CariDotMy

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 13671|Reply: 32

Overtime di bayar RM5.00 sejam? patut ker?

Aku nak bercerita tentang pengalaman seseorang yang dulunya bekerja di sebuah kilang perabot. Beliau baru sahaja bekerja di situ sebagai kerani logistic di bahagian production. Waktu kerja isnin hingga Sabtu dan waktu operasi 8am to 5pm. Kerja memang banyak sampai tak tekejar dan beliau telah di minta untuk menbuat OT oleh head of Dept beliau.

Boleh dikatakan setiap hari beliau OT. Seminggu sebelum gaji di keluarkan beliau telah di paksa oleh HR department untuk menandatangani offer letter yang mana tertulis di dalam surat tersebut bahawa OT akan di beri sebanyak RM5 untuk satu jam tetapi ikut undang-undang OT di kira 1.5 kalau tak silap aku.

Hari kerja biasa - Isnin - Sabtu -> Basic salary / 26 / 8 x 1.5 x jumlah jam OT

Beliau tak puas hati dan enggan menandatangani surat tersebut lalu mengadu dengan Head of Dept dan beliau juga ada menbuat semakan di socso. Namun malangnyer beliau masih dipaksa untuk bersetuju dengan kadar bayaran OT iaitu RM5 sejam, beliau tidak setuju dan menberitahu bahawa sanggup di berhentikan kerja dari menandatangani offer letter tersebut.

Soalan aku.. patutkah pekerja itu di paksa untuk sain offer letter sebegitu dan boleh ker OT di bayar mengikut sesuka hati kehendak majikan bukan mengikut garis panduan yang telah di tetapkan ker?? aku tak faham... kesian beliau.. tak pasal2 kena berhenti kerja.

Rate

1

Basic dia berapa? Adakah melebihi atau kurang dari sejam RM5 tersebut? Adakah nanti bila gaji dia dah naik dan OT di kira seperti yg 1.5 tu dia punya OT still maintain begitu jugak (rm5 sejam)?

biasanya sesiapa yg basic 1.5above sesetengah company akan kira prorate untuk OT perday.

Reply 2# Munnalicious

basic rm1,100

tapi 1.5 tu ikut law kn. pengiraan OT mengikut garis panduan yg di tetapkn

Reply 3# wiwish

gaji rm1.1

patot sejam rm7.93... x buleh..xbuleh...

Rate

1

Follow Us
Reply 6# Munnalicious

jadi tak patut kan.. apa lah company tu,.. menindas pekerja

Reply 7# intan_smsb

Haah... sila adukan kepada labour law... tapi labour law tu pon hurmmmmmmm....

Reply 8# Munnalicious

tapi beliau da berenti pun dan telah di bayar gaji mengikut 1.5

sebab beliau kena buat pilihan kalau nak stay sign lah offer letter yg tertulis OT di bayar rm5 sejam.

lagi dua org kawan die masih stay OT dieorg mmg rm5 sejam, gaji dieorg dlm 1.5 & 1.8.. sian kan..

lagi kesian benda nih jadik kat staff melayu jer,..

Reply 9# intan_smsb

Yea la... mmg kesian..mana law theyolls pakai ni? Kedekut la... Suruh theyolls try cari2 kerja lain di samping tu, nanti dah dapat kerja terus je berambus. Tak payah tgu 1 bulan n bg notis 1 month or 1 month leiu ke hape... Harini hantar surat n harini je terus berambus. Sapa suruh buat dajal nak bg OT rm5, hang buat naya aku aku naya hang balik. Lepas tu suruh dia delete semua data2 yg berkaitan yg dia create utk kemudahan opis dia. Biar PC jd 0... hahahaha..kejam x?

Reply 9# intan_smsb

memang menindas pekerja.ada allowance lain tak?company kecik owner taiwan ker? HR pun bersengkokngkol lah ye ni...? now rate minimum gaji kat mesia ni pun gomen da naikkan 900.00, kalau ko ada exp. demandlah lagi tinggi. ko da kerja bapa taun dah?

Reply 10# Munnalicious

memang pun patut buat camtu. me setuju....

Reply 10# Munnalicious

hehe.. kejam2..

tkper beliau da dapat kija baru... alhamdullilah..

Reply 11# wiwish

bukan aku ler.. frenz aku..

nih kampeni cina...

takper kawan da bhenti pun.. mmg baru 1 bulan jer keje.. nih 1st time gaji..

Reply 14# intan_smsb

ooohhh,, ye ke , tak pasan pulak.....baguslah dia benti. banyak lagi kerja kat mesia ni...memang keje kalau company kecik yg bangsa bangun pagi tak mandi ni suka buat kita ni mcm kuli, bangsa dia sendiri tak berani pulak nak arah arahkan.kita je yg dia jadikan mangsa. baguslah your frendz da genti.

Reply 15# wiwish

betul2.. dulu pn aku penah keje dengan yg jenis tk mandi pagi nih..

tahu tak aku nih dah merangkap semuanyer.. dari receptionist. acct clerk... admin.. exec.. payrol... semuanyer aku.. melampau kan..

gaji cinonit jer bagi tk guna betul.. da la kampeni tu byk utang.. epf pn tk byr.. pegawai epf dtg tanyer lagi.. adoi,..

sib baek skrng aku da keje kat kampeni yg lebih baik.. alhamdullilah.. lega aku..

patot sejam rm7.93... x buleh..xbuleh...
Munnalicious Post at 6-7-2012 04:15 PM

sepatutnya nilai ni....tp biasalah sesetengah Company ni amik mudah.....pukul rata kasik RM5...senang nak kira....

Reply 17# medangmru

kalau ikut law sebenarnya salah atau tidak company kira OT rm5.00 nih???

Reply 18# intan_smsb

aku keje bahagian HR lebih tepat lagi Payroll Unit..memang x patut die bayar fix RM5/hour..employee act 1956 revision 2012 mana2 pekerja yg bergaji 2k kebawah dilindungi oleh akta ni..maknenye pengiraan OT mesti la ikut employee act..mane bleh suka suki je letak fixed rate..kalau kat company aku even org yg gaji 2k above pon entitled untuk OT..siap dorang dpt RM15/hour lg..memang x patut company tu..nak untung je lebih tp benefit untuk staff x ada..memang elok sgt membe ko benti

Rate

1

Reply  medangmru

kalau ikut law sebenarnya salah atau tidak company kira OT rm5.00 nih???
intan_smsb Post at 9-7-2012 09:10 AM

buleh amik tindakan....mcm yg poremer piringterbang bgtahu.,...tp kennn....kalau hang report....takder masalah ke nanti ndgn HR company hang???

12Next
Return to list New