CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: owencute

[merged] ALL about TIMING BELT (new by sepoibahasa @ pg10)

waja aku tu dah 85000 km . aku tak tukar lagi timing belt dia. sempat ke tak kalau aku tunggu sampai 90000km? harap2 sempatlah :pray:
ada tak sesapa kat sini yg tau  berapa harga timing belt tu? aku ingat nak beli sendiri dan suruh kawan aku pasang. lagi murah kot.

Originally posted by mariamaria at 1-12-2006 03:41 PM
waja aku tu dah 85000 km . aku tak tukar lagi timing belt dia. sempat ke tak kalau aku tunggu sampai 90000km? harap2 sempatlah :pray:
ada tak sesapa kat sini yg tau  berapa harga timing belt tu? a ...

Bukak timing belt cover. Tgk keadaannya. Merekah atau tidak. Bebulu-bulu atau tidak. Tgk gigi-gigi dia. Elok lagi ke tak.  Elok tukar dari gamble. Nanti putus timing belt, lagi besor ongkosnya. Dan jgn ram RPM tinggi-tinggi ketika ini.

Berapa rega? Alu tak tahu sebab tak pernah pakai Waja. Tanya jer kedai sparepart yg berlambak kat Malaysia nie. Toksah buat kat EON, PE. Cekik darahhhhh!!

ok bell. Tq. nanti aku suruh kawan aku check. takut gak aku. kang melayang ribu riban.

aku kat area cheras.... selalu hantar bengkel kat belakang R&R Bkt Dukong... Made in Malay... OK gak harga dia.... utk WIRA (iswara pun sama gak)...lebih kurang RM150-Rm180 complete set timing belt...... actually harga barang dia kalu beli sendiri tak ler mahal sgt.... upah tu standard la .... sekarang pun kalu pegi kedai spare part...cakap aje nak tukar timing belt... complete set dealer tu akan bagi.. siap tanya lagi nak original ke....

Originally posted by DEWAPERANG at 8-8-2006 05:59 PM

ini musti kena tau sebab esok bawak myvi tu nanti..timing belt ko bising dan perllu ditukar tapi sebab ko tak tau...dia putus...maka lagi mahal ko kena bayar.

...

Myvi, Kelisa dan Kenari ...timing belt putus pun xpe...piston takkan touch dgn valve...jgn risau ler. Enjin EJ punya piston ada valve clearance utk cater this kind of situation. Kalau timing belt putus enjin tak rosak, cuma perlu keluarkan belt yang putus dan tukar yg baru.

Reply #48 fushigii's post

MyVi timing chain kan.. kan..

Follow Us
Originally posted by owencute at 4-8-2006 03:53 PM
Dah check thread belakang tapi tak jumpa pasal timing belt ni... Nak tanya cost tuk buat timing belt dan berapa lama masa yg diambil...Keta aku  Kembara EZ (lama bukan DVVT)..First time nak tukar

standard 70k kene tukarrr..tapi lebih elok kalo tukar b4 tuhh kalo taknak kene overhoul suma enjinn..
kalo berani menangung risiko jam kete,  smpai 100k pon boleh nak tukarrr..

pasal tukar aircond belt tuh mmg disyorkan walau mmng tak semestinya bila tukar timing belt kene tukaraircon belt skalii..sebab dierr pasal menyenangkan pomen takyah bukak bnyak kaliii..alang2 da buka/tukar/pasang timing belt tuhh (bukan senang punye keje) lebih afdal tukar skali aircond suma..takyah buka bnyak kali..

kalo nak murah buleh beli sendiri barang sendiri..pastu anta kat pomen jekk pasang..kos mmng murahh bnyakk arrr..
kalo kat SC tuhh mmng standard arr harga tuhh..:hatdown:

Originally posted by limaukasturis at 17-12-2006 10:14 AM
MyVi timing chain kan.. kan..

