CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 12160|Reply: 94

sunyinye hidup mak

sbenanye sy anak bongsu dari 5 adik beradik.....
ayah dah meninggal febuari 2007 dan tinggal la mak sorang2 kat kampung....
adik beradik semua ada kat luar kecuali yg sulung ada kat kg...masing2 da ada keluarga sendiri... masing2 da punya tanggungjawab n komitmen pada keluarga .....
kesian mak...kat kampung sorang2....sejak ayah takde...nampak sangat hidup dia sunyi sangat....
yerla kalau ada ayah...at least ada seseorang nak kongsi suka duka...at least ada seseorang berkongsi rumah...

memang sy balik kg sekali sebulan walaupon jauh tapi macamana ngn life mak yg tinggal 28 hari sebulan lagi tu..?kadang nangis sorang2 bila kenangkan life mak.....cemana mak makan...mak tido...sakit pening mak...
kadang ada gak mak datang cni...tapi mak da tua..mana larat ngn kehidupan kat bandar ni...
mak lebih suka kan suasana kampung...membe2 seusia...pegi surau ngn membe2....
sunyinye hidop mak....

ada abg sorg kat kampung...yg sulung...tapi mak kan da tua selalu mengadu yg dia xpuas ati ngn abg...nak dok ngn sy....katanya walaupon sy ni garang jugak tapi...dia kenal sy....
even abg ada kat satu kg pon mak xpegi tdo umah abg...
dia rela tdo sorg2 kat umah....sian mak...
skang ni rasa cam nak pindah keje pon ada jugak....sbb nak jaga mak...sementara mak masih ada....
at least mak ada seseorang dalam menghabiskan sisa2 hari tua dia...
kadang rasa nak nikah cepat2 pon ada...supaya mak leh tinggal sama...
banyak kali jugak mak soh nikah cepat2 sbb dia nak anak dia yg bongsu ada family....
tapi entah la......bukan senang nak wat decision nikah ni...
kadang sedih....nape mak leh jaga semua anak2 dia tapi bila melalui hari2 tua...mak sunyi...
mana abang...? kakak?

kadang membayangkan nasib sendiri...cemana la hari tua sy...bila pasangan meninggal dunia...
mesti sama cam mak...sebab kehidupan sekarang...hidup telah melatih kita erti memantingkan kepentingan diri....
perlu kerja....tiap2 ari kaluar keje balik malam...perlu sara keluarga sendiri...sape yg ada keluarga mesti faham...memang jarang ada masa...dan tanpa sedar ada seseorang yg merindui kita...

kalao korang berada di tempat sy...ape patut korang buat...?
memang sy beli ape jua yg mak nak....tapi tu xsama ngn kegembiraan mak bila sy ada....
pernah x sesapa alami benda sama..?
abang ngn kakak plak busy ngn family masing2...harapkan balik time raya je la....mak dah 65tahun...entah berapa kali raya je lagi leh jumpa mak...

[ Last edited by  llisamaisarah at 4-9-2007 08:50 PM ]

saya paham sangat situasi awak. Kalau awak boleh kerja kat tempat sendiri then bolehlah tinggal sekali dengan mak...

Memang sedih kalau fikirkan mak kita sorang2 kat kpg...  Ader abg kakak cuma balik sekali sekala, kalau balik dia org buat mcm dia org bercuti... saya betol2 geram.

Selalular telephone mak kat kampung, tiap2 hari  kalau boleh, selalu cakap "Adik sayang mak".....  buat kan dia rasa ceria....  jangan tambahkan derita...

Originally posted by llisamaisarah at 4-9-2007 08:43 PM
sbenanye sy anak bongsu dari 5 adik beradik.....
ayah dah meninggal febuari 2007 dan tinggal la mak sorang2 kat kampung....
adik beradik semua ada kat luar kecuali yg sulung ada kat kg...masing ...

ajak la mak duduk sekali, jgn tunggu or suruh2 abg or kakak utk jaga mak tu. kalau adik beradik lain taknak jaga, jangan dipaksa. biar la nanti time tua diaorg dapat pembalasan balik. pujuk mak tu sekali dok sama. mesti bole punya. takkan tunggu kawin baru nak ajak kot, masa bujang ni pun bole ajak apa. masa mak tu ade ni masa tu la nak berbakti, nanti kalo dia dah pergi nanti takde la rase menyesal. kesimpulannya kite hendakla berbakti sementara mak bapak masih ade, jgn harapkan org lain.

