CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: dune1989

Minyak Hitam Motor Sesuai

yeke he4..
gurau je nik..
nik teman nak tidur dulu ye..
jangan tidur lmbt la ek..

wokeh
c u tomorrow

salam semua,
lama tak up thread nih,
aha teman sekarang baru merasa Lube baru,
berikut merupakan lube yang teman tukar sebelum pergi kelas,

Sprinta 4t 4000

Reger= RM25

Komen

penggunaan baru di peringkat awal. Penukaran gear yang lancar, senyap, dan lebih berkuasa. Pulas sket, leh senang2 dapat 80KM\H..Bezanya dengan CAstrol Power 4t?
masih dalam kajian lagi hu4..

Rate

1

salam semua,

teman nak kasi review sket pasal minyak pelincir Petronas Sprinta 4T 4000,

tadi teman pegi sungai petani,
dan teman uji jentera kriss teman nih,
dan banyak perkara yg tak dijangka berlaku..

ok sedikit info minyak pelincir sprinta 4T 4000,
kategori = multigred,
gred       = 10W-40
harga     = RM25
tempat   = Stesen Petronas

ok ini perkara yg teman malarkan utk test ini:-
Petrol = Petronas RON95
Trek    = Highway Utara Selatan = Ipoh - Sungai PetaniCC enjin = 97.4CC

review teman,
minyak nih terasa ringan berbanding Castrol Power 1 4T Semi-Synt gred 15W-40,
pulas throttle sikit aja berdesup odometer naik..
enjin tak gegar sgt..tapi bunyi wooooo....sedap maa...
time naik bukit k.kangsar motor tak semput sgt..
dulu masa pakai castrol naik bukit average motor dapat 80 KM\H tapi minyak pelincir nih aku leh dapat dalam 100KM\H constant tanpa speed jatuh..
kalau jalan rata,
castrol aku pulas sikit2 to the max leh cecah mudah 120KM\H..dan utk cecah 140KM\H..aku kena tarik lebeh masa gear 3..
tapi minyak pelincir sprinta nih aku pulas2 sket to the max senang2 je dapat 130KM\H dan enjin pon smooth wlpn mengaum..
rasa leh pulas smpi 150KM\h rasanye..
dan harganye pula sama je both RM25..
kalau aku jumpe lagi minyak pelincir nih sure aku rembat lagi..
tak nyesal aku pakai sprinta..
patut la power je motor lagenda kat cub prix tuh..
sprinta nih mmg syok!!

Rate

1

224# dune1989

gud review.. .dune ko ada check tak brape ralat meter kriss tu... tak pun masa bawak cuba la test dgn GPS..

224# dune1989

gud review.. .dune ko ada check tak brape ralat meter kriss tu... tak pun masa bawak cuba la test dgn GPS..
ryo_takahashi1 Post at 19-10-2009 09:35 AM

hurm,
ralat utk low speed rasanye sama la dengan kereta,
aku penah tailgating dua kali kereta kancil dan satu kereta wira,
60KM/H Kriss 100 sama dengan both car,
dan tailgating tuh dekat2 sgt,
klu silap leh tercium bontot kancil hu4..
kalau highspeed tak try lagi..
hp teman takde GPS la yeop..

Follow Us
salam semua,

nak bagitahu sket ulasan penggunaan minyak pelincir Sprinta 4T 4000 nih..
motor saya dah servis dah arinih, skang baru pakai Sprinta 4T 5000 lak he4..
kebetulan lak jumpe he4..Below will be the good things I have seen during the period of this lube:-

1. Minyak teramatlah jimat walaupun maintain dalam kelajuan yang tinggi.
2. Enjin mengeluarkan lebih power dan senang2 tarik even ke 120KM/H walaupun hampir2 1800KM mileage untuk period pelincir nih..
3. Enjin mengaum tapi tak kasar(highspeed)..
4. Enjin senang cepat panas bile start..
5. Tukar gear smooth and takde jerking..

Latest fuel consumption usage before services...

Pemboleh ubah yang dimalarkan : Petrol Primax 95, Minyak Pelincir Sprinta 4T 4000, saiz tayar depan 70/90
Pemboleh ubah yang dimanipulasikan : Speed Motor
Pemboleh ubah yang bergerak balas : Penggunaan petrol
Litar : Lebuhraya Duke (Jalan Semarak-Jalan Duta), Lebuhraya Sprint (Jalan Duta - Damansara Perdana) <daily commute>
Jumlah jarak pergi dan balik : 50KM+-

Saya test motor Kriss saya nih dengan start isi minyak sebanyak RM6 dengan jumlah 3.333liter dan dalam tangki betul2 penuh. Saya clock mileage pada 24953 until next topup ke 25140 dan penanda aras berada di tahap yang sama seperti mana diisi sebelumnye(consider +-). Jadi jarak perjalanan adalah 187KM untuk 3.333liter. jika dikira 1 liter boleh dapat jalan sejauh 56.10KM dan RM 1 boleh jalan sejauh 31.167KM. Dan lebih jimat dari sebelumnya.. Pengiraan ini berdasarkan pergerakkan hari2 seperti ke tempat praktikal, beli sarapan, jalan2 dan lain2 dalam tempoh period tersebut. Tapi ini hanyalah perkiraan campuran bukannya fully atas highway..maybe ada perbezaan. Nnt saya review lak untuk Sprinta 4T 5000..

