CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: tunggulbatu

Tiga Sebab Tidak Boleh Dirawat

tak jadi masalah.. janji yg ditunaikan walaupon lewat.. tp kene bayar bunga(interest) skal ...
tunggulbatu Post at 30-3-2011 14:15

eh eh TT...seyes ker kene munge?cam posa ganti terlebih thn jek...bistu....bunganyer apa ek?.....{:1_126:}

semua tu memang ada dalam hadis... kita sendiri tahu musibah pada anak derhaka pada ibu ayah nya...  ...
eazzad Post at 30-3-2011 13:41

eazzad, bel tertarikla dgn ayat last tu..boleh elaborate sikit?
andaikata jadi gitu cemana nak buat?

maksudnya jika kita berkata dlm hati :
aku nak hantar pisang setandan kat masjid kalau dapat naik gaji thn ni.

tu di kira nazar, bukan niat kan?
beldandy Post at 30-3-2011 14:16

bagi saya itu kira niat shj.. bernazar nih besar.. bukan setakat cakap mcm tu aje.. nak berjanji ngan Allah bukan senang.. tulah sebab sy da kata awal lagi, nazar nih org kuat beramal ibadah je.. kalo kita nih yg tak tau nak tunai janji ngan manusia pon, toksah ler nak bernazar nih..

ermm.. niat nih kalo bole kita tunaikan lah.. tak elok niat baik tapi tak buat.. niat tu mintak je kita tunaikan dia.. niat nih sebenarnya ape..?? kalo kita taulah niat tu ape mesti org takut nak cakap bukan2 dlm hati.. tp kita masih ada peluang bertaubat..

eh eh TT...seyes ker kene munge?cam posa ganti terlebih thn jek...bistu....bunganyer apa ek?.. ...
suatumasa Post at 30-3-2011 15:08

hehe.. memain jelah tu.. tak kene munge pon.. saje je.. cuma kalo kita da tau kita janji tapi bayar lambat, wat2 lah lebih sket sunat taubat ngan istighfar malam hari.. itu je...

ooooo.....

nazar ngan niat berbeza.. kalo niat tak buat cuma terbatal niat saje.. nazar kalo tak buat ...
tunggulbatu Post at 30-3-2011 13:19

oh macam tu ke. abes kalau yang jadi saksi tu sahkan org tu sah jadi suami isteri pastu tapi sebenarnya tak sah cemana?? aku pon tak paham da ayat ni. nanti aku pk lain. hehehe

Follow Us
"TULAH SEBABNYA JIKA SEORANG PERAWAT YG BTUL2 TELAH SAMPAI KE TAHAP TERTINGGI AKAN DIBERI KEMUDAHAN  ...
tokwan_jantan Post at 30-3-2011 09:40

oh kalau gitu, nazar aku dikira niatla. sebab aku cakap sorang2 'kalau aku dapat keja gomen, aku nak makan beger n belanja abah ngan mak.'  oo ni niat laa ye sebab tak de org dengar.

oh macam tu ke. abes kalau yang jadi saksi tu sahkan org tu sah jadi suami isteri pastu tapi sebenarnya tak sah cemana?? aku pon tak paham da ayat ni. nanti aku pk lain. hehehe
Austris Post at 30-3-2011 16:19

saksi nikah nih sebenarnya berat tanggungjawab dia.. misal kata lah yg wanita yg nak dinikahkan nih td ada 'isi' dalam perut tanpa di ketahui oleh saksi malah saksi pula tidak menanya wanita yg nak dinikahkan ketika sebelum akad nikah dilangsung maka dia akan di persoalkan nt di akhirat kelak kerana membenarkan pernikahan berlaku sedangkan yg bakalan isteri ini tadi sudah pon mengandungkan anak luar nikah.. jika diketahui oleh saksi ini tadi maka majlis nikah itu akan ditunda hingga selepas wanita td bersalin dan anak td akan ber 'bin' kan Abdullah..

