CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: tatod

“Harap masakan akan datang adalah makanan sihat” - Terlebih Minyak, Resipi Sambal Hijau Khairulaming Ditegur Dr Rafidah

namieamuro replied at 5-4-2023 11:28 AM
chuols anti airfryer ke? ker ade oven kt umah? ayam i suke airfryerkan die. ikan mcm x sesuai diai ...

Eh bukan la
Kabinet dh penuh.takde ruang utkgadget lain dah. Oven mmg ada cuma sb husb asyik dok perati je airfryer tiap kali gi shopping
Iols takut guna 2-3 kali pastu jd tukun. Counter top iols mmg kna kosongkn sb jenis malas nk habiskn masa yg lama mengelap.

krustykrab replied at 5-4-2023 02:59 PM
Eh bukan la
Kabinet dh penuh.takde ruang utkgadget lain dah. Oven mmg ada cuma sb husb asyik  ...

kalau gitu i sajes chuols teruskan je matikan niat husband chuols nk membeli belah airfryer. dh ade oven so tayah la air fryer. gune je ape ade sbb nye air fryer tu bakalan jd tukun je.

ini kisah benar

aciksenah replied at 4-4-2023 12:57 PM
Ayyooo..kalau makan minyak..tak semestinya masuk badan jadi lemak. Semua makanan akan ditukarkan k ...

Tak ada sikit pun aku kata minyak convert jadi lemak weh. Kat mana kau baca aku kata minyak convert jadi lemak dalam badan tu?

By the way, minyak masak kelapa sawit tak ada cholesterol. Sia2 je kalau niat kau consume minyak masak sebab nak dapat kulit yang cantik berkat cholesterol.

ekselen replied at 2-4-2023 11:37 AM
Sambal mmg kena masak ngan minyak yg byk sbb cili tu kena goreng lama spy bila mkn x sakit perut k ...

ya ya ya. Point aku is, kalau niat nak makan luar, memang tak ada pilihan. nak taknak, memang kena makan minyak senantiasa. tak kiralah kau rela ke tak rela. nak masak sendiri kat rumah, kebanyakan masanya kita tak ada masa la pulak. jadi point aku is kita terpaksa makan minyak.

Edited by B40tastePosh at 6-4-2023 12:13 AM
edee_91 replied at 5-4-2023 11:59 PM
Tak ada sikit pun aku kata minyak convert jadi lemak weh. Kat mana kau baca aku kata minyak conver ...

Minyak Kelapa Sawit takda Cholestrol....sebenarnya Cholestrol datang dari produk tenusu macam Keju dan produk daging yang diproses macam burger dan hotdog.

Minyak untuk tumisan tu sebenarnya bagus sebab menjadi carrier oil untuk minyak dalam rempah ratus seperti garlic oil, ginger oil, lemongrass oil etc.

Kalau tak ditumis minyak tu akan meruap dalam udara...khasiatnya akan hilang sebab dah vaporize di udara...makanan yang ditumis lebih bagus dari yang direbus/dikukus dari segi khasiat nya

tintin22 replied at 5-4-2023 10:54 AM
masakan jadi merah tak kalau guna minyak tu?

Memang jadi merah kalau tumis guna red palm oil, tengok jenis masakan, selalu saya guna Red Palm Oil untuk masakan yang kena letak kunyit. Contoh Tumis sayur dengan biji Sawi style mamak atau masak Singgang kuning atau Asam Pedas.

Kalau masak lemak putih tumis halba saya guna minyak masak kelapa sawit yang biasa.

So far setakat ni cholestrol. 5.0mmol/l...lagi satu kalau tanak beras saya akan campurkan sedikit sekoi atau quinoa dan bersama dengan beras Merah sesudu.

Follow Us
Kuin-Kepam replied at 5-4-2023 11:58 AM
Jgn byk.. ok je! Apa2 pun jgn over!

Saya pernah kena marah dengan forummer sebab pertahankan MSG lebih bagus dari garam masakan.

Diorang tak boleh terima MSG lebih rendah sodium berbanding garam. Lagi satu masin garam lebih keras berbanding MSG.

Edited by B40tastePosh at 6-4-2023 12:35 AM
juruterra replied at 5-4-2023 12:02 PM
sian dia sampai kena minta maaf sbb kena bully dgn netizen, silap la kacau influencer kesayangan n ...

Penyakit orang Malaysia datang dari Gandum (Gluten), Daging Proses (Hotdog, Burger) dan Gula.

Bukan dari minyak kelapa sawit...masakan yang ditumis sebenarnya sangat sangat bagus...masakan bersantan juga sebenarnya sangat bagus...dalam air kelapa dan santan tu ada berpuluh asid amino yang kandungan nya ada dalam daging dan organ haiwan tapi wujud tanpa kolestrol.

