tak guna common sense. So elok gov buat iklan ... tunjukkan bahaya/pdah tak guna car seat, letak anak kat sambil memandu etc.

Ala dari  ...

A'ah, Cik Dar, sekarang baru banyak kempen cam ni, esp pasal pakai seatbealt kat belakang.

Tapi tulah, nak kena kempen la pulak.

Originally posted by ummimon at 7-5-2009 12:51

a big no no.
kalau eksiden, impknya berkali2 berat badan kita. kalau anak kat depan kita..........???

Anak jadi airbag kita?????

Aku pikir setengah orang dok ingat malang ni takkan jadi kat dia.

Tu yang dia tak boleh nak buat pertimbangan macam orang yang berakal.

Tak semua orang ada common sense.... saya pun masih belajar tentang keselamatan ni...

Saya belajar dari kesilapan orang lain... kawna suami.. anak kat belakang tido baring, tak pakai seat belt.... mak bapak depan pakai seat belt... Orang lain berlumba so langgar kete ni.. kete ni berguling berlaki2.. cermin semua pecah... mak bapak still dalam kete, calar ajer.... anak dah bawah kete racer...yang mana kete tu tayar pulak pecah...

Dari kes tu... I will make sure.... anak dalam kete pakai seat belt... kalu tiba0-tiba dia boleh keluar... saya siap gi tepi jalan... marah2 dia sambil pakaikan balik seat belt....

And yang paling penting....saya ada suami yang juga penyayang dan tidak ego bila tiba hal keselamatan...

Satu benda saya baru belajar... 2 orang tak boleh pakai 1 sealt belt.. eg: 1 family ada byk anak... jadimak dan anak pakai 1 seat belt.... TAK BOLEH... pasal if ada kemalangan.. impak kuat... beban/preasure mak/ yang lebih besar akan himpit yang kecil... dan boleh retak tulang or mendatangkan injury kepada sikecil...

Apa yg penting:

Carseat & Seatbelt
(Anak yg lebih kecik / ringan duduk di belakang, yg lebih besar boleh duduk dpn kalo xda airbag)

Child lock / Central Lock
(Selalu ingatkan anak2 ... jgn bukak pintu, kalau selalu dipesan, diorang takkan buat)

Drive safely (driver)
- Jgn u-turn tpt x sepatutnya
- Jgn asyik2 nak tukar lane (kjp kiri / kanan / tgh)
- Jgn guna handphone sambil drive
- Lebih berhati2 berbanding drive sorang2

Mungkin sbb anak aku pompuan ...
Jadi mmg sgt mendengar kata dan bersopan santun dlm keta
Aku xda masalah sgt nak suruh diorang duduk dlm carseat
Maybe masa mula2 nak train je la ... lepas tu ok je

Originally posted by sayna at 7-5-2009 19:34
Satu benda saya baru belajar... 2 orang tak boleh pakai 1 sealt belt.. eg: 1 family ada byk anak... jadimak dan anak pakai 1 seat belt.... TAK BOLEH... pasal if ada kemalangan.. impak kuat... beb ...

Good point.

Ada orang pertikaikan camana kalu anak ramai, mana boleh pakai seatbelt kat belakang, tak cukup.

Camana tu ye?

Pada aku kalu anak ramai, solutionnya bukan keta sedan, tapi MPV.

Kalau tak mampu, van cam rusa tu (ada lagi ke produce?).

Apa pendapatan korang?

Lagik satu trend, mak dok kat belakang pegang anak.

Anak yang mungkin lebih besar (tapi masih kecik laa), kakak/abang, dok depan.

Walau camana kuat pon mak pegang anak, tak mungkin boleh kawal keadaan kalau berlaku collision.

sekadar berkongsi.
anak saya dalam car seat. dari dalam pantang memang dah ajar letak dalam infant seat. ni baru upgrade ke car seat.

both anak2 pakcik dok lakang... child lock, child seat, seat belt..sampai Arissa besar2 ni pun.. dorang seat kat belakang jugak...pakcik avoid dorang minum dan makan masa dalam kereta.. takut tersedak atau tercekik...

Reply #33 seri_air's post

setuju... tapi kalu saya... make sure anak tak ramai... heheh... saya tak suka bawa MPV pasal panjang... nanti tak pandai nak parking... yang main masuk ajer parking boleh lah.. tapi yg side parking... sure tak lepas.... kalu ada suami oaky lah.. tapi bila laki keje.. nak kene settle sendiri... gabra gak...

Saya dulu.. ada sorang duduk depan.. saya make sure.. car seat yang di letak kan kat kerusi passenger tu dah dikebelakangkan maksimum...sorang duduk belakang.. saya duduk belakang... senang nak layan anak dan suami cara mcm ni...

lately.. start this year.. dua2 anak duduk belakang.. saya dan suami duduk depan.. tapi bia nak susu..jenuh gak nak bagi kat diaorang kat belakang...

Dari permerhatian saya selama ini lah kan ... ada car seat yang tak sesuai utk baby digunakan di Malaysia. Tak tau apa nama brand cuma pernah tengok forumer letak gambar anak dia dlm carseat itu. car seat yang ada satu palang kat depannya itu.

satu lagi di Malaysia under 12 months carseat forward-facing  ..kalau di US under 12 monts carseat tu rear-facing.

Link yang bagus utk para ibu.

Anak saya yang kecil ni carseat dia ditengah seat belakang ..bukan di belakang tempat duduk pemandu.

12
Return to list New