CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: acura

PTPTN...oh PTPTN!!!!

salam..
lepas setahun aku grad, PTPTN dah mintak utang dia ngn aku.. tp aku buat surat mintak tangguh alasan x keje lg..
pastu dia terima surat tu, tempoh bayar 10 tahun dah jd 8 tahun.. dari x sampai rm200 dah jd rm200 lebih kalau kene bayar lam masa 8 tahun.. xde maknanya aku nak settle lam masa 8 tahun.. huhuhu..

pas aku keje, mula2 aku bayar rm600.. untuk 4 bulan.. kira sebulan rm150.. sampai skrg aku xg bayar tiap2 bulan kat kaunter.. biasa aku bayar setahun 4x jer.. dalam rm450 sekali bayar.. bukan pe.. kalau aku bayar tiap2 bulan pon, agen akan charge rm2 gak sekali berurusan.. so baik aku wat 4x setahun baru rm8 dia charge aku...

lagi 1, dulu aku ingat bila g bayar tiap2 bulan xdelah ptptn nak charge bunga tu.. rupa2nya tetap ada gak.. huhuhu... xpelah PTPTN, aku x suka berhutang ni..kalau aku ada 17k, 17k gak aku bayar terus.. tp aku xde duit.. janji aku tetap bayar wpon skit2... .. hehehe..

Bayar Duit PTPTN guna Duit ni

Klik Here

khaairy Post at 4-11-2009 14:04

sori bang... iklan tak dibenarkan... POTONG mahu...???

59# remizati

ader macam2 solution yg diorg akan bg...
cume utk safety...
better ingat nama officer yg kita jumpa...
coz takut gak in future ade masalah...

tak antar lagi pun surat kat ptptn....sebab surat dari pm, dia terus direct antar ke ptptn...tapi ptptn buat bodoh...banyak kali sebelum ni aku antar surat ke ptptn tapi diorang senyap jer...ikut email yang diorang kasi tuh..rasanye diorang tak bukak la email...bangang toi..
La ni memang aku tengah cari personal loan..memang kalau buleh..nak terus bayar..malas nak ada kene mengena ngan ptptn lagi...diorang ni, kalau kite pegi nak setel..memang berlagak tak tentu pasal....dah tu tak reti cakap elok2 lak tuh.

Pensyarah Terpaksa Tunda Penerbangan Akibat PTPTN

KUALA LUMPUR, 9 Nov (Bernama) -- Seorang pensyarah berusia 27 tahun terpaksa menunda penerbangan ke United Kingdom (UK) serta-merta dan membayar denda RM1,050 kepada syarikat penerbangan, akibat kegagalan Perbadanan Tabung Pendidikan Tinggi Nasional (PTPTN) memaklumkan pihak Imigresen bahawa namanya sudah dikeluarkan daripada senarai hitam.

Beliau yang hanya mahu dikenali sebagai Omar, sepatutnya bertolak ke UK untuk meneruskan pengajian Ijazah Doktor Falsafah di Universiti Nottingham pada 11.55 malam, Jumaat lalu, namun terpaksa menunda penerbangan itu esok pada waktu yang sama.

Omar berkata beliau amat kecewa dengan pengurusan PTPTN yang disifatkannya amat lemah dan tidak efisien.

"Saya telah pun menghubungi PTPTN dua minggu sebelum bertolak. Mereka kata nama saya dah 'clear'.

"Tapi apabila saya nak daftar masuk di KLIA (Lapangan Terbang Antarabangsa Kuala Lumpur) Jumaat lalu, pihak Imigresen menahan saya dan beritahu nama saya masih dalam senarai hitam," katanya kepada Bernama di sini Isnin.

Omar berkata PTPTN harus bertanggungjawab ke atas perkara tersebut dan beliau kini dalam proses mendapatkan ganti rugi sebanyak lebih kurang RM2,000 termasuk kos perjalanan beliau dan keluarga dari Johor Baharu ke Kuala Lumpur.

Omar juga berkata beliau mula menyedari kelemahan sistem pengurusan PTPTN sejak empat tahun yang lalu.

"Saya pernah menghantar surat penukaran alamat kepada PTPTN sebanyak tiga kali namun tiada sebarang tindakan yang diambil. Saya mengetahui nama saya disenaraihitam (untuk ke luar negara) pun sebab saya periksa sendiri di laman web PTPTN, tak terima sebarang surat amaran atau notifikasi," katanya.

Pihak PTPTN bagaimanapun gagal dihubungi untuk maklumbalas.