Pss:-
Motor saya pernah ditinggalkan lebih kurang sebulan lebih tak bergerak langsung sebab saya pergi kolej kat Ipoh pakai kereta. Bila nak start balik tak menyusahkan dengan beberapa tendang(bukan tendang motor ye) enjin mudah utk hidup..rasanya klu ikut data ini jelas minyak Pelincir baik sedikit berbanding Pelincir CAstrol Power 4T..Bukan apa harga saya dapat sama iaitu RM25 tapi kelikatan pelincir ini adalah 10W-40 berbanding Castrol 15W-40.. Apa-apa pon ini test pada motor saya..before this dah lama pakai Castrol Power 1 4T..nak try gak merasa Sprinta..he4..sekian sahaja dari saya..

regards,

Dune1989

salam semua,

sebelom saya tidur saya nak kasi preview ini pelincir:-

Sprinta 4T 5000

gambar ini tribute to yogeshsarkar.com

Ultimate Performance Fully Synthetic Four-Stroke Motorcycle Oil

PETRONAS Sprinta 4T 5000 is a fully synthetic SAE 10W-40 multigrade engine oil specially engineered based on the racing oil technology intended for use in modern high-revving, high-performance four-stroke motorcycle engines.

Formulated with synthetic polyalphaolefin base fluid and specially selected extreme performance additives to guarantee the ultimate engine protection under all operating conditions. It has been tried, tested and proven under most extreme track and road conditions.

Applications
High performance air and water cooled four stroke motorcycle engines, including race tuned and turbocharged engines.
Two-stroke motorcycle gearboxes

ini aku petik dari laman web mesra..

ini ulasan aku la..

>minyak pelincir nih masa aku mula try enjin memang senang start..
>aku predict mesti cepat panas sebab ini minyak fully sintetik dan mudah untuk mengalir ke seluruh enjin compare to lowered grade..
>gear lagi smooth tukar compare to Sprinta 4T 4000..
>enjin rasa lebih sket power dari Sprinta 4T 4000..
>bunyi sedap maa...
>enjin silence dan kurang bising..

anyway, based on apa yang adik abang Wazi bagitahu aku,
minyak pelincir full sintetik patutnya leh tahan about 5000KM jauh,
tapi aku target pakai 4000KM and then tukar sebab aku predict above 4000KM maybe dah berat..tapi sprinta 4t 4000 maybe boleh up to 3000KM sebab even aku hampir cecah 2000KM tapi nak lenjan 120KM/H memang masih senang compare tuh Castrol Power 4t tuh..tapi minyak pelincir nih mahal sket dan aku beli kat Petronas MRR2 dekat ngan flyover nak ke Akleh kot..yang laen tak jumpe hampeh..banyak 2T je dorang..pe ntah..nnt isnin nih aku bagi review sebab aku nak lenjan smpi full throttle he4..

Rate

1

haha....aku pkai mnyak itam lebihan dari mnyak itam keto bpak aku....hehe.....fuh....aku la org prtama pkai mnyak itam yg mahal...harge 150 sbotol..ader 4 liter..tp pkai seliter jer..haha

Aku tak pandai bg preview...hanya sekadar boleh bgtahu yg aku pakai Minyak Itam Motul 7100 utk muto LC oren ku yg dah semakin buruk..Ok la...dalam 3000km aku tkr...

aku pakai motul easter fully sintetik.. aku pun taktau elok ke tidak utk enjin aku je.. bunyi tepet bising la.. sebelum tu aku pakai PJ1 semi sintetik.. takde la bising tappet aku..

heran2..

haha....aku pkai mnyak itam lebihan dari mnyak itam keto bpak aku....hehe.....fuh....aku la org prtama pkai mnyak itam yg mahal...harge 150 sbotol..ader 4 liter..tp pkai seliter jer..haha
hakim_srt Post at 29-12-2009 07:14 PM

uih, minyak pelincir ape?
gred dia bape ek?
klu ikut apa yg penah aku bace..
minyak pelincir kereta tak sesuai actually masuk motor..
lagi2 rendah dari 10W-40..
kerana minyak pelincir yang terlalu nipis nih ringan dan gear mudah slip..
secara teori..tapi tak sure ada orang penah kena ke tak..
namun atas sket dari 10W-40 maybe takde effect sgt..
lagipun pelincir motor ada chemical khas utk protect gear dan clutch motor..
betul tak med...

