CariDotMy

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6340|Reply: 23

kenapa harga hartanah di kuching mahal gilak?

pertama

1) disebabkan monopoli oleh syarikat tertentu (syarikat kepunyaan tuuuutttt - ni korang semua pun tahu sapa)...so tiada persaingan oleh developer cam kat semenanjung...so mereka kawal harga pasaran.....
yang lain-lain tu lu fikirlah sendiri.....sebagai rakyat jika pemimpin kita jelas-jelas kejam, rasuah, korup dan amal kronisme dan nepotisme terang-terangan kita wajib mengambil tindakan...tindakan apa? u all fikirlah sendiri.....kitak orang tok butak kah mata?

pa jak kat cinun ko sokong cdak "kejam" ya cam stengah mati jak kudiat ?

fuyyooo...mamaque menentang rasuah n kronisme,tibe2 mcm pro-PR lak...dah tu awat org sarawak dok undi parti nan satu tu je yg terang tang2 rasuah korup scandalious etc... mamaque org sarawak ka,pegawai PTD khan... baguslah,anda berubah,mcm nak berlinang air mate aku rasenye,kagum...

tak pernah lak dengar kes projek perumahan terbengkalai kat Sarawak. Yg kat semenanjung lg kejam, developer tak siapkan kerja, perojek terbengkalai... pembeli yg merana

1# mamaque

look whos talking

tak pernah lak dengar kes projek perumahan terbengkalai kat Sarawak. Yg kat semenanjung lg kejam, developer tak siapkan kerja, perojek terbengkalai... pembeli yg merana
zach2008 Post at 19-10-2009 08:45

ada terbengkalai tapi dah sambung balit....projek cdak hdc ari ya....

Follow Us
auk la..ada juak terbelakai,...
ada sigek/duak along jln batu kawa nun... sian aku nangga... semi D gik ya

auk la..ada juak terbelakai,...
ada sigek/duak along jln batu kawa nun... sian aku nangga... semi D gik ya
cmf_wombat Post at 19-10-2009 11:08

oppss ada ka... kat tempat aku macam sik da. Terbengkalai tp sik melibatkan pembeli ada la sigek... rumah yg sik dipolah sebab sik da org mok beli. Projek dr developer kecik... tapi rumah di Sarawak memang mahal, esp. Kuching & Miri

pertama

1) disebabkan monopoli oleh syarikat tertentu (syarikat kepunyaan tuuuutttt - ni korang semua pun tahu sapa)...so tiada persaingan oleh developer cam kat semenanjung...so mereka kawal harga ...
mamaque Post at 18-10-2009 11:12

Bukan la pasal di monopoli ajak la....berbincang perihal hartanah di Sarawak tok, skop topiknya cukup meluas...Berbalik kepada soalan ya tadik (Cheh... ), ada beberapa faktor;

• Conversion of land status. Kebanyakan tanah2 di Sarawak tok bertaraf NCR/NCL (Native). Untuk memajukan kawasan ya, title land kenak tukar jadi mix zone, mun sik cuma bumiputera sarawak jak dapat beli.Agikpun, native title ya pun kebanyakan nya purpose utk agriculture, kena tukar jadi residential.Pasal tukar menukar tok, mauk byk $$$$$ juak...ne dak, kantau L&S, dak YB juak mauk masuk campur...heheheh..yang last ya aku saja tambah.
  • Harga bahan mentah..ngak sigek jak kilang simen, kilang piling, kilang besi di Sarawak tok yang saiznya sebesar Semenanjung Malaysia..Mun banyak permintaan, makin tinggi la rega pengeluarannya..bukan pasal overhead cost or kos pengeluaran tapi laku beb, sukati jak meletak rega.Tauk orang mauk beli bah!
  • Jenis tanah. Kebanyakan tanah di Sarawak tok jenis Peat Soil. Mauk banyak piling.ya pun bukan setakat RC ajak..kengkadang arum bulak seluruh kawasan mauk berpiling. parit mauk bako piling, umah mauk RC...panjang2 gik ya...mun sik kelak jadila kedak kawasan Matang di Kuching and Lanang/Oya road di Sibu.Tunggang terbalik jak umah..Singit, dipadah orang..
Ku rasa tok la di antara faktor2 penyebab utama kenak rega harta dan tanah = hartanah di Sarawak tok kedak di Pulau Pinang walaupun mutu rumah or pembinaannya jauh macam kos umah rendah mun dibandingkan dgn Pulau Pinang..Ya baruk pertama, ne gik seterusnya?

harharharr.. i like ur xplanation la apple. nahhh amik 1000 kedit (kolek dikpun ngan mod)

Post Last Edit by syed06 at 20-10-2009 22:40

Orang nudoh Taib diktatorkah, makan hasil rakyatkah...AKU PEDULI APAAAAAA..........