-- BERNAMA

PTPTN ni memang dah takder duit ker sekarang ni
ni dah 2 bulan tunggu tak masuk2 lagi duit loan
sebelum ni dah 4 sem takder lak masalah
bila call CS asik kata UUM tak sahkan lagi
bila call UUM lak kat dah sahkan status

Follow Us
nak tanya korang.....contoh kalo kita ader baki tertunggak RM8k...n then kita settlekan suma 8k tu....pastu bln2 kita byr ikut schedule biasa contoh 200.....adakah kita akan dikenakan jgk kos pentadbiran tu???\

bkn apa aritu aku pnh kol ptptn....dia ckp langasaikan yg tertunggak barulah bunga tiap2 bln tu takdak kalo byr ikut schedule yg asal...betoi kah lagu tuhh???

nak tanya korang.....contoh kalo kita ader baki tertunggak RM8k...n then kita settlekan suma 8k tu....pastu bln2 kita byr ikut schedule biasa contoh 200.....adakah kita akan dikenakan jgk kos pentadbi ...
miel_lya06 Post at 19-11-2009 11:20

salam...sy byr bulan bulan...ermmm stil ada cost pentadbiran tp tiap tiap bulan costt u akan reduce la mengikut baki semasa bulan tu.....

akhir nyer dah abis bayaran utang in 4 yrs ===>>>>10K+ ngan kos pentadbiran 4 thn....lega rasa nyer...

p/s: sesape yg dah abis byar tu baik pi pejbat dia bagtau yg kita dah tamat bayyaran etc...klu x selagi kita x dpt surat confirm kata kita dah abis bayar..selagi tu kos pentadbiran akan dicas....even skit tapi lama lama jd byk woooo......

Rate

1

tapi.kes bogart..bogart pun ada utang tertunggak dlaam 8 k..tapi dia cakap...nak lepas dari blacklist....bukan bayar 8k..tapi kena bayar sume skali yang kite utang ngan diorang tu....

baru call PTPTN tadi. rupanya ptptn xoffer ujrah (1% interest) kat graduan sains. yang dioffer hanyalah untk orang yang bayar konsisten DAN graduan sastera..

Arghhhhhhh! tensennya!

70# tsunade_sama

nak tanya yg 1% ni tuk kos pentadbiran tu ka.......sblm ni 3 % kan...apakah peratusan nnya telah turun kan

kalo sy kluaqkan epf sy tuk settle kan ptptipooo ni sbnyk 23k..adakah berbaloi....rasa syg sgt...ataupon sy just byr monthly jer

70# tsunade_sama

biar betul...
takkan nak tukar sistem pun...
pilih course...
tak aci betul arr...

aku nak kongsi apa yg aku tau...

sape2 yg dpt srt smn/blacklist mmg kena setlekan semua termasuk kos mahkamah.. pegawai ptptn mmg x leh tlg klu ada yg nak byr ansur... hanya CEO dia ajer yg leh bnrkan byr ansur, tu pun aku dgr plg byk 3 kali kut... b'gntung pd apa urusan korg ke luar ngr...

psl yg byr lebih tiap bln tp still ada t;tunggak tu aku rase mybe tertunggak tu byk sgt kut...& myb korg ambik loan ms dip ngan degree kut...

satu lg sapa yg byr guna potongan gaji nie pun suppose kena alert bila masa jumlah potongan perlu tambah & korng kena maklumkan majikan untk tmbah amaun potongan.. ptptn x de kuasa untk arah majikan korg tambh amaun... (jumlah potongan gaji berubah klu x slp 2 atau 3 tahun skali..kena cek tipon, emel , e-forum, lmn web www.ptptn.gov.my)

psl ujrah tu mmg ada kelewatan  sikit.. ptptn akan offer batch by batch & klu x slp aku ptptn ada buat insentif sapa2 yg belum sain agreement convert 3% to 1% & nak buat byr lumpsum still leh dpt 1% (wpun sepatutnya kena 3% coz lum sain agreement convert)... janji byr lumpsum la kecuali yg dah kena blacklist
& setau aku semua akan di offer 1% x kira sains or sastera cuma kena pastikan baki loan adalah baki semasa... yg tertunggak x akan dioffer...

member aku ada yg keja kat Call Center dorg.. & mmg x menang tgn .. dgr cite line byk & staff x cukup nak handle.. letak aje trus entertain panggilan lain lak...
tp skrg ada improvement, emel mmg tiap hari dikemaskini & ada tambahan channel baru eforum.. so mana yg x leh through tipon leh guna emel @ eforum (cuba cek kat www.ptptn.gov.my atau www.mohe.gov.my) mana2 yg dah ilang srt twrn & x ingat no pin leh guna sms... cek kat lmn web dorg... semua info ada tinggal kita nak buat atau tak ajer...