Aku tak pandai bg preview...hanya sekadar boleh bgtahu yg aku pakai Minyak Itam Motul 7100 utk muto LC oren ku yg dah semakin buruk..Ok la...dalam 3000km aku tkr...
medangmru Post at 29-12-2009 07:38 PM

eceh, tawaduknye abe med..motor oren dia la yg pling ngancam hu4..

aku pakai motul easter fully sintetik.. aku pun taktau elok ke tidak utk enjin aku je.. bunyi tepet bising la.. sebelum tu aku pakai PJ1 semi sintetik.. takde la bising tappet aku..

heran2..
Alt-F4 Post at 29-12-2009 09:47 PM

tapi selalunye fully-synthetic provide the best protection compare to semi or mineral..
rasanye abe alt tak perlu risau..

uih, minyak pelincir ape?
gred dia bape ek?
klu ikut apa yg penah aku bace..
minyak pelincir kereta tak sesuai actually masuk motor..
lagi2 rendah dari 10W-40..
kerana minyak pelincir yang terlalu nipis nih ringan dan gear mudah slip..
secara teori..tapi tak sure ada orang penah kena ke tak..
namun atas sket dari 10W-40 maybe takde effect sgt..
lagipun pelincir motor ada chemical khas utk protect gear dan clutch motor..
betul tak med...

bro dune....aku try pkai....alhamdullilah....smua ok dn berjalan dgn lancar....tp yg best nyer....biler tkn gear...mmg snyap...smooth jer bunyi...lg satu...ni bapak aku yg advice sruh tibai mnyk itam kete bapak aku...yerlakan..beli mnyak mahal2 x kn nk buang...so..aku pdal la tibai msuk kapcai kriss 110 aku tu....aku muler2 x confident plak...tp taime tu pakcik aku,abg sdara aku pon ader..diowg sruh pkai...aku pkai la....fuh...best siut...enjin sdap...moto blah...series aku ckp bnyi enjin aku snyap ckit..berbanding pkai mnyak itam shell yg 12 hnggit kt kdai tu....kt botol tu tulis 20w-50w.....moto aku plak pkai 20w-40w..so boleh la kot....alhamdullilah...moto aku ok smpi skarang sejak sbulan yg lpas aku tibai mnyak itam ayah aku.....aku ari2 jln jauh..hulu langt-taman melawati....enjin aku ok smpi skarang....kalo x dulu...blum 3 mnggu mnyak itam aku dh kurang...kne tukar baru..tp yg ni x... series aku ckp...aku x tpu....so korg try la dulu pkai mnyak itam kete ..

bro dune....aku try pkai....alhamdullilah....smua ok dn berjalan dgn lancar....tp yg best nyer....biler tkn gear...mmg snyap...smooth jer bunyi...lg satu...ni bapak aku yg advice sruh tibai mnyk ita ...
hakim_srt Post at 30-12-2009 11:45 AM

oic, ko pakai yang dah guna atau yang tak guna lagi?
before this dalam satu artikel yang sama,
ada orang claim yang minyak pelincir kereta nih selagi tak exceed lebih rendah dari 10W-40 should be no problem..
and some of them said that minyak pelincir diesel pon leh masuk kat motor..dan lebih baik kata dorang..
aku tak sure la but somebody but not in Malaysia dah try dah..
but nyway aku tak berani try,
sayang motor kriss aku..he4..
tak berani nak test2..

MOTUL terbest!

aku pakai motul 3100...kdg2 pakai VSX kalu Motul 3100 habis stock...nak runner kedai lain dah tentu mahal..nak g sentul jauh plak..so bantai VSX la kalu Motul 3100 xder...

tapi Motul Totap pujaan hatiku..enjin rase bestt jer cam ringan jer hihi

Motul 3100 rm25
Shell    VSX rm22

Pehni aku nak tkr selera pakai Minyak yg Dune rekomen tu....aku dah usha dlm RM50 camtu...takpun aku guna Minyak Itam Jenama Cengkerang Fully Sintetik....rega pun lebey krg sama ..

Pehni aku nak tkr selera pakai Minyak yg Dune rekomen tu....aku dah usha dlm RM50 camtu...takpun aku ...
medangmru Post at 29-4-2010 18:12

minyak itam jenama apa med yg rega 50 tuh??

aku kalu setiap kali tuka minyak itam bila km da naik 1500...selalunya 1500km naik makan masa dua bulan

kira setiap dua bulan mmg aku tuka minyak itam

Pehni aku nak tkr selera pakai Minyak yg Dune rekomen tu....aku dah usha dlm RM50 camtu...takpun aku ...
medangmru Post at 29-4-2010 06:12 PM

ini la punca kriss aku leh tarik sampai 140KM/H senang2...minyak jimat gile...haha