CariDotMy

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: CARI-MAMS

Wanita Bergelar Isteri Harus Sentiasa Bersedia Jika Dimadukan?

betul la apa makcik tu ckp...sbb tu aku still bekerja..kerja je la smpi pencen...apa nak harap dkt lelaki...kadg2 duit sndr pun xpandai manage...

biasanya wanita yang tahu kelemahan diri sendiri tidak akan menolak poligami..begitu juga wanita yang da ada segalanya..mek sebagai orang yang belumm berkahwin ni taknak la cakap lebih2 pasal poligami ni sebab mek tak mengalaminya lagi...megiyakan tidak, menidakkan pun tidak..tapi seboleh bolehnya jangan la menjadi yang ke 2 3 4..kalau kita yang pertama kemudian ada lagi selepas kita, belajar la menerima kan..

I boleh ja kalau nak dapat madu, tp duit nafkah kena 10k la sebulan.. Haha

cikputih15 replied at 9-8-2016 04:27 PM
iye. jgn sesekali buang kwn lepas kawin
note to my self

aku tgk ramai pompuan2 lps kawen je, terus dah tak kawan dgn kawan2 pompuanas if "aku dah berlaki...korang hade?"

tapi bila dah menjanda, laki dah mati bagai...baru le terhegeh2 nak carik balik kawan2 nih sume
cer tgk org lelaki
lps kawen, depa masih lagi keluar lepak2 pi lepak kat mamak dgn kawan2, main paintball/karokey sesama...sbb tu org lelaki ni rileks je lps kawen..nak seks, ada bini..nak gelak2 buat lawak bangang, ada kawan2 lelaki
org2 pompuan je bodoh..dah kawen, dia anggap suami tu je la kawan dia
padahal sah2 la suami dia tu masih punya kawan2 utk layan lawak2 merapu bagai
si isteri, tercongok mcm tunggul kat rumah sbb takde kawan
dah biasaaaaaaaaaaaaaaaa la jmpe kes2 gini
pastu masuk porem kata suami tak pedulikan bini..dah ko tu buang kawan kenapa???

cmf_premierleag replied at 11-8-2016 10:33 AM
aku tgk ramai pompuan2 lps kawen je, terus dah tak kawan dgn kawan2 pompuanas if "aku dah berlaki. ...

cari balik kawan lepas bercerai penah kena kat aku.bukan aku la..kwn sekolah aku yg menjanda.lepas menjanda  balik  kali ke-2 tetiba je wasap nak jumpa laa,rindu dah lama tak jumpa la..propa sgt k..aku mmg jarang lepak  ngan dia.itupun masa  sekolah.giler lama.aku ni pulak kdg2 dtg mood malas mmg buat bodo je wasap/msg.. tak reply.tapi ujung2 jumpa gak laa..tapi aku pasan bila dah  jumpa tu...dia byk citer psl hal dia,ex hubby dia curang.mcm sesi luahan perasaan pulak.tobat aku tanak jumpa,contact kwn aku tu  balik...kalau takde hal yg penting.aku rase dipergunakan.cash!!

And time bercinta tu, sila discuss pasal kewangan openly. Bakal suami tu berapa hutangnya, bakal isteri tu berapa hutangnya so that tak terkejut tetiba dapat surat hutang spouse sampai rumah. Bila aku suggest dengan my younger cousins yang dok #tilljannah segala ni, diharuknya pula aku cakap mata duitan tak nak terima kekurangan pasangan masing2, rezeki for sure ada lepas nikah yada yada yada...

A ahhhh ler dik..... Ko tunggu jer lah nanti bila dah kahwin then nak bercuti2 di luar negara pun tak dapat sebab spouse kena blacklist tak boleh pergi obersi! Lepas tu jealous semedang dengan akak andartu ni sebab dapat bergambar dengan Eiffel Tower kannnnnn

Follow Us
Betul tu.kerjalah org pompuan ni.X kisah gaji sikit janji halal.insyaAllah

cmf_premierleag replied at 11-8-2016 10:33 AM
aku tgk ramai pompuan2 lps kawen je, terus dah tak kawan dgn kawan2 pompuanas if "aku dah berlaki. ...

ouch terasa. i dah pernah merasa dulu2...hahaha

terma2nkondisi2 replied at 5-8-2016 03:52 AM
Tuhan benarkan poligami tapi dari perspektif umum (yg aku nmpk dalam porum ni), poligami menindas wa ...

Tuhan tu tak kejam, cuma olamak yg silap dalam mentafsir 4:3

terma2nkondisi2 replied at 10-8-2016 07:20 AM
betul la.. berdasarkan komen2 para forumer di atas termasuk artikel tu..

1) perkahwinan adalah l ...

ye betul tu, patut diharamkan poligami ni, negara2 islam macam tunisia dan turki dah lama dah mengharamkan/mengetat kan (syarat) poligami.....kenapa tidak di malaysia???? satu masa dulu sheikh muhammad abduh yg pada ketika itu jadi mufti al azhar pon pernah mengharamkan poligami di praktikkan masyarakat mesir pada ketika itu......

so, ayat 4:3 telah salah ditafsir olamak.......i mean khilaf.......

kalu kita kaji balik,4:1, tuhan dah tetapkan nisbah laki laki dan perempuan, banyak lelaki dan perempuan
4:2, tanggungjawab (guidline) hak2 ank yatim under kita punya custodian, manakala 4:3, adalah cadangan penyelesaian sekiranya anak2 yatim (perempuan) dibawah jagaan kita dah matang yakni sampai umur boleh berkeluarga sundri, hendaklah kah dikahwinkan mereka 1 dgn 1, 2 dgn 2, 3 dgn 3 dan 4 dgn 4 dgn itu kuranglah bebanan kewangan bagi kita.