Yang penting aku dan keluarga aku boleh hidup aman-damai di Bumi sarawak.........

Boleh molah bisnes di ebay, dapat income US Dollar dari Clickbank & adsense tiap-tiap bulan!
Ada duit beli harta untuk back up......

Kalau benar pemimpin makan hasil rakyat, ya antara nya dengan Tuhan.......

Waktu pilihanraya pandai-pandailah kitak orang.......nak undi BN atau pembangkang atau molah undi
rosak sebagai protes.........

Wow good explaination lah apple I'm impressed!

Lagi2lah tanah jenis mix zone yg sikda tempoh expiry date lagiklah mahal mostly di area tabuan & bdc tok.

Mmg sik dinafikan ada juak kes projek rmh terbengkalai tapi siklah seteruk berlaku di semenanjung. Kementerian perumahan disitok masih mampu memantau. Adapun projek yg ada masalah ya dari kontraktor kecik2 manakala yg dah established so far kurang bermasalah even cms dgrnya pun dah kurang menumpu projek rmh siap sbb khabarnya byk rmh utk dijual sik brapa laku &  lebih beri tumpuan dlm penjualan tanah.

Nak nambah sikit info lok...

Kat Kuching tok lah ada beberapa kategori tanah...mun kat address kitak orang diat ada jenis yang make short name ya tok maksudnya... actually ada 4 tapi kamek lupak yang sigek gik ..

KTLD - Kuching Town Land District
SSLD-Salak Land District
MTLD -Muara Tebas Land District

Yang Paling Mahal Tanah lah KTLD ya.....

Untuk menentukan tanah kepunyaan siapa, cdak L&S ya akan makei kod macam UPC-Universal Parcel Code yang bila kita com bine ada 13 number.

Town    District    Section       Lot No

000         000             000           0000        0000

lebih kurang cam ya lah...banyak dah kamek lupak....

mena di padah apple ya...mun kawasan mixzone nang mahal harga..... se point sampei beribu ribu lemon harganya...sebab mun status tanah mixzone...menang dah tauk tanah ya boleh dipolah macam macam projek.......semua masuk...

Mun Native land ya selalu tanah orang kampung....even tanah kat kampung seberang water front ya walaupun tengah bandar kuching masih gik berstatus Native land.....

1# mamaque

Macam bak nak bawa UMNO masuk srwk je ni...hmy3:...Yup aku setuju..menteri n politic srwk pon korup...tp klu nk banding ngan UMNO...aku rasa UMNO dah tahap MahaDewa..

Mmg diakui, rumah kt srwk mahal...ttetapi dr segi kualiti, serius aku ckp...lagi berkualiti, katakan dengan rumah yg dibuat PNKS...Mcm rumah kazen aku kat Bangi,yg dibuat oleh PKNS...jenis sederhana...ya ampun...jiran sebelah umah batuk dlm bilik pon kita boleh dengar...belum lg mandi..cebok...klu laki bini nak tottttttttttttttttttttttt...tpaksa control volume suara..

Peace..

Salam sayanganakku
Kitak kerja dgn L&S kah? Siapa antara ktk org disitok kerja dgn L&S..untung2 dpt chat dgn siperintendent nyapun ...hehe dpt juak kmk mintak tolong check status tanah mak kmk.

babybueno,
sikda superintendant berforum di sitok eh. sidak ya ada blog sidak ya empun.apahal dgn tanah mak ktk? sik berstatus ka?

thanks dear apple n sayang for the info

Salam sayanganakku
Kitak kerja dgn L&S kah? Siapa antara ktk org disitok kerja dgn L&S..untung2 dpt chat dgn siperintendent nyapun ...hehe dpt juak kmk mintak tolong check status tanah mak kmk.
babybueno Post at 27-10-2009 00:15

gelik atiku.....tekaan ya salah belaka...

12Next
Return to list New