Incanto replied at 4-4-2023 01:01 PM
kalau dah biasa mcm tu , baguslah
family dia pun mesti ikut juga

tak sedapnya kalau food tawar...spoilt habis rasa, maybe taste bud dorang dh terbiasa dari kecik takpe la kot. mcm dr imelda pun selalu claim dia x letak garam dlm food, pastu i tgk kdg food yg dia masak dia share tu, tak selera sbb mmg lah healthy tp confirmed la tak memenuhi selera kita yg dh biasa makan segala jenis spices/flavours ni. nasib lakinya mat saleh takpe la masak gitu sbb mat saleh punya food mmg bland namati

HabukBesi replied at 3-4-2023 03:06 PM
orang dedulu ramai je mskn based on lemak2, berminyak mcm masak lemak, gulai, asam pedas... tapi alh ...

kan..org dulu makan gitu tp kerja kuat berkebun etc. sbb tu sihat je...masalah kita skrg, makan lg tak sihat(sbb byk mkn processed food, sweets - think cafe hipster) tp ramai yg malas bersenam. xyah tgk jauh, family saya pun ramai obese. muda2 lg dh mcm2 penyakit , kita risau utk diaorg..diaorg terus2an melantak

Samerosie replied at 5-4-2023 09:01 AM
Dr. Rafidah ni sebaya I tapi kalau ikut bulan dia lagi muda.  Tapi....kenapa rupa tua naw, berkedu ...

saya pun dh dkt2 umur dr rafidah  ni...saya pun mmg runner. risks runner is skin exposed to sunlight, so kena keluar pg2 lepas subuh & pakai la sunblock bebanyak. i tak jaga makan sgt...mkn semua benda termasuk makanan bergoreng, tp bykkan buah/sayur juga,  fast food sesekali bila craving makan juga. so far feedback i dpt i dont look my age la...cewah perasan. i guess bila exercise blood flow to all parts and skin gets all the oxygen it needs. cuma maybe dr rafidah tak rajin pakai sunblock & tak pakai all these facial cleansers/moisturizers etc. mcm dr imelda pun claim dia x pakai sunblocked/tak cuci muka dgn cleanser etc...but she looks glowing la for her age, elok skin dia. maybe juga it is just genetics

Edited by Dwdrum at 5-4-2023 05:42 PM
juruterra replied at 4-4-2023 08:02 PM
sian dia sampai kena minta maaf sbb kena bully dgn netizen, silap la kacau influencer kesayangan n ...

Rasa nya rafidah maksud kan oily/greasy food..patut kurang kan bukan healthy food..makanan ber goreng ini calory tinggi. Di banding kan dengan gula..hanya untuk nampak less evil...

edee_91 replied at 5-4-2023 11:59 PM
Tak ada sikit pun aku kata minyak convert jadi lemak weh. Kat mana kau baca aku kata minyak conver ...

Ye la..kan semua orang takut nak makan berminyak la, makanan banyak lemak la..banyak santan la. Takut sangat dengan makanan. Sendiri tak jaga makan. Dok salahkan makanan pulak. Cukup tak suka kalau pakar 'diet' yang terlampau menghadkan pemakanan, itu tak boleh..ini tak boleh. Apa salahnya educate diorang dengan cara pemaknanan seimbang. Dan portion yang bersesuaian dengan tubuh badan. Ajak semua orang bersenam..Semua benda ciptaan ilahi ni ada fungsi dia. Yang penting moderation..

B40tastePosh replied at 6-4-2023 12:21 AM
Memang jadi merah kalau tumis guna red palm oil, tengok jenis masakan, selalu saya guna Red Palm O ...

I see,memang cadang nak try juga red palm oii ni
cara tanak nasi macam tu boleh turun kan GI nasi tu ye?

thanks

juruterra replied at 6-4-2023 09:10 AM
saya pun dh dkt2 umur dr rafidah  ni...saya pun mmg runner. risks runner is skin exposed to sunlig ...

Mungkin Dr. Imelda ni berisi lagi dari Doc Rafidah ni, plus she is married hahaha so lain sikit la glowy2 happily married kan.

B40tastePosh replied at 6-4-2023 12:25 AM
Saya pernah kena marah dengan forummer sebab pertahankan MSG lebih bagus dari garam masakan.

Dior ...

Org kata aji yg siam tu x bagus. Ajinomoto ok je..

B40tastePosh replied at 6-4-2023 12:32 AM
Penyakit orang Malaysia datang dari Gandum (Gluten), Daging Proses (Hotdog, Burger) dan Gula.

Buk ...

yes...aku ada baca yg tepung gandum ( bleached wheat flour) tu tak bagus

baik lagi makan nasi dari produk tepung gandum...tapi in moderation lah

aku tak adalah eat healthy, cuma jarang makan red meat, hotdog, nugget, makanan manis. Minum air kosong saja tapi kena minum black coffee sekali sehari

tintin22 replied at 6-4-2023 11:18 AM
I see,memang cadang nak try juga red palm oii ni
cara tanak nasi macam tu boleh turun kan GI nasi ...

Cara tanak nasi macam.tu akan bantu serap kolestrol dalam darah dan menambahkan asid amino dan anti oksidan dalam darah.

B40tastePosh replied at 6-4-2023 04:02 PM
Cara tanak nasi macam.tu akan bantu serap kolestrol dalam darah dan menambahkan asid amino dan ant ...

tq

Species dr2 mmg x mkn byk minyak dll tu eh...bagus deme ye