CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 2149|Reply: 6

pilih TunasMekar @ teruskan kerja skg?minta pndpt

Assalamualaikum kpd semua yg bijak pandai.

Tunas Mekar= kursus bisnes utk graduate UiTM sahaja.selama setahun.smpi umur 30thn sahaja.
tarikh daftr: 26/sept/2012

Sy bukak thread baru ni nak tanya pendapat org luar lepas dah tanya pendapat ramai orang (family n kwn rapat). Tapi saya masih xtahu nak buat keputusan.

Sy dh grade (diploma je) Uitm tahun 2005. Then dlm 2007 0r 2008 mcm tu sy penah apply Tunas Mekar. tp xth la mcm mn tahun 2012 ni Uitm baru terima permohonan sy tu. (bgus btol la pegawai tunas mekar ni.respond kt semua application)

Skg ni sy keja kontrak je. gaji pon 1.5k.tp kerja ni sy suka sbb xde byk tekanan, masa bebas dan dlm bidang kejuruteraan yg sy minat.

Mula2 sy excited la dpt Tunas Mekar ni.mmg dah impian saya sejak dari dulu. sy target bila umur 30thn, sy nk bukak bisnes. Tapi bila sy tanya pada mak n adik beradik, semuanya xsetuju. Alasan dorg bg adalah sbb skg sy dah bekerja. family saya sebenarnya ada bisnes jugak. So, dorg ckp xpayah la buat bisnes ni. Menyusahkan.Kdg2 rugi, kdg2 untung.

Kawan2 plak bg alasan xpayah la buat bisnes ni lps tgk contoh kwn2 ex-tunas mekar dulu dah lingkup bisnes dorg. sorg buat bakery, sorg lg bisnes event mgmt kot.sorg bisnes mkanan jugk pon xjalan. ada sorang je yg berjaya. tu pun sbb dia mmg KUAT SEMANGAT..

Tlg la bg pndpt ye. Sy buntu. Kalau ada ex-tunas mekar kt luar ni yg ada pengalaman, sila lah share..

Adakah restu ibubapa itu perlu? Bagaimana sekiranya ibubapa melarang? Saya sebenarnya boleh buat keputusan sendiri, tapi masalahnya tak dapat kebenaran ibubapa. Ada nasihat tak untuk saya?

program tu brp lama?

nak selesa mintk cuti tanpa gaji setahun dr company skang dan join tunasmekar tu. agak2 kalo leh hidup lps setahun resign terus, kalo x leh hidup balik semula ke keje lama.

pd aku, kerja yg paling best ialah bekerja sendiri.. kalo aku dpt peluang keje sendiri aku akan pergi jgk.. rata2 org yg keje makan gaji ni sbb terpaksa sbb ada tanggungjawab2 yg perlu dilunaskan..

otai_g posted on 18-9-2012 08:51 AM
program tu brp lama?

nak selesa mintk cuti tanpa gaji setahun dr company skang dan join tunasmeka ...

setahun je. tp ada yg buat 6bulan je kalu dia confident dah boleh bkk bisnes sndri lah. nnt ada elaun lah dia bg RM800 sebulan. dgn 800 mcm tuh, sy boleh survive lg. ok sgt lah tu. aku pk mcm kau jgk lah sebnarnya. lg2 aku ni still single xde beban hutang ptptn, xde tangungan semua. setakat byr keta jela 400 sebulan.motor pon dah habis bayar.kalu nk tgl kerja skg ni mmg xde masalah. (wpun aku suka sgt keja ni).

• Tapi aku ada pengalaman dulu2 melawan cakap org tua. Aku amek diploma yg org tua xsuka. Bayangkan aku reject offer degree cikgu tp amek diploma kejuruteraan. Akibatnya, beberapa tahun lepas kehidupan aku agak sakit lah.macam2 bala menimpa.Nasib org degil. boleh katakan hidup xberkat lah. itu yg aku takutkan. skg ni, kalu nak buat keputusan pun kena refer mak aku. Sbb itulah kawan2 rapat yg memahami situasi aku ni terang2 xbagi aku join tunas mekar ni.
  • Satu hal lagi aku ni w.pun semangat lebih tp tubuh badan xberapa sihat. Tahun lepas, setahun lebih aku dok terperuk kat rumah sbb sakit batu hempedu. Lps dah sihat tu, aku plan pg KL balik cr kerja. Tp 3x misi aku tuh dipatahkan oleh mak dgn sewenang2nya. Last2 aku wat misi melarikan diri jer. Padahnye.. mmg lepas tu aku ditimpa mermacam masalah. Itu yg buat aku cuak tuh.
  • Sebenarnya aku xdelah sihat sgt2 skg. Selalu je sakit. (xpyh la ckp sakit apa plak.) sbb aku selalu ignore je sakit tuh. Malas layan.
  • Skg ni plak, terang2 mak aku xsuka anak2 meniaga padahal dia sendiri kaya raya jasa meniaga. (Itu lah aku xpaham kenapa). Maybe dia tgk aku xde potensi jd usahawan kot. Dia nak anak2 semua kerja kerajaan

Tp td  aku dah confirmkan dgn officer TM tu yg aku jadi nk amek course ni. Ko rasa aku boleh berjaya x?

cherylrihanna posted on 18-9-2012 07:08 PM
setahun je. tp ada yg buat 6bulan je kalu dia confident dah boleh bkk bisnes sndri lah. nnt ada el ...

kalo ko berusaha ko akan berjaya.. usaha tangga kejayaan...

chaiyok!! good luck

Follow Us
aq bukan tak setuju tunas mekar tp aq rasa baik ko teruskan kerja. dan buat business based on passive income. aq blh tlg ajar. sebab full time business ni banyak pekara ko kena buat? kena fikir nnti? takut2 cost profit tak kemana. maksud aq disini kalau nak belajar berenang jgn terjun dalam pusat akuatik. belajar dulu kt tempat cetek. belajar asas dulu. cari pengalaman. dh pandai baru cari tempat yg lg mencabar.  ramai org boleh mulakan business. tp ramai tak boleh survive. aq masa mula2 berniaga serius kena tipu rm 45 ribu. now alhamdulillah aq dh jd jutawan tgh kejar status billionaire insya Allah. step by step. impian biar besar. tp langkah biar kecik dan cermat ok pasal tunas mekar. aq adalah ex alam dobi enterprise. boleh tanya  albiz burger uitm johor