1.0 timing belt jer...sama enjin dgn kelisa n kenari...1.3 baru timing chain sama dgn enjin kembara n avanza

aku dah tuko timing belt masa 80,000..skrg kete aku 107000...
tapi yang musykilnya 2 3 ari ni bila start kete je...ada bunyi nyet nyet...tu korang rasa masalah kipas ke ap ah...

cite pasal timing belt ni...saper2 yang rasa nak save bajet,nak beli sendiri dan pergi upah pasang jer kat bengkel boleh pm den....bagitau jer keta apa korang pakai...

Reply #53 matakucing's post

mata kucing,
aku nya wira 1.3, kat mana nak pasang timing belt? aku kat sg besi? upah pasang?..

sham
http://incomeconcept.blogspot.com

[ Last edited by  meladapahit at 26-1-2007 09:05 AM ]

Reply #52 Dilto's post

aku dulu lepas dalam 10k tukar timing belt utk wira mmg dia ada bunyi sket pastu gi bengkel depa ketat kan balik je ...

waja aku tak tukar lagi timing belt. dah 92000 km. aku beli sendiri timing belt rm 155. tak tau murah ke tak. upah pasang dlm rm70. kalau tukar kat eon, diorang akan ketuk smpai rm400+. minggu depan baru aku nak pg tukau. karang terbang beribu lagi duit aku.

karger This user has been deleted
Originally posted by owencute at 4-8-2006 03:53 PM
Dah check thread belakang tapi tak jumpa pasal timing belt ni... Nak tanya cost tuk buat timing belt dan berapa lama masa yg diambil...Keta aku  Kembara EZ (lama bukan DVVT)..First time nak tukar

nak pakai original ker apa

kalau original produa mahal... dalam 150+++ termasuk upah..
kalau dahatsu punya cuma 120++ siap upah

nie kos kat workshop aku selalu pegi... bukan under produa ekekek

wat keja dalam 1 jam leh siap kot tak banyak keta...

kalau nak tukar belting lain serentak tambah 20 lagi

Rate

1

Soalan untuk pomen2 di luar sana: Cara nak pasang timing belt yg dah lari??

Nak tahu camner nk pasang timing belt wira 1.5 ? Untuk bahagian head tanda tapak timing belt arah berpandukan kemana dan untuk tapak timing belt bahagian bawah tanda arah berpandukan dimana? Ada sesapa2 pomen di sini yang tau pasal engine wira 1.5....bahagian2 dalaman dia...especially tempat timing belt tu...sbb rite now hubby i tgh psg sendiri ni..

[ Last edited by  kulit at 11-3-2007 09:44 PM ]

Gambarajah timing belt

Ok ini gambaran dia...ini rupanya bila dah bukak bahagian timing belt...so skang macamaner cara nak pasang timing belt Wira 1.5 yang dah lari nii??? Masalah utama skang timing dia dah lari.. nak letak kepada kedudukan yang betul balik tapi tatau di mana.

Bahagian atas tu, kedudukan tanda arrow arah kat mana pada bahagian head dan bahagian bawah pula kedudukan arrow pula di sebelah mana?

memula ko tangkap timing belt yang dah lari tuh...klu koberjaya tangkap ko ketuk sket supaya lein kali dia tak lari.....

P/s...haku rasa...untuk kemudahan ko...baik ko soh pomen yang pasang....klu silap pasang kang berdecit pulak belt tuh.....

tumpang tanya..... agak2 berapa kos kalau nak ganti timing belt honda ek...

tq

Reply #2 kulit's post

huish.. siap lukis semua nih.. terrer yg amat la nih...
tapi baik ko soh pomen buat je... :hmm:

baru jumpa thread ni... tadi baru post soalan kat thread berbeza..... ermmm bulan ni kena tukar timing belt..... pomen tu siap kata kalau timing belt better tukar yg ori, kat service centre walaupun mahal.... part lain takpe dia boleh tukar.... tapi dia dah siap warning... kena siap le kos dekat rm1k   dan dia gak cadang tukar belt yg lain tu sekali gus (tidak termasuk seat belt ye freaky... ) jangan marah freaky gurau je....

sy pun budak baru belajar