Rate

1

itu contoh je jd saksi nih.. mungkin tak ramai yg tau.. maklumlah kita nih kan suka amik mudah.. akhirnya yg jd saksi yg kene dipertanggungjawabkan... kat dunia takpe lagi.. kat akhirat sok..?? tak terjawab dahh..

saksi nikah nih sebenarnya berat tanggungjawab dia.. misal kata lah yg wanita yg nak dinik ...
tunggulbatu Post at 30-3-2011 16:31

hah! yg ni aku nak tanya ni. kat kawasan umah akukan, ada sorang budak umo 18 tahun. dua kali beranak anak luar. kali kedua, dia ngandung mak dia kawenkan jugak walaupun dia ngah mengandung. abah aku dah tegur, tapi dorang teruskan jugak kenduri tu. pak kadi tau, saksi tau awek tu ngandung...apa hukum plak? abah aku terlepas ke dari tanggung dosa ni. sebab sekampung kan..

oh kalau gitu, nazar aku dikira niatla. sebab aku cakap sorang2 'kalau aku dapat keja gomen, aku nak makan beger n belanja abah ngan mak.'  oo ni niat laa ye sebab tak de org dengar.
Austris Post at 30-3-2011 16:30

hehehe.. apedaaa berger... kalo pizza ke tak pe la jgk..  hehehe.. kira niat ler tu.. tp tunaikan lah niat..

hah! yg ni aku nak tanya ni. kat kawasan umah akukan, ada sorang budak umo 18 tahun. dua kali beranak anak luar. kali kedua, dia ngandung mak dia kawenkan jugak walaupun dia ngah mengandung. abah aku dah tegur, tapi dorang teruskan jugak kenduri tu. pak kadi tau, saksi tau awek tu ngandung...apa hukum plak? abah aku terlepas ke dari tanggung dosa ni. sebab sekampung kan..
Austris Post at 30-3-2011 16:34

kalo macam tuh abah awak da jalankan dakwah lisan.. tp tak mampu juga ubah ape2.. yg penting masih ada org yg tegur dan tau hal tu.. bahayanya takut nt musibah.. nauzubillah.. tp kalo tok kadi dan saksi tau tp tak halang juga bermakna dorang le yg bertanggunjawab.. wallahualam..

kalo kita berniat nak bagi hadiah kat orang, kira sedekah ke tak?

sy ni berniat baik, tapi dah lama tertangguh..dari bulan 1 lagi. tapi sampai skrg masih lagi duk berkira2 nak bg yg RM10 ke RM5...macam mana nak hapuskan perasaan berkira2 ni...?

adakah niat sy ni dah dikira tak ikhlas?
..astaghfirullah...

Post Last Edit by sw00sh at 30-3-2011 23:44

Reply 53# rose_liz

nak hapuskan perasaan berkira ni,ada sorang ustaz pernah pesan,kalau kita terniat nak bagi sesuatu,kita bagi je setakat yg kita termampu dan jgn bertangguh,contoh nya kita teringin nak sedekah rm50 kat tabung masjid,tapi masa tu kita takda duit sebanyak tu,kita sedekah la setakat yg termampu walaupun rm1 masa tu jugak.buat lah selalu,lama2 kita akan rasa kemanisan bersedekah sampai kita tak kisah nak sedekah kan semua isi dompet. benda ni tak semestinya untuk masjid je,nak sedekah dengan fakir miskin pun boleh buat mcm ni jugak.jumlah tak penting,yg penting jangan bertangguh.   cubalah buat,Insya Allah dipermudahkan rezeki dan mudah keluar dari kesempitan kewangan.

Penerangan yg tuan tanah bagi ni amat bagus sekali berbanding di board muslimin & muslimat....Pastu setiap soalan di jawab dgn berhemah...takder unsur riak pun...