o ya... kos pentadbiran 3% setahun tu mmg kira tiap bulan dan dikira atas baki semasa...
klu kira setahun skali aku rase mmg pengsan semua stud.. that's why dorg masukkan tiap bulan.. mcm caj kad kredit la tp caj kad kredit lg mahal maa

satu lagi... sape yg nak buat bayaran lumpsum atau kunun2 bayaran terakhir, aku nasihatkan better isi borng unt dptkan exactly amount.. borg leh download kat lmn web dia.. n klu dah byr better maklumkan n ushakan smpai dpt surat pelepasan dr hutg ptptn.. slagi x dpt srt pelepasan tu korg still dianggap berhutang....

mana2 yg ada agreement tu sila baca

Rate

1

erm aku pun mula2 ingat dia offer ujrah tu utk semua course. dah confirm ngan pegawai PTPTN (nak direct line, sila PM)

bila baca kenyataan akhbar:

Peringkat pertama tawaran Ujrah kepada pelajar-pelajar lama yang layak akan
dibuat pada 1 Ogos 2009. Pelajar-pelajar yang ditawarkan ini akan dimaklumkan
melalui khidmat pesanan ringkas (sms) daripada PTPTN.

Peringkat pertama ini melibatkan seramai lebih kurang 20,000 orang pelajar. Tawaran peringkat pertama ini melibatkan pelajar-pelajar di dalam kategori berikut :
i.
Pelajar-pelajar yang diluluskan pinjaman pendidikan PTPTN secara
online mulai Jun 2008 sehingga 21 Disember 2008;
ii.
Pelajar-pelajar sedang meneruskan pengajian di peringkat diploma
dan ijazah sastera di IPTA; dan
iii.
Pelajar-pelajar yang tidak menerima Wang Pendahuluan Pinjaman.

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:EBpqouxqtRIJ:[url]www.ptptn.gov.my/docs/KENYATAAN%2520AKHBAR-310709.pdf+ujrah+ptptn+sastera&hl=en&gl=my&sig=AHIEtbSt398Sps5XVBGdoIfjXh1e9xnZOw[/url]

Rate

1

hmm.. ada sesape tau tak klau kita nk byr lum sum total smua... baper kita kene byr? aku plan nk amik loan company utk settle ptptn ni since loan company takde interest. ada sesape yg pernah buat tak?

isi borg pengesahan amaun unt byr lumpsum (leh download dr www.ptptn.gov.my) klik kat tab borang/pekeliling/surat pekeliling. then leh faks ke nombor yg diberi (better call lps fak utk confirmkan borg diterima) biasanya leh dpt dlm 2 minggu tp klu nak cpt tulis kat borng bila nak byr...

erm aku pun mula2 ingat dia offer ujrah tu utk semua course. dah confirm ngan pegawai PTPTN (nak direct line, sila PM)

bila baca kenyataan akhbar:

Peringkat pertama tawaran Ujrah kepada pelajar- ...
tsunade_sama Post at 30-11-2009 20:27

itu utk 1st batch...
tp setau aku semua akan ditwr unt convert...
baru2 ni yg 2nd batch dah dikeluarkan srt twrn & stud leh semak kat lmn web ptptn...

utk stud yg mohon dis 2008 td ptptn mmg trus twrkan loan under ujrah (1%)
cuma utk peminjam sedia ada (3%) yg t'libat ngan proses convert nie...

aku rase by next year (mid @ end) ptptn akan selesai twrkan kpd semua peminjam dia...

78# imie

erm itulah, tapi bila tanya pegawai PTPTN (cik siti hajar) dia cakap mmg offer utk course sastera aje.. utk pelajar lama pun cam tu jugak.

i hope i heard it wrong, tapi mmg pegawai tu dah confirm camtu.. huhu
masa call xtanya pulak kalau2 ada 2nd batch (inc pelajar lama) course science yang dah dapat pelarasan 1%

hmmm nnti confirmkan blk... tp myb next week coz mmbr tgh cuti... sian lak nak ganggu...

yg confirm mmg secara berperingkat... biasa dorang akan maklumkan kat stud... kdg2 diorg akan bg sms suh semak kat lmn web...
anyway.. rajin2 la g lmn web dorg... byk info dpt...

sape2 yg dpt srt ptptn tu jgn lak tolak tepi aje... better hubungi dorg n maklumkan klu ada apa2 mslh (x keja etc)...
coz jgn dpt blacklist nie adalh stud yg x prnh buat byrn balk & biasanya 2, 3 thn & ke atas...