skang ni sy dok ngn membe2 bujang....bila mak datang...mak kurang selesa...yer la...mak da tua...

selalu cakap ngn mak..nak pindah umah dok sorang2 tapi mak jenis yg xleh dok lama2 kl ni....nti sy lak yg sunyi...

mak da siap pesan selagi hayat dia ada...mak nk tinggal ngn sy...nak tengok sy berkeluarga...
sedih sangat.....xtau la sempat ke x tunaikan...

macam mak kita... lps abah meninggal thn 2004, mak mmg tgl sorang2.
tapi kitorg adik beradik pakat mesyuarat, sapa leh tukar keje supaya dpt dok kg... so yg keje kerajaan la yg volenteer.... padahal dia keje (cikgu) kat setapak tak sampai pun setahun, mtk tukar mengajar kat kg.... skrg dia dah nikah, sib baik adik yg bongsu lak ada kat rumah... tapi sampai bila?? kena cari keje kat area dekat situ gak le gamaknya

Originally posted by Emancipation at 4-9-2007 08:56 PM
saya paham sangat situasi awak. Kalau awak boleh kerja kat tempat sendiri then bolehlah tinggal sekali dengan mak...

Memang sedih kalau fikirkan mak kita sorang2 kat kpg...  Ader abg kakak cum ...

memang ari2 tepon mak....tu jer la yg bole buat...harapkan nak jenguk...jauh...
betul kata org bila mak ayah kita tua...ada sket2 perangai dia cam sensitip sket...
mak selalu terasa ngn abang....
mesti mak xde tempat mengadu...even sy paling muda...sy la jadi tempat mengadu mak...

Follow Us
Kesian kan......u sama mcm i...kami ada 6 adik beradik..tapi yg menyara mak,menbeli segala keperluan mak..adakan tempat tinggal yg selesa...semua nya tanggungjawab...i tak pernah menrungut..sebab i tau mak i takan lama dah didunia ni..kekadang menitis airmata bila kenangkan mcmana lah agaknya mak dah takde nanti.....sedih sgt.......
masa ibu hidup kalau boleh korban lah apa jua untuk ibu kita...kalau dah ada suami tanggungjawab dah jadi lain sikit....selagi daya tabah la...kalau jauh cal la tiap hari.....tapi negeri dlm malaysia ni tak besar..tiap bulan kita boleh balik kg.nak jimat naik ja bus...kan....

ni la yg lomah den nk merantau nihhh

aku pon tak tau camner nak komen ... errmm tp aku tulih jer lah aper yg ader kat kepala otak aku ek..

neeway kl ko kawen pon bukan semestinya masalah ko leh selesai.. lagi ko kene jaga laki ko.. pastu nak serasikan laki ko ngan mak ko... pastu nak handle mak mentua ko lagi... kl aku lahh... kawen bukan option nak jaga mak aar

dari ceriter ko.. mak ko sakit2 tak.. ader sakit kronik ker cam kencing manis ker. lemah jantung ker?... errr.... kl ader.. better lah ko bawak mak ko duduk ngan ko...

pasal keje tuh.. aku rase kl aku lah aku takkan pindah tempat keje.. kecuali aku akan dapat peluang yg same cam tempat keje sekarang... kl kene tukar kerjaya... banyak kene pikir... banyak tanaga lahh.. silap aribulan nnt kene pinjam duit mak lah.. dah lak susahkan dia...

kl ko sanggup.. kl ader tanah kat kampung nak dikerjekan... bagus lah leh balik kampung.. leh jaga mak..

soo sbb aku tak mo tukar kerjaya.. aku akan bawak mak aku duk KL..... carik umah sewa yg murah skit.... hehehe wei aku baru jer survey umah kat kota damansara.. 400 leh dapat satu umah.. tp pangsapuri kos rendah laaa..
yg sederhana skit tp aman.. apartment carlina & carmila kat kota damansara gak.. 650 leh dapat.. ramai melayu kat siteww...

pssstt.... ekceli kan.. aku rase  time ni kan . sepatutnyer skrg..mak ko bergumbira ngan cucu cucu.. soo tak sunyi.. tak der sunyi sgt.....

ni bukan masalah ayah ko dah meninggal tak der pasangan..soo sbb tu lah dia sunyi giler.. ni sebab anak2 tak hiraukan dia....

( ingatan utk aku gak..) soo nnt kl ko dah kawen kan jagn luper kasi anak2 ko main ngan mak ko... hehehe org tua paling sayang cucu lah.. lagi sayang dari anak sendiri..  usik skit pon tak leh...