Post Last Edit by tunggulbatu at 31-3-2011 00:09
kalo kita berniat nak bagi hadiah kat orang, kira sedekah ke tak?

sy ni berniat baik, tapi dah lama tertangguh..dari bulan 1 lagi. tapi sampai skrg masih lagi duk berkira2 nak bg yg RM10 ke RM5...macam mana nak hapuskan perasaan berkira2 ni...?

adakah niat sy ni dah dikira tak ikhlas?
rose_liz Post at 30-3-2011 22:05

Saya amat menekankan perintah hati yg baik.. jika hal yg baik itu di tangguh bermakna kita tidak redha dgn diri kita sendiri.. utk bersedekah kita perlukan jiwa rohani yg amat tulus ikhlas.. amat lah berbahaya pula jika tidak ikhlas ibarat anda memberikan sedekah iaitu wang Rm 10 kemudian anda lihat org yg anda sedekah itu menggunakan wang itu membeli arak contohnya.. bagaimana pada pikiran anda..? cuba fikirkan cerita di bawah dan buat penilaian..

cerita 1, saya pernah didatangi seorang lelaki yg datang pada saya dalam keadaan sihat wal afiat dan meminta sedekah utk rumah anak yatim nun di utara semenanjung.. saya melihat matanya dengan tepat utk memastikan bahawa jika dia benar matanya akan dengan sendirinya menunjukkan kebenaran itu..

semasa itu hadir suatu perasaan bahwa org ini sedang berlapar dan dia memerlukan wang saya utk membeli makanan.. maka saya keluarkan wang Rm10 dan memberi pada dia.. pesan saya pada dia ialah..  " wang ini Allah perintah pada saya suruh beri pada kamu bukan atas dasar bersedekah tetapi atas dasar pemberian kerana saya percaya Allah sebaik2 pemberi rezeki dan ini rezeki buat kamu.."

org itu melihat saya dan di mata nya berlinang air mata kerana 'rezeki' itu seolah2 dtg dari Allah dan dia menrimanya atas dasar pemberian Allah.. saya hanya menyampaikan saje... jika dia benar hatinya, maka dia ambil, jika dia berbohong pula sudah tentulah dia berbonong kepada Allah dan bukan kepada saya.. wallahualam..

Post Last Edit by tunggulbatu at 1-4-2011 00:28

cerita 2,

guru saya pernah berpesan bahawa dalam mendalami ilmu mentauhidkan Allah ada bermacam ujian dan cobaan.. satu diantaranya ialah ikhlas.. jadi dia memberi contoh jika datang org dalam bentuk apa pon dia samada miskin, anak kecil, sederhana atau fakir sekalipon, meminta wang dari kamu, berilah dia kesemua yg ada kerana Allah sedang menguji kamu..

telah datang seorang tua yg elok rupa paras, tinggi berkulit hitam manis (org melayu) kepada saya ketika saya sedang duduk2 di tepi masjid menunggu azan zohor.. dia memakai baju melayu, berkopiah dan dilehernya dililit kain serban... lelaki itu datang kepada saya dan meminta wang dengan alasan dia mahu balik ke kampung utk bertemu gurunya.. saya tanya siapa nama gurunya....... dia jawab.. sekian2....

siapa pula nama pakcik nih........ dia jawab lagi... sekian2...  ketika itu saya teringat pesan guru saya tentang akan datang org yg sekian2.. saya renung matanye malah dia merenung saya.... saya keluarkan dompet saya, ada Rm 63...!!! tanpa gusar lagi saya serahkan kesemuanya... sekarang saya sudah jd fakir pula.... masyaAllah...

org tua itu pon mendoakan saya dihadapan saya dan ketika itu lah juga azan zohor dimasjid berkumandang...  sempat saya kirim salam pada gurunya dan org tua itu pon berlalu...  KISAH INI BERLAKU DI MASJID BESAR SHAH ALAM...

mungkin akan ada tohmah mengatakan bahawa saya di pukau atau disihir ketika itu... bagaimana boleh di dalam masjid..??? dan saya tidak rasa itu kerana semasa dia berdoa dia membaca doa yg permulaannya ialah selawat dan salam kepada Rasulullah... wallahualam...