so, kalau kita masih nak kata poligami tu dibolehkan, ianya hanyalah rukhsyah iaitu keringanan macam solat jamak, iaitu rukhsyah, keringanan, dan keringanan dah tentunya datang dengan bersyarat. syarat kalau nak poligami ni bukan boleh sewenang2nya lelaki nak berpoligami, mungkin syarat nak poligami bila mana si isteri dijangkiti penyakit merbahaya yg memudaratkan suami macam HIV , bolehlah jikalau suami nak kawin lain bagi tuntutan nafsu, jika tak ceraikan isteri tadi.

so, hasil ijtihad aku sundri, tak ada sebenarnya poligami ni. Kalau ikut sosio masyarakat sekarang zaman ni memang aku bersetuju dgn ko poligami ni banyak datangkan harm je pada institusi keluarga dari datangkan kebaikan, so, persoalan aku, adakah benda yg datangkan harm tu dari tuhan??? something to ponder.

ni hanyalah pendapat aku, terpulang kepada sesiapa nak pakai mainstream olamak punya fatwa atau nak berijtihad sundri.

anyway, aku seorang lelaki.

lkick2113 replied at 16-8-2016 03:30 PM
ye betul tu, patut diharamkan poligami ni, negara2 islam macam tunisia dan turki dah lama dah meng ...

wow... good thought provoking komen dari ko..

aku nak clearkan disini.. komen aku yg asal tu, aku cuba menerangkan pada forumers sambil ajak berfikir yg mana sistem hidup poligami seperti yg tertera dalam kitab Tuhan, adakah membawa kebaikan atau kemudaratan...

sekiranya membawa kebaikan then kenapa forumers pmpuan dlm mforum ni, yg kebnyaknnya muslim pd pemerhatian aku, rata2 komen mereka lebih bersifat anti poligami??

sekiranya membawa kemudaratan, adakah mereka lupa bahawa dlm hidup seorg perempuan, pasti ada sekurang2nya seorg lelaki yg bertanggungjawab ke atas hidup perempuan tersebut dlm apa jua keadaan..

regarding your comment.. aku xde la betul2 kaji tafsir ayat2 Allah spt yg ko lakukan.. tetapi, belajar dari darjah satu sampai tingkatan 5 sudah cukup untuk aku faham sistem hidup poligami dlm maksud yg sebenar..

poligami yg sering kita dengar dlm masalah2 rumahtangga, bukanlah poligami yg dianjurkan dlm Islam.. ianya adalah penganiayaan ke atas wanita, dan, penganiayaan wanita dan poligami Islam adalah dua perkara berbeza..

berbalik kepada artikel di first post tu.. tajuk "Wanita Bergelar Isteri Harus Sentiasa Bersedia Jika Dimadukan?" mendatangkan perspektif buruk terhadap Islam yg membenarkan poligami kerana menindas dan menganiaya wanita..

sedangkan tajuk tersebut sepatutnya berbunyi "Wanita Bergelar Isteri Harus Sentiasa Bersedia Jika Suami Curang Terhadap Anda Dengan Mengahwini Wanita Lain" kerana jelas bahawa yg salah adalah si suami tu sendiri yg gagal mendirikan rumahtangga mengikut ajaran Islam.. sistem hidup poligami yg dibenarkan Tuhan tak salah tetapi si suami yg MENYALAHGUNAKAN lesen untuk berpoligami tu yg salah..

lebih menyedihkan bila melihat pada screenshot di first post tu.. pmpuan tu keluarkan kenyataan seolah2 dia tertindas akibat sistem hidup poligami sedangkan dia tertindas disebabkan suaminya yg gagal menjadi seorg suami yg bertanggungjawab..

dah sah2 dia sendiri yg cakap "x makan.. anak2 x makan.. sekolah xde duit" yg menunjukkan suaminya jantan x guna.. cerai je la!!!.. dah la x cerai dari dulu.. pastu boleh plak pasrah bila suami nak kawen lain.. pun masih xnak cerai lagi

mungkin ramai muslim dah lupa.. segala yg membawa kpd kemudaratan bukanlah dari ajaran Muhammad  

erm isteri2 memang kene bersedia memang kite takkan jangka suami kite tu sebenarnya dah duakan kita..pengalaman cucuq yg pernah handle kes pengesahan nikah suami2 yg kahwin lain kat thailand ni tnpa pengetahuan isteri first xdpt byangkan mcmner perasaan isteri first kalau dpt tahu suami diorang dah kawin lain...dalam fb suami ni siap luah ayat sayang isteri hanya dikau seorang bla bla..gamba dgn isteri first siap peluk2 nmpak mcm perfect tpi sebenarnya isteri tu diduakan siap prnah berzina lagi dgn second wife b4 kahwin...

erm isteri2 memang kene bersedia memang kite takkan jangka suami kite tu sebenarnya dah duakan kita..pengalaman cucuq yg pernah handle kes pengesahan nikah suami2 yg kahwin lain kat thailand ni tnpa pengetahuan isteri first xdpt byangkan mcmner perasaan isteri first kalau dpt tahu suami diorang dah kawin lain...dalam fb suami ni siap luah ayat sayang isteri hanya dikau seorang bla bla..gamba dgn isteri first siap peluk2 nmpak mcm perfect tpi sebenarnya isteri tu diduakan siap prnah berzina lagi dgn second wife b4 kahwin...

tidak menolak poligami tapi kalau suami kawin lagi, hatiku kau guris lukaa

12
Return to list New