Reply #1 llisamaisarah's post

dah buat sesuatu, janagn fikir panjang  buatah sekarang sementara ada masa. Esok kalau terjadi apa-apa kita akan berpuas hati dengan tangungjawab yang telah kita laksanakan...

Reply #9 True-X's post

aku setuju.

Lepas kahwin, masalah semakin bertambah bukan berkurangan. Percayalah...

ahkak nk MEMBALAS topik ne...

tgh hari kang la ahkak replai...nk g miting sat...

sedeyy aku lah....
aku sensitip byk bila ckp psl mak nih...
huhuhuhu....

x tau lah.... aku mesti menangis kalu baca kisah2 psl mak nih....
tatau kenapa....
agaknya...aku byk dosa pd mak kot....

(Ya Allah Ya Tuhanku. Ampuni segala dosa2ku....dosa kedua ibubapaku... dosa adik beradikku.... dosa saudara2ku serta dosa seluruh muslimin dan muslimat sama ada yg masih hidup ataupun yang sudah pergi. Amin Ya Rabbul Alamin)

sorry seh....aku emosi pepagi nih...

apa aku nk tulis pun aku dh lupa.... cuma aku nk ckp berbaktilah kepada mak ko sementara dia masih ada. gembirakan hatinya n etc.... kalau perlu berkorban..... korban lah. kalau x... ko akan menyesal nanti. mcm aku...

Reply #11 tshirt's post

tuh la.. .. kl perfect seperti yg kiter nak.. ok lahh kan..

tp kl dapat jenis asben yg tak ske mak mentua parah.. ( mak ngah aku kene kuar dari umah anak tunggal dia sbb menantu dia tak ske.... sedeyy laaa... dah lah tuh jer anak dia sorg..)

aku rase dlm kes tuan umah ni kan... kl ko jaga mak ko dan duk skali ngan ko.. adik beradik lain kene lah tulun dari segi lain lak.. macam hulur duit ker.... bantu beli ubat2 ker ( kl mak ko ader penyakit..)..datang jenguk skali skala ker.. soo tak lah ko sorg yg tanggung... maybe leh bawak bincang ngan adik beradik lain...

Kalau ada duit lebih, sewa la rumah sengsorang. Boleh  bawa mak duduk sekali. Takde la kawan bujang mengganggu.

Tapi itu kalau ada duit lebih la + dapat cari rumah sewa yg murah.

try la pujuk mak dok skali.. klu tak nak gak, apa kata carikan sorang sdara mara yang kat kampung or worse case, amik la maid indon. supaya mak ada teman kat umah. klu dia sakit demam, at least ada la orang yang cepat tau....

bahagiakan ibu selagi ada hayat.

sedih gak mariya dgar crite ni...mariya ank bgsu...smue akak2 abg2 dh kwin... ade tgungjwap masing2 kt kluarge..tp kire ok lglh sb ayah mariya ade lg, kuat lg..even makyah dh 63thun pn..dulu mse thun 2004, mak mariya sakit kuat, kene strok..bkn xde sape2 y nak jage tp mariya tu tngjawp mariya tuk jage mak..akak2 keje n kene jage fmly dieorg lagi..so mariya buat kputasan tuk bhenti keje..mariya jage mak..alhamdllah.mak sembuh lepas 4bulan..kire 4bulan tu, mariya y jage mak..24jam bsamae mak..sb mariya fikir, selagi dieorg ade, selagi tulh mariya nk jage n buat ytbaik tuk dieorg..tp mariya puas hati..sb mariya jage mak ngn sebaik mgkin..mariya mandikn mak..pakaikn bju mak..suap mkn..smue mariya buat...biarlh mariyaa xkeje pn mse tu..mariya senang hati, tenang je bile tgok mak dh sehat...tp tulh,,kite buat baik kt makbapak kite..akhirnye kite akn dpt balasan y baik jgk nti..

[quote]Originally posted by edaladiva at 4-9-2007 09:19 PM
tula sedih ingatkan nasib mak...bukan apa...memang sy da buat yg terbaikdah...cuma bila kenangkan kesunyian mak...macam sedih sangat...
sy xkisah jaga mak..sampai akhir hayat sy pon xpe...
cuma ape yg sy buat lom tentu cukup utk ubat kesepian mak sbb sy cumamampu balik sekali sebulan je...sedangkan mak sendirian dalam tempohtunggu sy balik...

even abang ada...xsama....

Reply #18 mariya's post

alhmdulillah.. sejuk perut mak mariya dpt anak mcm u.