adakah tuan sedang memperkatakan tentang ilmu itu atau perkiraan adakah Allah menerima tau ...
tunggulbatu Post at 30-3-2011 13:44

suami 3rd cousin clah tak solat..kalau isteri atau anak dia suruh, dia akan jawab, " kubur masing2", istrinya marah le sebab umur dah 50an tapi masih tak sedar2 gak. anaknya dah boring, bapanya tak makan saman. masa anaknya kawin, ada orang beri hadiah kain pelikat dan sejadah kepada suami 3rd cousin clah. 3rd cousin clah beri pada orang lain(pikirnya dah suaminya tak solat, baik bagi kat org lain) suaminya marah(mungkin dia nak kot   ) dan mengungkit2 mcm2 perkara..oleh kerana suaminya asyik marah2, dia mintak clah tolong. clah buat le scan secara solat. keputusannya , clah dimintak beri hadiah kepada suami 3rd cousin clah sejadah, kain pelikat dan kopiah dari duit cik lah sendiri..kalau difikirkan pelik juga.. tapi Allah Lebih Mengetahui..apa pendpt en. tunggulbatu?

tuan tunggulbatu...
kalau ikut sirah nabi kita, ... nabi telah berpesan kpd sydina umar... kalau engkau sampai di madinah, cari pemuda bernama uwais alkharni... minta dia doakan utk engkau..., uwais ni dikurniakan karamah oleh Allah swt kerana sangat berbakti kpd ibunya yg sgt tua renta... karamahnya, doanya makbul... sebab yg demikian, nabi berpesan kpd sydina umar spy mencari uwais alkharni... kebalikan kpd anjuran tuan, bukan sedekah yg harus di'highlight' tuan,... mencari org yg kuat ibadat, dgn harapan dgn kuat ibadahnya itu, dia beroleh karamah Allah, doanya makbul, lalu minta dia doakan utk kita, semoga termakbul hajat kita... sbg ucap terima kasih itu, kita hadiahkan kpdnya... apa saja yg termampu... bukan hadiah itu yg menjadi punca, tetapi doa dpd seorang yg abid itu yg menjadi asbab... tidak begitu tuan?

tuan, saya sentiasa berpesan kpd pesakit... pertama sekali, jika dia perempuan kalau sudah berkahwin, setelah berubat, bertemulah dgn suami, mohon ampun maaf dan keredaan dpdnya... kalau masih ada ibu bapa, kembalilah bertemu ibu bapa, mohon ampun maaf, keredaan dan restu dpd mereka, mohon mereka mendoakan hajat kita... orang tua kita itu keramat hidup yg selalu kita lupa... kita sibuk mencari ustaz sana, guru sini, tapi kita lupa akan keramat hidup, yg doakan sangat makbul dan sumpahnya juga sangat manjur..., ketiga, kalau masih kita kenal dan ingat guru2 kita, carilah mereka, mohon ampun maaf dpd mereka... minta mereka doakan kita... orang2 yg mengajarkan ilmu ini juga doa mereka makbul... yg terakhir, cari2 kanak yg belum baligh, jemput mereka ke majlis berdoa utk hajat kita... minta mereka mengaminkan doa kita... sebab apa tuan, kanak2 yg belum baligh, mereka masih suci dpd dosa... doa mereka juga makbul... demikian yg dianjurkan guru saya... yg ingin saya kongsikan bersama2... mudah2an ada manfaatnya...

Rate

1

clah buat le scan secara solat. keputusannya , clah dimintak beri hadiah kepada suami 3rd cousin clah sejadah, kain pelikat dan kopiah dari duit cik lah sendiri..kalau difikirkan pelik juga.. tapi Allah Lebih Mengetahui..apa pendpt en. tunggulbatu?
ciklahcute Post at 31-3-2011 03:04

salam clah...

Menggunakan duit sendiri tu bermaksud dengan erti kata lain sedekah clah mungkin diterima Allah dengan nilai yg lebih 'besar' berbanding org lain yg mungkin tulus ikhlasnya tidak sama berbanding clah yg lebih diterima Allah.. wallahualam..

sejadah , kain pelikat dan kopiah itu alat utk beramal dan itu petunjuk utk suami 3rd cousin yg 'pakaian batin'nya harus di 'perbaharui' kerana telah tamat tempoh atau sudah terlalu 'uzur' utk mengadap Rabbul Jalil.. saya hanya memberi pendapat mengikut ape yg saya lihat dari mata seorang 'fakir'... Allah Maha Agung perintahnya.. Dia maha Zat Yang Maha Suci..